ایت الله خامنه‌ای جانشین شهید مطهری در اشوب دانشگاه‌ها / نشسته‌اید چند کمونیست دانشگاه را قبضه کنند ؟!

۱۴۰۰/۰۷/۱۹ ۱۱:۰۵:۳۳


گروه امام و رهبری خبرگزاری فارس : 29 سال از رحلت امام امت می‌گذرد , امامی که با رفتنش گویی تکه ای از جان و نفس تک تک امتش را با خود به اسمان‌ها برد , از همین رو مردمان در سوگش این چنین مبهوت و پریشان بودند .

امامی که در تنگناها و بلایای سال‌های سخت انقلاب و جنگ با مردمش همراه و سهیم بود , پدر امت بود ؛ و فقدان پدر سخت است … 29 سال از رحلت امام می‌گذرد و این فاصله و بعد زمانی نزدیک به 3 دهه ، راه را برای تحریف راه و رای و نظر امام هموار می‌کند و تحریف درباره شخصیت بزرگی چون روح الله الموسوی خمینی امری جدی است : « ایا شخصیت‌ها را هم می‌شود تحریف کرد ؟ بله , تحریف شخصیت‌ها به این است که ارکان اصلی شخصیت ان انسان بزرگ ، یا مجهول بماند ، یا غلط معنا شود ، یا به صورت انحرافی و سطحی معنا شود ؛ همه این‌ها برمی‌گردد به تحریف شخصیت .

شخصیتی که الگو است ، امام و پیشوا است ، رفتار او ، گفتار او برای نسل‌های بعد از خود او راهنما و رهنمود است ، اگر تحریف شود زیان بزرگی به وجود خواهد امد , امام را نباید به عنوان صرفا یک شخصیت محترم تاریخی مورد توجه قرارداد ؛ بعضی این جور می‌خواهند ,» (1) در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که کنشگران سیاسی برای مقاصد حزبی و گروهی و منفعت شخصی ، نظر امام را تحریف کرده‌اند .

برای امام تاریخ ساخته و جعل کرده‌اند , حرف امام را قلب کرده‌اند … در همه این سال‌ها کسانی خواستند تا امام تنها یک خاطره باشد , یک خاطره دور مقدس که حالا دیگر در دنیا نیست … حرم بزرگ و با جلال و شکوهی دارد و ضریحی که در ان دفن است .

باید تنها به زیارت او رفت … عده ای امام را تنها چنین می‌خواستند , یک خاطره دور مقدس , عده ای امام را همچون میراث فرهنگی می‌خواهند : « بزرگ‌ترین درسی که امام بزرگوار به ما داد ، درس روحیه و ذهن و عمل انقلابی است ؛ این را باید فراموش نکنیم .

امام میراث فرهنگی نیست ؛ بعضی به امام به چشم میراث فرهنگی نگاه می‌کنند , امام زنده است ؛ امام ، امام ما است ؛ امام ، پیشوای ما است ؛ با این چشم به امام نگاه کنید و از او بیاموزید ,» (2) امروز فرزندان امام ، همان‌ها که نسبت خونی و نسبی با خمینی ندارند اما دل وجانشان با نور وجود خمینی پیوند دارد ، راه را ، مسیر را در نگاه امام می‌یابند .

فرزندان امام و انقلاب چشم و قلبشان به کلام رهبرشان است که در تمام این سه دهه پس از امام ، پرچمدار سرفراز و منصور راه و نگاه خمینی کبیر است , فرزندان راه پدران را رها نخواهند کرد که در این راستا گروه امام و رهبری خبرگزاری فارس در پرونده ویژه ای تحت عنوان « عصر روح الله » بنا دارد تا در مسیر تشریح هرچه صحیح تر اندیشه‌های امام روح االله گامی بردارد , 1- بیانات در مراسم بیست و ششمین سالگرد رحلت امام خمینی .

94/3/14 2- بیانات در مراسم بیست و هشتمین سالگرد رحلت امام خمینی , 96/3/14 گروه امام و رهبری خبرگزاری فارس ، به منظور بازخوانی مهم‌ترین بیانات حضرت امام که قطعا شاخص هر حرکت سیاسی و اجتماعی است ، در سلسله مطالبی به بازنشر برخی از پیام‌ها و نامه‌های مهم حضرت روح الله می‌پردازد , در ادامه پرونده « عصر روح الله » ماجرای ارجاع دانشجویان به ایت الله خامنه‌ای از سوی امام از نظرتان می‌گذرد : فضای دانشگاه‌ها ، به ویژه پایتخت ، در روزهای ابتدایی انقلاب ، کاملا سیاست زده بود .

بحث‌های اموزشی و علمی ، جذابیت و طرفدار چندانی نداشتند و برخی گروه‌های سیاسی و به ویژه مارکسیست‌ها که حالا با پیروزی انقلاب مجال فعالیت علنی پیدا کرده بودند از هر ابزاری برای ابراز وجود استفاده می‌کردند ؛ سخنرانی ، میتینگ و حتی اعتصاب و تحصن ، کار رایج ان روزهای دانشگاه بود , حضور ضدانقلاب در کنار نیروهای انقلابی ، دانشگاه را به کانون تداوم درگیری‌های پس از انقلاب تبدیل کرده بود , حضور اشکار ضدانقلاب به شکلی بود که در یک مورد ، در بحبوحه بحران کردستان و خطر تجزیه طلبی ، هواداران نیروهای معارض کرد ، جلوی دانشکده فنی چادر حمایت‌های مالی و پشتیبانی سیاسی ، از رهبرانشان و حزب دموکرات و کومله برپا می‌کردند .

در هنگامه این تحولات پرتنش دانشگاه بود که در بیست و سوم خرداد 58، جمعی از دانشجویان مسلمان و انقلابی ، مسیر اقامتگاه امام در قم را در پیش می‌گیرند تا خط صحیح برای فعالیت دانشجویی خود را از صاحب ان بیت نورانی اتخاذ کنند , * امام : نشسته‌اید چهار تا کمونیست دانشگاه را قبضه کنند ؟! امام ، با همان هیجان انقلابی خود انها را به مقابله با جوسازی‌های ضدانقلاب در دانشگاه و اتخاذ مشی طلبکارانه علیه ان دعوت کرد : « اقا شما نشسته‌اید که چهار تا کمونیست بیایند در دانشگاه و قبضه کنند دانشگاه را ؟! شما مگر کمتر از انها هستید ؟ عدد شما بیشتر از انهاست ؛ حجت شما بالاتر از انهاست , شما این مسائل را که بگویید ، خیانت اینها را می‌توانید واضح بکنید در ان مکان ، در دانشگاه .

خیانتشان را می‌توانید واضح بکنید که خودشان بگذارند بروند , بایستید ، صحبت کنید , بگویید اقا ، خوب بیایید یکی یکی بگویید ببینم شما چکاره هستید امده‌اید توی دانشگاه دارید اخلال می‌کنید ؟ می‌خواهید چه بکنید ؟ می‌خواهید درس بگویید برایمان ؟ شما کار خودتان را اول حساب بکنید که چکاره هستید توی این مملکت .

شما از اهل این مملکت هستید ، یا عمال غیر هستید خودتان را به ما می‌چسبانید ؟ بایستید اقا بگویید ,» اما این ، همه راه حل و وصایای امام نبود , امام ، جای خالی مهمی را در دانشگاه احساس می‌کردند که تنها می‌توانست با حضور یک روحانی انقلابی پر شود .

جای خالی ای که به ویژه پس از اصابت تیر جهل فرقانیان بر ناصیه [ شهید ] شیخ مرتضی مطهری ، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شد , اما چه کسی می‌توانست این جای خالی را ، ان هم با وجود خاطره پرعظمت مطهری پر کند ؟ امام در پاسخ به دانشجویان ادامه داد : « البته باید اشخاصی هم که گوینده هستند بیایند در دانشگاه و من پیشنهاد می‌کنم که اقای اقاسیدعلی اقا بیایند ، خامنه‌ای , شما ممکن است که بروید پیش ایشان از قول من بگویید ایشان بیایند به جای اقای مطهری .

بسیار خوب است ایشان ، فهیم است ؛ می‌تواند صحبت کند ؛ می‌تواند حرف بزند ,» * مقابله با جوسازی ضدانقلاب در دانشگاه از سوی ایت الله خامنه‌ای سخنان امام دو پیام عمده داشت : اول ، مقابله با جوسازی ضدانقلاب در دانشگاه و دوم ، ضرورت حضور یک روحانی توانا در این جو مسموم و سیاست زده برای تقویت جبهه انقلابیون و جایگزینی شهید مطهری , [ ایت الله ] سیدعلی خامنه‌ای ، روحانی ای بود که به نظر امام می‌توانست نیاز دوم را در دانشگاه پاسخ بگوید .

این پیشنهاد ، به ویژه در شرایطی که هنوز بخش عمده ای از روحانیون اگاه و انقلابی همچنان در عرصه سیاسی کشور حضور داشتند و موج ترورها اغاز نشده بود ، و مدعیان بسیار دیگری هم اماده بودند تا خود را برای چنین جایگاهی نامزد کنند ، جالب توجه بود , ایت الله خامنه‌ای اگرچه در سالهای پیش از انقلاب ، اغلب وقت خود را با جوانان گذرانده بود و در فضاهای دانشگاهی هم حضور داشت ، اما هیچگاه تحصیلات دانشگاهی را تجربه نکرده بود و یک عنصر دانشگاهی به شمار نمی‌امد , با این حال از نظر امام او کسی بود که می‌توانست با فضای بسیار متفاوت دانشگاه ، به عنوان یک سنگر تبلیغی متمایز از دیگر سنگرهای تبلیغی روحانیون مانند مساجد و تکایا هماهنگی پیدا کند و نیازهای معرفتی قشری پرسشگر مانند دانشجویان را همانند مطهری پاسخ بگوید و افزون بر همه اینها ، از عهده فضای ملتهب و پراشوب سیاسی ان روزهای دانشگاه تهران بر بیاید .

خطی که امام ترسیم کرده بود ، به سرعت از سوی دانشجویان دنبال شد ؛ همزمان با شدت گرفتن فعالیت دانشجویان انقلابی در دانشگاه ، ایت الله خامنه‌ای هم حضور فعال خود در دانشگاه تهران را اغاز کرد , او که هنوز نه نه امام جمعه پایتخت بود و نه نماینده اهالی پایتخت در مجلس شورا ، وقت خود را معطوف دانشگاه کرد , به این ترتیب بود که حضور دو ساله او در دانشگاه تهران که تا سال 60 و انتخاب به ریاست جمهوری اسلامی ایران ادامه یافت ، اغاز شد : « ان سالهای اول و دوم انقلاب هم بنده هفته ای یک بار به دانشگاه تهران می‌امدم و با دانشجوها دیدار و گفتگو می‌کردم .

حضور در مسجد دانشگاه شاید به نظرم مستمرا بیش از یک سال طول کشید , میامدیم دانشگاه تهران ، انجا در مسجد با دانشجوها صحبت میکردیم و به سوالات پاسخ میدادیم ,» این جلسات که یک سوی ان ، نماینده امام در دانشگاه ، عضو شورای انقلاب و عضو شورای مرکزی حزب جمهوری بود و در سوی دیگرش انبوه دانشجویان انقلابی و ضدانقلاب قرار داشتند از صریح‌ترین ، جدی‌ترین و بی نظیرترین جلسات سیاسی تاریخ دانشگاه پس از انقلاب است .

اقای خامنه‌ای در کنار اقامه نماز در مسجد دانشگاه ، خود را در برابر پرسش‌های ریز و درشت دانشجویان و پرسشگران قرار می‌داد , * دوشنبه‌های ثابت دانشگاه با حضور ایت الله خامنه‌ای دوشنبه‌های دانشگاه با حضور اقای خامنه‌ای پرهیجان تر شده بود , اما این فعالیتها در همین حد خلاصه نمی‌شد .

ایت الله خامنه‌ای ، خود از نزدیک فضای خطرالود پدیدامده از سوی ضدانقلاب در دانشگاه را لمس و تجربه کرده بود : « حتی روزی از روزها در همین دانشگاه تهران ، دانشجویان عضو ان احزاب غیر قانونی ، بنا داشتند که نیروهای انقلابی را در دانشگاه ، تار و مار کنند , واقعا در این دانشگاه تهران ، وحشت ، تمام فضا را گرفته بود ! من اتفاقا پیش از ظهر ان روز ، کاری داشتم ، ان کار را انجام دادم و ظهر که شد ، طرف دانشگاه امدم , دو سه نفر از بچه‌های سپاه که به عنوان محافظ با من بودند گفتند : به دانشگاه نروید ، امروز دانشگاه خطرناک است .

گفتم ؛ نه ، اتفاقا امروز هم باید به دانشگاه برویم ؛ وقتش امروز است , به دانشگاه تهران امدم ؛ هیچ کس نبود – در مسجد دانشگاه ، شاید چهار پنج نفر بودند , دقیقا یادم نیست چند نفر ؛ تعداد خیلی کمی بودند – انها هم به من گفتند که اقا ، زودتر از این جا بروید ، خطرناک است .

اگر ان گروهها مرا میشناختند – از دور که می‌شناختند ، میدانستند من فلانیم – واقعا برای من خطرهای جدی هم داشت , انها ترسیدند و ما را از دانشگاه ، بیرون بردند !» ایت الله خامنه‌ای همچنین به یاد می‌اورد که : « ان کسی که محیط دانشگاه را ناامن میکرد ، شلوغ میکرد ، با ضرب و زور و اگر نشد با گلوله میخواست فکر خودش را به طرف مقابل تزریق بکند ، گروهای اسلامی نبودند ؛ یا گروه‌های مارکسیستی بودند ، یا گروه مجاهدین خلق که نسخه‌ی بدل گروه‌های مارکسیستی بود ؛ اسمشان اسلامی بود ، باطنشان ، تفکرشان ، ایدئولوژی شان ، همه‌ی نوشته هایشان مارکسیستی محض بود ,» با اغاز ریاست جمهوری ایت الله خامنه‌ای ، رابطه او با دانشگاه قطع نشد .

اگرچه عنوان غیررسمی نماینده امام در دانشگاه ، ذیل عنوان ریاست جمهوری و امامت جمعه تهران پنهان شده بود اما اقای رییس جمهور رابطه خود با دانشگاه را حفظ کرد , جلسات پرسش و پاسخ او با دانشجویان به دانشگاه‌های دیگر هم سرایت کرد تا در دوران رهبری که اغلب دانشگاه‌های مهم کشور شاهد حضور او و جلسات صمیمانه‌اش با دانشجویان بود : « من از دانشگاه جدا نشدم , بعد هم در دوران ریاست جمهوری ، با ان همه گرفتاری که داشتم ، گاهی به دانشگاه می‌امدم .

ان وقتها را ممکن است بعضی از شما یادتان باشد , به دانشگاه تهران و دانشگاههای دیگر ، رفت و امد میکردم ؛ سخنرانی و پاسخ به سوالات داشتم ,» 1- صحیفه نور ، جلد 8، ص 134 2- همان 3- بیانات در جمع پرسنل سپاه پاسداران خراسان 1366/5/27 4- بیانات در دیدار وزیر علوم و واساتید دانشگاه تهران 1388/11/13 5- بیانات در دیدار وزیر علوم و واساتید دانشگاه تهران 1388/11/13 6- بیانات در دیدار اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه تهران 1376/11/11 7- دیدار جمعی از دانشجویان با رهبر انقلاب 1394/4/20 8- بیانات در دیدار اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه تهران 1376/11/11 قالب وردپرس share on facebook share share on twitter tweet share on pinterest share share on linkedin share share on digg share.