وزیر اقتصاد : بانک‌ها فهرست ابربدهکاران را منتشر کنند / نماینده مجلس : ارزپاشی سیاست غلطی است / واردات یک میلیارد دلاری تجار افغانستانی از ایران / روند دلار در 100 روز گذشته چگونه بود ؟

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۱۴:۳۱:۲۸

این پیمانه تیتر هایی همچون بورس منفی شد ، رییس سازمان بورس : سیاست دولت پرهیز از قیمت‌گذاری های دستوری است ، ارزش سهام عدالت چقدر شد ؟ بزرگ‌ترین اپدیت بیتکوین در چهار سال اخیر ، کسری تراز عملیاتی باید در بودجه ریزی سنواتی حل شود ، ادامه بالا رفتن تورم در المان و عمده دلیل گران بودن پوشاک ایرانی را در بر دارد .تابناک هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی ، بازار طلا ، سکه ، مسکن ، نفت ، خودرو و ,,.

تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گرداوری می‌کند , به گزارش « تابناک اقتصادی »؛ این پیمانه تیتر هایی همچون بورس منفی شد ، رییس سازمان بورس : سیاست دولت پرهیز از قیمت‌گذاری های دستوری است ، ارزش سهام عدالت چقدر شد ؟ بزرگ‌ترین اپدیت بیتکوین در چهار سال اخیر ، کسری تراز عملیاتی باید در بودجه ریزی سنواتی حل شود ، ادامه بالا رفتن تورم در المان و عمده دلیل گران بودن پوشاک ایرانی را در بر دارد , وزیر اقتصاد : بانک‌ها فهرست ابربدهکاران را منتشر کنند احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت : « در نامه رسمی به بانک مرکزی خواستم که بانک‌ها هر سه ماه فهرست ابربدهکاران را در سایت خود منتشر کنند تا به جای اشخاص معدود ، دسترسی به تسهیلات برای طیف وسیع‌تری از تولیدکنندگان و مردم فراهم‌اید .

» بورس منفی شد در حالی که روز گذشته ، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش 3343 واحدی معادل 0,23 درصدی به یک میلیون و 442 هزار و 588 واحد رسید ، حال در معاملات امروز و در لحظه انتشار این پیمانه ، نماگر کل بورس با افت بیش از 13 هزار واحدی مواجه شده است , رییس سازمان بورس : سیاست دولت پرهیز از قیمت‌گذاری های دستوری است رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت : سیاست دولت در بلندمدت پرهیز از قیمت‌گذاری های دستوری است و بزودی شاهد نتیجه این سیاست کلان اقتصادی در بازارهایی مانند بازار خودرو خواهیم بود .

مجید عشقی با بیان اینکه اعلام حذف قیمت‌گذاری دستوری سه شنبه گذشته (18 ابان ) از نظر روانی اثر مثبتی در بازار و در سایر سهام داشت ، افزود : پنجشنبه 20 ابان به واسطه اختلاف نظری که درباره نحوه اجرای سیاست حذف قیمت‌گذاری دستوری ایجاد شد ، این اطلاعیه ملغی و روز شنبه به دلیل ملغی شدن این سیاست ، بازار سرمایه منفی شد , سیاست دولت در بلند مدت ، پرهیز از قیمت‌گذاری دستوری است و این سیاست بارها توسط رییس جمهوری و تیم اقتصادی دولت اعلام شد و در دستور کار دولت قرار گرفت , امروز بازار شرایط عادی خود را پیدا کرد ، اما تاثیر این سیاست اثر یک یا دو روزه بر بازار گذاشت .

سیاست بلندمدت این است که از سیاست‌گذاری دستوری فاصله بگیریم تا شرکت‌ها بتوانند سوداوری بلندمدتی داشته باشند , خیلی از صنایع مانند فولاد و پتروشیمی شامل قیمت‌گذاری دستوری نیستند ، در برخی از صنایع شاهد قیمت‌گذاری دستوری هستیم که سیاست کلی دولت این است که قیمت‌گذاری دستوری برداشته شود , ارزش سهام عدالت چقدر شد ؟ در پایان معاملات دیروز بازار سهام ، ارزش سهام عدالت به 12 میلیون و 618 هزار و 992 تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته 0.

1 درصد معادل 17 هزار و 429 تومان افزایش داشت , با احتساب این موضوع ، ارزش 60 درصد قابل فروش سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت به 7 میلیون و 571 هزار و 395 تومان رسیده است , روند دلار در 100 روز گذشته چگونه بود ؟ دلار در 100 روز ابتدایی اغاز به کار رییسی ، دو روند افزایشی را طی کرده است .

در ابتدا که اعضای دولت مشخص نبودند ، معامله گران سعی کردند از ابهام موجود در شرایط استفاده کنند و به واسطه این اتفاق حتی توانستند ، اسکناس امریکایی را به بالای مرز 28 هزار تومانی ببرند , در واقع دلار که در اغاز دوران رییسی 25 هزار و 500 تومان بود ، یکباره طی حدود 20 روز توانست بیش از 2 هزار و 500 تومان رشد را به ثبت رساند , پس از چنین رشدی ، فضای بازار ارز در ابتدا کاهشی شد و سپس به ثبات رسید .

دلار پس از شش شهریورماه ، یکباره با فشار فروش مواجه شد و دو کانال 28 و 27 هزار تومانی را از دست داد , با این حال دلار پس از مردادماه ، هرگز قیمت‌های زیر 26 هزار و 500 تومان را تجربه کرده است , در این شرایط ، اسکناس امریکایی اگر بخواهد در مسیر افت معنادار قرار بگیرد ، نیاز است که حمایت یاد شده را از دست بدهد .

/ دنیای اقتصاد نماینده مجلس : ارزپاشی سیاست غلطی است احمد علیرضابیگی عضو کمیسیون امور داخلی درباره راهکارهای کنترل نرخ دلار در بازار ، بیان کرد : از انجا که بازار ارز در کشور تابع عرضه و تقاضاست ، ما باید برای بازگشت ارز حاصل از صادرات نفت ، پتروشیمی و میعانات گازی و سایر محصولات ، ضمانت بیشتری ایجاد کنیم , اما متاسفانه در بخش‌های مختلف از جمله فولاد و پتروشیمی این تعهدات ارزی ناقص انجام می‌شود , از سوی دیگر در حوزه تقاضا باید مصرف ارز به حداقل برسد و ارز صرف اولویت‌های کشور شود .

از سوی دیگر قیمت ارز باید توسط بازار ارز تعیین و در گام دوم حمایت ویژه ای از صادرات شود , طبیعی است که صادرات در گرو تعیین صحیح قیمت ارز میسر است , به نقل از ایسنا ؛ وی با تاکید بر اینکه متاسفانه قیمت ارز واقعی نبوده و قیمت دستوری است ، خاطرنشان کرد : اینکه ما بخواهیم اتش دیگ ارز را با ارزپاشی خاموش کنیم ، سیاست غلطی است .

ما باید تولید خود را تقویت کرده و این فرصت را برای تولید کننده فراهم کنیم که با صادرات کالا برای کشور ارزاوری داشته باشد , طبیعتا تا به این سمت حرکت نکنیم باید هرچه ارز به دست می‌اوریم بر مبنای سیاست تعیین فرمایشی قیمت ارز مدام در این دیگ جوشان ارز بریزیم تا سرریز نشود , واردات یک میلیارد دلاری تجار افغانستانی از ایران « یونس مومند »، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان گفت که تاجران افغان از اغاز سال تاکنون به ارزش بیش از یک میلیارد دلار از ایران واردات داشته و صادراتشان نیز به 8 میلیون دلار می‌رسد .

به گفته مومند ، تاجران افغانستانی بیشتر سنگ‌های قیمتی ، میوه خشک ، پوست ، پنبه ، زردالو و برخی میوه‌های تازه دیگر را به ایران صادر می‌کنند , واردات این تاجران بیشتر شامل وسایل برقی ، مواد خام برای تولید ، مواد نفتی و مواد خوراکی می‌باشد , مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان افزود که پس از حاکمیت طالبان بر افغانستان حدود یک ماه دادوستد تجاری با ایران متوقف شده بود ، اما حالا دوباره به حالت عادی برگشته است ، در حالی که در دو ماه گذشته قیمت فراورده‌های نفتی و مواد غذایی در افغانستان به شدت افزایش یافته و هم اکنون قیمت هر لیتر بنزین در کابل 80 افغانی و هر کیلو گاز مایع نیز به 88 افغانی رسیده است .

/ فارس بزرگ‌ترین اپدیت بیتکوین در چهار سال اخیر سرانجام بزرگ‌ترین اپدیت بیتکوین در چهار سال اخیر رونمایی شد که می‌تواند اتفاق بسیار مثبتی برای بازار رمزارزها تلقی شود , به گزارش ایسنا به نقل از سی ان بی سی ، بیتکوین به عنوان بزرگ‌ترین ارز دیجیتالی جهان ، نقش بسیار تعیین کننده ای در روند قیمت ارزهای دیجیتالی دارد و اکنون به روزرسانی جدید شبکه بیتکوین باعث افزایش کارایی شبکه و امنیت کاربران خواهد شد , برخلاف بروزرسانی سال 2017 بیتکوین ، اپدیت جدید با مشارکت توسعه دهندگان بیشتری از سراسر جهان انجام شده است .

یکی از ویژگی‌های اصلی این بروزرسانی ، امکان استفاده از الگوریتم امضای دیجیتال است که با استفاده از کلیدهای خصوصی امکان کنترل کیف پول بیتکوین را می‌دهد , این ویژگی باعث می‌شود ضریب اطمینان دسترسی مالکان به کیف پول خود بیشتر شود , ویژگی اصلی بعدی اپدیت شبکه بیتکوین مربوط به استفاده از قراردادهای هوشمند است که در قالب ان ، قراردادهای هوشمند با حجم کوچک تر و هزینه کمتر قابلیت اجرایی شدن در شبکه بیتکوین را خواهند داشت .

تراکنش هایی که در بستر لایتنینگ انجام می‌شود ، امکان پشتیبانی از مبالغی در حد یک سنت ( یک صدم دلار ) را خواهند داشت , به گفته برخی از توسعه دهندگان شبکه لایتنینگ ، قرار است به زودی یک اپدیت جدید به این شبکه افزوده شود که هدف ان افزودن جزییات بیشتر به قراردادهای هوشمند خواهد بود , فرد تیل ، مدیر موسسه ماراتون دیجیتال هولدینگز ، گفت : مهم‌ترین ویژگی اصلی اپدیت جدید این است که قراردادهای هوشمند در شبکه بیتکوین توانمندتر شده‌اند .

این قراردادها یک نواوری بسیار مهم در تاریخ ارزهای دیجیتالی محسوب می‌شود و به کمک ان ، استفاده از بیتکوین توسط کسب و کارها افزایش خواهد یافت , هنوز مشخص نیست که بروزرسانی جدید شبکه بیتکوین تا چه میزانی در مقیاس وسیع کارایی داشته باشد , برخی از کاربران نگران‌اند خاطرات تلخ سال 2013 مجددا تکرار شود ؛ زمانی که بروزرسانی ان زمان به دلیل نقایص فنی باعث شد ، تقریبا نیمی از شبکه بیتکوین در سطح جهان از کار بیفتد .

کسری تراز عملیاتی باید در بودجه ریزی سنواتی حل شود مهدی طغیانی ، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ، با اشاره به اینکه حاکم شدن چارچوب امایش سرزمین بر روی تخصیص‌های بودجه یک قدم بسیار خوب و رو به جلوست ، گفت : در تخصیص‌های بودجه ای معمولا کنش‌های سیاسی ، تخصصی ، دستگاه‌ها و ,,.

اثرگذار است ، مثلا ممکن است در منطقه ای بیمارستانی با ابعاد و ویژگی ساخته شود که حتی متناسب با نیازهای ان منطقه نیز نیست که نباید اینگونه باشد , وی ادامه داد : با تدوین بودجه براساس امایش سرزمینی ، اگر قرار باشد مجلس در بودجه سنواتی تخصیص ، یارانه و یا وامی بپردازد مبتنی بر سند امایش سرزمین هزینه خواهد شد , طغیانی تاکید کرد : یکی از مشکلات بر سر راه بودجه ریزی ان است که گاهی برای تخصیص‌ها ، منابع کافی وجود ندارد و کسری تراز عملیاتی باید در بودجه ریزی سنواتی حل و محل منابع درامدی واقعی ابتدا شفاف شود تا بودجه به درستی تخصیص پیدا کند .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد : به طور مثال در بودجه سال جاری حدود سی هزار میلیارد تومان وام اشتغالزایی قرار داده شد ، حال بگوییم این وام براساس امایش سرزمینی تخصیص یابد ، این موضوع تفاوتی در اصل قضیه ندارد ، زیرا منابع شفافی برای پرداخت ان وجود ندارد وباید ابتدا مسئله حل شود , ادامه بالا رفتن تورم در المان نرخ تورم المان در ماه اکتبر بالای نرخ هدف‌گذاری شده دو درصدی باقی مانده است , طبق اعلام مرکز امار این کشور ، متوسط بهای مصرف کننده مثبت 4.

5 درصد بوده که 0,4 درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و 0,2 درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است .

این نرخ تورم که بالاترین تورم‌های ثبت شده در 28 سال اخیر در این کشور محسوب می‌شود ، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته که نرخ تورم ان به 18,6 درصد رسیده است , طبق اعلام مرکز امار المان ، تورم در بخش مواد غذایی به 4.

4 درصد رسیده است , متوسط نرخ تورم المان در سال‌های 1950 تا 2021 برابر با 2,11 درصد بوده که بالاترین رقم مربوط به اکتبر 1951 با 11.

54 درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی 7,62 درصدی ماه ژوئن سال 1950 بوده است , بر مبنای ماهانه نیز تورم المان در این ماه 0.

5 درصد اندازه‌گیری شده که 0,4 درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است , هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات ان‌ها در نظر نمی‌گیرد ، در این ماه به 1.

9 درصد رسیده است , همچنین به مانند بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی ، نرخ تورم در اسپانیا افزایش پیدا کرده است ، به گونه ای که تورم سالانه این کشور تا پایان ماه اکتبر با 1,4 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 5.

4 درصد رسیده است , این نرخ تورم که بیشترین نرخ تورمی اسپانیا در 28 سال اخیر محسوب می‌شود ، بیش از همه تحت افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم ان به 12,3 درصد رسیده است .

تورم بخش لباس و پوشاک نیز به 11,1 درصد رسیده است , در بین دیگر بخش‌ها ، نرخ تورم در بخش فرهنگ و اموزش به 1.

3 درصد و در تنباکو به 0,8 درصد رسیده است , نرخ تورم ماهانه در اسپانیا با 0.

9 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به 1,8 درصد رسیده است , متوسط نرخ تورم اسپانیا در بازه زمانی 1980 تا 2021 معادل 3.

41 درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده ، مربوط به ماه اکتبر 1980 با 15,5 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر 2009 با منفی 1,6 درصد بوده است .

عمده دلیل گران بودن پوشاک ایرانی نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در مورد بالا بودن نرخ پوشاک ایرانی ، گفت : تولیدکننده ایرانی برای تامین مواد اولیه و قیمت این مواد در داخل و خارج دچار مشکل است ؛ بنابراین ، یک بخش عمده از بهای تمام شده کالا در حوزه پوشاک مربوط به مواد اولیه است و بالاخره با توجه به نرخ تورم ، بهره‌های بانکی و هزینه‌های تولید و فروش ، تولید باید صرفه اقتصادی داشته باشد , نامی اظهار کرد : مولفه‌های اقتصاد کلان در گران بودن پوشاک ایرانی تاثیرگذار است , در واقع علاوه بر مشکلات داخلی اقتصاد کشور ، وضعیت اقتصادی استانداردی در حوزه خارجی هم نداریم که همه این موارد دست به دست هم می‌دهند و مشکلاتی را ایجاد می‌کنند .

/ مهر.