بقایی : احمدی‌نژاد کوروش زمان است !

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۰۹:۴۰:۰۵


هفته نامه پنجره : « حمید بقایی بازداشت شد »؛ تک خطی بود که در هفته گذشته سروصدای زیادی در فضای رسانه ای کشور برپا کرد , در گزارش پیش رو به این اتفاق نگاهی انداخته‌ایم , دولت جدید پیگیر تخلفات دولت قبل غلامحسین محسنی اژه ای در هشتادمین نشست خبری خود با خبرنگاران در دوشنبه گذشته با اعلام خبر بازداشت حمید بقایی در این باره این چنین اظهار کرد : « حمید بقایی ، معاون رییس جمهور سابق ، پرونده ای اتهامی در قوه قضاییه داشت که بازپرس پرونده این فرد را امروز برای بازجویی احضار کرد .

پس از برگزاری جلسه ، بازپرس پرونده برای این شخص قرار بازداشت صادر کرد و به این ترتیب این فرد اکنون در بازداشت به سر می‌برد , متاسفانه به دلیل مسائل قانونی از بیان جزییات اتهامی این فرد معذور هستم », بقایی شاکی بود یا متهم ؟! یکی از وکلای حمید بقایی ، بدون ذکر نام به مصاحبه با برخی از پایگاه‌های خبری پرداخت و علت این بازداشت را شکایت نهاد ریاست جمهوری دولت یازدهم از حمید بقایی درباره صندوق شهیدان رجایی و باهنر عنوان کرد .

این گمانه زنی در حالی در فضای خبری مطرح شده که حمید بقایی نیز پیش از این از نهاد ریاست جمهوری درباره صندوق یادشده شکایت به عمل اورده بود , بقایی یک روز پیش از بازداشت نیز مصاحبه ای در این باره انجام داده بود که در ان مصاحبه به نکات زیادی درباره نحوه عملکرد صندوق شهیدان رجایی و باهنر اشاره شده است , بقایی در مصاحبه ای که یک روز قبل از بازداشت با باشگاه خبرنگاران انجام داده به مواردی درباره عملکرد صندوق شهیدان رجایی و باهنر اشاره کرده که ردپای بسیاری از چهره‌های مهم دولت یازدهم در ان نکات هویداست .

وی درخصوص غیردولتی و غیرقانونی بدون عملکرد این صندوق به باشگاه خبرنگاران این چنین گفته است : « یک صندوقی غیردولتی به نام صندوق قرض الحسنه شهیدان رجایی و باهنر وجود دارد که برخی از مقامات دولت یازدهم از جمله اقایان جهانگیری ، فریدون ، نوبخت و تعداد دیگری از این عزیزان امده‌اند با تغییر اسناد و مدارک این صندوق ، نسبت به انتقال صندوق به نام حقیقی خودشان اقدام کردند و بعدش رفته‌اند و به صورت غیرقانونی ان را تصرف کرده ، بعد هم برای اینکه رد گم کنند ، مرتب به جای اینکه مستندات متقن را منتشر کنند ، مدعی هستند که این صندوق دولتی بوده ، در دولت گذشته از دولتی به خصوصی تبدیل شده و در دوره ما مجددا از خصوصی به دولتی برگشته است و سعی می‌کنند با چنین اتهاماتی فرار به جلو کنند در حالی که برای این مورد هیچ سندی هم ارائه نمی‌کنند ,» معاون اجرایی رییس جمهور دولت دهم تصریح کرد : « ما می‌خواهیم از جهانگیری به اتهام جا به جایی اسناد و مدارک و ثبت صندوق به نام خودشان شکایت کنیم , از این اقایان به خاطر اینکه به دروغ مدعی هستند که این صندوق دولتی است و ما ان را به دولت برگرداندیم و همین طور اتهامات و ایرادات واهی که دارند انجام می‌دهند شکایت می‌کنیم ».

وی در پایان مصاحبه به این نکته اشاره کرد که : « بحث ما صندوق نیست ، موضوع نفس عمل است , اگر قرار باشد یک عده مسئول دولتی بیایند یک چنین کاری را انجام دهند ان وقت چه تضمینی وجود دارد که موارد مشابه دیگری در کشور اتفاق نیفتد ؟ حالا شد بگیر و ببندها ! اما پس از بازداشت بقایی ، واکنش‌های متفاوتی درباره علت بازداشت و اصل موضوع بازداشت و ارتباط مصاحبه پیش از بازداشت وی با صدور قرار بازداشت از سوی بازپرس پرونده و مواردی از این دست در فضای رسانه‌ها مطرح شد , در همین راستا بود که خبرنگاران به سراغ عده ای از نزدیکان و مرتبطبان با معاون رییس جمهور سابق رفتند و به کنکاش بیشتر در این باره پرداختند .

علی اکبر جوانفکر از نزدیکان و همکاران حمید بقایی در دولت نهم و دهم ، در پاسخ به این سوال که علت بازداشت حمید بقایی ، معاون اجرایی رییس جمهور سابق چه بوده است ؟ گفت : « باید از دستگاه قضای سوال کنید که علت این بگیر و ببندها چیست ؟» مشاور مطبوعاتی و رسانه ای رییس جمهور سابق گفت : « چطور ممکن است سخنگوی دستگاه قضا از بازداشت معاون اجرایی رییس جمهور سابق خبر داشته باشد ، اما نداند که چرا او را بازداشت کرده‌اند ؟! سکوت ایشان نسبت به دلیل بازداشت باعث شده است تا بداندیشان در سطوح رسانه ای به طرح اتهامات واهی علیه بقایی بپردازند , مسئولیت این رفتار غیراخلاقی با کیست ؟!» وی تاکید کرد : « گاهی جای شاکی و متهم عوض می‌شود و دور از ذهن نیست که در موضوع بقایی چنین اتفاقی افتاده باشد ,.

, در هیچ مقطعی از سال‌های پس از انقلاب ، دستگاه قضایی تا این اندازه مقتدر و حاکم نبوده است », جوانفکر اضافه کرد : « سفر هفته پیش محمود احمدی‌نژاد به همدان و استقبال بی سابقه مردم از ایشان ، نمی‌توانست بدون تبعات باشد ».

ملت ایران با احمدی‌نژاد حشر و نشر دارند مرتضی تمدن ، رییس دفتر محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به اینکه « بقایی با احمدی‌نژاد حشر و نشر دارد ، پس شما باید از این موضوع اگاهی داشته باشید », این چنین گفت : « کل ملت ایران با احمدی‌نژاد حشر و نشر دارند چون این طور است باید از کل مسائل اطلاع داشته باشند ؟! خود شما هم با اقای احمدی‌نژاد حشر و نشر دارید ، پس باید از تمامی مسائل اگاه باشید ؟ من از شما به اقای احمدی‌نژاد نزدیک تر نیستم , بنده اطلاعی از هیچ مسئله ای ندارم و درس و کلاس و دانشگاه دارم و فرصت این طور صحبت‌ها را ندارم ».

عبدالرضا داوری از دیگر چهره‌های نزدیک به تیم دولت نهم و دهم نیز در این باره گفت که حمید بقایی اخیرا در دفتر ولنجک فعال نبوده است , داوری در واکنش به خبر بازداشت حمید بقایی گفت : « من هم خبر بازداشت بقایی را از سایت‌ها شنیدم و اصلا از ان اطلاع نداشتم », وی افزود : « اقای بقایی در دفتر ولنجک زیاد فعال نبودند و خودم در ایام اخیر ایشان را در دفتر ندیدم ».

داوری در پاسخ به سوالی در مورد ارتباط بازداشت بقایی با ماجرای خبر دستگیری او در سال 90 گفت : « من اطلاعی در این باره ندارم و دلیلی اصلی را نمی‌دانم , ارتباط من با بقایی زیاد نزدیک نبود و هیچ وقت صحبتی در این باره با ایشان نکردم », بقایی هم چنان باقی ! نیم نگاهی به سابقه فعالیت‌های بقایی در دولت‌های نهم و دهم نشان از ان دارد که روند کاری وی همواره با فراز و نشیب‌های بسیار و البته جنجال افرینی‌های زیادی همراه بوده است .

بقایی در دوران مسئولیت خود در سازمان میراث فرهنگی ، شاکیان زیادی داشت , علت اصلی این شکایت‌ها ، محدود کردن مالکیت مالکان خصوصی بر امکان و بناهایی است که سازمان میراث فرهنگی مدعی بود برای حفاظت از تاریخ و فرهنگ ایران ، ان‌ها را در لیست حفاظتی خود قرار داده است , در همان زمان بود که رییس دیوان عدالت اداری معتقد بود : « به دلیل انجام ندادن اقدامات در چارچوب قانون ، به سازمان میراث فرهنگی اعتراض داریم زیرا برای مردم ایجاد مشکل می‌کنند که منجر به طرح شکایت می‌شود ، ما نیز در چارچوب قوانین و مقررات عمل می‌کنیم و در نتیجه یک سری از اقدامات میراث فرهنگی نقض می‌شود ».

این چنین بود که دیوان عدالت در این پرونده رای نهایی را علیه بقایی صادر کرد و به این دلیل که وی از اجرای ان استنکاف می‌ورزید ، به چهار سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد , اما احمدی‌نژاد پس از انتشار این خبر ، درباره ادامه حضور وی در دولت در پیام صریحی برای دیوان عدالت اداری تاکید کرد : « ان شاءالله خدمات وی در حوزه معاونت اجرایی و مسئولیت‌های گوناگون به ملت و اسلام عزیز ادامه پیدا می‌کند », این حمایت‌های احمدی‌نژاد از بقایی و البته شرایط سیاسی کشور در ان زمان ، باعث شد که حکم دیوان عدالت برای دو سال پایانی کار دولت نیز روی زمین بماند و بقایی هم چنان در سمت خود باقی ! منهای نقض حکم دیوان عدالت اما ، بقایی به پشتوانه حمایت‌های بی حساب و کتاب رییس جمهور وقت ، در برابر سازمان بازرسی کل کشور نیز ایستاد ! بدین شرح که در استانه انتخابات ریاست جمهوری ، مصطفی پورمحمدی ، رییس سازمان بازرسی کل کشور ، از تخلف 450 میلیون یورویی در یک مناقصه که پای بقایی هم در ان در میان بود خبر داده و گفته بود که حمید بقایی ، معاون اجرایی رییس جمهور در نامه ای به یکی دیگر از معاونت‌های ریاست جمهوری دستور داده است تا با « ترک تشریفات مناقصه » قرارداد 450 میلیون یورویی احداث سالن اجلاس کیش ، به یک شرکت خصوصی واگذار شود .

دفتر معاون اجرایی رییس جمهور وقت از سازمان بازرسی خواست که اسناد این ادعا را منتشر کند و دفتر پورمحمدی در سازمان بازرسی کل کشور هم بخش‌های از اسناد این مناقصه را منتشر کرد ، اما بار دیگر پاسخی از دفتر حمید بقایی منتشر شد که در ان مصطفی پورمحمدی به « کشف خیالی » متهم شده بود , ماجرای جنجال‌ها و بی قانونی تیم احمدی‌نژاد و خصوصا حمید بقایی پس از پایان دولت‌های نهم و دهم نیز ادامه داشت , اخرین نمونه این کشمکش‌ها ماجرای 16 میلیاردی است که از حساب ریاست جمهوری به حساب دانشگاه ایرانیان منتقل شده و ساختمان هایی که در مناطق ازاد به این دانشگاه اجازه داده شده است .

اکبر ترکان ، مشاور حسن روحانی در یک برنامه تلویزیونی به این موضوع اشاره کرد و خواستار رسیدگی به این مسئله شد , اما حمید بقایی در نامه ای خطاب به ترکان این ادعا را کذب خوانده و خواستار انتشار اسناد این ادعا شد , خلاصه « کاملا پاکدست »‌های بقایی - مکتب ایرانی و اعطای لقب کوروش زمان به احمدی‌نژاد در روزهایی که « مکتب ایرانی » کلیدواژه جنجالی جریان انحرافی شده بود ، حمید بقایی در شماره 60 هفته نامه پنجره در تاریخ 27 شهریور 1389 در گفت و گویی با این هفته نامه با تیتر « احمدی‌نژاد کوروش زمان است » نکات قابل توجهی را مطرح کرد که در بخش هایی از ان امده است : «.

,, ا گر به کارهایی که اقای احمدی‌نژاد انجام داده دقت کنیم ، می‌توانیم بگوییم اقای احمدی‌نژاد ، کوروش زمان است .

اقای احمدی‌نژاد با مواضعی که در مقابل امریکا در سازمان ملل گرفته ، به نوعی کوروش زمان است », - سازمان میراث فرهنگی و انفصال از خدمت به مدت چهار سال بقایی در سازمان میراث فرهنگی ، شاکیان زیادی داشت , علت اصلی این شکایت‌ها ، محدودکردن مالکیت مالکان خصوصی بر اماکن و بناهایی است که سازمان میراث فرهنگی مدعی بود ان‌ها را برای حفاظت از تاریخ و فرهنگ ایران ، در لیست حفاظتی خود قرار داده است .

پس از صدور رای دیوان درباره تخلفات بقایی و صدور حکم قطعی ، وی از اجرای ان استنکاف می‌ورزد و همین موضوع باعث می‌شود وی به چهار سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شود , - معاونت اجرایی و تخلف 450 میلیون یورویی در کیش دیوان عدالت اداری تنها جایی نبود که بقایی با انجا وارد کشمکش شده بود , در استانه انتخابات ریاست جمهوری ، مصطفی پورمحمدی ، رییس سازمان بازرسی کل کشور از تخلف 450 میلیون یورویی در یک مناقصه که پای بقایی هم در میان بود خبر داده و گفته بود که حمید بقایی ، معاون اجرایی رییس جمهور در نامه ای به یکی دیگر از معاونت‌های ریاست جمهوری دستور داده است تا با « ترک تشریفات مناقصه » قرارداد «450 میلیون یورویی احداث سالن اجلاس کیش » به یک شرکت خصوصی واگذار شود .

دانشگاه ایرانیان و تخلف 16 میلیاردی در دانشگاه ایرانیان دولت دهم تمام شد ، اما ماجرای کشمکش‌ها و جنجال‌های بقایی هنوز ادامه داشت , اخرین نمونه این کشمکش‌ها ماجرای 16 میلیاردی است که از حساب ریاست جمهوری به حساب دانشگاه ایرانیان منتقل شده و ساختمان هایی که در مناطق ازاد به این دانشگاه اجاره داده شده است , - مناطق ازاد و تاراج اکبر ترکان ، مشاور اقای حسن روحانی در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه منطقه ازاد به حیات خلوت برخی کارها تبدیل شده است ، گفت : ساختمانی را در منطقه ازاد قشم برای دانشگاه احمدی‌نژاد ( ایرانیان ) واگذار کردند که همه این تخلفات در این حیات خلوت انجام شده است .

این ساختمان از اموال منطقه ازاد است ، مال دولت اس �� به چه حسابی اجاره داده شده است ؟ چرا این امور تاراج شده است ؟ مگر ارث پدرتان است ؟ حمید بقایی دبیر سابق مناطق ازاد در برنامه ای به ترکان این ادعا را کذب خواند و نوشت « جنابعالی در این مصاحبه الفاظی از قبل « ارث پدر » و « تاراج » به کار برده‌اید , با توجه به اینکه این الفاظ در نوع خود الفاظی سخیف و نوعی اتهام محسوب می‌شود ، به کارگیری ان‌ها در یک برنامه زنده تلویزیونی ان هم از سوی مشاور عالی رییس جمهور غیرقابل توجیه است », با این وجود اکبر ترکان اعلام کرد که اسناد این واگذاری‌ها موجود است و سپس در رسانه‌ها جزییاتی از اقدام حمید بقایی را منتشر کرد .

مدافع مستحکم و قاطع اما احمدی‌نژاد در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان میراث فرهنگی در شرایطی که خبر حکم انفصال بقایی منتشر شده بود ، از معاون اجرایی خود به دلیل خدماتش در دوران ریاست بر سازمان میراث فرهنگی و گردش‌گری تشکر کرد و گفت : بدانید بنده به عنوان کوچک‌ترین ملت ایران تا روزی که هستم مدافع مستحکم ، محکم و قاطع مجموع خدمات شما خواهم بود », وی با وجود صدور حکم اولیه انفصال از خدمات دولتی برای بقایی درباره ادامه حضور وی در دولت در پیام صریحی برای دیوان عدالت اداری تاکید کرد : « ان شاءالله خدمات وی در حوزه معاونت اجرایی و مسئولیت‌های گوناگون به ملت و اسلام عزیز ادامه پیدا می‌کند ,» - تا اخر دفاع خواهم کرد پس از بازداشت بقایی ، دفتر رییس جمهور نهم و دهم در نامه ای خطاب به ملت ایران مواضع خود را در این باره اعلام کرد و نوشت : «.

,,1.

جناب اقای بقایی فردی مومن ، انقلابی و کاملا پاکدست است و در تمام عمر پربرکت خود ، خدمتگزاری صدیق و بی منت برای کشور ، مردم و انقلاب اسلامی بوده و خواهدبود ,,.

3, لازم به تاکید نیست که مسئولیت حفظ سلامت اقای بقایی و فراهم اوردن فرصت بایسته و شایسته برای استفاده ایشان از تمامی حقوق قانونی و شهروندی خود ، به عهده مسئولین ذی ربط است , 4.

رییس جمهور دوره‌های نهم و دهم براساس مبانی اخلاقی و انسانی ، دفاع از حق و حقیقت را وظیفه خود می‌داند و به طور قاطع از پاکی ، پاکدستی و حقانیت جناب اقای بقایی تا اخر دفاع خواهدکرد ,».
همدان سالن اجلاس کیش کیش مناطق ازاد و تاراج اکبر ترکان منطقه ازاد قشم قوه قضاییه نهاد ریاست جمهوری دولت یازدهم صندوق شهیدان رجایی باشگاه خبرنگاران دولت یازدهم صندوق قرض الحسنه شهیدان رجایی دولت نهم و دهم دستگاه قضایی ملت ایران ایران دفتر ولنجک سازمان میراث فرهنگی دیوان عدالت دیوان عدالت اداری سازمان بازرسی کل کشور سازمان بازرسی دانشگاه ایرانیان ایرانی امریکا سازمان ملل سازمان میراث فرهنگی و انفصال دانشگاه احمدی نژاد ایرانیان دولت اس سازمان میراث فرهنگی و گردش گری دفتر رییس جمهور بقایی احمدی نژاد کوروش حمید بقایی غلامحسین محسنی باهنر جهانگیری فریدون نوبخت علی اکبر جوانفکر جوانفکر محمود احمدی نژاد احمدی نژاد حشر مرتضی تمدن اقای احمدی نژاد عبدالرضا داوری اقای بقایی مصطفی پورمحمدی اکبر ترکان ترکان کوروش زمان احمدی نژاد کوروش اقای حسن روحانی جناب اقای بقایی معاون رییس جمهور سابق معاون اجرایی رییس جمهور دولت دهم معاون رییس جمهور معاون اجرایی رییس جمهور مشاور مطبوعاتی و رسانه ای رییس جمهور سابق سخنگوی دستگاه قضا رییس دیوان عدالت اداری رییس جمهور رییس سازمان بازرسی کل کشور معاونت های ریاست جمهوری ریاست جمهوری مشاور حسن روحانی دبیر سابق مناطق ازاد مشاور عالی رییس جمهور رییس سازمان میراث فرهنگی انقلاب انتخابات ریاست جمهوری انقلاب اسلامی