دیدار چراغ خاموش برخی تشکل‌ها و فعالان رسانه ای حوزه اموزش و پرورش با الهیار ترکمن معاون پشتیبانی وزارت اموزش و پرورش در یک ماه گذشته ؟!

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۲۰:۲۳:۳۱


دیدار چراغ خاموش برخی تشکل‌ها و فعالان رسانه ای حوزه اموزش و پرورش با الهیار ترکمن معاون پشتیبانی وزارت اموزش و پرورش در یک ماه گذشته ، این سوال را ایجاد کرده که هدف از این دیدارها چیست ؟ در تاریخ بیست و دوم دی ماه 96 اقای الهیار در دفتر « فرج کمیجانی » حاضر شد و با شورای مرکزی مجمع فرهنگیان ایران اسلامی جلسه ای برگزار کرد , حتی خبر برگزاری این جلسه منتشر نشد , بعدها خصوصی گفته شد که این جلسه در باره بررسی بودجه 97 بوده است .

روز دوشنبه نهم بهمن ماه ساعت 17 برخی از فعالان رسانه ای نشستی را با « علی الهیار ترکمن » برگزار کردند , در این جلسه که حدود 3 ساعت به طول انجامید جواد بابازاده ( رها ) ، محمدرضا نیک نژاد ، مهدی فتحی ، اعظم پویان ، محمد داوری ، محمدتقی فلاحی ، سیدمنصور موسوی و محمد رضاخواه شرکت داشتند , « مهدی بهلولی » و « شهرام جمالی » که به این جلسه دعوت شده بودند در این نشست حضور پیدا نکردند .

اقای الهیار به لحاظ حقوقی معاون وزیر اموزش و پرورش هستند , این دیدارها با هر هدفی صورت گرفته باشد را می‌توان در چهارچوب ارتباط مدیران با معلمان ارزیابی کرد , اما ارتباطات یک معاون وزیر از نوع ارتباط خصوصی نیست که به کسی مربوط نباشد .

به احترام افکار عمومی خبر و گزارش این نشست‌ها از هر دو طرف یعنی هم از سوی روابط عمومی ( به خاطر جایگاه معاون وزیر ) و هم از سوی تشکل‌ها یا فعالان خبری ( به خاطر احترامی که باید برای افکار عمومی قایل شوند ) باید اعلام شود ؛ اما تاکنون خبر و یا گزارشی از این نشست‌ها در رسانه‌ها منتشر نشده است , به نظر می‌رسد اقای ترکمن که بعد از برملا شدن ادعاهای دروغش در باره داشتن مدرک دکتری از دانشگاه البرتا و فوق لیسانس پاریس موقعیتش در افکار عمومی متزلزل شده است دست به یارگیری از میان تشکل‌ها ، فعالان معلمی و مدیران زده است , این دیدارها به اقای ترکمن روحیه می‌دهد و ایشان می‌تواند نزد وزیر و اقای نوبخت ادعا کند که برای جامعه فرهنگیان ، فعالان معلمی و تشکل‌های معلمی مساله دروغ گفتن او در مورد مدرک تحصیلی اهمیتی نداشته است .

جا داشت که فعالان رسانه ای در این نشست براساس وعده ای که اقای الهیار داده بود ، مدرک دکتری البرتا و فوق لیسانس پاریس او را طلب می‌کردند و با انتشار عکسی از این مدارک به مباحث پیرامون دروغگویی معاون وزیر پایان می‌دانند و اگر مدرکی وجود ندارد این دروغ را که مدارک در دفتر موجود است و بیایید ببینید را به چالش بکشند , ظاهرا جلسه دیماه مجمع با اقای الهیار درباره بررسی لایحه بودجه بوده است ، چرا محتوای جلسه علنی نشد و مثلا گزارشی از بحث‌های بودجه و پرسش و پاسخ‌ها منتشر نشد ؟ « صدای معلم » از فعالان رسانه ای حاضر در جلسه اخیر انتظار دارد گزارشی دقیق و کامل از محتوای این نشست منتشر کنند , نکته جالب این است که نشست الهیار با برخی از فعالان رسانه ای حوزه اموزش و پرورش زمانی صورت گرفته که کلیات بودجه در مجلس رد شده است و کار خاصی هم از وزارت اموزش و پرورش در این مورد ساخته نیست .

اگر هدف اقای الهیار اگاهی از دیدگاه فعالان بود این جلسه باید قبل از تقدیم لایحه بودجه به مجلس صورت می‌گرفت , این جلسات در بهترین حالت جلسات توجیهی است , الان بحث در باره بودجه نوشداروی بعد از مرگ سهراب است .

فعالان معلمی و تشکل‌ها باید فاصله خود را با دولت حفظ کنند و خود را متعلق به جامعه مدنی بدانند , مدیران تمایل دارند که فعالان را با روش‌های مختلف جذب و هضم کنند , لحظه ای فقط تصور کنید که این اتفاق در دوره احمدی‌نژاد می‌افتاد و مثلا یکی از معاونان وزیر اموزش و پرورش در مورد مدارک تحصیلی خود دروغ گفته بود .

,, ایا واکنش فعالان اصلاح‌طلب همین بود ؟ کردان و کمپینی که بعد از افشای مدارک جعلی او راه افتاد را به یاد داریم .

چرا با معیار دوگانه برخورد می‌کنیم ؟ درست است اقای ترکمن از مزایای رسمی مدارک اعلام شده برخلاف کردان استفاده نکرده است اما از مزایای معنوی این مدارک موهوم هم در سازمان برنامه و هم در اموزش و پرورش برخوردار بوده است و مهم تر اینکه دروغ گفته است , دروغ گویی درباره مدرک تحصیلی در وزارت اموزش و پرورش از سوی یک مدیر ارشد فاجعه است منتهی ما به فاجعه عادت کرده‌ایم , ظاهر از دید دوستان نشست با اقای الهیار ایرادی ندارد .

اما اگر دلیل گزارش نکردن جلسات این است که دوستان از ملاقات با الهیار خجالت می‌کشند ایا بهتر نبود در این جلسات شرکت نمی‌کردند و یا با شجاعت طرح سوال می‌کردند ؟ حالا هم که به هر دلیل و عذری نشست برگزار کرده‌اند ، بسیار خوب گزارش این نشست‌ها را اعلام کنند , سکوت در مقابل فریب و دروغ به منزله تایید فریب و دروغ است ان هم از جانب کسانی که خود را متعهد به مردم و جامعه مدنی می‌دانند , پایان گزارش /.