پیش بینی کارشناسان از وضعیت کابینه سیزدهم

۱۴۰۰/۰۴/۲۸ ۲۰:۰۹:۳۹


کارشناسان و فعالان اقتصادی با ابراز هشدارهایی به دولت اینده در انتخاب تیم اقتصادی ، تاکید دارند که دولت سیزدهم باید مراقب باشد که از مسببان وضع موجود در ترکیب کابینه استفاده نکند , تقریبا از 19 روز دیگر دولت سیزدهم به طور رسمی کار خود را اغاز خواهد کرد ؛ دولتی که وعده حل مشکلات اقتصادی مردم را داده است , حالا همه نگاه‌ها به اوست تا تیم و کابینه خود را تعیین کند ؛ هر چند شاید تاکنون برای رییسی ، تیم و کابینه‌اش تا حد زیادی مشخص شده باشد ، ولی این موضوع ، نزد افکارعمومی در هاله ای از ابهام قرار دارد .

رییس دولت سیزدهم البته پیش از انتخابات تاکید کرده بود که ترکیب کابینه‌اش با ترکیب ستادش تفاوت خواهد داشت و حتی او در دوره ای عنوان کرده بود مدیران خود را براساس نخبه سنجی بر می‌گزیند و هیچ خط قرمز جناحی و باندی در ان ندارد و تنها برایش کارامدی مهم است , او خود را وامدار هیچ گروهی تلقی نکرده ، بلکه خود را نماینده همه جامعه می‌داند , به همین دلیل هم اما و اگرهایی در خصوص کابینه و دولت اینده او رقم خورده است .

نگرانی نسبت به هماهنگی تیم اقتصادی اما فارغ از این که چه کسانی در کابینه دولت سیزدهم حضور خواهند داشت ، انتظارات امروز در این جهت است که افرادی که بر کرسی مدیریت وزارتخانه‌ها تکیه می‌زنند ، واجد شرایط و کاربلد باشند تا سبب بروز مشکلات عدیده ای که اکثرا در اثر ضعف اجرای مسولیت به طور کامل ایجاد می‌شوند ، نباشند , بر همین اساس است که اغلب اقتصاددانان و فعالان اقتصادی ، هشدارهایی را در انتخاب تیم اقتصادی دولت اینده مطرح و بر هماهنگی اعضای کابینه تاکید دارند , حسین صمصامی ، سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در این خصوص درباره تیم اقتصادی دولت سیزدهم ، با اشاره به جلسه چهارشنبه هفته گذشته حجت‌الاسلام رییسی با اقتصاددانان می‌گوید : من در حال حاضر نمی‌دانم اقای رییسی چه می‌کند ، ولی اگر تیم ایشان به فرمی باشد که روز چهارشنبه هفته گذشته امدند ، معلوم است که هماهنگ نخواهند بود .

وی می‌افزاید : کسانی که روز چهارشنبه در جلسه اقای رییسی با اقتصاددانان امدند ، اگر این ترکیب‌ها باشد ، قطعا تیم هماهنگی ایجاد نخواهد شد , از سوی دیگر ، اقای رییسی باید مراقب باشد که از مسببان وضع موجود در ترکیب کابینه استفاده نکند , افرادی که صحبت کردند ، بعضا افرادی بودند که از مسببان وضع موجود بودند .

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد تصریح می‌کند , پیش بینی ای در این جلسه از سوی یک فرد گفته شد که تورم افسارگسیخته و غیرقابل کنترل می‌شود , من در پاسخ به این فرد که چنین پیش بینی ای را داشت ، می‌خواهم بگویم که این اتفاق افتاده و تورم در حال حاضر غیرقابل کنترل شده است .

صمصامی متذکر می‌شود : سیاست‌های غلط ارزی ، بحث هدفمند کردن یارانه‌ها که به صورت اشتباه اجرا شد ، از زمان دولت دهم شروع شدند و کسانی که در ان دولت بودند ، در وضعیت حال مردم مقصر هستند و به طور قطع این افراد اگر بخواهند در دولت اقای رییسی باشند ، وضع فعلی تداوم پیدا خواهد کرد , وی تاکید می‌کند : نکته مهمی که در حال حاضر وجود دارد ، بحث هماهنگی تیم دولت با توجه به شرایط موجود است , این اقتصاددان با اشاره به ویژگی‌های یک تیم کارامد اقتصادی ، می‌گوید : از ویژگی‌های یک تیم کارامد اقتصادی این است که اولا افرادی باشند که به لحاظ فکری هماهنگ و منسجم باشند و در عین حال ، اقتصاد متعارف و خوب را به درستی درک کرده باشند .

سوم این که شرایط اقتصاد ایران را به خوبی فهمیده باشند و مفهوم جنگ اقتصادی را بدانند , صمصامی ادامه می‌دهد : همچنین شرایط اقتصاد ایران را در دنیا درک کرده باشند و بدانند کشورهای غربی با ایران یک جنگ تمام عیاری را شروع کرده‌اند , از سوی دیگر ، گروهی نباشند که دنبال منافع خود باشند و دنبال گرفتن پست و قدرت طلب نباشند .

این تیم می‌تواند یک تیم هماهنگی باشند و ریل اقتصاد را تغییر دهد ؛ وگرنه افرادی که اقتصاد را نفهمیده‌اند ، افرادی که قدرت طلب و جاه طلب هستند و قبلا امتحان خود را پس داده‌اند ، اگر روی کار ایند ، تیم هماهنگی نخواهیم داشت , وی درباره این نگرانی در دولت اینده که از سوی برخی کارشناسان مطرح می‌شود که هماهنگی تیم اقتصادی حول محورهای جناحی ، رفاقتی و سیاسی باشد ، عنوان می‌کند : من نمی‌فهمم رفاقتی و جناحی یعنی چه ؟ اما این موضوع به نظرم در دولت فعلی اتفاق افتاد , اگر ما چنین کنیم و برای مثال ، یک فرد ضعیف را به دلیل این که هم خط ما هست ، برداریم بیاوریم و در راس وزارتخانه‌های اساسی اقتصادی بگذاریم ، اشتباه و باطل است .

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد تاکید می‌کند : فردی که می‌اید ، باید بداند که اقتصاد ایران به چه سیاست هایی نیاز دارد و بحث منافع و تضاد منافع را به خوبی درک کرده باشد , صمصامی متذکر می‌شود : اقای رییسی باید کمر همت ببندد و بایستد , ما در یک جنگ اقتصادی قرار داریم که یک سر ان بیرون از مرزهای اقتصاد است و یک سر دیگر ان که در داخل اقتصاد است ، بسیار سخت تر است .

اگر ایشان بخواهد جلوی فساد را بگیرد ، پایگاه‌های اطلاعاتی را درست کند ، سیاست‌های ارزی را سروسامان دهد ، کنترل نقدینگی را انجام دهد ، قطعا وارد یک مبارزه جدی در عرصه اقتصادی می‌شود و یک تیم قوی را با خود همراه کند , وی با اشاره به هماهنگی دستگاه‌ها ، می‌گوید : در فاز اول بانک مرکزی ، وزارت اقتصاد ، سازمان برنامه و بودجه و وزارت صمت باید با یکدیگر هماهنگی لازم را داشته باشند و باید یک تیم قوی را تشکیل دهند , البته در بلندمدت باید وزارت علوم هم هماهنگ باشد تا بتواند افرادی را تربیت کند که متناسب با شرایط کشور باشد .

در کنار این‌ها سایر دستگاه‌ها نیز باید با یکدیگر هماهنگ باشند تا انچه که می‌خواهیم در عرصه جامعه اتفاق بیفتد ، رخ دهد , اما در فاز اول چند دستگاهی که عنوان کردم ، باید با یکدیگر هماهنگ باشند , پیش بینی کارشناسان از وضعیت کابینه سیزدهم / امام صادقی‌ها می‌ایند ؟ تغییر مدیریت‌ها چقدر اثربخش است ؟ حمید حسینی ، عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق نیز درباره تیم اقتصادی دولت اینده می‌گوید : به نظر می‌رسد که در تیم اقتصادی دولت اینده ، بیشتر از فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق (ع) هستند .

ویژگی فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق این است که به طور عمده افراد درس خوانده هستند و سواد اقتصادی دارند , وی می‌افزاید : این گروه ، اقتصاد روابطی را قبول دارند و به دنبال گسترش اقتصاد دولتی نیستند , در عین حال ، با وجود این که تاکیدشان بر اقتصاد مقاومتی است ، ولی در مجموع اگر طیف تندرو انها کنار گذاشته شوند ، نیروهای معتدلی هستند و به نظر می‌اید با معیارهای اقای رییسی همخوانی دارند .

حسینی با اشاره به ویژگی‌های تیم کارامد اقتصادی ، عنوان می‌کند : من اعتقاد ندارم که یک تیم خیلی می‌تواند موثر باشد , تغییر مدیریت‌ها 10، 15 درصد می‌تواند موثر باشد , شما که نمی‌توانید نظام بروکراسی کشور را تغییر دهید و یا ساختار اقتصادی کشور را به سرعت عوض کنید .

وی ادامه می‌دهد : حرف هایی که بعضی از اقتصاددانان در جلسه با رییس دولت سیزدهم زدند که برای مثال ، نظام مالیاتی اصلاح شود و نظام بانکی و پولی و ارزی اصلاح شوند ، همه این‌ها 7، 8 سال وقت می‌خواهد , عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق تصریح می‌کند : به نظر من یک تیم هماهنگ بهتر از تیمی است که همه شان ژنرال باشند , برای مثال ، اگر دنبال اقتصاد رقابتی هستند ، باید تیمی باشند که همه شان اقتصاد رقابتی را قبول داشته باشند .

ضمن این که هر چه بتوانند دایره را بازتر کنند و از همه نیروهایی که در یک جریان فکری هستند ، استفاده کنند ، قطعا می‌توانند سرمایه اجتماعی را بیشتر به کار بگیرند تا این که بخواهند فقط از یک جناح اصولگرا استفاده کنند , حسینی درباره این نگرانی در دولت اینده که از سوی برخی کارشناسان مطرح می‌شود که هماهنگی تیم اقتصادی حول محورهای جناحی ، رفاقتی و سیاسی باشد ، عنوان می‌کند : قطعا هماهنگی به این معنا که یک باند و جریان قدرت طلب ایجاد شود ، برای کشور مضر خواهد بود , اگر قرار باشد که در اقتصاد انحصار ایجاد کنیم و راه برای دیگران ببندیم ، قطعا یک تیم هماهنگ می‌تواند به اقتصاد کشور اسیب بزند تا یک تیم ناهماهنگ .

وی درباره هماهنگی بین دستگاه‌ها نیز خاطرنشان می‌کند : بانک مرکزی ، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه ، پاشنه اشیل کشور هستند که با یکدیگر هماهنگ نبوده‌اند ، یعنی نه از نظر مکتب فکری با یکدیگر هماهنگ بودند و نه از لحاظ مدیریتی با یکدیگر هماهنگ بودند , ما نتوانستیم در این حوزه به جمع بندی برسیم , بعد از این‌ها وزارت صمت و کشاورزی اهمیت دارند .

.