مردم بخاطر دولت احمدی‌نژاد ، کل جریان اصولگرا را حذف کردند

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۰:۲۶:۳۸


خانه ایران 3 کد خبر : 2338 1399/01/15 14:14:44 طلایی : مردم بخاطر دولت احمدی‌نژاد ، کل جریان اصولگرا را حذف کردند مرتضی طلایی می‌گوید : مردم در انتخابات دوم اسفند به برنامه‌ها و سیاست هایی که جریان اصولگرا تبیین و معرفی کرد رای ندادند بلکه انها در پاسخ به عملکرد اصلاح‌طلبان حاکم بر دولت و مجلس و مدیریت شهری « نه » گفتند , چون عملکرد انها را نپسندیدند و تایید نکردند , مردم بخاطر دولت احمدی‌نژاد ، کل جریان اصولگرا را حذف کردند به گزارش پیام نو مرتضی طلایی معتقد به بازسازی اعتماد عمومی است اما این را هم می‌گوید که اعتماد مردم به مسئولان کم شده است نه حاکمیت .

از هر دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب گلایه دارد که نتوانسته‌اند سرمایه اجتماعی خود را حفظ کنند و معتقد است مردم در انتخابات دوم اسفند به اصلاح‌طلبان « نه » گفتند نه اینکه به برنامه اصولگرایان رای داده باشند , مرتضی طلایی از چهره‌های سیاسی اصولگرا و نزدیک به قالیباف ابایی ندارد این را هم بگوید که بخاطر احمدی‌نژاد مردم کل جریان اصولگرا را حذف کردند , این عضو پیشین شورای شهر تهران می‌گوید « اگر ما بخواهیم در مسیر گام دوم انقلاب قدم برداریم ، یکی از راهکارها این است که وضع موجود را اصلاح کنیم ، ما به اصلاح قوه مجریه و مقننه نیاز داریم ، ما نیاز داریم که سازمان‌ها تشکل‌های سیاسی را سر و سامان دهیم و به انها رسمیت بخشیم .

» مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید ؛ ***** * اقای طلایی ! در سال‌های اخیر بسیاری از مسئولان و چهره‌های سیاسی بارها بحث بی اعتمادی مردم نسبت به نظام سیاسی کشور را مطرح کردند و هشدارهایی هم نسبت به پایین امدن این اعتماد عمومی داده شد ، برخی این موضوع را به مشارکت پایین مردم در انتخابات مجلس یازدهم نسبت به دوره‌های قبل هم مرتبط می‌دانند , با این تفاسیر شما فکر می‌کنید لزوم بازسازی اعتماد عمومی در گام دوم انقلاب وجود دارد ؟ اعتماد همچون فنداسیونی است که یک ساختمان در ان بنا می‌شود , بقا ، دوام و استحکام یک ساختمان بستگی به زیرساخت و فنداسیونی دارد که برای ان پیش بینی شده است .

به زبان جامعه شناسی باید بگویم که اعتماد مردم و اعتماد عمومی همچون سرمایه اجتماعی است که رابطه بین مردم و حاکمیت و دولتمردان و مسولان را برقرار می‌کند و به هر میزانی که این اعتماد قوی تر باشد میزان مشارکت و همکاری مردم هم با مدیران و دست اندرکاران و دولتمردان بیشتر خواهد بود , البته این اعتماد صرفا موضوعی نیست که ما در حد رابطه بین مردم و حاکمیت و یا دولت به ان اکتفا کنیم , اعتماد سرمایه ای است که در تمام حوزه‌ها و سطوح کاربرد دارد ، از مهمترین و در عین حال حیاتی‌ترین مجموعه و نهاد به نام نهاد خانواده هم مورد توجه قرار می‌گیرد .

اگر بین اعضای خانواده و فرزندان و یا بین اولیا و فرزندان اعتماد وجود نداشته باشد چالش‌ها و مشکلاتی که برای ان خانواده پیش می‌اید قابل حل نیست ؛ همینطور که جلو بیاییم در سطوح سازمان‌ها و حوزه‌های مدیریتی از جزیی‌ترین دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های مرتبط تا کلیت یک دولت و حاکمیت هم مورد توجه است , اعتماد عمومی مردم اسیب دیده است همه نظام‌های سیاسی ، دولتمردان و همه کارگزاران و مدیران در تمام سطوح باید موضوع اعتماد اجتماعی را به عنوان یک سرمایه و به عنوان یک عامل بقا و حیات بدانند و در تقویت و گسترش ان تلاش کنند , امروز در جامعه ما ، همه اذعان دارند که ضریب اعتمادی که ما از ان صحبت می‌کنیم کاهش پیدا کرده است .

این موضوع براساس مطالعات و سنجش هایی که صورت گرفته و همچنین مطالعات سرمایه‌های اجتماعی در 2 دوره در سالهای گذشته اثبات شده است , متاسفانه بررسی‌ها این واقعیت را نشان می‌دهد که اعتماد مردم دچار اسیب شده است , این مطالعات حتی نشان می‌دهد که اعتماد بین فرد با فرد هم اسیب دیده ، به طور مثال اگر شما در قدیم می‌خواستید مسافرت بروید ، منزلتان را به همسایه می‌سپردید که مراقب باشد ، اما امروز این اعتماد به حدی اسیب دیده که مردم از این کار هم اجتناب می‌کنند .

اعتماد مردم به مسئولان کم شده نه به حاکمیت و نظام سیاسی البته موضوع قابل توجه این است که وقتی ما از اعتماد حرف می‌زنیم نباید این اعتماد را به نظام سیاسی و حاکمیت تعمیم دهیم ، اگرچه این کاهش اعتماد تاثیراتی بر حاکمیت هم دارد اما حاکمیت و نظام سیاسی دارای یک ساختار و سازمانی است که بر اساس عملکرد مدیران ، کارگزاران و دولت‌ها به گردش در می‌اید و به خودی خود عاملی برای تولید امنیت سرمایه اجتماعی و اعتماد اجتماعی نیست , مسئله این است که کارگزاران و مسولان و مدیرانی می‌ایند و با عملکرد خودشان این نسبت را از خط قرمزهایش عبور می‌دهند تا جایی که ممکن است میزان ناراحتی و گلایه مردم انقدر افزایش پیدا کند که بی اعتمادی خودشان از قوای سه گانه و دستگاه‌های گوناگون را هم به نظام سیاسی و حاکمیت تعمیم دهند ، اما وقتی با همین مردم می‌نشینیم و صحبت می‌کنیم و مسائل را از هم تفکیک می‌کنیم می‌بینیم که اینطور نیست , این موضوع در برخی مناسبت‌های ملی ، انقلابی و مذهبی هم به اثبات می‌رسد ، می‌بینیم که حضور مردم بیانگر این است که انها به نظام سیاسی و حاکمیت اعتماد و اعتقاد دارند .

بارزترین نمونه ان در سال 98 و در ایام شهادت شهید سلیمانی رخ داد , براوردها از میزان حضور مردم در تجمعات و مجالس گوناگونی در سطح کشور چیزی حدود 50 میلیون نفر محاسبه شد ، درحالی که ایشان یک فرد نظامی بود و به ان معنا کار اجرایی نداشت و درحالی که برخی می‌گویند مردم نسبت به نظامی‌ها چندان روی خوشی ندارند اما ما دیدیم وقتی یک چهره زندگی سالم و پاک داشته و یک انسان مخلص و فداکار برای کشور و ملتش بوده ، مردم به شهادت او اینچنین واکنش نشان می‌دهند , بین اعتماد مردم به حاکمیت با اعتماد به کارگزاران و مدیران تفکیک قائل شویم شاید این موضوع نزدیکترین نمونه ای باشد که بتوان به حاکمیت تعمیم داد ، چراکه نیروهای مسلح در ساختار نظام سیاسی ما در جایگاهی قرار دارند که نسبتشان با حاکمیت نسبت بسیار تنگاتنگی است و زیر نظر فرماندهی معظم کل قوا فعالیت می‌کنند .

نسبت فرماندهی کل قوا هم با نظام سیاسی و حاکمیت خیلی تنگاتنگ است ، بنابراین می‌خواهم از این رویداد نتیجه بگیرم که باید مرز بین اعتماد مردم به حاکمیت و نظام سیاسی با اعتماد مردم به دولت و قوای مختلف و کارگزاران و مدیران را تفکیک کرد , ناکارامدی ، سوءمدیریت‌ها ، مفاسد مالی ، رانت خواری‌ها و ,.

, جزو عواملی است که این اعتماد را در جامعه ما مخدوش کرده است , به خصوص مسئله ناکارامدی ؛ به هر حال مردم انتظار دارند که دولت و قوای مختلف در جامعه برایشان کار کنند و به انها خدمت کنند .

مشخص است که این کار با مصاحبه و گفت و گو محقق نمی‌شود و مردم باید خدمت‌رسانی را در زندگیشان لمس کنند ، وقتی مردم می‌بینند که قیمت مایحتاج عمومی شان هر روز نوسان دارد و هیچ نظارتی بر عرضه این خدمات به مردم نیست ، هرچه هم دولت بگوید ما به مردم احترام می‌گذاریم و مردم برای ما اهمیت دارند ، مردم تمام این گفته‌ها را در حد حرف می‌بیند , تغییر رییس قوه قضاییه موجب امیدواری و احیا اعتماد مردم شد این امر البته در سایر قوا هم همین گونه است ، مثلا در قوه قضاییه , همین تغییر مدیریتی که در راس حوزه صورت گرفت بسیار موجب امیدواری شد و باعث شد نوعی احیا اعتماد مردم به قوه قضاییه شکل بگیرد .

چرا که مردم می‌بینند مدیریتی به راس قوه امده و تلاش می‌کند خواست مردم از جمله مبارزه با فساد ، اجرای عدالت و ,, را براورده کند .

مردم زمانی که عملی را ببینند اعتماد می‌کنند , اقازاده فلان مسئول این میزان دلار را از کجا اورده است ؟ به طور مثال شما دیدید که خزانه داری امریکا یک لیست شصت و چند نفره ای را به عنوان فرزندان مسولان و دولتمردان ما در گذشته و حال اعلام کرد و گفت که عدد قابل توجهی از دارایی انها را در امریکا مصادره کردند , وقتی من به عنوان یک شهروند می‌بینم که اقازاده فلان مسول و همه اقازاده‌های مسولان در سطوح مختلف در امریکا هستند و این میزان دلار در حساب‌های انها بوده ، این سوال برایم مطرح می‌شود که انها این دلارها را از کجا اورده‌اند ؟ پدران انها هم مثل ما کارمند هستند پس این پدر چگونه این همه پول میلیاردی به دلار را در حساب فرزندش در امریکا قرار داده است ؟ نتیجه همه این مسائل می‌شود بی اعتمادی مردم که ما امروز به عنوان مهم‌ترین چالش در جامعه با ان مواجه هستیم .

از طرفی اگر بخواهیم یک مثال روشن تر بزنیم ، موضوع شیوع ویروس کرونا قابل توجه است , اینکه چرا علی رغم اینکه جان مردم در خطر است اما میزان همکاری مردم با دولت به طور مشخص در بخش‌های مختلف برای همراهی در مدیریت بحران پایین است ؟ مسولان به هر شیوه ای از مردم می‌خواهند که از خانه هایشان بیرون نیایند اما مردم گوش نمی‌کنند ، این اتفاق چرا افتاده است ؟ اگر مسولان ما از این اتفاقات درس بگیرند متوجه می‌شوند که مردم مشارکت و همکاری با خواسته‌های دولت ندارند که ناشی از بی اعتمادی است , با توجه به چنین مسائلی می‌توان روزنه امیدی برای اصلاح مسیر گذشته باز کرد .

* افراد و دستگاه‌های مختلف ، به نوعی به احزاب و گروه‌های سیاسی موجود در کشور ( مشخصا 2 طیف اصلاح‌طلب و اصولگرا ) وابستگی دارند , در چند سال اخیر هم اعتراضاتی از سوی بخشی از مردم صورت گرفت که بیشتر متوجه مسائل معیشتی بود , اما شعار « اصلاح‌طلب ، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا ،» هم از درون این اعتراضات شنیده شد .

شما فکر می‌کنید بخشی از این بی اعتمادی به کارکرد گروه‌ها و چهره‌های سیاسی مربوط می‌شود ؟ و ایا لازم است گروه‌های سیاسی یک بازسازی و تغییری درون جناحی داشته باشند ؟ البته هر دو جناح از ضرورت این بازسازی صحبت می‌کنند , اصولگرایان که در این چند سال اخیر به بحث انقلابی بودن و بازگشت به اصول انقلابی روی اوردند و اصلاح‌طلبان هم ضرورت این بازسازی را مورد تاکید میدانند , اما ایا دو جناح باید جدا از هم بازسازی انجام دهند ؟ یا برای اینکه این اعتماد بازگردد لازم است که مشترکا و پای یک میز مذاکره این کار را انجام دهند ؟ پیش از هرچیز باید بپذیریم که ما در کشور به طور رسمی تشکیلات سیاسی نداریم .

دو جریان فکری و اندیشه ای در کشور وجود دارد که اگر از اول انقلاب به ان نگاه کنیم به خط راستی‌ها و چپی‌ها معروف بودند و امروز اصولگرا و اصلاح‌طلب خوانده می‌شوند , انها بیشتر دو گفتمانی هستند که برخاسته از اندیشه‌های بزرگان و لیدرهای کشور بوده که خودشان را در جایگاه رهبری و لیدری جامعه می‌دیدند و با طرح موضوعات مختلف اعتماد بعضی از مخاطبین را در جامعه به خودشان جلب کردند , نه اصولگرایان در حفظ سرمایه اجتماعی توفیقی داشتند نه اصلاح‌طلبان ما امروز نمی‌توانیم بگوییم وضعیت کدام حزب و یا جمعیت سیاسی در جامعه چطور است ، به نوعی برای همین دو تشکیلات هم ما می‌توانیم نقش دولت در سایه را تعریف کنیم ، یعنی زمان هایی که در حاکمیت نیستند به سایه می‌روند و زمان هایی که به حاکمیت می‌ایند در متن قرار می‌گیرند .

هر دو جریان چه ان زمان که در متن بودند و چه ان زمان که در سایه بودند ، به شیوه‌های مختلف در حفظ سرمایه اجتماعی خود که اعتماد مخاطبانشان بوده توفیق چندانی نداشتند , مردم در انتخابات 2 اسفند به برنامه‌های اصولگرایان رای ندارند ، به اصلاح‌طلبان « نه » گفتند من بر این باورم که حتی در همین انتخاباتی که اخیرا برگزار شد ، مرم به برنامه‌ها و سیاست هایی که جریان اصولگرا تبیین و معرفی کرد رای ندادند بلکه انها در پاسخ به عملکرد اصلاح‌طلبان حاکم بر دولت و مجلس و مدیریت شهری « نه » گفتند , چون عملکرد انها را نپسندیدند و تایید نکردند .

در عین حال اعتمادشان به انها سلب شد نهایتا به طور طبیعی باید گزینه بعدی را انتخاب می‌کردند و سراغ اصولگرایان امدند , * می‌توان گفت که این موضوع به یک چرخه در کشور تبدیل شده چون در مجلس دهم و دولت یازدهم هم دقیقا همین اتفاق افتاد , بله .

انجا هم مردم به اصلاح‌طلبان رای ندادند بلکه در نفی عملکرد اصولگرایانی که در متن مدیریت بودند چنین رایی دادند , چون عملکرد انها را قبول نداشتند , البته تبلیغات سوءیی هم که علیه شان صورت گرفت موجب پیروزی اصلاح‌طلبان شدند .

این نکته مهمی است که ایا مردم به برنامه‌ها ، سیاست‌ها و وعده‌های اصولگرایان و اصلاح‌طلبان رای می‌دهند ؟ خیر ، ما هرگز چنین چیزی را ندیده‌ایم , البته در انتخابات ریاست جمهوری و مناظرات به صورت کلی یک کلید واژه هایی مطرح می‌شود هرچند متاسفانه باید عرض کنم که این کلیدواژه‌ها هم بیشتر در نفی و حذف و کوبیدن رقیب بوده و به عنوان یک برنامه مطرح نشده است , به طور مثال مردم از عملکرد دولت‌های نهم و دهم از باب سیاست خارجی دلخور بودند بنابراین رقیبی که در انتخابات شرکت کرد ، گفت ما برای اینکه مسائل را حل و فصل کنیم می‌خواهیم تدبیر کنیم ، " تدبیر " و " امید " کلیدواژه شد ، این کلیدواژه‌ها ضعف هایی بود که مردم در عملکرد دولت‌های نهم و دهم احساس کردند .

می‌خواهم بگویم که رقیب می‌اید و از این ضعف‌ها استفاده ابزاری می‌کند و اینگونه نیست که بگوید یک برنامه مشخص دارد و اگر روی کار امد ان را عملی می‌کند , دولت فعلی بر سوءمدیریت‌ها و ایرادات دولت‌های نهم و دهم سوار شد همانطور که الان می‌بینیم که دولت‌های یازدهم و دوازدهم رو به پایان است اما کدام یک از وعده هایی که در دو دوره انتخابات دادند را عملی کردند ؟ چرا نتوانستند عمل کنند ؟ چون برای ان هیچ برنامه ای نداشتند , این دولت بر ضعف‌ها ، نارضایتی‌ها ، سوءمدیریت‌ها و ایرادات دولت‌های نهم و دهم سوار شد و با نفی انها ، شعارها و کلیدواژه هایی را ارائه کرد اما در عمل هیچ کاری نکردند و هیچ کدام از مشکلات کشور حل نشد .

مردم به خاطر ایرادات دولت احمدی‌نژاد ، کل جریان اصولگرا را حذف کردند بنابراین ضمن اینکه ما تشکیلات رسمی سیاسی نداریم که بگوییم مثلا فلان حزب بوده ، به مردم برنامه داده و مردم به فلان حزب رای دادند و امروز این حزب به تعهداتش عمل نکرده است لذا دیگر مردم به این حزب رای نمی‌دهند ؛ پس می‌گوییم مردم از یک جریان روی برمی‌گرانند و به یک جریان دیگر روی می‌اورند ، این در حالی است که چه بسا در بین هر دو جریان نیروهای کارامد ، توانا و لایق هستند که کار کرده‌اند و می‌توانند کار کنند اما مثلا به خاطر ایراداتی که در دولت‌های نهم و دهم وجود داشت مردم کل جریان اصولگرا را حذف کردند ، تمام نیروهای کارامد و توانا هم با روی کار امدن دولت یازدهم از صحنه حذف شدند و این مسئله بسیار مهمی است و اسیب هایی به کشور وارد می‌کند , در حالی که اینگونه نیست ، تبلور انچه امروز اتفاق می‌افتد نتیجه عملکرد شخص رییس جمهور و وزرا است , حتی استانداران هم در سطح ملی دیده نمی‌شوند که مردم بخواهند انها را ارزیابی کنند ، پس این سزاوار نیست که به دلیل عملکرد سوء یک رییس جمهور و به تبع ان چند وزیر ما بیاییم و نیروهای کارامدی که در سطوح دیگر هستند ( که در همین دولت هم هستند و اگر ما میدان به انها بدهیم می‌تواندد کارامدی داشته باشند )، را هم حذف کنیم .

من فکر می‌کنم باید به سمتی پیش برویم که احزاب و تشکیلات سیاسی در کشور جایگزین دو جریان گفتمانی شوند و بپذیریم که ما دو گفتمان داریم ، یک گفتمان انقلابی‌گری و اصولگرایی و دیگری هم گفتمان روشن فکری و متمایل به غرب , اگر واقعا می‌خواهیم وضعیت جامعه را درست کنیم باید بپذیریم که این دو گفتمان در جایگاه خودشان باشند و احزاب باید در دل انها رسمیت پیدا کنند ، تقویت شوند و برنامه بدهند و حزب رای بیاورد , مثلا اگر در همین انتخابات به جای دو جریان 40 حزب کاندید داشتند و 30 حزب وارد مجلس می‌شد و بعد از انتخابات این 30 حزب با هم ائتلاف می‌کردند و با هم برای اداره مجلس تعامل داشتند چقدر وضعیت فرق می‌کرد ؟ اما این اتفاق برعکس رخ داد .

به اصلاح قوه مجریه و مقننه نیاز داریم قبل از انتخابات احزاب ائتلاف کردند و ما دیگر بعد از انتخابات چه کاری می‌توانیم انجام دهیم ؟ هرکسی دارد کار خودش را می‌کند , اگر ما بخواهیم در مسیر گام دوم انقلاب قدم برداریم ، یکی از راهکارها این است که وضع موجود را اصلاح کنیم ، ما به اصلاح قوه مجریه و مقننه نیاز داریم ، ما نیاز داریم که سازمان‌ها تشکل‌های سیاسی را سر و سامان دهیم و به انها رسمیت بخشیم , همچنین باید بگوییم که احزاب بیایند و برنامه خودشان را برای بیانیه گام دوم ارائه دهند ؛ بیانیه گام دوم درواقع یک سند راهبردی برای اداره کشور است .

بنابراین احزاب باید بنشینند و کار کارشناسی و مطالعاتی انجام دهند و مثلا بگویند ما برای بخش مرتبط با بخش معنویت یا بخش جوانان این برنامه‌ها را داریم ، اگر ما در کشور به قدرت برسیم برای تحقق این مباحث برنامه هایی داریم ؛ انوقت شما شاهد این هستید که دانشگاه‌ها و مراکز علمی و متخصصان و صاحب نظران ، همه به کار گرفته می‌شوند چون من می‌بینم این افراد در شبکه‌های اجتماعی چه حرف‌های ارزشمندی بیان می‌کنند اما در مرحله اجرا کسی ان را اجرایی نمی‌کند و روی زمین می‌ماند ، اما اگر ما حزب داشتیم این برنامه‌ها روی زمین نمی‌ماند , نیازی به اصلاح قوانین نیست / در موضوعی گیر نداریم که نیاز به رفراندوم باشد * برای این تغییری که شما هم از ان سخن گفتید بسیاری بحث بازنگری در قانون اساسی ، برگزاری رفراندوم در بعضی حوزه‌ها ، پیشنهادهایی درخصوص شکل‌گیری نظام پارلمانی ، افزایش اختیارات رییس جمهور و ,.

, را مطرح می‌کنند , شما فکر می‌کنید نیازی به این تغییرات قانونی وجود دارد ؟ برای همین موضوع قدرت گرفتن احزاب ایا لازم است در سطح قانونی اقدامی انجام شود ؟ من فکر نمی‌کنم که ما مشکلی با قانون اساسی داشته باشیم و مشکل در قانون نیست .

مشکل ما در اجرای قانون است ، مشکل ما در نوع استفاده از ظرفیت‌ها است ، ما در حال حاضر در موضوعی گیر نداریم که بگوییم چون این کار گیر کرده باید با رفراندوم این مساله را حل کنیم , ما قانون احزاب داریم ؛ مدیریت‌ها ، کارگزاران و دولتمردان باید به این موضوع توجه کنند و به ان بپردازند , به اعتقاد من همین قوانینی موجود می‌تواند به راحتی مشکلات ما را حل کند .

کشور ما انعطاف زیادی دربرون رفت از مشکلات و بن بست‌ها دارد ، نمونه اخیر ان حل مسئله بودجه سال 99 بود ، شرایط کشور به گونه ای شد که مجلس جلسه ای تشکیل نداد و گفتند نمی‌توانند تشکیل جلسه بدهند , به رهبری رجوع کردند که مصوبه کمیسیون تلفیق به عنوان مصوبه تلقی شود و به دولت ابلاغ شود و کشور لنگ نماند ؛ این را با رفراندوم که نمی‌شود حل کرد ، هرچند نباید بگذاریم کار به اینجا برسد و ما نباید از اختیارات رهبری اینگونه استفاده کنیم اما می‌خواهم بگویم انقدر ظرفیت داریم که به هر مشکلی که برخورد کنیم به واسطه حدود قانون اساسی مان و جایگاهی که رهبری در قانون اساسی دارد ، برای مشکلات تدبیر شود , در همین بحث کرونا هم وقتی احساس شد دولت بیش از این نمی‌تواند به تنهایی موضوع را مدیریت کند رهبری ورود پیدا کردند و با اختیارات قانونی خود نیروهای مسلح را وارد موضوع کردند .

برای همه مشکلات هم راهکارهای قانونی وجود دارد ، انهایی که بحث رفراندوم را مطرح می‌کنند بیشتر جنبه سیاسی دارد و که با این شیوه‌ها و سیاسی کاری می‌خواهند فرار رو به جلو داشته باشند , من به سابقه اجرایی کار خودم که نگاه می‌کنم می‌بینم ، پلیس ، پلیس بوده است و تغییری نکرده ، اما من در دوره ای امدم و مسولیت فرماندهی پلیس تهران بر عهده من بود ، با همان اختیاراتی که داشتم تحولات گسترده ای را در بخش‌های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری ایجاد کردم , بنده از اختیاراتم عبور نکردم و خلاف قانون هم عمل نکردم اما باعث تحولات شدم ، نفرهای بعد از من هم می‌توانند همینگونه باشند ، چه بسا که بهتر از من هم بوده‌اند .

پس ما مشکل قانون و قانون اساسی نداریم ، بلکه ناکارامدی مدیریتی وجود دارد , منبع خبرانلاین احمدی‌نژاد دولت پیام نو اصلاح‌طلب اصولگرا اقازاده طلایی لینک کوتاه لینک کپی شد اخبار مرتبط در میزگرد عطریانفر و ایمانی مطرح شد ؛ از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی سلیمی نمین : هوچی‌گری ، هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب صوفی : اصلاح‌طلبان شکست نخوردند ، حذف شدند ارسال نظر ارسال اخرین اخبار پربازدید‌ترین ها پربحث ترین نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست همه اخبار 12 ساعت 24 ساعت 48 ساعت هفته نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست برخی از نمایندگان معتقدند که شفافیت بیش از حد منجر به بر هم زدن نظم و ارامش کشور می‌شود تداوم فرار مالیاتی در دولت سیزدهم نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست برخی از نمایندگان معتقدند که شفافیت بیش از حد منجر به بر هم زدن نظم و ارامش کشور می‌شود تداوم فرار مالیاتی در دولت سیزدهم انقلاب می‌خواهد دنیا را تحت پوشش خود و تمدن اسلامی ، قرار دهد 12 ساعت 24 ساعت 48 ساعت هفته نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست.