شهردار تهران : برای توسعه تهران شبکه نخبگان را بشناسیم

۱۴۰۰/۰۹/۰۹ ۰۲:۱۸:۱۵


خبرگزاری اریا - شهردار تهران بیان کرد : نخبگان و فرهیختگان می‌توانند در کنار هم ظرفیت‌ها را افزایش دهند و مارا در توسعه و حل معضلات شهر تهران کمک کنند , به گزارش خبرگزاری اریا ، علیرضا زاکانی شهردار تهران در نشست هم اندیشی کارگروه‌های تخصصی کمیسیون سلامت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ، اظهار داشت : ما در یک رقابت نفس گیر میان پیشرفت و توسعه ایرانی اسلامی و از سوی دیگر توسعه غربی هستیم , وقتی صحبت از پیشرفت و توسعه ایرانی اسلامی می‌کنیم یعنی نسبت انسان با خدا ولی در نگاه توسعه ای غربی ، انسان جایگزین خدا است .

در نگاه توسعه ای غربی طبیعت اسیر انسان و بهره کشی از ان در حد اعلا خواهد بود اما درنگاه ایرانی اسلامی ما حق نداریم هر کاری با طبیعت بکنیم , وی افزود : جامعه یک هویت واحد دارد و اساس ان بر مبنای فرهنگ و تعلیم و تربیت شکل می‌گیرد , این دو جهان بینی و دو نگاه میانشان رقابت وجود دارد .

ما نسبت به جامعه و طبیعت پیرامونی مسئولیت بزرگی داریم و نمی‌توانیم نسبت به ان غفلت کنیم , اگر صحبت از سلامت و خدمت به جامعه و صحبت ازمحیط زیست است باید نگاهی دقیق به محیط زیست پیرامون خود داشته باشیم , وی ادامه داد : تا به امروز بسیار کار شده ، به شکلی که در حوزه فضای سبز شاهد ارتقای سرانه فضای سبز بودیم و امکانی فراهم شده که به سمت یک فضای سبز درخور و شایسته برویم .

البته بین مناطق تهران تفاوت هایی وجود دارد , در منطقه ای این سرانه دو متر است و در منطقه ای دیگر چند ده برابر این است , این تفاوت معنادار است و باید نسبت به حل ان گام برداریم .

باید به شهر تهران و محیط زیست ان با صورت بندی جدیدی از مسئولیت‌ها نگاه کنیم , زاکانی اذعان کرد : شهر تهران یک کلانشهر به معنای کلانشهر متعارف نیست بلکه خود یک کشور است که اثرات ان الگویی برای سایر شهرها و نمادی برای سایر کشورهای اسلامی است , این مسئولیتی بزرگ در اداره یک کلانشهر است .

به این ترتیب اثرات و اتفاقات تهران در سایر کلانشهرها دیده می‌شود , شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه در محیطی فعال هستیم که بازیگران و اثرگذاران متعددی در ان وجود دارد ، افزود : مدیریت واحد شهری هنوز محقق نشده است , ما نیازمند این هستیم که در مدیریت شهری میان شورا و شهرداری در یک پیوستگی و نگاه واحد به گونه ای عمل کنیم که نقش افرینی ویژه ای در تهران داشته باشیم .

امروز توجه به اینکه به عنوان یک نهاد خدمتگذار اجتماعی نقش افرینی کنیم از اهمیت بسزایی برخوردار است , در چنین نگاهی شورا و شهرداری نمی‌تواند کارها را به دیگری واگذار کند و در مسئولیت‌های فرهنگی ، اجتماعی ، خدماتی ، اقتصادی و … باید شهرداری نقش افرین باشد و نقش شهرداری باید واضح و مشخص باشد , از این منظر نگاه شهرداری تحول در روح و کالبد شهر است .

که با همکاری 100 درصدی با سایر دستگاه‌ها و مسئولین این گام‌های بلند برداشته خواهد شد , البته این نگاه جامع حمایت و حضور مردم را نیاز دارد , وی ادامه داد : امکان ندارد در یک چارچوب محدود برای خود تصمیم بگیریم بلکه در مورد همه چیز می‌توانیم از نقش و ظرفیت نخبگان و صاحبان تجربه بهره بگیریم .

نخبگان و فرهیختگان می‌توانند در کنار هم ظرفیت‌ها را افزایش دهند , لذا دست نیاز به سمت نخبگان و فرهیختگان شهر دراز کردیم تا به ما کمک کنند , خوشبختانه در همین راستا شورای شهر تهران نیز با تشکیل 13 کارگروه ذیل کمیسیون سلامت کار بسیار بزرگی را تحقق بخشیده و این کار برای شورا و شهرداری اورده‌های بسیاری در پس خواهد داشت .

وی خاطرنشان کرد : مسئولیت‌های ما بزرگ است , باید شبکه نخبگان ملی و موثرین شهر را بشناسیم و از این شبکه در جهت توسعه تهران بهره بگیریم , شهرداری تهران در تمام اجزاء از جریان اندیشه‌ورزی به درستی استفاده می‌کند و برای عملکرد بهتر جوهره فکری خود را افزایش می‌دهد .

بی تردید ، هم شورا و هم شهرداری به فرهیختگان و نخبگان نیاز دارد , ما در این مسیر عقب افتادگی‌های خاصی داریم , زاکانی با بیان اینکه وقتی صحبت از سلامت روح و روان شهر می‌کنیم یعنی توجه به همه ابعاد زندگی و یکی از مشکلات شهر تهران بی هویتی در حوزه شهرسازی است ، ادامه داد : در حوزه مسائل اجتماعی وقتی به عدد 21 هزار معتاد متجاهر بر می‌خوریم که بخشی از انها شبانه روز در تهران تردد دارد .

مشکلاتی که به ما بر می‌گردد ، در شهر تاثیرگذار است , نمی‌توان نزدیک به 4000 کودک خیابانی و استثمار روی انها را مشاهده کرد و ارامش روحی داشت , در دوره قبل برخی اقایان می‌گفتند این نوعی زیست است و این موضوع را باید رها کنیم .

در حالیکه این روح و روان شهر را ازار می‌دهد , وی با بیان اینکه در تهران از لحاظ بهداشتی از هر نقطه دیگری در کشور عقب تر هستیم ، اظهار کرد : میزان ارائه خدمات بهداشتی در تهران قابل مقایسه با هیچ نقطه ای نیست , نمی‌توانیم نسبت به این موارد بی تفاوت باشیم .

در شهری زندگی می‌کنیم که با خیابان‌ها و ماشین هایش دائما الودگی‌های مختلفی همچون الودگی هوا ، الودگی صوتی ، ترافیک و هدر رفت وقت انسان و ظرفیت‌ها را شاهد هستیم و شهرداری در کنار سایر دستگاه‌ها وظیفه نقش افرینی دارد و نمی‌تواند نسبت به این موارد بی تفاوت باشد , شهردار تهران به وجود 4,5 میلیون موتورسیکلت در تهران اشاره کرد و یاداور شد : ما نمی‌گوییم در شهر نباید موتورسیکلت وجود داشته باشد اما باید وجود انها ضابطه مند باشد و در نهایت خود را به سمت استفاده از موتور برقی و … سوق دهیم .

در شهرداری ما احساس می‌کنیم نوکر مردم هستیم و خدمت به مردم وظیفه ماست , در این راستا ما نیازمند فکر نخبگان و فرهیختگان هستیم , ما در شهری زندگی می‌کنیم که با 12 هزار هکتار بافت ناپایدار و سه گسل در پیرامون ان ناایمن است که برای حل هر یک از این موارد نیاز به اندیشه‌ورزی و کمک نخبگان و فرهیختگان داریم .

.