گزارش / رقیب خطرناک حسن یزدانی به لیگ ایران امد

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۱:۱۹:۴۲


گزارش / رقیب خطرناک حسن یزدانی به لیگ ایران امد سخت‌گیری در پرداخت وام ازدواج / بی تفاوتی به الزام یک قانون در حالیکه طبق قانون بودجه ، بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج باید سه روش اعتبارسنجی ، یک ضامن و سفته یا سهم فرد از حساب یارانه‌ها را اعمال کنند ، گفته‌های متقاضیان این وام خلاف این موضوع را اثبات می‌کند که مدیر روابط عمومی بانک مرکزی سختگیری بانک‌ها در این زمینه را ممنوع دانسته و بر این سه روش تاکید کرده اما این موضوع این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند ایا بانک مرکزی نباید نظارت بیشتری بر عملکرد بانک‌ها داشته و جریمه هایی را برای تخلفات در این راستا در نظر بگیرد ؟ به گزارش ایسنا ، وام ازدواج یکی از وام‌های پرتقاضای سیستم بانکی است که هر ساله در بودجه کشور ، بانک مرکزی و دولت مکلف می‌شوند به بانک‌ها ابلاغ کنند تا درصدی از وام‌های پرداختی خود را به این امر اختصاص دهند اما سخت‌گیری های غیرموجه بانک‌ها باعث می‌شود تا متقاضیان نتوانند این وام را دریافت کنند و طبق انچه در گزارش تفریغ بودجه امده است ، در سال گذشته از یک میلیون و 109 هزار و 360 میلیون متقاضی استفاده از تسهیلات ازدواج ، به تعداد 735 هزار و 114 نفر ، معادل 66 درصد متقاضیان ، به میزان 38 هزار و 328 میلیارد تومان ، تسهیلات ازدواج پرداخت شده و 24 درصد این افراد تسهیلات را دریافت نکرده‌اند , معرفی ضامن به بانک یکی از سنگ اندازی‌های بانک‌ها در این زمینه است که یا دو تا سه ضامن از متقاضی می‌خواهند یا یک ضامن با سابقه 10 سال به بالا را درخواست می‌کنند , این در حالی است که طبق قانون بودجه سال جاری بانک‌ها باید برای ضمانت صرفا یکی از سه مورد اعتبارسنجی ، یعنی یک ضامن و سفته یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت بپذیرند اما اعلام متقاضیان وام ازدواج حاکی از ان است که بانک‌ها یارانه افراد را اصلا به عنوان ضامن به دلیل مبلغ کم ان نمی‌پذیرند و سخت‌گیری زیادی نیز برای تعداد ضامن معرفی و شرایط ان دارند .

در این بین ، پیروی نکردن بانک‌ها از الزامی که قانون بر عهده انان برای پرداخت وام ازدواج در زمینه ضامن قرار داده است ، این سوال را ایجاد می‌کند که اگر مبلغ یارانه کفاف ضمانت وام را نمی‌دهد ، چرا قانونگذار ان را به عنوان وثیقه در نظر گرفته و در غیر اینصورت چرا به تمکین نکردن بانک‌ها از این قانون نظارتی نمی‌شود ؟ سخت‌گیری بانک‌ها برای این وام باعث شده صف‌های طولانی برای دریافت وام ازدواج در بانک‌ها شکل بگیرد و مردم موفق به دریافت این وام نشوند که در ان زمان مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی در واکنش به گلایه‌های متقاضیان این وام درباره تعداد ضامن‌ها ، اعلام کرد : در متن قانون پیش بینی درباره تعداد ضامن‌ها نشده و مبنای اعتبارسنجی ( وضعیت مالی متقاضی و ضامن ) اعلام شده است و بر این اساس ، به تشخیص بانک‌ها ممکن است تعداد ضامن‌ها کم یا زیاد شود , از این گفته این طور استنباط می‌شود که بانک‌ها ازاد هستند تا هرگونه می‌خواهند در این راستا عمل کنند , از سوی دیگر ، اکنون مصطفی قمری وفا _ مدیر روابط عمومی بانک مرکزی – ضمن تاکید بر ممنوع بودن سخت‌گیری بانک‌ها ، سه روش ضمانت این وام را اعتبارسنجی یا یک ضامن و سفته یا سهم فرد از حساب یارانه‌ها اعلام کرده است .

بنابراین ، باید منتظر ماند و دید ایا در ادامه پرداخت وام ازدواج تغییری در برخوردهای سلیقه ای بانک‌ها ایجاد می‌شود یا خیر و علاوه براین ، صرف اعلام اینکه بانک‌ها در پرداخت این وام سخت‌گیری نکنند ، کافی نیست و باید جریمه هایی برای بانک هایی که درخواست‌های نامعقول و خلاف قانون دارند ، در نظرگرفته شود تا خاصیت بازدارندگی داشته باشد , طبق قانون بودجه در سال جاری تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها معادل 70 میلیون تومان و با دوره بازپرداخت 10 ساله تعیین شده است , همچنین ، به منظور کاهش سن ازدواج جوانان ، بانک مرکزی مکلف شد که تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج‌های زیر 25 سال و زوج‌های زیر 23 سال واجد شرایط دریافت تسهیلات ازدواج را تا سقف 100 میلیون تومان افزایش دهد .

رقیب خطرناک حسن یزدانی به لیگ ایران امد تیم کشتی ازاد داروسازی سهند ارس با هدایت علیرضا رضایی یکی از تیم‌های حاضر در مرحله نیمه نهایی لیگ است که در این مرحله برای صعود به فینال با فولادین ذوب امل روبه رو خواهد شد , این تیم برای حضوری قدرتمند در لیگ ارتور نایفونوف کشتی گیر مطرح روس در وزن 86 کیلوگرم و دارنده مدال‌های برنز المپیک و جهان را جذب کرده است , وی در بازی‌های المپیک توکیو در نیمه نهایی به حسن یزدانی از ایران باخت و به دیدار رده بندی رفت که برنز گرفت .

مرحله نیمه نهایی و فینال روز پنجشنبه 18 اذرماه در ازادی برگزار می‌شود , صنایع مازندران ، دانشگاه ازاد اسلامی ، فولادین ذوب امل و سهند ارس تیم‌های حاضر در نیمه نهایی هستند , مفهوم « پول » را چطور به فرزندانمان اموزش دهیم ؟/ پول امنیت است یا ارزش ؟ اینکه والدین در برابر پرسش‌های مالی بچه هایشان ، چگونه واکنش نشان می‌دهند ، نحوه برخورد و نگرش بچه‌ها نسبت به پول را در اینده مشخص می‌کند ، اینکه پول برایشان امنیت می‌اورد یا اضطراب ! همه بچه‌ها یک روز با این سوال در ذهن مواجه می‌شوند و ان را از پدر و مادرشان می‌پرسند که « مامان بابا ! پول چیه ؟».

پول موضوع مهمی در زندگی ما است اما همه ما لزوما احساسات یکسانی نسبت به پول نداریم , برای بعضی افراد ، کسب درامد اولویت اصلی زندگی شان است اما برای بعضی افراد جزو اولویت‌های اول نیست و ممکن است فقط در حد رفع نیاز به پول فکر کنند و برای بدست اوردنش تلاش کنند , بعضی‌ها در مدیریت مالی سختگیر هستند و بعضی‌ها در مدیریت و پس‌انداز ضعف دارند .

اما جواب درست در برابر این پرسش بچه‌ها که « پول چیست ؟» چه می‌تواند باشد , چرا که این جواب خیلی مهم است چون نگرش بچه‌ها به پول می‌تواند باعث شود پول برایشان در اینده امنیت بیاورد یا اضطراب ! 1- پول چیست و چرا به پول نیاز داریم ؟ بچه‌های بالاتر از 5 سال کم کم مفهوم پول را درک می‌کنند شما می‌توانید در ابتدا برایشان توضیح دهید که پول چیست و به چه کار ما می‌اید , بهترین راه اموزش هم اموزش عملی است .

بچه‌ها را با خودتان به فروشگاه ببرید و توضیح بدهید که اجناس مختلف قیمت‌های متفاوت دارند و ما می‌توانیم با پول ، چیزهایی که به انها نیاز داریم را تامین کنیم , در ادامه هم برایشان توضیح دهید که همه افراد به یک میزان پول ندارند و همه ادم‌ها بخشی از زمانشان را به درامدزایی اختصاص می‌دهند تا بتوانند نیازهایشان را رفع کنند , شما در هر حالت می‌بایست این نوع پاسخ را به فرزندتان بدهید ، چرا که پاسخ شما خیلی مهم است و هدف همه ما این است که فرزندمان نگرش صحیحی نسبت به پول داشته باشد و یاد بگیرد چطور شرایط مالی را مدیریت کند .

حس ما نسبت به پول به شرایط مالی ، نگرش‌ها و اولویت هایمان برمی‌گردد , خیلی از این نگرش‌ها در دوران کودکی شکل می‌گیرند در نتیجه خیلی مهم است که شما نگرش صحیحی درباره پول به فرزندانتان بدهید , 2- پول امنیت است یا ارزش ؟ بهتر است نگرش بچه‌ها نسبت به پول روشن و واقع بینانه باشد .

پول موضوع خیلی مهمی برای امنیت و ارامش ما است اما بچه‌ها باید بدانند که خرید کالهای لوکس یا کالاهای گران بهاتر لزوما ارزشمندتر نیستند یا افرادی که ثروتمندتر هستند ، لزوما خوشحال تر نیستند , پس توضیحاتمان باید حاوی مفهوم امنیت باشد نه ارزش ! مثلا اینکه شما نباید به بچه بگویید : « همه ما پول لازم داریم تا بتونیم بیشتر خوش بگذرونیم و چیزای قشنگ بخریم » باید اینطور بگویید : « همه ما پول لازم داریم تا بتونیم چیزهایی که بهشون احتیاج داریم رو تهیه کنیم » * چه رفتارهایی برای اموزش مالی نباید انجام دهیم ؟ چند رفتار باعث می‌شود تا نگرش بچه‌ها به پول ، به جای نیاز و امنیت تبدیل به ارزش شود , - خرید دائمی اسباب بازی‌های گران قیمت این کار باعث می‌شود که بچه‌ها برای هیچ درخواستی صبر نکنند و پول را یک منبع ثابت خوشحال کننده بدانند که همیشه حاضر است و می‌شود به هر میزان که دلشان بخواهد ، خرجش کنند .

- صحبت دائمی از مشکلات مالی هنگام حضور بچه ها این روزها شرایط مالی خیلی سخت شده اما « پول » به مثابه یک نیاز هیچوقت نباید دغدغه کودک باشد چون باعث می‌شود تا پول منبعی برای احساس عدم امنیت در کودکان باشد ، موضوعی که همیشه نگرانش هستند یا باعث خشم شان می‌شود , نگرش صحیح به پول به بچه‌ها کمک می‌کند اینده نگر باشند ، پس‌انداز را یاد بگیرند و نظم و مسئولیت پذیریشان افزایش پیدا کند و از همه مهمتر روش‌های صحیح مدیریت مالی را یاد بگیرند , * اموزش پس‌انداز به کودکان بعد از اینکه بچه‌ها نگرش صحیح درباره پول را پیدا کردند باید به انها یاد دهیم که چطور به طور صحیح از پول استفاده کنند و پس‌انداز داشته باشند .

مثلا مبلغی را به عنوان پول توجیبی هفتگی یا ماهیانه در اختیار بچه‌ها قرار بدهید , این هفتگی یا ماهیانه بودن هم بیشتر به انتخاب خودتان بستگی دارد اما برای بچه هایی که تا به حال پس‌انداز نداشتند ، خصوصا زیر هشت سال بهتر است که هفتگی باشد چون تمرین پس‌انداز نیاز به زمان دارد , نکته دیگر اینکه کودک باید درباره پولش حق انتخاب داشته باشد .

حق انتخاب به این معنا نیست که کودک با پولش هر کاری دلش بخواهد می‌تواند بکند بلکه به این معناست که باید بین چند درخواست یا کالا گزینه داشته باشد , مثلا : « مامان جان شما ماهی پنجاه هزار تومن ماهیانه داری , دوست داری باهاش کتاب بخری یا خوراکی ؟ یا دوست داری بریم اسباب بازی فروشی ؟ به کدوم بیشتر احتیاج داری ؟» این انتخاب کردن باعث می‌شود بچه‌ها مفهوم محدودیت را متوجه شوند و در اولویت بندی پیشرفت کنند .

نکته دیگر اینکه قانونتان را تغییر ندهید , یعنی به بچه‌ها توضیح دهید که شما نیازهای اساسی انها را تامین می‌کنید اما این مبلغ تعیین شده در حال حاضر ثابت است در نتیجه بهتر است براساس علاقه یا اولویت هایش انتخاب کند چون این حق انتخاب فقط یک بار در ماه ( یا یک بار در هفته ) خواهد بود , پس قانون را عوض نکنید تا بچه‌ها یاد بگیرند هوشمندانه انتخاب کنند .

اگر تصمیم گرفتید مبلغ را بالا ببرید به کودک توضیح دهید که مثلا : « شما یک سال بزرگتر شدی و این میزان پول به ماهیانت اضافه می‌شه », زمانی که بچه‌ها درباره پولشان حق انتخاب دارند ، دیر یا زود با موقعیتی روبه رو می‌شوند که کالا یا درخواستی فراتر از پولشان است , این موقعیت زمان مناسبی برای اموزش مفهوم پس‌انداز به انها است .

می‌توانید برای بچه‌ها توضیح دهید که زمانی که ما چیزی را می‌خواهیم که هزینش را نداریم ، می‌توانیم صبر کنیم و پول هایمان را جمع کنیم , در این مواقع می‌توانید پیشنهاد کمک دهید , مثلا موقعیتی را در نظر بگیرید که فرزندتان اسباب بازی را می‌خواهد که دویست هزار تومن است .

« مامان جان ، من و بابا صد تومن از اسباب بازی تو را پرداخت می‌کنیم و تو میتونی با دو ماه پس‌انداز صد تومن باقی را جمع کنی تا این اسباب بازی را بخریم » * مفهوم روز مبادا مفهوم روز مبادا را با قصه یا کارتون به کودک اموزش دهید , بهتر است پس‌انداز کردن تبدیل به یک روتین شود برای کودک توضیح دهید که خوبه ما اینده نگر باشیم و همیشه مبلغی را در پس اندازمان داشته باشیم تا در مواقع نیاز پول همراهمان باشد , « پسرم یک روز جوجه کوچولو یک تیکه نون خیلی بزرگ پیدا کرد که اصلا اشتهایی برای خودنش نداشت ، با خودش فکر کرد که بهتره نون را به لونه ببره و بذاره زیر تختش .

چند روز بعد بارون خیلی شدیدی اومد و جوجه نتونست برای پیدا کردن غذا بیرون بره , یهو یاد نون بزرگش افتاد , جوجه کوچولو نون رو برای روز مبادا نگه داشته باشد .

ما ادم‌ها هم با پس‌انداز می‌تونیم برای روز مبادامون پول نگه داریم , مفهوم « پول » را چطور به فرزندانمان اموزش دهیم ؟/ پول امنیت است یا ارزش ؟ اینکه والدین در برابر پرسش‌های مالی بچه هایشان ، چگونه واکنش نشان می‌دهند ، نحوه برخورد و نگرش بچه‌ها نسبت به پول را در اینده مشخص می‌کند ، اینکه پول برایشان امنیت می‌اورد یا اضطراب ! گروه زندگی : همه بچه‌ها یک روز با این سوال در ذهن مواجه می‌شوند و ان را از پدر و مادرشان می‌پرسند که « مامان بابا ! پول چیه ؟», پول موضوع مهمی در زندگی ما است اما همه ما لزوما احساسات یکسانی نسبت به پول نداریم .

برای بعضی افراد ، کسب درامد اولویت اصلی زندگی شان است اما برای بعضی افراد جزو اولویت‌های اول نیست و ممکن است فقط در حد رفع نیاز به پول فکر کنند و برای بدست اوردنش تلاش کنند , بعضی‌ها در مدیریت مالی سختگیر هستند و بعضی‌ها در مدیریت و پس‌انداز ضعف دارند , اما جواب درست در برابر این پرسش بچه‌ها که « پول چیست ؟» چه می‌تواند باشد .

چرا که این جواب خیلی مهم است چون نگرش بچه‌ها به پول می‌تواند باعث شود پول برایشان در اینده امنیت بیاورد یا اضطراب ! 1- پول چیست و چرا به پول نیاز داریم ؟ بچه‌های بالاتر از 5 سال کم کم مفهوم پول را درک می‌کنند شما می‌توانید در ابتدا برایشان توضیح دهید که پول چیست و به چه کار ما می‌اید , بهترین راه اموزش هم اموزش عملی است , بچه‌ها را با خودتان به فروشگاه ببرید و توضیح بدهید که اجناس مختلف قیمت‌های متفاوت دارند و ما می‌توانیم با پول ، چیزهایی که به انها نیاز داریم را تامین کنیم .

در ادامه هم برایشان توضیح دهید که همه افراد به یک میزان پول ندارند و همه ادم‌ها بخشی از زمانشان را به درامدزایی اختصاص می‌دهند تا بتوانند نیازهایشان را رفع کنند , شما در هر حالت می‌بایست این نوع پاسخ را به فرزندتان بدهید ، چرا که پاسخ شما خیلی مهم است و هدف همه ما این است که فرزندمان نگرش صحیحی نسبت به پول داشته باشد و یاد بگیرد چطور شرایط مالی را مدیریت کند , حس ما نسبت به پول به شرایط مالی ، نگرش‌ها و اولویت هایمان برمی‌گردد .

خیلی از این نگرش‌ها در دوران کودکی شکل می‌گیرند در نتیجه خیلی مهم است که شما نگرش صحیحی درباره پول به فرزندانتان بدهید , 2- پول امنیت است یا ارزش ؟ بهتر است نگرش بچه‌ها نسبت به پول روشن و واقع بینانه باشد , پول موضوع خیلی مهمی برای امنیت و ارامش ما است اما بچه‌ها باید بدانند که خرید کالهای لوکس یا کالاهای گران بهاتر لزوما ارزشمندتر نیستند یا افرادی که ثروتمندتر هستند ، لزوما خوشحال تر نیستند .

پس توضیحاتمان باید حاوی مفهوم امنیت باشد نه ارزش ! مثلا اینکه شما نباید به بچه بگویید : « همه ما پول لازم داریم تا بتونیم بیشتر خوش بگذرونیم و چیزای قشنگ بخریم » باید اینطور بگویید : « همه ما پول لازم داریم تا بتونیم چیزهایی که بهشون احتیاج داریم رو تهیه کنیم » * چه رفتارهایی برای اموزش مالی نباید انجام دهیم ؟ چند رفتار باعث می‌شود تا نگرش بچه‌ها به پول ، به جای نیاز و امنیت تبدیل به ارزش شود , - خرید دائمی اسباب بازی‌های گران قیمت این کار باعث می‌شود که بچه‌ها برای هیچ درخواستی صبر نکنند و پول را یک منبع ثابت خوشحال کننده بدانند که همیشه حاضر است و می‌شود به هر میزان که دلشان بخواهد ، خرجش کنند , - صحبت دائمی از مشکلات مالی هنگام حضور بچه ها این روزها شرایط مالی خیلی سخت شده اما « پول » به مثابه یک نیاز هیچوقت نباید دغدغه کودک باشد چون باعث می‌شود تا پول منبعی برای احساس عدم امنیت در کودکان باشد ، موضوعی که همیشه نگرانش هستند یا باعث خشم شان می‌شود .

نگرش صحیح به پول به بچه‌ها کمک می‌کند اینده نگر باشند ، پس‌انداز را یاد بگیرند و نظم و مسئولیت پذیریشان افزایش پیدا کند و از همه مهمتر روش‌های صحیح مدیریت مالی را یاد بگیرند , * اموزش پس‌انداز به کودکان بعد از اینکه بچه‌ها نگرش صحیح درباره پول را پیدا کردند باید به انها یاد دهیم که چطور به طور صحیح از پول استفاده کنند و پس‌انداز داشته باشند , مثلا مبلغی را به عنوان پول توجیبی هفتگی یا ماهیانه در اختیار بچه‌ها قرار بدهید .

این هفتگی یا ماهیانه بودن هم بیشتر به انتخاب خودتان بستگی دارد اما برای بچه هایی که تا به حال پس‌انداز نداشتند ، خصوصا زیر هشت سال بهتر است که هفتگی باشد چون تمرین پس‌انداز نیاز به زمان دارد , نکته دیگر اینکه کودک باید درباره پولش حق انتخاب داشته باشد , حق انتخاب به این معنا نیست که کودک با پولش هر کاری دلش بخواهد می‌تواند بکند بلکه به این معناست که باید بین چند درخواست یا کالا گزینه داشته باشد .

مثلا : « مامان جان شما ماهی پنجاه هزار تومن ماهیانه داری , دوست داری باهاش کتاب بخری یا خوراکی ؟ یا دوست داری بریم اسباب بازی فروشی ؟ به کدوم بیشتر احتیاج داری ؟» این انتخاب کردن باعث می‌شود بچه‌ها مفهوم محدودیت را متوجه شوند و در اولویت بندی پیشرفت کنند , نکته دیگر اینکه قانونتان را تغییر ندهید .

یعنی به بچه‌ها توضیح دهید که شما نیازهای اساسی انها را تامین می‌کنید اما این مبلغ تعیین شده در حال حاضر ثابت است در نتیجه بهتر است براساس علاقه یا اولویت هایش انتخاب کند چون این حق انتخاب فقط یک بار در ماه ( یا یک بار در هفته ) خواهد بود , پس قانون را عوض نکنید تا بچه‌ها یاد بگیرند هوشمندانه انتخاب کنند , اگر تصمیم گرفتید مبلغ را بالا ببرید به کودک توضیح دهید که مثلا : « شما یک سال بزرگتر شدی و این میزان پول به ماهیانت اضافه می‌شه ».

زمانی که بچه‌ها درباره پولشان حق انتخاب دارند ، دیر یا زود با موقعیتی روبه رو می‌شوند که کالا یا درخواستی فراتر از پولشان است , این موقعیت زمان مناسبی برای اموزش مفهوم پس‌انداز به انها است , می‌توانید برای بچه‌ها توضیح دهید که زمانی که ما چیزی را می‌خواهیم که هزینش را نداریم ، می‌توانیم صبر کنیم و پول هایمان را جمع کنیم .

در این مواقع می‌توانید پیشنهاد کمک دهید , مثلا موقعیتی را در نظر بگیرید که فرزندتان اسباب بازی را می‌خواهد که دویست هزار تومن است , « مامان جان ، من و بابا صد تومن از اسباب بازی تو را پرداخت می‌کنیم و تو میتونی با دو ماه پس‌انداز صد تومن باقی را جمع کنی تا این اسباب بازی را بخریم » * مفهوم روز مبادا مفهوم روز مبادا را با قصه یا کارتون به کودک اموزش دهید .

بهتر است پس‌انداز کردن تبدیل به یک روتین شود برای کودک توضیح دهید که خوبه ما اینده نگر باشیم و همیشه مبلغی را در پس اندازمان داشته باشیم تا در مواقع نیاز پول همراهمان باشد , « پسرم یک روز جوجه کوچولو یک تیکه نون خیلی بزرگ پیدا کرد که اصلا اشتهایی برای خودنش نداشت ، با خودش فکر کرد که بهتره نون را به لونه ببره و بذاره زیر تختش , چند روز بعد بارون خیلی شدیدی اومد و جوجه نتونست برای پیدا کردن غذا بیرون بره .

یهو یاد نون بزرگش افتاد , جوجه کوچولو نون رو برای روز مبادا نگه داشته باشد , ما ادم‌ها هم با پس‌انداز می‌تونیم برای روز مبادامون پول نگه داریم .

شکست حمایت از مستاجران با وام ودیعه / کمتر از 8 درصد وام گرفتند در حالی که اجاره بها ، مستاجران را جان به لب کرده و تنها برنامه حمایتی وزارت راه و شهرسازی از قشر مستاجر ، وام ودیعه مسکن است ، بانک‌ها در پرداخت این تسهیلات سنگ اندازی می‌کنند , به گزارش خبرنگار مهر ، در ماه‌های اخیر بازار اجاره مسکن روز به روز ملتهب تر شده و هیچ یک از ابزارهای حمایتی از مستاجران از یک سو و کنترلی بازار اجاره مسکن از سوی دیگر نتوانسته به کاهش فشارهایی که روز به روز بر مستاجران بیشتر می‌شود ، منجر شود , کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند اگرچه اجاره بها تابعی از قیمت مسکن است و با توجه به افزایش شدید قیمت مسکن و جا ماندن اجاره بها از این قیمت در سال‌های گذشته ، حال شاهد پر شدن این فاصله میان قیمت مسکن با اجاره بها ( نسبت p به e) هستیم ، اما یکی دیگر از عواملی که در افزایش اجاره مسکن موثر است ، فاصله زیاد عرضه با تقاضاست که باید برای پر کردن این شکاف ، ابزارهای مالیاتی خصوصا مالیات بر خانه‌های خالی به کار بیاید تا مالکان به عرضه واحدهای مسکونی خالی خود ترغیب شوند .

این در حالی است که تا کنون بر اساس اعلام مدیران ارشد سازمان امور مالیاتی ، هیچ برگه مالیاتی برای مالکان واحدهای خالی از سکنه صادر نشده است , با این حال ستاد ملی مقابله با کرونا در اواخر خرداد امسال مصوبه خرداد سال گذشته خود در خصوص حمایت از مستاجران و ساماندهی بازار اجاره مسکن را تمدید کرد که بر اساس ان علاوه بر تعیین سقف افزایش اجاره مسکن برای قراردادهای تمدیدی اجاره مسکن ، تسهیلات کمک ودیعه مسکن به مستاجران پرداخت شود , سقف اجاره بها در ستاد کرونا : 25 درصد / ‬ گزارش بانک مرکزی : 50 درصد ! ستاد ملی مقابله با کرونا در حالی سقف 25 درصدی اجاره بها را تعیین کرد که بر اساس گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن در مهر ماه امسال ، اجاره بها نسبت به ماه مشابه سال قبل ( مهر 1399) افزایش 48.

4 درصدی برای شهر تهران و 51,3 درصدی برای کل کشور داشته که عملا شکست سیاست تعیین دستوری سقف اجاره بها را نشان می‌دهد , معاون وزیر راه : طرح تعیین سقف 25 درصدی اجاره بها موفقیت امیز بود محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که ایا متوسط افزایش 46.

9 درصدی هزینه اجاره بها در تابستان 1400 برای خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته‌اند ، نشان دهنده شکست طرح تعیین سقف 25 درصدی افزایش اجاره بها است ، گفت : مصوبه ستاد ملی کرونا در حکم قانون بوده و لازم اجرا است , محمود زاده تاکید کرد : با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا و حمایت و همکاری مراجع قضایی و عدم صدور حکم تخلیه برای مستاجران به جز استثناهای 8 گانه ، سال گذشته کاهش 65 درصدی جا به جایی مستاجران را شاهد بودیم که نشان دهنده موفقیت این مصوبه است , وام ودیعه مسکن به کجا رسید ؟ همچنین یکی دیگر از برنامه هایی که ستاد ملی مقابله با کرونا برای حمایت از مستاجران طراحی کرد ، اعطای تسهیلات 70 میلیون تومانی ودیعه مسکن برای مستاجران تهرانی ، 40 میلیون برای کلانشهرنشینان و 25 میلیون تومانی برای ساکنان سایر شهرها بوده که امارها حاکی از شکست این طرح است .

مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا ، اعطای این تسهیلات به مستاجرانی بود که تاریخ قرارداد اجاره انها از ابتدای مهر 1399 تا پایان شهریور 1400 بود اما در شهریور ماه امسال دامنه زمانی مذکور به پایان پاییز امسال نیز کشیده و سقف زمانی پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها به معرفی شدگان نیز تا پایان بهمن ماه امسال در نظر گرفته شد , 8 درصد متقاضیان وام ودیعه گرفتند بر اساس امار منتشره از وزارت راه و شهرسازی تا کنون بیش از یک میلیون و 640 هزار نفر متقاضی در سامانه تسهیلات کمک ودیعه مسکن ثبت نام کرده و از این تعداد بیش از 630 هزار نفر به بانک‌ها معرفی شده و بیش از 130 هزار نفر تسهیلات را دریافت کرده‌اند , به عبارت دیگر تنها کمتر از 8 درصد (7.

9 درصد ) مستاجران متقاضی دریافت تسهیلات ودیعه مسکن توانسته‌اند ان را دریافت کنند که گفته می‌شود بخش مهمی از انها ، تسهیلات گیرندگان 25 و 40 میلیون تومانی بوده و سهم دریافت کنندگان تسهیلات 70 میلیون تومانی کمتر بوده است , بانک‌ها سنگ اندازی می‌کنند بسیاری از مستاجران از سنگ اندازی‌های بانک‌ها برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن گلایه مندند , بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر نشان می‌دهد بانک‌ها با رایزنی‌های وزارت راه و شهرسازی با بانک مرکزی و دستورالعملی که بانک مرکزی برای بانک‌ها مبنی بر سه گرفتن در اخذ تضامین از متقاضیان صادر کرده ، چندان میانه خوبی نداشته و این دستورالعمل را مراعات نمی‌کنند .

رییس بانک مرکزی : بانک‌ها پرداخت وام‌های خرد را تسهیل کنند همچنین علی صالح ابادی رییس کل بانک مرکزی در نشست دوره ای 17 ابان با مدیران عامل بانک‌ها بر ساده‌گیری بانک‌ها در اعطای تسهیلات خرد دستوری صادر کرد که تا کنون خبری از اجرای این بخشنامه رییس کل بانک مرکزی از سوی بانک‌ها شنیده نشده است , یک متقاضی وام ودیعه مسکن به خبرنگار مهر گفت : بعد از انکه به سختی توانست دو ضامن رسمی دولتی برای وام ودیعه مسکن 70 میلیون تومانی از یکی از شعب بانک « گ » تهیه کند ، این بانک به انها گفته فعلا امکان پرداخت این تسهیلات نیست و احتمالا یک ماه برای تامین این اعتبار زمان می‌برد , همچنین یکی دیگر از متقاضیانی که از وزارت راه و شهرسازی ، پیامک معرفی به بانک را دریافت کرده است ، می‌گوید بانک عامل می‌گوید اعتباری برای اعطای این تسهیلات ندارد .

برخی دیگر از متقاضیان نیز عمدتا با سد بزرگ عدم وجود اعتبار برای این تسهیلات مواجهند و پاسخ بانک‌ها به انها این است که فعلا پرداختی برای وام ودیعه به مستاجران ندارند , اعتبار 10 هزار میلیارد تومانی وام ودیعه مسکن شفاف‌سازی شود این در حالی است که بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و نیز اعلام محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ، میزان اعتباری که برای طرح اعطای تسهیلات ودیعه مسکن در نظر گرفته شده 10 هزار میلیارد تومان است بنابراین اگر این سقف پر شود انتهای طرح خواهد بود اما تا زمانی که سقف پر نشود محدودیتی در پرداخت وجود نخواهد داشت , با توجه به اینکه تا کنون تنها 130 هزار نفر تسهیلات ودیعه مسکن در نظر گرفته‌اند و با احتساب اینکه 100 درصد این 130 هزار نفر ، وام 70 میلیون تومانی گرفته باشند ، 9 هزار میلیارد تومان از اعتبار در نظر گرفته شده هزینه شده و هنوز هزار میلیارد تومان دیگر پابرجاست .

نجومی بگیران همچنان مشغول کارند 424 میلیون تومان حقوق برای این سه نفر /5 بعد از رونمایی از حقوق‌های نجومی مدیران مناطق ازاد ، یک مسئول دفتر و همچنین سرپرست سابق وزارت صمت ، روز گذشته برای چندمین بار در سال جاری مسئله حقوق‌های نجومی این بار در پتروشیمی امیرکبیر رسانه ای شد , فیش هایی که برابر با خرید مسکن مهر در برخی از نقاط کشور است , حقوق‌های نجومی اصطلاحی بود که برای اولین بار در اردیبهشت ماه سال 1395 مطرح شد .

در تاریخ 16 اردیبهشت 95 که چند شبکه تلگرامی و وب سایت سیاسی موضوع حقوق‌های نجومی مدیران دولتی را مطرح کردند , بحثی که سراغازش فیش حقوقی یکی از مدیران بیمه مرکزی بود , به گزارش تابناک ، روز بعد در 17 اردیبهشت ماه 1395 اخبار ساعت 21 شبکه اول صدا و سیما در گزارشی با ارجاع به فیش‌های حقوقی منتشر شده در وب سایت‌ها گفت سه مدیر ارشد بیمه مرکزی در اسفند ماه 1394 روی هم 180 میلیون تومان حقوق و مزایا گرفته‌اند .

در 19 اردیبهشت 95 بود که خبرگزاری میزان نیز با انتشار تصاویری از فیش‌های حقوقی چند ده میلیون تومانی معاونان بیمه مرکزی خبر داد , این ماجرا تا انجا پیش رفت که رییس بیمه مرکزی استعفا داد , تذکر رهبر انقلاب به دولت روحانی درباره حقوق‌های نجومی رهبر انقلاب در 2 تیرماه همان سال 95 در دیدار رمضانی رییس جمهور و اعضای هیات دولت ، به موضوع حقوق‌های کلان اشاره و تاکید کردند : « موضوع حقوق‌های نجومی ، درواقع هجوم به ارزش‌ها است اما همه بدانند که این موضوع از استثناها است و اکثر مدیران دستگاه‌ها ، انسان‌های پاک دست هستند ، اما همین تعداد کم نیز خیلی بد است و باید حتما با ان برخورد شود .

این موضوع نباید شامل مرور زمان شود بلکه باید حتما به صورت جدی پیگیری ، و نتیجه ان به اطلاع مردم رسانده شود ,» رهبر انقلاب دو ماه بعد یعنی در 3 شهریور 95 نیز در دیدار رییس جمهور و اعضای هیئت دولت به ماجرای فیش‌های حقوقی نجومی اشاره کردند و فرمودند : « و اخرین مسئله هم همین مسئله حقوق‌های نجومی است که اتفاقا در صحبت اقای دکتر روحانی هم اخرین مسئله بود , من خواهش می‌کنم از این قضیه اسان عبور نکنید .

بله ، دامن زدن به این قضیه به ان معنا - که به قول ایشان مدام بازخوانی کردن و امار دادن که فلان کس این قدر می‌گیرد ، فلان کس [ ان قدر ] – شاید کار خیلی مثبتی نیست ؛ اما از ان طرف ، اقدامی که شما در مقابل می‌کنید ، خیلی مهم است ؛ یعنی به مردم بگویید که چه کار کردید , در این قضیه ، مردم اعتمادشان ضربه خورده , ببینید ، مردم خیلی از این ارقام بزرگ و مانند این‌ها را هضم نمی‌کنند ؛ اما حقوق شصت میلیون تومان و پنجاه میلیون تومان و چهل میلیون تومان را خوب هضم می‌کنند ؛ یعنی کسی که در ماه یک میلیون یا یک میلیون ودویست یا یک میلیون وپانصد درامد دارد ، خوب می‌فهمد که پنجاه میلیون یعنی چه ؛ در کشور کم نیستند کسانی که حقوق هایشان این است .

این اعتماد مردم را - که به درستی اقای روحانی گفتند که مایه اصلی ما ، اعتماد مردم و امید مردم است - با این کارها نباید ضایع کرد , شما این همه زحمت بکشید ، کار کنید ، تلاش کنید ، بعد ناگهان مثلا فرض کنید یک نفری با یک کار حقوق غیرعادلانه [ همه را ضایع کند ], ایا فاصله بین پنجاه میلیون و یک میلیون غیرعادلانه نیست ؟ شما امروز در دستگاه دولتی تان کسی که از شما یک میلیون ، یک میلیون ودویست ، یک میلیون وپانصد ، دو میلیون حقوق بگیرد ندارید ؟ فراوان .

خب ، ان وقت یک نفر هم سی میلیون می‌گیرد ، چهل میلیون می‌گیرد ! این غیرعادلانه نیست ؟ …» بی توجهی دولت تدبیر و امید و تکرار دوباره فیش‌های نجومی ! بر اساس این گزارش ؛ بعد از ماجرای انتشار فیش‌های حقوقی نجومی و کلان ، فعالیت هایی در راستای مقابله با حقوق‌های نجومی شکل گرفت اما باز هم بعد از گذشت 5 سال از ان ماجرای رسوایی حقوق‌های نجومی ، به دلیل کم کاری و بی توجهی دولت تدبیر و امید ، این نوع حقوق‌ها همچنان ادامه داشت و هر از چندگاهی به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل می‌شود , بعد از حقوق‌های نجومی مدیران مناطق ازاد که در سال جاری رسانه ای شد ، حالا چند روزی است که از حقوق‌های نجومی مدیران شرکت پتروشیمی امیرکبیر رونمایی شده است , موضوعی که مسلما ریشه در سیاست‌گذاری ها و تصمیمات دولت گذشته دارد .

ماجرای حقوق‌های نجومی کارکنان پتروشیمی امیرکبیر چه بود ؟ ابتدا اخباری مبنی بر پرداخت حقوق‌های نجومی به مدیران شرکت پتروشیمی امیرکبیر در رسانه‌ها انتشار یافت و سپس ، ظهر روز چهارشنبه 26 ابان ماه ، خبر عزل دو نفر از مدیران نجومی بگیر از سوی محمد بهمیی مدیرعامل جدید این شرکت و انتصاب دو مدیر دیگر به جای ان‌ها منتشر شد , خبری که فریدون بندری ، سرپرست فرمانداری بندر ماهشهر ، بلافاصله درباره ان توضیح داد : بر اساس ابلاغیه استانداری خوزستان ، هیچ یک از روسای ادارات و مدیران عامل شرکت هایی که به نوعی وابستگی به دولت دارند ، اجازه عزل و نصب در هیچ یک از سطوح مدیریتی بدون هماهنگی با استانداری خوزستان را ندارند , او افزود : با توجه به اعلام دستورالعمل مذکور به مدیرعامل فعلی این شرکت ، لازم است نسبت به بررسی و تعیین تکلیف احکام صادره اقدام فوری صورت گیرد .

مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر در تماس تلفنی ، هر گونه صدور حکم و تغییرات احتمالی مدیریتی در این شرکت را تکذیب کرده بود , به هر صورت روز گذشته مورخه 1 اذر 1400 چهار سند مربوط به حقوق‌های نجومی سه تن از مدیران این شرکت در فضای مجازی منتشر شد که واکنش‌های زیادی را در پی داشت , مبالغ حقوق این مدیران طبق این اسناد ، ارقام 84، 125، 150 و 215 میلیون تومانی را نشان می‌داد .

گفته شد که حقوق‌های نجومی دریافتی به شرح زیر بوده است : ( به عبارت دیگر همان گونه که در تصویر زیر مشاهده می‌شود ، این سه تن از کارکنان شرکت پتروشیمی امیرکبیر روی هم 424 میلیون حقوق گرفته‌اند ) « ف – ر » مدیر مالی : 215 میلیون تومان « ع – ج » مدیر منابع انسانی : 125 میلیون تومان « ‬ ح – الف » رییس حراست : 84 میلیون تومان ایا اسناد منتشر شده فاقد اصالت یا جعلی است ؟ موضوعی که روابط عمومی شرکت پتروشیمی امیرکبیر حتی حاضر به ارائه توضیحات درباره ان به خبرگزاری رسمی سازمان صداوسیما هم نشد , البته سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بلافاصله در این رابطه اطلاعیه ای را منتشر کرد , در این اطلاعیه امده است : « به اگاهی می‌رساند براساس اطلاع واصله از مراجع ذیصلاح و پیرو بررسی‌های انجام شده ، اسناد منتشره ، فیش حقوقی نبوده و فاقد اصالت از این لحاظ است .

ضمن انکه طبق اطلاع داده شده برخی از ارقام مربوط به مزایای غیر مستمر مندرج در این تصاویر اساسا مرتبط با پرداخت‌های سنوات گذشته بوده که بصورت تجمیعی در یکماه منظور شده است , لازم بذکر است برابر مقررات جاری ، دریافت هر گونه حقوق و مزایا در مجموعه‌های صنعت که تابع مقررات حقوق وزارت نفت می‌باشند ، سقف مشخصی تعریف گردیده که برای همگان لازم الاجرا است , این روابط عمومی ضمن استقبال از شفافیت اطلاعات و لزوم نظارت و پایش عملکردها ، بر نقش مهم رسانه ، بعنوان ابزار اطلاع‌رسانی و فرهنگ ساز و هدایت گر جریان فکری جامعه و ارتقاء سطح اعتماد عمومی از طریق ارائه اخبار دقیق ، بر اخلاق مداری فضای رسانه ای تاکید می‌نماید ».

شرکت پتروشیمی امیرکبیر و طرح الفین ششم در اردیبهشت ماه 1377، شرکت ملی صنایع پتروشیمی اقدام به تاسیس شرکت پتروشیمی امیرکبیر به عنوان یک شرکت سهامی عام کرد تا این شرکت ، مسئولیت اجرای طرح الفین ششم که از طرح‌های مصوب برنامه پنج ساله دوم شرکت ملی صنایع پتروشیمی محسوب می‌شد را بر عهده بگیرد , به صورت کلی ، ترکیبات موجود در نفت خام به چهار دسته پارافین‌ها ، الفین‌ها ، نفتا و اروماتیک‌ها تقسیم می‌شود , الفین‌ها به دلیل واکنش‌پذیر بودن ترکیباتشان محصولات متنوعی را شامل می‌شوند و تقاضا برای ان‌ها در سطح جهان رو به افزایش است .

مالکان عمده این شرکت نیز طبق اعلام سایت رسمی پتروشیمی امیرکبیر ، وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و همچنین سازمان بازنشستگی کشوری هستند , به هر حال ، اکنون چند روزی می‌شود که مجری طرح الفین ششم کشور ، درگیر حاشیه هایی شده است , بعد از این ماجراها و با انتشار حقوق‌های نجومی ، یکی از کانال‌های نزدیک به دولت خبر داد که اقای رییسی ، رییس جمهور محترم کشورمان بلافاصله دستور برکناری مدیران شرکت یاد شده را صادر کرده‌اند .

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان نیز در بخشی از یادداشت خود تحت عنوان « انگور را دانه دانه می‌خورند !» با اشاره به دستور رییس جمهور مبنی بر برکناری مدیران شرکت یاد شده ، نوشت : « همه ساله بیش از 70 درصد بودجه کل کشور به شرکت‌های دولتی ( از جمله شرکت یاد شده ) اختصاص داده می‌شود ( سال گذشته 75 درصد بودجه و امسال اگرچه هنوز رقم رسمی اعلام نشده است ولی گفته می‌شود که درصد ان افزایش هم یافته است ), بر اساس امار موجود از 398 شرکت دولتی ، 323 شرکت زیانده هستند و سوال این است که هفتاد و چند درصد بودجه کشور که از سفره توده‌های مردم برداشته می‌شود ، به حلقوم چه کسانی ریخته می‌شود ؟! بدیهی است که شرکت‌های کارامد و مدیران لایق بیرون از این دایره‌اند , همان دیروز ، یکی از کانال‌های خبری نزدیک به دولت خبر داد که اقای رییسی ، رییس جمهور محترم کشورمان بلافاصله بعد از انتشار خبر حقوق‌های نجومی مورد اشاره ، دستور برکناری مدیران شرکت یاد شده را صادر کرده‌اند .

اقدامی درخور تقدیر که از جناب رییسی غیر از این هم انتظار نرفته و نمی‌رود , ولی این اقدام اگرچه شایسته تحسین است ولی کامل نیست و به دو اقدام بسیار ضروری و حیاتی دیگر نیاز دارد , اول ؛ اینکه مدیران حرامخوار برای مجازات به قوه قضاییه معرفی شوند .

دوم ؛ در حالی که بیش از سه ماه از شروع به کار دولت انقلابی و مردمی جناب رییسی می‌گذرد ، کار بررسی صلاحیت برخی از مدیرانی که در دولت قبل به بدنه قوه اجراییه تزریق ( بخوانید تحمیل ) شده‌اند و از شایستگی لازم برای حضور در مسئولیت‌های حساس برخوردار نیستند ، صورت نپذیرفته است ,» پیش بینی ای که جدی گرفته نشد ! هر چند که اقدام رییس جمهور شایسته تقدیر بوده است اما باید گفت که در دی ماه سال گذشته بود که عادل اذر رییس سابق دیوان محاسبات طی گفتگویی و با توجه به وضعیت حقوق‌ها در لایحه بودجه سال 1400 اعلام کرد که اگر مردم در سال اینده حقوق ماهانه 60 میلیون تومانی را دیدند تعجب نکنند ! وی در مورخه 2 دی 99 گفت : با افزایش حقوق کارمندان باید انتظار حقوق ماهیانه 60 میلیونی هم داشت , عادل اذر با اشاره به افزایش 25 درصدی حقوق در بودجه 1400 گفت با توجه به ملحقات و دریافتی‌های برخی مدیران گفت سال اینده باید انتظار حقوق 60 میلیونی هم داشت و دولت در این باره دست و دلبازی کرده است .

این حقوق 60 میلیون تومانی ماهانه برای مدیران گویا قانونی است اما غیرقابل هضم است ! بنابراین به نظر می‌رسد که گویا پرداخت برخی از حقوق‌های نجومی نه تنها غیرقانونی نیست بلکه گویا بر اساس بودجه سال جاری قانونی نیز می‌باشد , چرایی رتبه بیستم ایران در جراحی زیبایی در جهان جراحی جراحی زیبایی رتبه بیستم ایران در جراحی زیبایی در جهان و رتبه دوم در منطقه غرب اسیا ، این پرسش تکراری را پیش رو می‌گذارد که چرا جراحی زیبایی در ایران به یک میل فزاینده تبدیل شده و ایا می‌توان این میل را مهار و مدیریت کرد ؟ به گزارش ایرنا زیبایی و زیباتر به نظر رسیدن سبب شده امار جراحی زیبایی در جهان افزایش یابد , نتایج تحقیقات انجمن بین‌المللی جراحی پلاستیک (isaps) در سال 2017 حاکی از این است که امریکا با 4 میلیون و 217 هزار و 862 عمل جراحی زیبایی در سال رتبه نخست ، برزیل با 2 میلیون 524 هزار و 115 رتبه دوم و ژاپن با یک میلیون و 137 هزار و 976 مورد عمل زیبایی رتبه سوم جهانی را به خود اختصاص داده است .

اما ایران رتبه بیستم را با تعداد 151 هزار و 439 مورد به خود اختصاص داده است که در میان کشورهای خاورمیانه بعد از ترکیه ، رتبه دوم محسوب می‌شود , همچنین بر اساس نتایج این گزارش ، زنان با 20 میلیون و 362 هزار و 655 تعداد ، بیشترین مخاطبان عمل‌های جراحی زیبایی در دنیا هستند که این امر حاکی از اهمیت بحث زیبایی و زیباتر به نظر رسیدن در میان زنان است , در خصوص مساله زیبایی هر چند عوامل پرشمار و متعددی دخیلند ، اما از مهمترین انها می‌توان به مواردی از قبیل مصرف گرایی ، تبلیغات رسانه ای ، مد و مواردی از این دست اشاره کرد .

نتایج تحقیقی که توسط یسری محمودی ، حسن محدثی گیلوایی و محمدباقر تاج الدین در سال 1396 در مورد دلایل و پیامدهای جراحی‌های زیبایی زنان و مردان ساکن شهر تهران از طریق مصاحبه کیفی با 27 زن و 15 مرد انجام شده ، حاکی از این است که برای مردان حقارت و خودکم بینی و برای زنان ترس از طرد شدن و تصویر ذهنی منفی از مهمترین دلایل مبادرت افراد به جراحی زیبایی است , همچنین در این راستا نتایج تحقیقی که توسط یونس دانش با عنوان بررسی عوامل موثر بر گرایش به جراحی زیبایی بین دانشجویان دختر دانشگاه هرمزگان در سال 1395 انجام شده ، حاکی از این است که دو متغیر فشار اجتماع و رضایت از زندگی 80 درصد واریانس متغیر وابسته یعنی جراحی زیبایی را پیش بینی می‌کنند , پیامدهای این نوع عمل‌های جراحی زیبایی قابل اغماض نیست .

این پیامدها از بروز افسردگی ، استرس و اضطراب گرفته تا رفتارهای وسواسی برای انجام عمل‌های زیبایی ، تبعات بسیاری را به همراه می‌اورند , در کنار این موارد باید به مرگ افراد حین عمل جراحی زیبایی نیز اشاره کرد که اخرین مورد از این نوع پیامدها مرگ دختر نخبه اهوازی در کلینیک پزشکی بوده است , دختری که به دنبال تزریق دارو برای عمل زیبایی به دست افراد غیرمتخصص در یکی از کلینیک‌های شهر اهواز دچار ایست قلبی تنفسی شد ، تلاش کادر پزشکی برای نجات وی بی نتیجه ماند و دچار مرگ مغزی شد .

هر چند اتفاقاتی از این دست کم نیست ، اما موضوع جراحی زیبایی ، تبعات و پیامدهای ان چندان مورد توجه اندیشمندان و سیاستگذاران در حوزه فرهنگی و سلامت قرار نگرفته و دستورالعمل‌ها و راهکارهای موثری در این زمینه اتخاذ نشده است ؛ امری که با توجه به شرایط حال حاضر و اهمیت ان خصوصا در میان نسل جوان نیاز است مورد توجه قرار بگیرد , نارضایتی از وضعیت موجود ، تصویر بدنی منفی ، کمال گرایی ، اختلالات روانشناختی از قبیل بدریخت انگاری ، نداشتن اعتماد به نفس و … سبب می‌شود جوانان به جراحی‌های زیبایی مبادرت کنند , اهمیت این بحث و لزوم توجه به ابعاد مختلف ان اعم از چرایی ، پیامدها و راهکارها سبب شد پژوهشگر ایرنا با « سیدحسین نبوی » عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی و « اکرم سهرابی » روانشناس به گفت وگو بنشیند .

به خاطر یک مشت پرستیژ دکتر نبوی پیرامون دلایل مختلف روی اوردن افراد به جراحی‌های زیبایی می‌گوید : « اگر فرض را بر این بگذاریم که ایران جزو 20 کشور نخست در جراحی زیبایی است ، یقینا دلایل مختلف فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی در ان مهم است , از جمله دلایل فرهنگی می‌توان به کسب منزلت ، جایگاه و پرستیژ اشاره کرد که افراد به نحوی از طریق زیباتر شدن و زیباتر به نظر رسیدن در صدد دست‌یابی بدان هستند , همچنین درامدهای قابل توجهی که پزشکان و غیرپزشکان از این فرایند به دست می‌اورند ، از جمله دلایل اقتصادی بسیار مهم است و در کنار این عوامل ، باید به دلایل سیاسی نیز اشاره کرد .

به این معنا که ممکن است انسان‌ها منزلت اجتماعی خود را در تقابل با معیارهای ترویجی جست وجو کرده و چه چیزی راحت تر از اینکه انسان‌ها از ابزار اندام و بدن استفاده کنند , بنابراین این دلایل دست به دست هم می‌دهند تا با افزایش تعداد جراحی‌های زیبایی روبرو باشیم », اکرم سهرابی روان شناس نیز جراحی زیبایی را به عنوان یکی از شایع‌ترین اعمال جراحی در سطح جهان مطرح می‌کند که میزان استفاده و بهره مندی از ان نیز همچنان رو به افزایش است .

از نظر او ، با توجه به پیشرفت‌های علم پزشکی و وضعیت‌های روانی و شخصیتی متقاضیان ، اقدام به این نوع اعمال در تمامی کشورها بیشتر شده است , این روان شناس ، نارضایتی از وضعیت موجود ، تصویر بدنی منفی ، کمال گرایی ، اختلالات روانشناختی از قبیل بدریخت انگاری ، نداشتن اعتماد به نفس را از دلایل تمایل جوانان به این نوع جراحی‌های زیبایی می‌خواند , جراحی شده‌ها به دنبال تایید و پاداش از نظر دکتر نبوی ، برای انسان هایی که بدن خود را به دست جراحی می‌سپارند و حاضرند درد ، رنج ، اضطراب و استرس ناشی از ان را تحمل کنند ، پیامدهای روانشناختی به وجود خواهد امد .

یعنی فرد به واسطه جراحی‌های زیبایی و به واسطه تغییراتی که در اندام و عمدتا در صورت به عمل می‌اورد ، در کوتاه مدت یک احساس خوب و پاداش روانی مناسبی را به دست می‌اورد که پس از مدتی این پاداش روانی کمتر و کمتر می‌شود و فرد به نحوی وسواسی با اندام و صورت خود رفتار می‌کند , برای مثال خانمی به جراحی زیبایی اقدام می‌کند و زیباتر می‌شود ، در واقع او خودش را هر چه بیشتر با معیارهای زیبایی وفق می‌دهد اما این معیارها و این تعاریف که در دوره‌ها و زمان‌های مختلف تغییر می‌کنند ، سبب می‌شود پس از مدتی احساس رضایت فرد به تدریج فروکش کند و شاید به عمل جراحی دیگری بینجامد : « خوداینه سانی » به تعبیر کولی ، جامعه شناس امریکایی در برخورد و واکنش دیگران حاصل می‌شود , در واقع ارزیابی که دیگران از فرد دارند ، در تصویری که ان فرد از خود شکل می‌دهد و در نتیجه رفتارهای او تاثیر می‌گذارد .

این امر در مورد تصویر بدنی صحت داد ، به این معنا که همه افراد تصویری از خود و بدنشان دارند و وقتی ان تصویر را با ایده ال تبلیغ شده در رسانه و یا ایده ال موجود در جامعه مقایسه می‌کنند ، ممکن است بر احساس رضایت یا نارضایتی انها و در نتیجه رفتارهای بدنی انها تاثیر بگذارد », سهرابی نیز به پیامدهای این وضعیت اشاره دارد و تصریح می‌کند : « تکرار عمل‌های جراحی بر اثر نارضایتی یکی از مهمترین پیامدها است , از طرفی پس از عمل جراحی فرد ممکن است دچار نوعی افسردگی و اضطراب شود .

اگرچه انتظار این است که بعد از عمل جراحی رضایت بیشتری حاصل شود اما گاه در برخی موارد احساس رضایت به نوعی احساس نارضایتی و در نتیجه تکرار عمل‌های جراحی و بروز احساسات منفی و افسردگی خود را نشان می‌دهد », نقش سلبریتی و رسانه‌ها در بازتعریف معیارهای زیبایی دکتر نبوی درباره نقش سلبریتی‌ها و رسانه‌ها در بازتعریف معیارهای زیبایی معتقد است در دوره‌های مختلف معیارهای زیبایی شناختی مدام در حال تعریف و بازتعریف است و این طور نیست که حتی در کوتاه مدت و میان مدت ثابت بماند , هر سلبریتی اعم از بازیگر ، ورزشکار ، خواننده یا … سعی می‌کند به نحوی از دیگران متفاوت باشد و از این رو ارایش و پوشش متفاوتی خواهد داشت تا بدین وسیله خود را متمایز از دیگران نشان دهد و با این کار رفته رفته مد جدیدی ایجاد می‌کند : « سلبریتی‌ها ابزاری برای منافع اقتصادی برخی شرکت‌ها و گروه‌های اقتصادی نیز هستند .

انها به عنوان یک واسطه و میانجی که کالاها و خدمات شرکت‌ها را تبلیغ کرده و به فروش می‌رسانند ظاهر می‌شوند و منافعی را از این طریق برای صاحبان شرکت‌ها به همراه می‌اورند », به گفته نبوی ، سلبریتی‌ها مانند رهبران کاریزماتیک که ماکس وبر در نظریه‌های خود به ان پرداخته بود ، از طریق قدرت ، گیرایی و جذابیت ، نقش و تاثیر تعیین کننده ای بر مخاطبان دارند , برخی از این سلبریتی‌ها ممکن است از خودشان رسانه ای داشته باشند یا برخی ممکن است وابسته به رسانه عمومی باشند و برخی در جاهای دیگر ظاهر می‌شوند و منافعی را برای حامیان خود فراهم می‌اورند .

بنابراین سلبریتی‌ها که خودشان به عنوان سازوکار تاثیرگذار در جامعه توده ای عمل می‌کنند ، به عنوان رهبران کاریزماتیک ، قدرت فرهنگی مهیبی را ایجاد می‌کنند , این قدرت روی مخاطبانی که دارای استقلال فکری ضعیف‌تری هستند ، تاثیر می‌گذارد , در واقع سلبریتی‌ها مدها و معیارهای زیبایی شناختی را ایجاد می‌کنند و پس از مدتی انها را تغییر می‌دهند .

رسانه و به ویژه سلبریتی‌ها معیارهای خود را به جامعه تحمیل می‌کنند و عموم افراد جامعه به ویژه اقشار و لایه هایی را که به لحاظ فکری ، پختگی کمتری دارند مثل جوانان و نوجوانان تحت تاثیر قرار می‌دهند , از طرفی تعدد رسانه‌ها بسیار است و در نتیجه کیفیت و تاثیرگذاری برنامه‌های این رسانه‌ها نیز رو به افزایش است , این امر ، هم در مورد رسانه‌های رسمی و هم در مورد رسانه‌های غیررسمی صدق می‌کند به گونه ای که شاید بتوان گفت نفوذ و تاثیرگذاری رسانه‌های غیررسمی به دلیل پرمخاطب بودن انها بیش از رسانه‌های رسمی باشد .

پس با توجه به اینکه رسانه‌ها در جامعه ما اهمیت فراوانی یافته‌اند و از نظر کمی و کیفی فوق العاده قدرتمند شده‌اند ، رفته رفته جامعه را از حالت سنتی خود خارج کرده و به جامعه توده ای تبدیل می‌کنند ؛ یعنی با وجود اینکه در جامعه توده ای افراد تنها زندگی می‌کنند اما این تنهایی از طریق خود رسانه‌ها ممکن است به مخاطره بیفتد , در چنین شرایطی رسانه‌ها و به ویژه سلبریتی‌ها که عناصر مهم رسانه‌ها هستند ، معیارهای خود را به جامعه تحمیل می‌کنند و عموم افراد جامعه به ویژه اقشار و لایه هایی که به لحاظ فکری ، پختگی کمتری دارند مثل جوانان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهند : « این سلبریتی‌ها در مقام یک شخص مقدس در جامعه ظاهر می‌شوند و هر عملی که انجام می‌دهند یا هر سخنی را که به زبان می‌اورند مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرد , مخاطبان نیز هویت خود را در ارتباط با ان سلبریتی تعریف کرده و سعی می‌کنند خود را با ان فرد هر چه بیشتر همانند و مشابه کنند .

بنابراین در جامعه ای که رسانه‌ها اهمیت بسیار پیدا کرده ، دیگر نهاد خانواده ، ان اهمیت خود را از دست داده است », به گفته نبوی ، هر چند در سال‌های اخیر سعی شده بر عدالت جنسیتی توجه شود و نقش‌ها و مناصبی برای زنان در نظر گرفته شود ، اما باز همچنان در بخش هایی شاهد روحیه مردسالاری و تبعیض جنسیتی هستیم که باعث می‌شود از زیبایی به عنوان ابزار و وسیله ای برای دست یافتن به ان موقعیت‌ها استفاده شود : « یادمان باشد که جامعه ما در حال گذار از حالت سنتی و پیشامدرن به سمت مدرن شدن و حتی پست مدرن شدن است و از این رو در چنین جامعه ای بدن و به قول کاترین حکیم سرمایه جنسی بیش از پیش به ابزاری برای دست یافتن به قدرت اجتماعی تبدیل می‌شود », خانواده و جامعه ، منجی قربانیان جراحی زیبایی دکتر نبوی در خصوص راهکارهای موثر در مواجهه با این اسیب‌های اجتماعی تصریح می‌کند : « مدیریت رسانه‌ها و به ویژه سلبریتی‌ها و همراه با ان گنجاندن برنامه‌های پرمحتوا جهت اگاهی بخشی در رسانه‌ها و لحاظ کردن دروسی جذاب و علمی در منابع درسی دوره تحصیل ، می‌تواند افراد جامعه و به ویژه جوانان و زنان را از غلتیدن به فرهنگ زیبایی‌های تصنعی ، بر حذر دارد .

» جراحی‌های زیبایی ممکن است ابتدا حس رضایت به فرد بدهد اما این حس در نهایت فروکش می‌کند , سهرابی نیز در این باره معتقد است : « همه چیز به خانواده برمی‌گردد , خانواده به عنوان اولین کانون تربیت کودک نقش مهمی در شکل‌گیری باورهای خودکارامدی دارد .

والدین به عنوان الگوی سالم ، می‌توانند در انتقال ارمان‌های ارزشمند و نه ارمان‌های سطحی و ظاهری نقش بسیار مهمی داشته باشند , ان‌ها از طریق اموزش‌های تاب اوری می‌توانند سطح رضایت فرزندان را از خود بالا برده و از روی اوردن ان‌ها به انجام عمل‌های بی مورد خودداری کنند , به همین خاطر است که زوج‌های جوان باید سبک‌های فرزندپروری را یاد بگیرند تا بتوانند از تبعات برخی امور خودداری کنند .

برای مثال خرید یک اسباب بازی یا عروسکی که می‌تواند الگوی فرزندان ما باشد اهمیتی بسیار دارد , بعد از خانواده نیز جامعه و مدرسه تاثیرگذارند زیرا اموزش هایی که در مدرسه داده می‌شود در احساس رضایت فرزندان از خود نقش دارد , افراد قبل از عمل جراحی باید به یک روان پزشک یا روان شناس مراجعه کنند و اگاه باشند که موضوعات روانشناسانه که انها را ازار می‌دهد و ممکن است در نتیجه ان اموری نظیر جراحی زیبایی را انتخاب کنند ، در حال درونی انها تاثیرگذار نخواهد بود .

همچنین افرادی که برای عمل جراحی زیبایی به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند ، باید دقت لازم را داشته باشند برخی از کلینیک‌ها خدمات مناسبی ارایه نمی‌دهند و در نتیجه شاهد بروز برخی مشکلات و اسیب‌ها در افراد می‌شویم », 1400-09-02 admin.
ایران سهند ارس شهر تهران منطقه غرب اسیا خاورمیانه ترکیه شهر اهواز ایسنا بانک مرکزی تفریغ بودجه تیم کشتی ازاد داروسازی سهند ارس روس صنایع مازندران دانشگاه ازاد اسلامی وزارت راه و شهرسازی سازمان امور مالیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا ستاد کرونا کرونا ستاد ملی کرونا تهرانی بانک گ پتروشیمی امیرکبیر بیمه مرکزی تابناک شبکه اول صدا و سیما خبرگزاری میزان دولت روحانی دولت تدبیر و امید شرکت پتروشیمی امیرکبیر استانداری خوزستان روابط عمومی شرکت پتروشیمی امیرکبیر خبرگزاری رسمی سازمان صداوسیما سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی وزارت نفت شرکت ملی صنایع پتروشیمی وزارت تعاون سازمان بازنشستگی کشوری قوه قضاییه قوه اجراییه ایران ایرنا انجمن بین المللی جراحی پلاستیک isaps امریکا برزیل ژاپن دانشگاه هرمزگان اهوازی امریکایی استقلال حسن یزدانی مصطفی قمری وفا علیرضا رضایی ارتور نایفونوف محمود محمودزاده محمود زاده علی صالح ابادی رهبر انقلاب رمضانی اقای دکتر روحانی اقای روحانی محمد بهمیی فریدون بندری اقای رییسی حسین شریعتمداری جناب رییسی عادل اذر محمودی حسن محدثی گیلوایی محمدباقر تاج الدین یونس دانش سیدحسین نبوی اکرم سهرابی دکتر نبوی اکرم سهرابی روان شناس سهرابی نبوی ماکس وبر مدیر روابط عمومی بانک مرکزی مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی خبرنگار مهر معاون وزیر راه معاون وزیر راه و شهرسازی رییس بانک مرکزی رییس کل بانک مرکزی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی سرپرست سابق وزارت صمت مدیر ارشد بیمه مرکزی رییس بیمه مرکزی رییس جمهور و اعضای هیات دولت رییس جمهور سرپرست فرمانداری بندر ماهشهر مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر مدیر مسئول روزنامه کیهان رییس سابق دیوان محاسبات عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی لیگ ایران بازی های المپیک توکیو