گزیده سخنان رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

۱۴۰۰/۰۷/۰۹ ۰۸:۴۰:۰۴


حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی روز سه شنبه به وقت محلی به صورت ویدئو کنفرانس در هفتاد و ششمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد , متن کامل سخنان رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل به این شرح است : بسم الله الرحمن الرحیم ، الحمدلله رب العالمین وصلی الله علی محمد و اله الطاهرین و صحبه المنتجبین , اقای رییس ، انتخاب جنابعالی را به ریاست هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد تبریک می‌گویم .

خانم‌ها و اقایان ، من به عنوان منتخب ملت بزرگ ایران مفتخرم که به نمایندگی از انها ، پیام عقلانیت ، عدالت و ازادی را که سه اصل اساسی برای حیات انسان معاصرند ، به جهان برسانم , این سه اصل ، که وجه مشترک تمام ادیان ابراهیمی است ، بدون معنویت به سرمنزل مقصود نخواهد رسید , خانم‌ها و اقایان در سال گذشته ، دو تصویر تاریخ ساز شد : 6 ژانویه که کنگره امریکا مورد هجوم مردم امریکا قرار گرفت ، و در اگوست که مردم افغان از هواپیمای امریکایی به پایین پرتاب شدند .

از کپیتال ­ تا کابل یک پیام به جهان مخابره می‌شود و ان : نظام سلطه امریکا بی اعتبار است ؛ چه در داخل چه در خارج , انچه امروز در منطقه دیده می‌شود بیانگر ان است که نه تنها سلطه گر و تفکر سلطه‌گری بلکه پروژه تحمیل هویت غربی شکست خورده است , نتیجه هژمونی طلبی ، خونریزی و بی ثباتی و نهایتا شکست و فرار است .

امروز امریکا از عراق و افغانستان خارج نمی‌شود بلکه اخراج می‌شود , با این حال ، هزینه این عدم بهره مندی از عقلانیت را ملت‌های مظلوم از فلسطین و سوریه تا یمن و افغانستان ، و از سوی دیگر مالیات دهندگان امریکایی می‌پردازند , تحریم جنایت سازمان یافته امریکا علیه بشریت است امروز برای جهان مهم نیست که ایا “ امریکا اول ” است یا اینکه “ امریکا برگشته است ”.

اگر عقلانیت در دستورکار تصمیم گیران باشد باید بفهمند که استقامت ملت‌ها قوی تر از قدرت ابرقدرت هاست , اشتباه امریکا در چند دهه گذشته این بوده بجای تغییر “ روش زندگی ” خود با جهان ، “ روش جنگ ” خود با جهان را تغییر می‌دهد , راه غلط را نمی‌توان با روش متفاوت به نتیجه رساند .

تحریم روش جدید جنگ امریکا با ملت هاست , تحریم علیه ملت ایران نه از زمان برنامه هسته ای و نه حتی انقلاب اسلامی شروع شد بلکه از سال 1951 یعنی زمان ملی شدن صنعت نفت اغاز گردید و منجر به کودتای نظامی علیه دولت منتخب ملت ایران شد توسط امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها , تحریم ، بخصوص تحریم دارو ، در دوران کرونا ، جنایت علیه بشریت است .

من به نیابت از ملت ایران و میلیون‌ها پناهنده ای که میهمان کشورم هستند ضمن محکوم کردن تداوم تحریم‌های غیرقانونی امریکا بخصوص در اقلام بشردوستانه ، خواستار ثبت این جنایت سازمان یافته علیه بشریت ، به عنوان نماد و واقعیت حقوق بشر امریکایی هستم , دانش مفید برای بشریت تحریم‌پذیر نیست جمهوری اسلامی ایران در عین اینکه از ابتدا اهتمام به خرید و واردات واکسن از طرف‌های معتبر بین‌المللی داشت ، اما تحریم‌های دارویی مقابل ملت ایران قرار گرفت و لذا از همان ابتدا به فکر تامین پایدار واکسن از طریق تولید داخلی قرار گرفتیم , ایران در کنار دانش صلح امیز هسته ای و ماهواره ، قطب پزشکی اسیاست و پزشکان و دانشمندان ایرانی مثل ابوعلی سینا در تاریخ بشریت می‌درخشند .

دانش مفید برای بشریت تحریم‌پذیر نیست ؛ ما سوخت راکتور تحقیقاتی تهران را که رادیودارو برای بیش از یک میلیون بیمار سرطانی در کشور می‌سازد تولید کردیم ؛ در زیست فناوری و سلول ­‌های بنیادین ، علیرغم تحریم ، پیشرفت‌های خیره ­ کننده داشته‌ایم , امروز ما هم علیرغم تحریم‌های ضد حقوق بشری به یکی از تولیدکنندگان واکسن کرونا تبدیل شده‌ایم , رفتار گزینشی راه حل معضل تروریسم نیست خانم‌ها و اقایان ، سیاست ما حفظ ثبات و تمامیت ارضی همه کشورهای منطقه است .

اگر قدرت و نقش ایران در کنار دولت و ملت‌های سوریه و عراق نبود و اگر مجاهدت شهید ابومهدی المهندس و سپهبد شهید اقای حاج قاسم سلیمانی نبود ، امروز داعش همسایه مدیترانه ای اروپا بود , البته ، داعش اخرین موج از افراط گرایی نخواهد بود , تلاش جدید برای بلوک بندی‌های جنگ سردی یا منزوی کردن کشورهای مستقل کمکی به امنیت انسان‌ها نمی‌کند .

رفتار گزینشی راه حل معضل تروریسم نیست , تروریسم ریشه در بحران‌های مختلف از جمله بحران هویتی و اقتصادی دارد : تهی بودن زندگی مدرن از معنا و معنویت و همچنین گسترش فقر و تبعیض و ظلم ، تروریست پرورند ؛ رشد فزاینده تروریسم بومی در غرب ، شاهدی بر این واقعیت تلخ است , تلخ تر از ان ، استفاده از تروریسم به عنوان ابزار سیاست خارجی است .

با استانداردهای دوگانه نمی‌توان با تروریسم مقابله کرد ؛ یک جا تروریسم را ساخت ، مثل ساختن داعش ، و جای دیگری با ان مبارزه کرد , راه حل درگیری‌ها و نزاع‌ها در منطقه ما ، بعد از توجه به خداوند متعال ، فقط یک چیز است : حاکم نمودن اراده ملتها بر سرنوشت خویش از طریق مراجعه به اراء عمومی انها , اما تحقق این مهم دو مقدمه اساسی دارد : قطع تجاوزگری بیگانگان و توقف اشغال و همکاری صادقانه دولت‌ها برای مقابله با تروریسم .

حضور نظامی امریکا در سوریه و عراق مهمترین مانع برای تحقق دموکراسی و اراده مردم است , ازادی در کوله پشتی‌های سربازان بیگانه جای نمی‌گیرد , اگر در افغانستان ، حکومتی فراگیر با مشارکت موثر تمام اقوام اداره کشور را در دست نگیرد امنیت به افغانستان باز نخواهد گشت .

قیم مابی نیز همانند اشغالگری محکوم به شکست است , بحران انسانی یمن بسیار نگران کننده است و جهان باید سکوت خود را در قبال جنایت علیه بشریت بشکند , راه حل ؛ توقف سریع و بدون قید و شرط تجاوز ، باز شدن مسیر کمک‌های انسان دوستانه و تسهیل گفتگوهای سازنده بین یمنی هاست .

رژیم اشغالگر قدس ، سازمان دهنده بزرگترین تشکیلات تروریسم دولتی است که دستورکار ان ، کشتار زنان و کودکان در غزه و کرانه باختری است , امروز محاصره همه جانبه ، غزه را به بزرگترین زندان جهان تبدیل نموده است , طرح معامله قرن نیز مانند سایر طرح‌های تحمیلی قبلی شکست خورد .

راه حل یک چیز است : مراجعه به اراء همه فلسطینی‌ها اعم از مسلمان و مسیحی و یهودی در قالب برگزاری یک همه پرسی فراگیر , این طرح را رهبر معظم انقلاب اسلامی ، سال‌ها قبل اعلام کردند و امروز طرح جمهوری اسلامی به عنوان یکی از اسناد رسمی سازمان ملل ثبت شده است , امریکا به تعهداتش عمل نکرد ، نه ما اقای رییس ، امروز همه جهان از جمله خود امریکایی‌ها اذعان دارند که پروژه مقابله با ملت ایران که در دوره اخیر در نقض شکل و محتوای برجام جلوه گر شد و با سیاست فشار حداکثری و خروج خودسرانه از توافق بین‌المللی برجام دنبال شد ، بطور کامل شکست خورده است .

با این حال ، سیاست ظلم حداکثری هنوز رها نشده است , ما چیزی بیش از حق خود نمی‌خواهیم , ما خواستار اجرای حقوق بین‌الملل هستیم .

همه طرف‌ها باید به توافق هسته ای و قطعنامه سازمان ملل متحد در عمل پایبند بمانند , پانزده گزارش اژانس بین‌المللی انرژی اتمی ، پایبندی ایران به تعهدات خود را تایید کرده است , اما امریکا به تعهد خود که لغو تحریم هاست عمل نکرده است ، نقض عهد کرده است ، از برجام خارج شده است ، تحریم‌های بسیار بیشتری را بر ملت من تحمیل کرده است .

جمهوری اسلامی ایران در عین دفاع قاطع از تمامی حقوق و منافع ملت ایران ، به دنبال همکاری و همگرایی گسترده اقتصادی و سیاسی با جهان است , من به دنبال تعامل موثر با همه کشورهای جهان بخصوص کشورهای همسایه هستم و دست انها را به گرمی می‌فشارم , دوران جدیدی اغاز شده است .

جمهوری اسلامی ایران اماده است که برای ایجاد جهانی بهتر نقش افرینی کند ؛ جهانی مملو از عقلانیت ، عدالت ، ازادی ، اخلاق و معنویت , از توجه همگان صمیمانه سپاسگزارم , والسلام علیکم و رحمه الله بازدید اپلیکیشن 23 , بازدید سایت 1 اخبار مرتبط سیاسی ادعای مجدد امارات درباره جزایر سه گانه و پاسخ ایران کاربران ویژه - سیاسی جمع اضداد ؛ پرونده ویژه برای خانواده خزعلی سیاسی استعفای قاضی زاده هاشمی در مجلس اعلام وصول شد.