حاشیه‌های خزر

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۲:۱۲:۱۲


مجله ی 281 - هجوم ملخ‌ها اخبار ایران ( اقتصاد سیاسی ) تاریخ انتشار : شنبه 27 مرداد 1397 2018-08-25t08:56:46z حاشیه‌های خزر ظریف : اعتیاد به تحریم اجازه نمی‌دهد گفت وگویی صورت بگیرد هفته گذشته سران پنج کشور حاشیه دریای خزر پس از 21 سال کنوانسیون حقوقی این دریا را امضا کردند , حسن روحانی در سخنرانی این مراسم اعلام کرد مذاکرات برای تفاهم نهایی در زمینه « تحدید حدود » و « تعیین شیوه‌های ترسیم و تعیین خطوط مبدا » و بهره برداری از منابع مشترک زیربستر دریا هنوز ادامه دارد , true 557 444 https://static3.

tejaratefarda,com/thumbnail/wuohagnjsgac/8hucpfvkisj7lom3jhros5q_xndm1qpzjfv0nrnyqrqwxo1zvbgkzlnv4q0hhp8w/%d8%aa%d8%ac%d8%a7%d8%b1%d8%aa+%d9%81%d8%b1%d8%af%d8%a7-++%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d9%86+%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c+%d8%ad%d8%a7%d8%b4%db%8c%d9%87+%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%db%8c+%d8%ae%d8%b2%d8%b1+%da%a9%d9%86%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%b3%db%8c%d9%88%d9%86+%d8%ad%d9%82%d9%88%d9%82%db%8c+%d8%a7%db%8c%d9%86+%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7+%d8%b1%d8%a7+%d8%a7%d9%85%d8%b6%d8%a7+%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86%d8%af,.

jpg هفته گذشته سران پنج کشور حاشیه دریای خزر پس از 21 سال کنوانسیون حقوقی این دریا را امضا کردند , حسن روحانی در سخنرانی این مراسم اعلام کرد مذاکرات برای تفاهم نهایی در زمینه « تحدید حدود » و « تعیین شیوه‌های ترسیم و تعیین خطوط مبدا » و بهره برداری از منابع مشترک زیربستر دریا هنوز ادامه دارد , چون محدوده بستر و زیربستر هنوز تعیین نشده است و انچه بین ایران ، روسیه ، قزاقستان ، ترکمنستان و جمهوری اذربایجان امضا شده برخی از تفاهم نامه‌ها برای توسعه همکاری هاست .

اما انتشار این خبر ناگهان به ماجرایی ادامه دار تبدیل شد , سوالات بسیاری در خصوص این کنوانسیون در فضای مجازی و رسانه ای راه افتاد , اینکه تصمیم روسای پنج کشور چه بوده و سهم ایران از دریای خزر چقدر است و ایا ما این دریا و سهممان در ان را از دست داده‌ایم ؟ اگرچه حسن روحانی امضای این کنوانسیون را زمینه همکاری بیشتر این پنج کشور عنوان کرد ، اما واکنش‌ها در ایران به این کنوانسیون چندان خوشایند نبود .

ایران نوشت : این کنوانسیون با فضاسازی منفی منتقدان مواجه شد , رویکردی شبیه رویکرد دلواپسان در قبال برجام ؛ اما این بار بیشتر چهره‌های اصلاح‌طلب بودند که در جایگاه مخالف ایستادند , مخالفتی که ریشه در این ادعای رایج داشت که سهم ایران از خزر باید قریب به نیمی از ان باشد .

این در حالی بود که مقامات ایران بارها تاکید کرده‌اند که در کنوانسیون حقوقی خزر به موضوع « تحدید حدود » پرداخته نشده و این موضوع در تداوم مذاکرات پیگیری خواهد شد , محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی پیرامون این موضوع روز نهایی شدن کنوانسیون را روز همبستگی کشورهای ساحلی خزر توصیف کرد و با اشاره به تدوین قواعد همکاری زیست محیطی ، کشتیرانی ، شیلات ، توسعه پایدار و امنیت بدون حضور نظامی خارجی در این کنوانسیون نوشت : « توافق کردیم تا گفت وگوی دوستانه درباره مسائل حل نشده تحدید حدود و سهم از دریا و منابع ان تداوم یابد ,» سهم 50 درصدی ایران از خزر ؟ با وجود این بسیاری که تحت تاثیر افسانه سهم 50 درصدی ایران قرار داشتند در شبکه‌های اجتماعی به ابراز نگرانی درباره سهم ایران از خزر پرداختند .

از جمله بحث برانگیزترین موضع‌گیری ها توییت محمود صادقی ، نماینده اصلاح‌طلب مجلس ، بود که در توییتی نوشت : « رییس جمهوری در حالی عازم اکتائو شده که مفاد توافقات درباره رژیم حقوقی دریای خزر در هاله ای از ابهام است ؛ ایا راست است که سهم 50 درصدی ایران به 11 درصد سقوط کرده ؟! ایا ترکمنچای دیگری در راه است ؟ مردم بدانید ! نمایندگان مجلس اصلا در جریان توافقات پشت پرده نیستند ,» به گزارش ایسنا ، حشمت الله فلاحت پیشه ، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ، هم گفت : « تعیین رژیم حقوقی دریای خزر نیز به مصوبه مجلس شورای اسلامی نیاز دارد ,» در مواجهه با واکنش هایی از همین دست بود که بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت : « در کنوانسیون حقوقی خزر ، تقسیم ، تعیین خطوط مبدا ، تقسیم بستر و زیربستر مطرح نیست .

موضوع تقسیم خزر میان کشورها و تعیین خط مبدا و تقسیم بستر و زیربستر به دلیل اینکه سواحل خزر از پیچیدگی هایی برخوردار است نیازمند گفت وگوهای کارشناسی بیشتر است ,» ان گونه که قاسمی و روحانی گفته‌اند از دستاوردهای این کنوانسیون این است که هیچ کشور خارجی حق دریانوردی نظامی و غیرنظامی و ایجاد پایگاه در خزر را ندارد و پنج کشور هم اجازه نخواهند داد تا دیگر کشورها از دریا ، خاک و اسمان خود برای تهاجم به هر یک از کشورهای ساحلی خزر استفاده کنند , موج سواری در خزر ممنوع روزنامه رسالت در یادداشتی به اظهارات صادقی واکنش نشان داد .

این روزنامه توضیح داده که طی 21 سال اخیر نشست‌های متعددی در خصوص دریای خزر و نحوه بهره برداری از منابع ان برگزار شده است و مباحث حقوقی ، امنیتی ، اقتصادی و حتی همکاری‌های فرهنگی مورد بررسی قرار گرفته است , این روزنامه گفته طولانی شدن پروسه این توافق نامطلوب نیست , به خصوص که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ، شاهد ایجاد نوعی دگردیسی در رژیم حقوقی خزر بودیم .

شوروی به چند کشور تقسیم شد و معادله دومجهولی دریای خزر به یک معادله چندمجهولی بین پنج کشور تبدیل شده است و بررسی ابعاد مختلف ان زمان می‌برد , طرح گزاره هایی مانند سهم 50 درصدی ایران از خزر ، که حتی در دوران شوروی سابق محقق نشد و ایجاد ذهنیت‌های کاذب در کشور نتیجه ای به جز تضعیف امنیت ملی ندارد , همچنین مشخص نیست اقای صادقی چگونه به این نتیجه رسیده است که سهم ایران از خزر و منابع ان به 11 درصد رسیده است .

اقای صادقی باید بداند که دریای خزر جایی برای موج سواری ایشان نیست , اما ایا واقعا ایران در زمان شوروی سهم 50 درصدی از خزر داشته ؟ نامه نیوز در تحلیلی نوشت کسانی که دم از مالکیت 50 درصدی ایران می‌زنند ، احتمالا فکر کرده‌اند دو کشور بوده و یک دریا در میان شان و لابد باید 50-50 بینشان تقسیم شود ! اگر به نقشه بنگرید ، ایران تنها یک بخش از سواحل جنوبی خزر را در اختیار دارد و چندین برابر ان در اختیار کشورهای دیگر است , بعید به نظر می‌رسد که بتوان پذیرفت ایران ، صاحب نیمی از خزر شود و بقیه با سواحلی مشترک ، مالکیت مشابه داشته باشند .

ایران و شوروی در سال‌های 1921 و 1940، معاهده هایی امضا کرده بودند , اما در هیچ جای این دو معاهده ، مالکیت خزر بین ایران و شوروی تقسیم نشده است ، بلکه هر دو کشور توافق کرده‌اند که در اب‌های خزر به طور مساوی « حق کشتیرانی » داشته باشند ، از معافیت هایی برخوردار شوند و بتوانند تا 10 مایل دریایی از سواحل خود ماهیگیری کنند , دیداری در نیویورک نداریم دیگر اخبار سیاسی هفته گذشته به ماجرای مذاکره با امریکا بازمی گردد .

هنوز اظهارنظرها در این خصوص در داخل ایران وجود دارد , محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه ، نسبت به احتمال دیدار مقام‌های ایران و امریکا در نیویورک واکنش نشان داد و در پاسخ به این سوال که « ایا قرار است شما در اینده نزدیک با مقام امریکایی از جمله پمپئو دیدار کنید ؟»، گفت : « خیر ؛ دیداری صورت نمی‌گیرد ,» ظریف در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم ادامه داد : « ما بارها موضع خود را اعلام کردیم .

درباره پیشنهاد اخیر ترامپ نیز موضع رسمی ، هم از سوی رییس جمهور و هم از سوی ما اعلام شد , امریکایی‌ها صداقت ندارند , ضمن اینکه انها درگیر اعتیاد خود هستند ، اعتیاد تحریم اجازه نخواهند داد که گفت وگویی صورت بگیرد .

» همچنین وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که ایا قرار است پیامی از سوی امریکا با واسطه طرف عمانی داده شود ، تاکید کرد : « خیر پیامی نیست و پیامی وجود ندارد ,» خبرگزاری فرانسه این اظهارات ظریف را صریح‌ترین مخالفت ایران برای مذاکره با امریکا عنوان کرد , اپوزیسیون مریخ نشین در گیرودار همه خبرهای متعدد ، احمدی‌نژاد مجددا فضا را برای افتابی شدن مساعد دیده است .

به خصوص حالا که اوضاع اقتصادی کشور هم چندان مساعد نیست , او دو هفته قبل در پیامی ویدئویی از دولت روحانی خواست که کناره‌گیری کند , اعتماد نوشت : اظهارنظر در مورد شرایط موجود و ارائه پیشنهاد به روحانی از هرکسی انتظار می‌رفت غیر از محمود احمدی‌نژاد .

گمان می‌شد تا پاک شدن اثر سیاست هایش از وضعیت اقتصادی کشور سکوت کرده اما چنین نکرد و با همان اعتمادبه نفس همیشگی مقابل دوربین قرار گرفت , به دوربین زل زد و به روحانی توصیه کرد که استعفا دهد و برود ! ورود او به این بحث و توصیه‌اش انقدر دور از انتظار بود که اغلب فعالان سیاسی با یک روز تاخیر نسبت به ان واکنش نشان دادند , بعد از احمد کریمی اصفهانی و علی صوفی که در گفت وگو با روزنامه اعتماد اظهارات او را « فرصت طلبی در شرایط بحرانی » و « رفتار فرقه ای » توصیف کرده بودند ، دیگر چهره‌های سیاسی نیز به زبان امده و با استفاده از ابزارهای رسانه ای مختلف از او انتقاد کردند .

یکی از مهم‌ترین واکنش‌ها ، واکنش رییس مجلس بود , علی لاریجانی در همایش ملی توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط گفت : در شرایط سخت فعلی عده ای به جای همکاری و کمک به وفاق ملی به خاطر منافع سیاسی نازل شان ، نقش اپوزیسیون به خود می‌گیرند که انگار از کره مریخ امده‌اند , در شرایط سخت باید نگاه مسولانه و طبیبانه داشت .

در شرایط کنونی باید وفاق ملی را یک امر ضروری دانست , محمدعلی وکیلی ، نماینده تهران در مجلس هم در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشت : « اگر به خاطر میزان تقصیر در وضع موجود ، روحانی باید استعفا دهد ، احمدی‌نژاد به عنوان عامل اصلی فریز شدن مناسبات خارجی ، به هم ریزی ساختارها ، فروپاشی اخلاق ، نابودی نسل دهه 60، به باد دادن صدها میلیارد دلار ، به وجود اوردن بحران 88 و ایجاد شکاف عمیق میان حاکمیت ، مردم و نخبگان ، باید اعدام می‌شد !» پرویز سروری ، فعال سیاسی اصولگرا هم بخشی از سخنان مقام معظم رهبری را واکنشی به سخنان اخیر محمود احمدی‌نژاد تعبیر کرده و در گفت وگو با نامه نیوز اعلام کرد : فرمایش رهبری در مورد کسانی که از برکناری دولت سخن می‌گویند ، موجب ریزش هواداران احمدی‌نژاد می‌شود , کسانی که از منظر رهبری به او می‌نگرند حتما صف خود را جدا می‌کنند .

برخی از هواداران او فکر می‌کنند احمدی‌نژاد در چارچوب ولایت و منویات رهبری حرکت می‌کند , به اعتقاد من احمدی‌نژاد باید بعد از سخنان رهبری تکلیف خود را به طور دقیق روشن کند , ادامه روندی که او در پیش گرفته به حذف او از جریانات سیاسی کشور و نیروهای انقلاب منجر می‌شود .

ژست اپوزیسیونی هیچ کس در کشور ما به نتیجه نمی‌رسد , نه احمدی‌نژاد و نه اصلاح‌طلبانی که چنین رویکردی دارند و از حاکمیت دوگانه صحبت می‌کنند , از سوال رییس جمهور چه خبر ؟ ماجرای دیگر سوال از حسن روحانی است .

گویا این سوال قطعی است و حالا بعد از تعطیلات مجلس و نهایتا تا دهم شهریورماه ، حسن روحانی باید برای پاسخ به پنج سوال اقتصادی به مجلس برود , خودش گفته بود این فرصتی است تا واقعیت‌ها را به مردم بگوید , علی مطهری گفته بود روحانی نمی‌تواند واقعیت‌ها را بگوید و علی توکلی به روحانی پیشنهاد داده بود تنها به سوالات جواب دهد و نه بیشتر .

اما روحانی قصد دارد در جلسه طرح سوال چه بگوید ؟ اعتماد نوشت : مدتی است نحوه برخورد حسن روحانی با سوال نمایندگان مجلس ، نقل محافل سیاسی است , در همین راستا حسینعلی امیری ، معاون پارلمانی رییس جمهور درباره سوال نمایندگان از رییس جمهور گفت : زمانی که این سوال اعلام وصول شد ، رییس جمهور برای جلوگیری از سوءاستفاده هایی که ممکن است از موضوع سوال از رییس جمهور در فضای سیاسی پیش بیاید و برای جلوگیری از مخابره شدن پیام اختلافات داخلی به دشمنان و جلوگیری از اختلاف بلافاصله در نامه ای به رییس مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که در موعد قانونی در مجلس حاضر خواهند شد , به نظر من همین اعلام امادگی سریع رییس جمهور برای حضور در مجلس به ایجاد التهابات سیاسی و اختلافاتی که ممکن بود در کشور از این جهت ایجاد شود ، پایان داد و یکی از نشانه‌های حسن نیت رییس جمهور بود .

امیری در پاسخ به سوالی درباره برخی نگرانی‌ها از اظهارات رییس جمهور در مجلس گفت : واژگان و ادبیاتی که نمایندگان سوال کننده استفاده خواهند کرد و فضایی که ان روز در مجلس ایجاد خواهد شد ، همه اینها می‌تواند موثر باشد , نباید نوع ادبیات و واژگانی که سوال کننده‌ها استفاده می‌کنند به نحوی باشد که ایجاد اختلاف کند و پیام ناکارامدی و انشقاق بین مسولان جمهوری اسلامی ایران را مخابره کند , امروز به پیام انسجام ، اتحاد و کارامدی نظام نیاز داریم .

من نمی‌دانم فضای ان روز به چه شکلی خواهد بود ؛ اما طبیعتا پاسخ‌های اقای رییس جمهور متناسب با واژگان و ادبیاتی خواهد بود که سوال کنندگان استفاده خواهند کرد و فضایی است که در مجلس شکل می‌گیرد ,.