پرویز کرمی ؛ دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۲:۲۷:۱۴


گاهی اوقات ، بعضی از اگهی‌های تلویزیونی را که می‌بینم ، تا مدت‌ها به فکر فرو می‌روم , البته نه به خاطر جذابیت یا خلاقیت هایی که این تبلیغ‌ها دارند ، بلکه به دنبال پاسخ به یک « چرا ؟» هستم , با خودم می‌گویم ، اگر یک فرد خارجی یا کم اطلاع و نااگاه ، بخواهد از روی این اگهی‌ها ، به نوع و میزان تولید ، خلاقیت ، فناوری و توسعه صنایع ما پی ببرد ، چقدر ما را فقیر و تهیدست خواهد دید .

برخی از این محصولات که تبلیغ پرتکرار می‌شوند ، انقدر ابتدایی و کم اهمیت هستند که جز تعجب ، هیچ واکنش دیگری نمی‌شود نسبت به ان داشت , ان وقت ان « چرا ؟» شروع می‌کند در مغزمان دوران کردن که چرا با این همه توانمندی و داشته ، ما باید شاهد تبلیغ اجناسی باشیم که نه جزو نیازهای روزمره یا ضروری هستند و نه در درجه بالای اعتبار خلاقانه و فناورانه واقع‌اند , یک عادت ناشایستی هم که در این تبلیغات ، جاری شده این است که به زور جایزه و وعده‌های مالی ، می‌خواهند هر طور که شده اجناس شان را بفروشند .

در حالی که مردم اگاه‌اند و کیفیت و خلاقیت برایشان اهمیت دارد ، نه جایزه و رنگ و لعاب , نگاهی به فهرست شرکت‌های خلاق و دانش بنیان ایرانی می‌اندازم , نزدیک به ده هزار تا می‌شوند .

یعنی حداقل بیش از ده هزار محصول فناورانه ، خلاقانه و نواورانه تولید می‌کنند اینها , از این میان ، اگر به فرض محال ، فقط یک درصدشان ، امکان تبلیغ کردن داشته باشند ، می‌شود حداقل 100 محصول , خب ، اینها کجا هستند ؟ چرا مایه فخر و مباهات مملکت مان را درست و حسابی ، از رسانه‌ها نمی‌بینیم ؟ اینها عصاره وجود جامعه جوان و پویای ما هستند .

در اینجا ، فرهنگ و هنر ، علاج واقعه است , خوشبختانه وزیری حاذق و جویای نواوری ، اکنون بر مسند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشسته است , محمدمهدی اسماعیلی را می‌گویم .

می‌دانم که برای نشان دادن داشته هایمان در عرصه فرهنگ و هنر ، صنایع فرهنگی و اقتصاد خلاق ، بی قرار است و پای کار , یکی دیگر از وزرای مان که می‌دانم اثرگذاری‌اش بسیار خواهد بود و با دنیادیدگی‌اش زیر میز رخوت ، سستی و کم کاری در این حوزه خواهد زد ، وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی است ؛ عزت خان ضرغامی , سابقه و صبغه‌اش در حوزه فرهنگ و رسانه و اینک حضورش در عرصه میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی که ارتباط مستقیم با صنایع فرهنگی و خلاق دارد ، امیدم را برای بهتر شدن اوضاع ، دوچندان کرده است .

با شناختی که از مدیران رسانه‌ها و به ویژه سازمان صدا و سیما دارم ، می‌دانم که انها نیز به روی سخن تازه ، لبخند می‌زنند , خب ، همه چیز مهیاست , زیست بوم نواوری و صنایع خلاق ، در جای جای ایران اسلامی ، ریشه دوانده و هر روز ، هزاران اتفاق و تصمیم برای پیوستن به ان ، وجود دارد .

حساب ویژه هم می‌شود روی دیگر وزرا و روسای سازمان‌های مربوطه باز کرد , چرا که ما اکنون « سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم » را در دستور اجرایی شدن داریم که 22 وزارتخانه ، نهاد و سازمان را قرار است زیر یک چتر و ستاد گرد اورد و با کمک اجرایی « خانه‌های خلاق و نواوری »، سوت راه افتادن قطار شرکت‌های خلاق و نواور و شکل‌گیری « اقتصاد خلاق » را به صدا در اورد , از دیگر سو ، با مساعدت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ، در قانون جهش تولید ، نقش ویژه ای هم برای « شرکت‌های خلاق » در نظر گرفته شده است .

شرکت‌های دانش بنیان و خلاق و صاحبان جوان و با انگیزه شان هم که پرشمارند و پای کار , اینک رسیدن به یک اجماع و حرکت به سمت روزهای روشن « ما می‌توانیم » و « ایران قوی » است , برای رسیدن به ان شرایط مطلوب ، ما نیاز به یک « انقلاب ابداع » داریم .

یعنی اینکه همه وجوه و ابعاد ساختاری کشور ، باید به سمت خلاقیت ، تغییر رویکرد بدهند , در نتیجه ، اقتصاد ما بر مبنای خلاقیت ، غنی تر می‌شود و رانت و واسطه‌گری ، عقب می‌نشیند , صنایع مان هم با رویکردهای فرهنگ غنی هزاران ساله مان ، بومی می‌شوند و پویایی خیره کننده ای به دست می‌اورند .

بنابراین ، ابداع و نواوری در همه شئون و عرصه‌ها ، یک مطالبه و یک فرهنگ می‌شود برای تحقق « اقتصاد خلاق » در کشور , می دانید که فرهنگ بر سخت‌ترین چیزها هم کارگر است و چیره , از سوی دیگر ، ما استعدادهای جوان ، خلاق و متخصص فراوان و پرشماری در کشور داریم .

استعدادهایی که دوست و دشمن ، همسایه نزدیک و دور ، جملگی چشم به انها دارند و ارزوی داشتن شان را , برای انکه بتوانیم بهترین استفاده را از این استعدادها داشته باشیم ، می‌باید که توانمندی هایشان را در چرخه اقتصادی کشور ، بیش از پیش ، وارد کنیم , زمینه و زمانه این کار ، اکنون مهیاست .

همانطور که پیش تر هم گفته بودم ، فعالیت 10 هزارتایی شرکت‌های دانش بنیان و خلاق ، همان چیزی است که می‌توانیم بر مبنای‌اش ، « اقتصاد استعدادها » را شکل دهیم , این شرکت‌ها ، محل جذب ، جمع ، بروز و ظهور استعدادهایمان هستند , همه اینها در داخل زیست بوم نواوری و صنایع خلاق ، گرد هم امده‌اند و شبکه ای نخبگانی را تشکیل داده‌اند و دنیایی از اراده و عمل‌اند و تجلی ایه « کم من فئه قلیله غلبت فئه کثیره باذن الله » ( چه بسیار گروه‌های کوچکی که به فرمان خدا ، بر گروه‌های عظیمی پیروز شدند ) .

اگر از این جماعت بخواهیم ، می‌توانند کوه‌ها را برایمان جابه جا کنند ؛ کوه هایی که مزاحمند در اقتصاد ، صنعت ، تجارت ، توسعه و صنایع فرهنگی , یک نکته مهم دیگر وجود دارد ؛ بنا بر پیش بینی مجمع جهانی اقتصاد ، در چند سال اینده ، تغییرات وسیعی در عرصه مشاغل خواهیم داشت و به واسطه توسعه فناوری ، محصولات فناورانه دائما به بازار می‌ایند و جای یکسری از وسایل و اشخاص را می‌گیرند , بر همین اساس ، برخی از مشاغل به مرور از بین می‌روند و عده ای هم بیکار .

اما ما ، کشوری هستیم با فرهنگ و تمدن غنی و قوی , بنابراین با اموزش و مهارت‌های لازم و بهره مندی از تجربیات بومی مان ، در مواجهه با مخاطرات اینده اشتغال ، می‌توانیم پلتفرم و زیرساخت هایی را بنا سازیم که نه تنها ، جلو از بین رفتن برخی از شغل‌ها را می‌گیریم ، بلکه با رویکردهای خلاقانه و نواورانه در عرصه صنایع فرهنگی ، به انها جایگاهی جهانی و همه پسند اعطا می‌کنیم و اشتغالزایی و ثروت افزایی چشمگیرتری را فراهم می‌سازیم , پس اینک ، همه چیز برای انجام کارهای بزرگ و تغییر حال و هوای کشور به نفع شادابی و رضایت مردم ، فراهم است .

میدان مهیاست ؛ زیست بوم نواوری و خلاق , سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ، در کنار دانش بنیان‌ها و استارتاپ‌ها ، با اندیشه بلند و روحیه خستگی ناپذیرش در مسیرهای رو به جلو حرکت می‌کند , مسولان خوشفکر و تازه نفس هم وارد میدان شده‌اند .

مردم منتظرند , ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع نرم و خلاق نیز در خدمت , یا علی .

منبع : isti,ir.