شبیخون 40 شرکت کره ای به دارایی‌های بلوکه شده ایران

۱۴۰۰/۰۴/۲۸ ۲۰:۰۴:۴۰


منابع دیپلماتیک ادعا می‌کنند 40 شرکت در کره جنوبی که به ایران صادرات داشتند ، بخشی از مطالبات خود را در ماه گذشته دریافت کردند , در نتیجه وضع تحریم‌های جدید علیه ایران در 2018 در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ ، 40 شرکت کره ای هزینه صادرات خود به ایران را دریافت نکرده بودند , کل مطالبات این شرکت‌ها از ایران حدود 90 میلیون دلار است که 70 میلیون دلار ان در ماه گذشته پرداخت شد .

دولت امریکا در ماه مارس به ایران اجازه داد از پول‌های بلوکه شده خود در کره برای پرداخت به این شرکت‌ها استفاده کند , حدود 7 میلیارد دلار از سرمایه‌های ایران از سپتامبر 2019 در بانک صنعت و وری بانک کره جنوبی مسدود شده است , بانک مرکزی ایران از 2010 حساب هایی در این دو بانک باز کرده تا شرکت‌های کره ای بتوانند از طریق انها انتقال مالی به ایران انجام دهند .

دولت امریکا پس از وضع تحریم‌های جدید در 2018 ، به کره برای واردات نفت از ایران معافیت داد ولی این معافیت در 2019 پایان یافت , پرداخت پول این شرکت‌ها از محل پول‌های بلوکه شده ایران به معنای حل شدن مشکل این حساب‌ها نیست , طبق گفته منابع ، مسئله این پرداخت‌ها جدا از مسئله رفع مسدود شدن سرمایه‌های ایران است و مذاکرات در این مورد ادامه دارد .

ایران ، کره را برای ازاد کردن این سرمایه‌ها تحت فشار گذاشته است , وزارت امور خارجه کره جنوبی در اوایل سال جاری اعلام کرد در حال مذاکره برای حل این مشکل است ولی این سرمایه‌ها تنها پس از مشورت با امریکا و سایر کشورهای مربوطه ازاد خواهند شد , دولت کره جنوبی بارها وعده ازاد شدن پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های این کشور را داده است اما نتوانسته است چراغ سبزی از سوی امریکا در این زمینه بدست اورد .

بازدید اپلیکیشن 95 , بازدید سایت 1 اخبار مرتبط سیاسی ذوالنوری : نباید طالبان را با داعش و القاعده یکی دانست سیاسی شرط عربستان برای گفتگو با ایران چیست ؟ سیاسی اولین دیدار رییسی با شش رقیب پیشین.