سحر زکریا : به دلیل درخواستم برای واکسیناسیون ممنوع الکارم کردند / تعجب نمی‌کنم اگر فردا بگویند زن‌ها حق ندارند از خانه خارج شوند یا باید حتما نقاب بزنند / در سریال پاورچین روی لبانم فون می‌زدند که رنگ لب‌ها دیده نشود

۱۴۰۰/۰۷/۱۰ ۰۳:۴۲:۰۹


دیده‌بان ایران - دو روز قبل بود که یکی از مدیران صداوسیما از قوانین عجیب این سازمان برای اگهی‌های تبلیغاتی خبر داد و اعلام کرد که " پخش اگهی چای ریختن مرد برای زن ممنوع است " امیرحسین شمشادی ، مدیر گروه اموزشی روابط عمومی دانشکده خبر ، در اینستاگرام اشاره کرده که در تلویزیون ایران پخش اگهی چای ریختن مرد برای زن ، نشان دادن هر نوشیدنی قرمز ، دستکش چرم برای زنان ، خوردن ساندویچ و پیتزا و نشان دادن مرد و زن تنها و یا دو پسر تنها در خانه ممنوع است , ممنوعیت‌های عجیب و غریبی که توجه بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی را به خودش جلب کرد و باردیگر این موضوع را مطرح کرد که با توجه به شرایط بحرانی کشور به لحاط اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی علت مانور دادن مقامات و مسئولان بر روی افزایش محدودیت‌ها علیه زنان در شرایط کنونی چیست ؟ چرا مدیران رسانه ملی تا به این حد زن ستیز هستند و با وجود اینکه تاکنون نتیجه ای از این نوع عملکرد خود نگرفته‌اند اما همچنان بر روی این اصل خود پافشاری می‌کنند ؟ سحر زکریا ، بازیگر سینما و تلویزیون که سابقه همکاری با مدیران رسانه ملی را در کارنامه خود دارد در همین رابطه به خبرنگار دیده‌بان ایران می‌گوید : " محدودیت هایی در تلویزیون اعمال می‌شود که اصلا قابل تعریف نیستند , زنان در کارهای طنز اصلا نمی‌توانند خودشان را نشان دهند و دیالوگ‌ها و کاراکترهای خوب همیشه برای اقایان است .

" مشروح گفت وگوی سحر زکریا با دیدبان ایران را در ادامه می‌خوانید : * باتوجه به محدودیت هایی که به گفته مدیر گروه دانشکده خبر برای خانم‌ها خبر از اعمال ان داده است ، شما به عنوان بازیگری که هم در سینما و هم در تلویزیون کار کرده‌اید چه تجربه ای از این محدودیت‌ها دارید ؟ ایا این تبعیض‌ها دامن شما را هم گرفته است ؟ مگر می‌شود در ایران زندگی کنی اما این محدودیت‌ها را تجربه نکنی ؟ تلویزیون و سینما هر دو برای یک سیستم و حکومت کار می‌کنند اما من دلیل این همه تفاوت بین این دو را متوجه نمی‌شوم , در سینما اگر مو و یا لباس‌های عجیب غریب بپوشید ، هیچ اشکالی ندارد اما در تلویزیون که برای همین سیستم است قابل قبول نیست , ما حتی در تلویزیون گریم نمی‌توانیم داشته باشیم .

محدودیت هایی در تلویزیون اعمال می‌شود که اصلا قابل تعریف نیستند , زنان در کارهای طنز اصلا نمی‌توانند خودشان را نشان دهند و دیالوگ‌ها و کاراکترهای خوب همیشه برای اقایان است , مهم‌ترین سوالی که من دارم این است که چرا در یک جامعه دو سازمان ( سینما و صداوسیما ) تا این اندازه با هم تفاوت دارند .

شما به سریال‌های خانگی نگاه کنید خیلی همه به نسبت تلویزیون راحت هستند اما من نمی‌دانم چرا در تلویزیون دقیقا عکس این قضیه اتفاق می‌افتد ! اگر قرار بر محدودیت و تبعیض باشد باید در همه ارکان این اصل را رعایت کنند , ما سال هاست که شاهد این وضعیت در کشور هستیم , البته همه مقایسه‌های من مختص به داخل ایران است اگر قرار باشد ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم که یک چیز عجیب غریبی در می‌اید .

وی اضافه کرد : من قرار بود به عنوان اولین زن ، عکسم بر روی بیلبوردهای سطح شهر بروم اما اقای احمدی‌نژاد امد و وضعیت از ان چه که بود سخت تر شد , وقتی بازیگرهای حال حاضر را می‌بینم غبطه می‌خورم که انقدر می‌توانند راحت باشند هرچند همین ازادی هم فقط برای یکسری از بازیگرهاست , یکسری از عزیزان بازیگر جزء خواص هستند بارها تصاویر بی حجابشان در خارج از کشور دیده شده است اما با این وجود تلویزیون باز هم با این افراد کار می‌کند .

اصلا در ان دوران با ما چنین رفتاری نمی‌شد اگر ما این کارها می‌کردیم حراست صداوسیما پدر ما را در می‌اورد , من به بدی و خوبی این قوانین کاری ندارم حرف من این است که اگر قانون است باید برای همه قانون باشد , خانمی در سینمای ما هستند که اتفاقا سن شان هم بالا است و در عروسی دخترشان در امریکا با اقای ابی می‌رقصند اما دوباره برمی‌گردند ایران کار می‌کنند ! این ضد و نقیض بودن برای من جالب است .

خود من کسی بودم که سعی کردم همه شرایط تلویزیون را بپذیرم اما می‌بینم بازهم کافی نیست , نه تلویزیون نه سینما نمی‌توانند یک مورد فقط یک مورد از من ارائه دهند که بگویند سحر زکریا به این دلیل تو را ممنوع الکار کردیم , حالا دلیل شان برای ممنوع الکاری من فکر می‌کنید که چیست ؟ بله دلیل شان این است که بنده فریاد زدم و از مسئولین درخواست واکسن کردم .

ان وقت اقای بازیگر برای فایزر به امریکا می‌رود و برمی‌گردد هیچ مشکلی هم برایش ایجاد نمی‌شود , من اگر فردا ببینم که گفته‌اند زن‌ها حق خروج از منزل را ندارند ، هیچ تعجب نمی‌کنم , * شقایق دهقان در مصاحبه با اقای جیرانی گفتند که در سریال پاورچین ما فقط حق استفاده از سه رنگ مشکی ، قهوه ای و سرمه ای را داشتیم ، شما به عنوان یکی از اعضای این سریال نظرتان در این خصوص چیست ؟ در ان سریال هم باز نسبت به خانم ولدبیگی و دهقان بسیار بیشتر به من سخت‌گیری می‌شد .

پدر من را در سریال پاورچین در اوردند , بر روی لب‌های من فون می‌زدند که رنگ لب‌های من دیده نشود , از یک جایی به بعد انقدر من را اذیت کردند که این را بپوش ان را نپوش که گفتم من دیگر لباسم را عوض نمی‌کنم و اگر دقت کرده باشید من در سریال از یک جایی به بعد دیگر لباسم تغییر نمی‌کند .

تمام حرف من این است که اگر یک چیزی قانون است باید برای همه باشد نه این که با یک عده خاص طور دیگری رفتار شود , چطور یک قانونی برای سحر زکریا وجود داشته باشد اما برای یکسری نه ؟ من چطوری می‌توانم به خارج از ایران بروم و بدون حجاب دیده شوم و به ایران برگردم و باز هم بتوانم به کارم ادامه دهم ؟ سال‌ها پیش این قضیه برای خود من پیش امد وقتی به امارت سفر کرده بودم که اتفاقا در ان جا با حجاب هم بودم زمانی که به ایران برگشتم حراست شبکه من را بازخواست کرد چرا ؟ چون اقایان می‌گفتند که حجاب تان درست نبوده است ! درد من این تبعیض‌ها است , اگر از فردا به من بگویند که مثل زنان افغانستانی با نقاب بیرون بیا اصلا تعجب نخواهم کرد .

برای من دیگر هیچ چیزی در این مملکت عجیب نیست , از زندگی تک تک ماها خبر دارند ، می‌دانند ما چطوری زندگی می‌کنیم پس چطور ممکن است مهمونی و مواد زدن‌های هرشب برخی از بازیگران محترم را نمی‌بینند ؟ مواد زدن و کوک زدن میان همکاران من مثل اب خوردن شده است چطور چشم شان را بر روی این مسائل می‌بندند ؟ همه ان‌ها کار کنند اما من خانه‌نشین شوم ؟ چون صدای مردمم بودم ؟ * یعنی شما می‌گویید هنرمندانی که به یک نوعی از درد مردم می‌گویند با ان‌ها بدین شکل برخورد می‌شود ؟ بله دقیقا , شما هنرمندانی که از درد مردم گفته‌اند مثل جعفر پناهی و محمد رسول اف را ببینید که چه بر سرشان اوردند .

به چه جرمی من را ممنوع الکار کردند ؟ مگر گفتن از واکسن جرم است ؟ ما در این مملکت تبعیض زیاد دیده‌ایم چه در میان سیاسیون چه در سینما , در سیاست مان هم همین طوری است , * دلیل فاصله میان صداوسیما و مردم چیست ؟ مردم فقط از صداوسیما جدا نشدند ، از سینما هم جدا شدند .

دلیلش هم محتوای تکراری است که هم صداوسیما و هم سینما دچار ان شده است , شما اگر 20 سال تلویزیون ایران را روشن نکنید بعد از روشن کردنش هیچ تغییری را در ان حس نمی‌کنید , مگر می‌شود با این همه پیشرفت تکنولوژی همچنان افتابه ، بیژامه و عاشق یک دخترپولدارشدن موضوع فیلم و سریال‌های ما باشد ؟ نسل جدید اصلا نمی‌خواهد این چیزها را ببیند .

ما یک زمانی سربه داران و هزاردستان داشتیم اما الان چی داریم ؟ من قبلا هم که می‌توانستم کار کنم کار نمی‌کردم بس که فیلم نامه‌ها بی محتوا بود , * چند روزی است برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی واکنش‌های تندی نسبت به پوشش تیم ملی فوتبال زنان داشته است ، نظر شما در این باره چیست ؟ اصلا بالفرض این پوشش به لحاظ اسلامی درست نیست ، چرا برای بازیگرهای یکسری پوشش‌های از این بدتر وجود دارد ؟ شما جشنواره را کن را مشاهده کنید چطور می‌شود دختر اقای اصغر فرهادی و خانم گوهر خیراندیش با ان وضعیت پوشش در ان جا حاضر شوند اما این دخترها بااین که لباس شان که اتفاقا پوشیده هم بود ، انقدر مورد اتهام قرار گیرند , شما یک روز به صداوسیما بروید حراست جلوی در صداوسیما یک طوری با شما رفتار می‌کنند که انگار از فضا امده‌اید .

من واقعا دیگر در ایران برای هیچ مسئله ای مغزم کار نمی‌کند , به نقطه ای رسیده‌ام که هر اتفاقی در ایران می‌افتد فقط نگاه می‌کنم و اصلا برایم چیز عجیبی نیست , منبع : دیده‌بان ایران - نازیلامعروفیان کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام.