نقش افرینی روابط عمومی دانشگاه‌ها در مواجهه با پاندمی کرونا

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۱:۲۷:۵۶


خانه ایران 3 کد خبر : 8792 1400/03/03 13:06:24 لعبت درخشانی | مدیر روابط عمومی دانشگاه الزهرا نقش افرینی روابط عمومی دانشگاه‌ها در مواجهه با پاندمی کرونا روابط عمومی ارتباط بین رسانه‌ها و اجتماع را با دانشگاه در هر شرایطی حفظ کرد , نقش افرینی روابط عمومی دانشگاه‌ها در مواجهه با پاندمی کرونا پیام نو | روابط عمومی چشم و چراغ یک دستگاه است , روابط عمومی است که باید همه چیز را ببیند و همه چیز را نیز زیبا بنمایاند .

اما اغلب در این دیدن‌ها و نمایاندن‌ها خود از دیدها دور می‌ماند و دیده نمی‌شود , روابط عمومی حافظ منافع سازمان و مردمی است که با انها سر و کار دارند , سرباز گمنامی است که برای دفاع از این حقوق در خط مقدم است اما منافع و خواسته‌های خودش مغفول می‌ماند .

از زمره این دیده نشدن‌ها ، کم توجهی به نقش افرینی روابط عمومی سازمان‌ها به ویژه دانشگاه‌ها در مواجهه با پاندمی کرونا است , به شکر خدا دانشگاه‌ها به سکان داری وزارت محترم عتف در دوران شیوع ناگهانی کرونا به خوبی توانستند با این چالش و این مهمان ناخوانده روبرو شده و روسفید بیرون ایند و وظیفه مهم اموزش نه تنها تعطیل نشد بلکه به بهترین شکل انجام شد , من معتقدم روابط عمومی در این دستاورد و موفقیت ، تاثیر بسزا و غیر قابل انکاری داشت که بدون حضور انان در خط مقدم این رسالت مهم ، شدنی نبود .

روابط عمومی‌ها در دوره‌ی کرونا تعطیل نبودند , حتی در دوره کوتاهی که دانشگاه‌ها در شوک پاندمی قرار گرفته و تعطیل شد ؛ روابط عمومی تعطیل نشد و حتی فرصت فرو رفتن در ان شوک هم برایش میسر نبود , در تمام مدتی که بنا به تاکید ستاد کرونا دورکاری در تمام دستگاه‌ها و بخش‌های دانشگاه حاکم می‌شد روابط عمومی بنا به وظیفه و رسالتش ، دورکار که نه بلکه پرکارتر از همیشه در صحنه بود .

در این دوران سخت به ویژه روزهای نخستین پاندمی حفظ ارتباط بین دانشجویان مستاصل و وحشت زده ، با دانشگاه و پاسخ به ابهامات و سوال‌های انان به عهده روابط عمومی بود , با کاهش یکباره و تعطیلی ارتباطات‌های حضوری دانشجویان و اساتید به تمامی بخش‌های دانشگاه ، روابط عمومی با داشتن ابزارهای اساسی و اصلی چون وب سایت و رسانه‌های اجتماعی به یکباره بار سنگین این ارتباط را به عهده گرفت , وظیفه اطلاع‌رسانی تصمیمات ملی ، دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی ارسالی از سوی ستاد ملی کرونا ، استانداری ، وزارت عتف ، وزارت بهداشت و دیگر سازمانهای بالادستی بر عهده روابط عمومی بود .

انها در صحنه بودند و حضور داشتند تا به جامعه دانشگاهی اعلام کنند که چه زمان و با شرایطی بیایند و چه زمانی نیایند , وظیفه اگاهی‌رسانی سریع و صحیح در خصوص هشدارهای پیشگیرانه ان هم در زمان تعطیلی رسانه‌های چاپی و انفجار اطلاعات ناصحیح و غیر متقن به عهده روابط عمومی‌ها بود , چرا که اعتماد مردم به انها بیشتر بود .

در اوج اضطراب و تشویش دانشجویان و حتی اساتید و کارکنان ، نقش روابط عمومی‌ها در افزایش تاب اوری انکار‌ناپذیر بود , زیرا تنها راه ارتباط با انها ، سایت و شبکه‌های اجتماعی بود که در دست روابط عمومی بود ؛ انتقال محتواهای مرتبط از سوی روابط عمومی صورت می‌گرفت , همچنین با انعکاس به موقع و دقیق اقدامات پیشگیرانه دانشگاه‌ها در خصوص شیوع کرونا به خانواده‌ها امنیت خاطر می‌داد و نگرانی را از انها دور می‌کرد .

گرچه برنامه ریزی و اقدامات تمامی بخش‌های دانشگاه برای ایجاد تمهیدات لازم ارائه خدمات اموزشی ستودنی بود اما تا زمانی که پیشخوان‌های خدمات دور ایجاد شود ؛ روابط عمومی تنها پل ارتباطی برای پیگیری امور بود و در این نقش از هیچ کوششی کوتاهی نکرد , بنا به وظیفه هرساله با شروع ترم جدید روابط عمومی به همراه بخش‌های ذی ربط دیگری چون معاونت دانشجویی و معاونت فرهنگی و اجتماعی و دانشکده‌ها به استقبال نودانشجویان می‌رفت و انان را با دانشگاه اشنا می‌کرد و در این شرایط این استقبال باید از جنس و نوع دیگری می‌بود , این بار انها به دانشگاه نیامده بودند و این وظیفه روابط عمومی‌های دانشگاهی بود که با استفاده از ابزارهای الکترونیکی و محیط مجازی دانشگاه را به خانه‌های انها می‌برد .

علاوه بر مخاطبان داخلی روابط عمومی ارتباط بین رسانه‌ها و اجتماع را با دانشگاه در هر شرایطی حفظ کرد و چون چشمی بینا و گوشی شنوا اقدامات و موفقیت‌های دانشگاه را در خصوص کرونا در ایجاد بسترهای مناسب اموزش‌های الکترونیکی و خدمات و امکانات از راه دور رصد و به بهترین و زیباترین شکل منعکس کرد , از سوی دیگر دانشگاه‌ها توسط سازمان‌های بالادستی چون وزارت عتف ، ستاد کرونا ، استانداری و ,.

, در خصوص اقدامات کرونایی رصد می‌شدند و وظیفه اصلی این گزارش‌دهی به عهده روابط عمومی بود و در اکثر سایت‌ها ، خبرنامه‌ها و دیگر محمل‌های اطلاعاتی روابط عمومی گزینه ای با نام « اقدامات دانشگاه در خصوص کرونا » افزوده شد , همکاران من در روابط عمومی دانشگاه الزهرا ( س ) روزانه با تهیه کلیپ ، موشن گراف ، اینفوگراف ، پادکست و .

,, اگاهی‌رسانی می‌کردند و نتیجتا از شروع پاندمی تاکنون بیش از 300 چندرسانه ای با موضوع کرونا توسط ما تولید و در سایت و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است .

خاطرم هست چند باری برای انعکاس بخش نامه ستاد ملی کرونا درخصوص حضور فردای کارکنان تا پاسی از نیمه شب بیدار بودیم , ساعت یک صبح خبر قطعی شد و تازه ما پس از ان وظیفه اطلاع‌رسانی داشتیم , یکی خبر را روی سایت می‌گذاشت و دیگری در شبکه‌ها منتشر می‌کرد ، یکی دست به کار ارسال نامه و پیام اتوماسیون بود .

سخن اخر اینکه ؛ نقش افرینی روابط عمومی دانشگاه‌ها در مواجهه با پاندمی کرونا ، در حفظ ارتباط از راه دور بین دانشجویان با دانشگاه ، حضور در صحنه دائمی با رویکردی خارج از ارتباطات سنتی و ایفای نقش اگاهی‌رسانی سریع و صحیح و اطلاع‌رسانی از طریق ابزارهایی چون وب سایت و شبکه‌های اجتماعی ، دو نکته مهم را خاطرنشان کرد : 1, اهمیت روابط عمومی الکترونیک و ضرورت گذار کامل از شرح وظایف کلیشه ای و سنتی روابط عمومی به سوی روابط عمومی تحول‌گرا , 2.

امادگی و استعداد کامل روابط عمومی‌های دانشگاه‌ها برای این تغییر دانشگاه الزهرا روابط عمومی وزارت علوم روز روابط عمومی لعبت درخشانی لینک کوتاه لینک کپی شد اخبار مرتبط در قالب یک مقاله بررسی شد ؛ تاثیر ویروس کرونا بر صدای افراد توضیحات بنیادمستضعفان درباره اراضی زردشت اهواز موسوم به روستای ابوالفضل معاون اموزشی وزارت علوم : امکان برگزاری کلاس‌های حضوری نیست ارسال نظر ارسال اخرین اخبار پربازدید‌ترین ها پربحث ترین اینترنت همراه با برق می‌رود چون باتری‌ها فقط دو ساعت شارژ دارند توافق ایران و اژانس یک ماه تمدید شد 251 فوتی جدید کرونا در کشور احمدی‌نژاد علاقه مند به پیروزی لاریجانی است سوالات بچه‌ها ، گروگانگیر سرویس مهد کودک را پشیمان کرد ! همه اخبار 12 ساعت 24 ساعت 48 ساعت هفته اینترنت همراه با برق می‌رود چون باتری‌ها فقط دو ساعت شارژ دارند توافق ایران و اژانس یک ماه تمدید شد 251 فوتی جدید کرونا در کشور احمدی‌نژاد علاقه مند به پیروزی لاریجانی است سوالات بچه‌ها ، گروگانگیر سرویس مهد کودک را پشیمان کرد ! اینترنت همراه با برق می‌رود چون باتری‌ها فقط دو ساعت شارژ دارند توافق ایران و اژانس یک ماه تمدید شد 251 فوتی جدید کرونا در کشور احمدی‌نژاد علاقه مند به پیروزی لاریجانی است سوالات بچه‌ها ، گروگانگیر سرویس مهد کودک را پشیمان کرد ! اینترنت همراه با برق می‌رود چون باتری‌ها فقط دو ساعت شارژ دارند توافق ایران و اژانس یک ماه تمدید شد 251 فوتی جدید کرونا در کشور احمدی‌نژاد علاقه مند به پیروزی لاریجانی است سوالات بچه‌ها ، گروگانگیر سرویس مهد کودک را پشیمان کرد ! اغوش معلم ، جان دانش اموزان را نجات داد درخواست اسراییل برای انتقال قیمومیت اماکن مقدس به عربستان اینترنت همراه با برق می‌رود چون باتری‌ها فقط دو ساعت شارژ دارند توافق ایران و اژانس یک ماه تمدید شد 251 فوتی جدید کرونا در کشور احمدی‌نژاد علاقه مند به پیروزی لاریجانی است سوالات بچه‌ها ، گروگانگیر سرویس مهد کودک را پشیمان کرد ! اغوش معلم ، جان دانش اموزان را نجات داد درخواست اسراییل برای انتقال قیمومیت اماکن مقدس به عربستان استقبال امریکا از بهبود روابط عربستان و ایران 12 ساعت 24 ساعت 48 ساعت هفته اینترنت همراه با برق می‌رود چون باتری‌ها فقط دو ساعت شارژ دارند توافق ایران و اژانس یک ماه تمدید شد 251 فوتی جدید کرونا در کشور احمدی‌نژاد علاقه مند به پیروزی لاریجانی است سوالات بچه‌ها ، گروگانگیر سرویس مهد کودک را پشیمان کرد ! اینترنت همراه با برق می‌رود چون باتری‌ها فقط دو ساعت شارژ دارند توافق ایران و اژانس یک ماه تمدید شد 251 فوتی جدید کرونا در کشور احمدی‌نژاد علاقه مند به پیروزی لاریجانی است سوالات بچه‌ها ، گروگانگیر سرویس مهد کودک را پشیمان کرد ! اینترنت همراه با برق می‌رود چون باتری‌ها فقط دو ساعت شارژ دارند توافق ایران و اژانس یک ماه تمدید شد 251 فوتی جدید کرونا در کشور احمدی‌نژاد علاقه مند به پیروزی لاریجانی است سوالات بچه‌ها ، گروگانگیر سرویس مهد کودک را پشیمان کرد ! اینترنت همراه با برق می‌رود چون باتری‌ها فقط دو ساعت شارژ دارند توافق ایران و اژانس یک ماه تمدید شد 251 فوتی جدید کرونا در کشور احمدی‌نژاد علاقه مند به پیروزی لاریجانی است سوالات بچه‌ها ، گروگانگیر سرویس مهد کودک را پشیمان کرد !.