همه روسای جمهور ایران منهای روحانی + تصاویر

۱۴۰۰/۰۶/۲۱ ۱۱:۰۸:۰۰


اوای ایرانیان : نمایشگاه « اقای رییس جمهور » تابلوهایی از روسای جمهور ایران از جمله بنی صدر ، هاشمی رفسنجانی ، خاتمی و محمود احمدی‌نژاد را به تصویر کشیده است , به گزارش اوای ایرانیان ، برخی می‌گویند که هنرمند نمی‌تواند سیاسی باشد ؛ اما گویا این تنها یک شعار است و در عمل دیده می‌شود که هنرمندان وارد عرصه سیاست شده و نمایشگاهی با عنوان « اقای رییس جمهور » را برگزار کرده‌اند , این نمایشگاه توسط « زرتشت رحیمی » در نگارخانه طراحان ازاد ، راه اندازی شده که اثاری از بابک کاظمی ، الفرد یعقوب زاده ، فرشاد ال خمیس ، فرید جعفری ، فرزانه حسینی ، علی سلطانی تهرانی ، فرهاد فزونی ، احمد مرشدلو ، فرح مهدوی ، شهرام انتخابی و صالح تسبیحی در ان دیده می‌شود .

گفت وگوی فارس با « زرتشت رحیمی » کیوریتور این نمایشگاه پیرامون اهداف برگزاری و تحلیل اثار در ادامه می‌اید , نمایشگاه « اقای رییس جمهور » * فارس : هدف از برگزاری نمایشگاه چه بوده است ؟ می خواستیم درباره یکی از مهمترین مناصب کشور که توسط مردم انتخاب می‌شوند و هر بار با انتخاب انها تغییرات و اتفاقاتی در کشور رخ می‌دهد ، کارهای هنری ارائه دهیم , در این رابطه به هنرمندانی مراجعه کردیم که به موضوعات سیاسی اجتماعی پرداخته بودند .

البته بحث انتخاب رییس جمهور شباهتی به هنر هم دارد چون هیچ یک از این‌ها قابل پیش بینی نیستند و بستگی به روند اتفاقات دارد , مثلا وقتی یک هنرمند می‌خواهد اثری را خلق کند مراحلی را طی می‌کند تا به اثر مورد نظر برسد و گاهی این دوره دستخوش تغییرات پیرامونی قرار می‌گیرند , در این نمایشگاه سعی کردیم نگاه منصفانه و بدون غرض به روسای جمهور داشته باشیم .

گاهی اوقات دیده می‌شود که هنرمندان اعتقادی به سیستم انتخابات ندارند اما هنرمندانی که در این نمایشگاه شرکت کردند ، به سیستم انتخابات و جمهوریت نظام اعتقاد داشته و با توجه به اینکه شخصیتشان هنری است ، اظهار نظر هنری کردند , * در این نمایشگاه تابلویی با تصویری خاص از هاشمی رفسنجانی دیده می‌شود ، توضیحی درباره این کار و انتخاب رنگ‌های خاص می‌دهید , این اثر مربوط به « فرشاد ال خمیس » است که وی در تابلو اقای هاشمی را در حال تصمیم‌گیری و سیاست‌ورزی به تصویر کشیده است .

پس زمینه این اثر از رنگ‌های گرم استفاده شده که نشان دهنده تاثیرگذاری نظر اقای هاشمی در جریانات سیاسی است , تابلویی از اکبر هاشمی رفسنجانی اسم این تابلو « تکیه بر پای چپ » است و همان طور که در تصویر دیده می‌شود اقای هاشمی درحالی که روی صندلی نشسته بر پای چپ تکیه زده است , وی فردی میانه رو در سیاست بوده و هنرمند در این اثر نشان داده است که اکنون اقای هاشمی در جناح سیاسی اصلاح‌طلب است .

* چند صورتک روی دیوار نمایشگاه نصب شده که یکی از صورتک‌ها شبیه احمدی‌نژاد است , در اینجا هنرمند خواسته تصویر احمدی‌نژاد را ارائه دهد ؟ این اثر مربوط به « فرخ مهدوی » است که 4 صورتک را به این نمایشگاه اورده است ؛ وی با نمایش این ماسک‌ها خواسته بگوید رییس جمهور از بین مردم انتخاب می‌شوند و فرد خارق العاده ای نیستند ؛ یکی از صورتک‌ها نیز بیشتر شبیه محمود احمدی‌نژاد است , * در اثری از « بابک کاظمی » دیده می‌شود که وی روی تعدادی استر صندلی تصویری از احمدی‌نژاد را چاپ کرده است .

درباره اینکه چرا استر صندلی برای این کار انتخاب شده ، و چرا تصویری از احمدی‌نژاد توضیح می‌دهید ؟ چاپ تصویر احمدی‌نژاد ؛ اثر « بابک کاظمی » بابک کاظمی یک سری از پارچه‌های استر صندلی پادگان را جمع اوری کرده است که سربازها روی این پارچه‌ها یادگاری نوشته‌اند , با توجه به اینکه این هنرمند دوره خدمت سربازی خود را در دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد پشت سر گذاشته از تصویر احمدی‌نژاد استفاه کرده است , کاظمی در این اثر می‌خواهد بگوید که ارتباط مستقیمی بین نیروهای پایین دست و نیروهای بالادست است .

چرا که سربازها به دنبال ثبات و قدرت نظامی کشور هستند , * اثر دیگری در این نمایشگاه است که پنجره را نشان می‌دهد ؛ در این اثر پنجره ای چوبی در 4 قطعه دیده می‌شود که پشت این پنجره علامت هایی که روزشمار دیده می‌شود , تحلیل شما از این اثر چیست ؟ « فرزانه حسینی » این اثر را به نمایشگاه ارسال کرده ، پنجره نماد امید است .

هنرمند خواسته بگوید که با توجه به اینکه مردم به رییس جمهور رای می‌دهند ، همه انها خواسته‌های سیاسی و اجتماعی شان را نیز از این مقام دولت دنبال می‌کنند و می‌خواهند پیگیر امال و ارزوهایشان باشند , با توجه به خطوطی که در پشت این پنجره کشیده شده این هنرمند نشان داده که یکی از امال ، ازادی است , نظر او این بوده که رییس جمهور پنجره ای به سمت ازادی باشد .

ویدئو ویدئوی این نمایشگاه اثر « شهرام انتخابی » است , او یک هنرمند ایرانی ساکن المان بوده و اعتقاد دارد که هر کاری را انسان اراده کند ، قدرت رسیدن به ان را دارد , در این ویدئو استعاره این است که انسان تلاش می‌کند با به دست اوردن قدرت اراده خودش را به اجرا بگذارد .

* در این نمایشگاه عکسی از بنی صدر از دریچه دوربین « الفرد یعقو ب زاده » دیده می‌شود ؛ چه تحلیلی از این اثر دارید ؟ بنی صدر رییس جمهور موفقی نبوده و نمی‌توانست نماد قدرت مردم باشد و به همین دلیل مردم او را کنار گذاشتند , الفرد یعقوب زاده هم چرایی عزل بنی صدر را در یک قاب عکس به تصویر کشیده است , تابلوهایی از بنی صدر و خاتمی * « علی سلطانی تهرانی » تابلویی از خاتمی ارائه دادند ؛ ایا این اثر سلطانی و انتخاب رنگ سبز نمادی از انتخابات سال 88 نیست ؟ سلطانی مجموعه عکسی کار کرده که از افراد عادی خواسته تا تصویر فرد مورد علاقه را روی صورت بگذارند که این فرد ، عکس خاتمی را روی صورتش گذاشته است .

سلطانی در این اثر خاتمی را یک روحانی دیده که نماد روشنایی ، دین و مذهب است , فکر نمی‌کنم این رنگ سبز ارتباطی با انتخابات 88 داشته باشد , همه چیز در هنر استعاری است گاهی اوقات برداشت مخاطب با هنرمند متفاوت است .

* در بین اثار نمایشگاه « اقای رییس جمهور » پرتره دختر نوجوان دیده می‌شود ؛ دلیل وجود این اثر در این نمایشگاه چیست ؟ این اثر مربوط به « احمد مرشدلو » است , این تابلو نماد یک دختر ایرانی است که قرار است رای بدهد و می‌تواند با رای خود در انتخابات تاثیرگذار باشد , تابلو * اثری از شما هم در این نمایشگاه دیده می‌شد ؛ تصویری از دو فرد که یکی رنگ امیزی شده و دیگری رنگ امیزی نشده است .

این اثر نماد چیست ؟ من در این اثر خواستم نشان بدهم که هر فردی می‌تواند بخشی از قدرت باشد و رییس جمهور شود , در این تابلو فردی که رییس جمهور شده دو دست خود را به نشان پیروزی به هم گره زده و بالا گرفته ، اما فرد دیگری در کنار او است که این اتفاق برایش نیفتاده است , * از اثار دیگر این نمایشگاه ، پوستری از مصدق است که بر روی نقشه ایران پرتره او چاپ شده که با عنوان ساخت وطن به خود گرفته است .

مصدق رییس جمهور نبوده و چرا تصویر وی در این نمایشگاه عرضه شده است ؟ این اثر مربوط به شواتیر یک هنرمند خیابانی است او در این اثر خواسته مصدق را که فردی ملی‌گرا بوده به تصویر بکشد , * در این نمایشگاه چرا تصویری یا نمادی از دوره ریاست جمهوری ایت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین اقای روحانی دیده نمی‌شود ؟ ایت الله خامنه‌ای اکنون رهبر هستند و احترام و جایگاه ایشان در حدی است که صلاح ندیدیم اظهار نظری درباره دوره ریاست جمهوری ایشان داشته باشیم , درباره اقای روحانی نیز باید گفت که ما سال گذشته نیز نمایشگاهی با عنوان اقای رییس جمهور داشتیم که هنرمندان گرایشی برای به تصویر کشیدن اقای روحانی نداشتند و خودشان اثری از وی نشان ندادند .

شاید به دلیل اینکه اقای هاشمی به اقای روحانی نزدیک است ، کسی درباره اقای روحانی دیگر کاری انجام نداد , شاید هم برخی اقای روحانی را رییس جمهور تاثیرگذاری ندیدند که راجع به وی کاری انجام ندادند , * اثر حجمی دیگری که در این نمایشگاه توجه را جلب می‌کند ، دمبل نفتی است ؛ نظرتان درباره این اثر چیست ؟ دمبل نمادی از ورزش و قدرت است .

قدرت ایران به نوعی با نفت گره خورده است , این اثر انتقاد به اقتصاد نفتی دارد , * در اطلاع‌رسانی های اولیه نام « پرستو فروهر » هنرمند ضد دین هم جزو کسانی که اثارشان به این نمایشگاه راه یافته ، ثبت شده بود و حتی در پوستر این نمایشگاه اسم وی دیده می‌شد ؛ اما زمانی که به نمایشگاه مراجعه کردیم ، اسم این فرد ضددین از نمایشگاه حذف شده بود .

علت این اتفاق چه بوده است ؟ این کار به اشتباه انجام شده , در نمایشگاه قبلی طراحان ازاد ، اثری از فروهر بود که به اشتباه اسم وی را در این نمایشگاه هم زده بودند , * برخی‌ها معتقدند که « هنرمند نمی‌تواند سیاسی باشد » نگاه شما به این موضوع چگونه است ؟ اتفاقا همیشه هنرمندان در عرصه سیاست موثر بوده و نظر می‌دادند چون افراد متفکری هستند و نظرشان در برد اجتماعی دارد .

هنرمندان در مسیر انقلاب تاثیر داشتند که می‌توان به نقاشی‌های کاظم چلیپا و حبیب الله صادقی اشاره کرد و حتی درباره جنگ کارهای صادق اهنگران تاثیرگذار بود , بنابر این می‌توان گفت که هنر امیخته با رویدادهای کشور است , منبع : فارس.