انتقال پایتخت 228 ساله ؛ طرحی منطقی یا پاک کردن صورت مسئله

۱۴۰۰/۰۹/۰۹ ۰۱:۱۴:۵۲

الودگی هوا ، ترافیک ، زلزله و کمبود اب از مشکلات کلیدی پایتخت 228 ساله ایران است . برخی مسئولان انتقال پایتخت را راه کاری منطقی برای رفع مشکلات می‌دانند و برخی هم این اقدام را ...تاریخ انتشار خبر : یکشنبه 12 ژانویه , 2014 | ساعت انتشار خبر : 13:07 | تعداد بازدید : 581 نفر | امتیاز خبر : انتقال پایتخت 228 ساله ؛ طرحی منطقی یا پاک کردن صورت مسئله الودگی هوا ، ترافیک ، زلزله و کمبود اب از مشکلات کلیدی پایتخت 228 ساله ایران است , برخی مسئولان انتقال پایتخت را راه کاری منطقی برای رفع مشکلات می‌دانند و برخی هم این اقدام را ,.

, الودگی هوا ، ترافیک ، زلزله و کمبود اب از مشکلات کلیدی پایتخت 228 ساله ایران است , برخی مسئولان انتقال پایتخت را راه کاری منطقی برای رفع مشکلات می‌دانند و برخی هم این اقدام را پاک کردن صورت مسئله حل مشکلات تهران می‌دانند .

به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا ، حدود 228 سال از پایتخت بودن تهران می‌گذرد , در سال‌های اخیر چندین بار از سوی مسئولان بحث انتقال پایتخت از تهران مطرح بوده و بالاخره با 110 رای موافق کلیات طرح انتقال پایتخت از تهران در مجلس شورای اسلامی تصویب شد , در صورت تصویب نهایی این طرح ، « شورای ساماندهی پایتخت » و دولت مکلف می‌شوند ظرف 2 سال طرح جامع ساماندهی را تهیه و در جهت انتخاب مکان مناسب برای انتقال پایتخت سیاسی و اداری اقدام کند .

الودگی شدید هوا ، مشکل حمل و نقل درون شهری و ترافیک ، مشکلات ناشی از رشد فزاینده شهر ، زلزله از جمله مشکلاتی است که کلان شهر تهران با ان درگیر است و از این همین رو برخی از مسئولان برای رفع این مشکلات تصمیم گرفته‌اند پایتخت را منتقل کنند این در حالی است که بسیاری از شهرهای ایران با موضوع الودگی هوا در گیر هستند و بهتر است مسئولان فکری به حال رفع این مشکل کنند نه اینکه صورت مسئله را پاک کنند , برای انتقال پایتخت از تهران باید اقدامات کارشناسانه ای انجام شود و نباید برای این کار مهم عجولانه تصمیم گرفت , احمد مسجد جامعی رییس شورای اسلامی شهر تهران در این باره گفت : بحث جابه جایی پایتخت مطرح شده که این موضوع غیر کار شناسانه است .

وی ادامه داد : ما باید برای رفع مشکل شهر تهران راهکار منطقی و اصولی اتخاذ کنیم نه اینکه بخواهیم بار پایتخت را به شهر دیگری از کشور انتقال دهیم و این در واقع پاک کردن صورت مسئله حساب می‌شود , رییس شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد : چندی پیش برخی از نمایندگان بحث جداسازی ری و شمیرانات از تهران را داشتند و هم اینک نیز بحث جابه جایی پایتخت مطرح می‌شود , مسجد جامعی بیان کرد : هم اکنون تهران با معضلاتی چون الودگی هوا ، الودگی صوتی ، ترافیک ، ساخت و سازهای غیر مجاز و غیره روبروست که برای رفع این مشکلات باید تمامی دستگاه‌ها و همچنین نمایندگان مجلس و شورای شهر با یکدیگر همکاری داشته باشند .

وی تصریح کرد : قطعا جابه جایی پایتخت غیرمنطقی است و این طرح شتابزده است ، چرا که در حال حاضر در بسیاری از شهر‌ها میزان الودگی هوا از شهر تهران بالا تر است , رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به اینکه اکثر قریب به اتفاق اعضای شورای شهر تهران با جابه جایی پایتخت مخالف هستند ، گفت : باید تدابیر لازم برای رفع مشکلات تهران اتخاذ شود که امیدواریم با توجه به فرصت دو ساله به طرح انتقال پایتخت کشور ، راهکار مناسبی اتخاذ شود , طرح انتقال پایتخت بعد از تصویب کلیات در مجلس موافق و مخالفانی داشت .

جواد جهانگیرزاده ، نماینده ارومیه ، یکی از مخالفان این طرح بود , وی در خصوص مخالفت خود گفت : تغییر پایتخت یک امر حاکمیتی است , البته مجلس می‌تواند در همه امور قانونگذاری کند اما این یک امر حاکمیتی است و طبیعتا در این خصوص ، علاوه بر مجلس ، دولت و سایر ارکان قدرت باید نظر مشخصی داشته باشند .

وی بیان کرد : در شرایط فعلی ، انتقال پایتخت به هر جای کشور ، مستلزم پذیرش هزینه‌های بسیار زیاد است , ما الان در کشور بیش از 4000 طرح بر زمین مانده و نیمه تمام داریم , بحث انتقال پایتخت ، تقریبا معادل همه این طرح‌های نیمه تمام می‌تواند هزینه زا باشد .

بنابراین انجام چنین پروژه ای به لحاظ اقتصادی قابل قبول نیست , این نماینده مجلس بیان کرد : ما در کجای کشورمان محلی داریم که پایتخت جدید ایران باشد ؟ اگر شهر دیگری پایتخت شود ، یعنی در پانزده تا بیست سال اینده ، حداقل دو سه میلیون نفر به ساکنان ان شهر اضافه خواهد شد , در این صورت چطور می‌توانیم امکانات لازم برای زندگی این افراد را فراهم کنیم ؟ به گفته جهانگیری ، انتقال پایتخت به لحاظ اداری و سیاسی ، همراه با انتقال امور اقتصادی به پایتخت جدید نیست .

در این صورت ، ما یک پایتخت سیاسی و یک پایتخت اقتصادی خواهیم داشت , این تجربه در خیلی از کشورهای جهان ناموفق بوده است , در کشورهای معدودی مثل چین و استرالیا و کانادا و مصر وجود دارد .

ولی در این کشورها ، ماهیت شهرها متفاوت است , یعنی شهری که کنار دریا است ، پایتخت اقتصادی می‌شود , الان قرار است پایتخت جدید کجا تشکیل شود ؟ در کنار سواحل خلیج فارس ؟ این که امکان‌پذیر نیست .

قایید رحمت نماینده موافق در خصوص انتقال پایتخت با بیان اینکه باید خیلی زودتر به فکر انتقال پایتخت اداری – سیاسی از تهران می‌بودیم ، افزود : برخی شهرداران گذشته نیز اعلام کرده بودند که باید پایتخت اداری و سیاسی را از تهران خارج کنیم که بعدها برخی مسئولان شهرداری برنامه‌های تعریف کردند مبنی بر اینکه نیازی به انتقال پایتخت نیست و باید پایتخت در تهران باقی بماند , وی با بیان اینکه راهکارهای مقطعی و موقتی برای حل مشکل الودگی هوای تهران ، جوابگو نیست ، خاطرنشان کرد : هرچند یکبار با گسترش الودگی هوای پایتخت ، مدارس ، مهدهای کودک و مراکز اموزشی را تعطیل می‌کنیم که این تعطیلی‌ها نیز علاوه بر اینکه اسیب‌های اموزشی به همراه دارد ، سبب سردرگمی خانواده‌ها نیز می‌شود , عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود : با تعطیلی یکباره مدارس و مهدهای کودک در تهران ، ممکن است کودکان به واسطه حضور والدین در محل کار ، تنها بمانند که این خود اسیب‌های زیادی ممکن است به کودکان وارد سازد و نظم حاکم بر سبک زندگی و ساختار خانواده‌ها را برهم بزند .

ایده انتقال پایتخت از تهران به یک شهر دیگر برای اولین بار در جریان جنگ جهانی اول بر زبان‌ها افتاد , پس از ان هم این ایده به تناوب و با بهانه‌های مختلف مطرح شد , از 25 سال پیش تاکنون چندین بار این موضوع مطرح شده است .

در سال 1364 و همچنین پس از پایان جنگ تحمیلی در سال 1368 سیاستگذاران به این طرح به عنوان راه برون رفت احتمالی از مشکلاتی که تهران را احاطه کرده بود نگاه می‌کردند , اما سرانجام اجرای طرح ساماندهی تهران را بر تغییر پایتخت یا انتقال مرکز سیاسی ترجیح داده شد و طرح تغییر پایتخت به نفع ساماندهی تهران کنار گذاشته شد , این موضوع در سال‌های نخستین دهه 70 نیز مطرح شد و باز پیگیری ان بی نتیجه ماند ، تا اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام ابان ماه 1388 در جریان بررسی سیاست‌های کلی نظام ، انتقال مرکز سیاسی کشور از تهران را به تصویب رسانید و در نهایت چند روز پیش هم مجلسی‌ها کلیات انتقال پایتخت از تهران را تصویب کردند .

بعد از مشکلات الودگی هوا و وارونگی هوا امسال مشکل کمبود اب نیز جدی شده است , بارش‌های کم سالانه و بهره برداری از سفره‌های زیرزمینی و پایین رفتن بیش از حد انها زنگ خطر دیگر برای تهران به صدا در اورده است و مسئولان برای بیرون رفت از این مشکلات تصمیم گرفته‌اند پایتخت را منتقل کنند , بر اساس این گزارش ، تهران پرجمعیت‌ترین شهر ایران ، بزرگترین شهر غرب اسیا و چهل و دومین شهر بزرگ جهان است .

حدود 25 درصد تولید ثروت در کشور در تهران است , تمام مراکز تصمیم‌گیری و مدیریتی ملی در تهران مستقر هستند ، با توجه به تمرکز مراکز سیاسی ، اقتصادی و مالی در تهران حجم تردد در معبر این شهر را بالا و بالاتر می‌برد تا جایی که روزانه 13 تا 14 میلیون لیتر بنزین در تهران مصرف می‌شود که همراه با گازوییل مصرفی ، سالیانه دست کم 10 میلیون تن گاز کربنیک در تهران تولید می‌شود و اثار سوء الایندگی بر سلامت مردم دارد و عامل کاهش متوسط عمر شهروندان تهرانی شده است , شهر تهران همواره در معرض خطر زلزله قرار دارد .

وجود گسل‌های تهران همواره این شهر را در معرض خطر قرار داده است که هر کدام توان ایجاد زلزله‌های 5/7 ریشتری را دارند این عوامل از جمله دلایل موافقت برخی از افراد با انتقال پایتخت است , هزینه و بار مالی زیاد انتقال پایتخت ، پابرجا بودن مشکلات تهران مانند الودگی هوا ، ترافیک ، کمبود اب ، نبود زیرساخت مناسب در شهرهای دیگر ، حل نشدن ریشه ای مشکل : با انتقال پایتخت به هر شهر دیگر مشکلات تهران مانند ترافیک ، الودگی هوا و … نیز منتقل می‌شود , علاوه بر این شهر‌های بزرگ کشور مانند اصفهان و تبریز و مشهد نیز از مشکلاتی مشابه تهران رنج می‌برند از جمله دلایل مخالفان این طرح است .

همچنین توجه بیشتر به راهکارهای اجرایی دولت الکترونیک با هدف پاسخگویی بهتر دولت و کاهش ترددها در شهر ، سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش حمل و نقل عمومی و به خصوص توسعه سریعتر خطوط مترو ، فرهنگ‌سازی در جهت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به جای وسایل شخصی ، توجه بیشتر به توسعه دیگر شهرها با هدف کم کردن تمرکز از تهران و کند کردن روند مهاجرت به این شهر از جمله راه کارهای برون رفت از مشکلات کلان شهر تهران است که در صورتی که مسئولان با یکدیگر هماهنگ شوند می‌توانند این مشکلات را برطرف کنند بدون اینکه پایتخت را منتقل کنند , محمد باقر قالیباف شهردار تهران در خصوص طرح انتقال پایتخت گفت که طرح انتقال پایتخت ممکن نیست , شهردار تهران با بیان اینکه طرح انتقال پایتخت به دلیل مشکلات اقتصادی ممکن نیست گفت : متاسفانه کمترین نگاه‌ها به شهرداری است و امروز شهرداری‌ها در دولت هیچ جایی ندارند .

وی ادامه داد : مدیریت شهری مجموعه ای از شورای شهر و شهرداری است و فکر می‌کنم مهمترین چالش در این عرصه این باشد که به لحاظ اداری و اجرایی دچار مشکلات جدی و اساسی هستیم , شهردار تهران با بیان اینکه 70 درصد جمعیت کشور شهرنشین هستند ، گفت : معتقدیم ساختار اداری و اجرایی و نوع نگاه به این موضوع باید تغییر کند و شهرداری‌ها نیز دیده شوند که در این صورت دولت می‌تواند به امورات تولی‌گری و حاکمیتی خود بپردازد و اجازه دهد امور غیردولتی و اجرایی‌ها به نهادهایی مثل شهرداری واگذار شود و در شهرداری‌ها نیز سیستم را به گونه ای تعریف کنیم که اگر مردم توان اجرای کاری را داشتند اجازه ان کار را به مردم دهیم , وی به طرح مجلس مبنی بر انتقال پایتخت سیاسی و اداری از تهران اشاره و تصریح کرد : بحث جابجایی مرکز سیاسی موضوع جدیدی نیست و در دهه 70 هم نیز بحث و مکان‌یابی شده بود اما این اتفاق رخ نداد .

شهردار تهران افزود : امروز هم به دلیل مشکلات اقتصادی و تامین اعتبار چند صد هزار میلیاردی برای این طرح به نظر می‌رسد این کار ممکن نیست , علاوه بر این ما در پرداخت حقوق یارانه‌ها نیز دچار مشکل هستیم و تضمینی نیست که حتی با اجرایی شدن این طرح مشکلات تهران دو چندان نشود , قالیباف در این ارتباط خاطرنشان کرد : البته مجلس فرصتی دو ساله برای بررسی ان داده است .

بنده هم نه به عنوان شهردار بلکه به عنوان مدیری که تجربه ای داشته‌ام می‌گویم با یک تغییر رویکرد می‌توانیم مشکل تهران را درست کنیم , مسئولان شهری معتقدند که انتقال پایتخت از تهران عملی نیست , مهدی چمران رییس سابق شورای شهر گفت : در شرایط کنونی و به ویژه مسائل اقتصادی ، انتقال سیاسی پایتخت عملی نیست و به جای اجرای این طرح باید تلاش کرد تا مشکلات مردم تهران برطرف شود .

وی با اشاره به نبود زیرساخت‌ها و مکان مناسب در اطراف شهر تهران برای انتقال سیاسی پایتخت ادامه داد : به وجود اوردن زیرساخت‌ها ، سرمایه و هزینه هنگفتی می‌خواهد که در شرایط اقتصادی فعلی امکان‌پذیر نیست , در حال حاضر کلان شهر تهران با مشکلات فراوانی از جمله الودگی هوا و ترافیک که دغدغه امروز مردم شده مواجه است و باید به فکر حل انها باشیم , عضو شورای شهر تهران افزود : پرند که از گزینه‌های این طرح است به لحاظ زیربنایی شرایط کافی برای انتقال پایتخت را ندارد و با اضافه شدن مراکز سیاسی به این شهر ، نه تنها مشکلی برطرف نمی‌شود بلکه مشکلات ان و حتی مردم تهران افزایش پیدا می‌کند .

همچنین محمود صلاحی معاون برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورا با تاکید بر اینکه نمی‌گویم انتقال پایتخت در دنیا تجربه نشده است ، تصریح کرد : مشاهده کشورهایی که در ان پایتخت منتقل شده گواه ان است که این انتقال به خاطر کاهش جمعیت نبوده است , وی افزود : درحالی که براوردهایی بین سی تا 40 هزار میلیارد تومان برای انتقال تهران مطرح شده است با علم و یقین می‌گویم اگر یک سوم این بودجه ظرف پنج سال در اختیار شهرداری قرار گیرد ، برای ساماندهی و کاهش الودگی هوای تهران کفایت می‌کند و نتیجه می‌دهد , به گزارش فارس ، موضوع انتقال پایتخت هر چند وقت یک بار مطرح می‌شود و دوباره از یادها می‌رود ولی همچنان مشکلات کلان شهر تهران به قوت خود باقی می‌ماند و بهتر است مسئولان راه کارهای اساسی برای رفع این مشکلات در نظر بگیرند .

منبع : خبرگزاری فارس 259 total views, 1 views today ابرچسب : پایتخت , تهران نظرات برای صرف نظر کردن از پاسخ گویی اینجا را کلیک نمایید , نام * e-mail * وبسایت پیام شما *.