4 پرسش رییس جمهور از اقتصاد دانان / نسخه‌های اقتصادی نباید باعث رکود شود

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۲۳:۱۰:۱۷


به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ، سید ابراهیم رییسی رییس جمهور شامگاه روز سه شنبه در جلسه با جمعی از اقتصاددانان ، با اشاره به اهمیت حل مشکلات اقتصادی کشور با استفاده از نظرات نخبگان و کارشناسان گفت : وضعیت اقتصادی که دولت تحویل گرفته را شما به خوبی می‌دانید و بسیاری از مردم اثار ان را در سفره و جیب خود احساس می‌کنند ، اما شما اقتصاد دانان دلایل ان را هم می‌دانید , رییس جمهور با طرح چند پرسش ، تصریح کرد : چرا شاخص‌های کلان اقتصاد کشور مطلوب نیست ؟ چرا تورمی که قرار بود تک رقمی شود اتفاق نیفتاده است ؟ چرا ده‌ها میلیارد دلار یارانه پنهانی که دولت پرداخت می‌کند ، مردم اثار مطلوب ان را در زندگی خود نمی‌بینند ؟ چرا باوجود هزاران هزار میلیارد تومان مصارف دولت در 8 سال گذشته ، رشد اقتصادی کمتر از یک درصد داشته‌ایم ؟ رییسی بیان داشت : این‌ها سوالاتی است که در جامعه وجود دارد , اما طبق نظر اقتصادانان در درون و بیرون دولت تغییر شرایط اقتصادی کشور امکان‌پذیر است .

این امادگی در دولت وجود دارد که با نظر کارشناسی ، مطالعه و درایت این تغییر ایجاد شود , رییس جمهور تاکید کرد : ما در استانه اماده کردن مهمترین سند مالی کشور یعنی بودجه سال 1401 هستیم , باید بودجه با نگاه عدالت محور و برگرفته از امایش سرزمینی باشد تا بتوان عادلانه تقسیم امکانات کرد .

رییسی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب مبنی بر اینکه کسری بودجه را‌ام المصائب خواندند ، اظهار داشت : با توجه به اینکه بودجه 1400 با کسری بودجه بسته شده بود ، این کسری برای دولت بار مالی ایجاد کرده است , رییس جمهور خاطر نشان کرد : باید نسخه‌های اقتصادی که قرار است برای مشکلات کشور نوشته شود باعث رکود نشود , باید بررسی شود که چه کنیم هم رونق داشته باشیم و هم تورم نداشته باشیم .

از دولت توقع است که شرایط را تغییر دهد و مردم بخوبی می‌دانند که اینکار یک شبه اتفاق نمی‌افتد ,.