ارامنه مشکل استخدام دارند ، اما از قبل کمتر شده است / تلاش می‌کنیم روابط ایران و ارمنستان محکم تر شود

۱۴۰۰/۰۷/۱۰ ۱۰:۵۴:۴۶


حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، ابراهیم اسدی بیدمشکی ؛ روبرت بگلریان را در این دوره از مجلس شورای اسلامی می‌توان از با تجربه‌ترین نمایندگان اقلیت‌های دینی دانست که نخستین بار در مجلس هفتم پا به پارلمان گذاشت و حوزه انتخابیه مسیحیان ارمنی جنوب کشور را نمایندگی کرد , او اکنون حدودا 60 ساله است و در ادوار هفتم ، هشتم و نهم پیاپی به عنوان نماینده حضور داشت و حالا پس از غیبت در دوره دهم ، نمایندگی جامعه ارمنی جنوب کشور را بیش از یک سالی می‌شود که در یازدهمین دوره بر عهده گرفته است , هراچ خاچاطوریان ، ارداواز باقومیان ، ژرژیک ابراهامیان دیگر نمایندگان حوزه انتخابیه مسیحیان ارمنی جنوب کشور بوده‌اند که باقومیان با حضور در چهار دوره ، بیشترین حضور را نسبت به دیگر همکیشان حوزه‌اش در پارلمان‌های پس از انقلاب اسلامی داشته است .

بگلریان تحصیلکرده رشته علوم اقتصادی دانشگاه اصفهان و کارمند رسمی وزارت امور اقتصادی و دارایی است , او همچنین از سال‌های نخست دهه هشتاد هجری شمسی عضو هیئت تحریریه فصل نامه فرهنگی پیمان است که امتیاز ان را وارطان وارطانیان از نمایندگان ادوار مسیحیان شمال کشور در اختیار دارد ؛ نشریه ای که در معرفی خودش بیان کرده که می‌خواهد « پیام فرهنگ و ادب فارسی را به ادبیات ارمنی و سخن ادب ارمنی را به دریای فرهنگ فارسی زبان راه داده ، بتواند قدمی هر چند کوچک در راه دوستی تمدن‌ها بر دارد ,» خبرنگار مجلس باشگاه خبرنگاران جوان به سراغ نمایندگان اقلیت‌های دینی پارلمان رفته تا با انها درباره دغدغه‌های جامعه شان گفت وگو کند و اینجا ، روبرت بگلریان در محل مجلس شورای اسلامی درباره فعالیت خود و دغدغه‌های جامعه ارمنی بیشتر توضیح می‌دهد : تمرکز جمعیت ارامنه جنوب کشور در اصفهان و شاهین شهر است باشگاه خبرنگاران جوان : جمعیت حوزه انتخابیه ارامنه جنوب کشور در مجلس شورای اسلامی چند نفر است و شامل چه استان هایی می‌شود ؟ تمرکز جمعیتی ارامنه این حوزه در کدام مناطق است ؟ بگلریان : ابتدا باید یاداوری کنم اینکه جامعه مسیحیان ارمنی دو نماینده در مجلس دارد ، به زمان مشروطیت باز می‌گردد .

چراکه از نظر جمعیتی بیش از اقلیت‌های دیگر دینی بوده‌اند و پراکندگی جغرافیاییشان هم بیشتر بوده است , در دوران رژیم پهلوی و جمهوری اسلامی هم بنابر شرایط و ملاحظات و همچنین بررسی‌ها ، این وضعیت ادامه پیدا کرده و قانون اساسی کشور هم در این مسئله صراحت دارد , البته جمعیت ارامنه در دو تا سه دهه اخیر به دلیل افزایش مهاجرت و کاهش‌زاد ولد و نرخ رشد جمعیت ، تحت تاثیر قرار گرفته و کاهش یافته است .

حوزه انتخابیه ارامنه جنوب کشور شامل استان‌های جنوب استان مرکزی است که جمعیت غالب این جامعه در استان و شهر اصفهان و البته محله معروف جلفاست , افزون بر این ، شاهین شهر اصفهان و روستای ارمنی‌نشین زرنه در شهرستان فریدن و چند روستا با چند خانوار ارمنی ، مناطق محل سکونت ارامنه در استان اصفهان به شمار می‌رود , جمعیت مسیحیان ارمنی در جنوب ایران حدود 7 هزار نفر است ، اگرچه امار دقیقی نداریم و تمرکز این جمعیت در همان اصفهان و شاهین شهر است .

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی باشگاه خبرنگاران جوان : شما از دوره هفتم مجلس شورای اسلامی وارد عرصه نمایندگی شدید , پیش از ان فعالیت شما چه بود ؟ البته در دوره دهم هم حضور نداشتید ، در ان دوره چهار ساله چه فعالیت یا اشتغالی داشتید ؟ بگلریان : من کارمند رسمی وزارت اقتصاد هستم و پیش از ورود به عرصه نمایندگی مجلس در 83، کارشناس اقتصادی معاونت اقتصادی در تهران بودم , خدا را شکر ، به علت اشنایی و اعتباری که در اصفهان داشتم ، با هماهنگی‌ها و جمع بندی جامعه مان ، برای ورود به مجلس هفتم رای لازم را از مردم دریافت کردم .

دوران مجلس دهم که نماینده پارلمان نبودم ، به وزارت اقتصاد بازگشتم و مشاور امور مجلس تقوی نژاد و پارسا ، دو رییس سازمان امور مالیاتی بودم , جامعه ارامنه همیشه در ارائه خدمات عمومی مشکل مالی دارد / مشکل استخدام داریم اما از قبل کمتر شده است باشگاه خبرنگاران جوان : مهمترین دغدغه‌های شما و اقای شاوردیان نماینده ارامنه شمال کشور برای حوزه‌های انتخابیه تان و فراتر ، جامعه ارمنی ایران چیست ؟ این پرسش در گفت وگو با اقای شاوردیان ، نماینده ارامنه شمال کشور هم مطرح شد , بگلریان : هر نماینده مجلس در برابر تمام ملت مسئول است و همه اموری که به ما ارجاع می‌شود ، مسائل جامعه ارمنی نیست ؛ اما قاعدتا به دلیل اینکه نماینده این جامعه هستیم ، شاید بیش از 90 درصد امور در حوزه این جامعه باشد .

برخی دغدغه‌های جامعه مسیحیان ارمنی به مسائل جاری کشور باز می‌گردد ؛ همچنین غیر از مطالبات ارامنه در حوزه امور شخصیه ، مراجعان زیادی هم خواسته هایی درباره مسائلی چون سربازی ، دانشگاه ، بهداشت و درمان ، بیمه ، قوه قضاییه و دستگاه‌های اجرایی مختلف دارند , البته جامعه مسیحیان ارمنی همیشه در مورد ارائه خدمات عمومی از جمله مدارس ، باشگاه‌ها ، انجمن‌های فرهنگی و ,.

, مشکل تامین منابع مالی داشته‌اند , اما به صورت عام تر ، در حوزه امور قوه قضاییه و قوانین مرتبط با احوال شخصیه کاستی هایی هست که تلاش می‌کنیم برطرف شود .

مشکلی مانند استخدام هم در دوایر و ادارات دولتی هم هر چند مدت بروز می‌کند ، اگرچه ایین نامه‌های استخدام در حال حاضر مدون تر است و ازمون سراسری برگزار می‌شود و غالبا این دقت وجود دارد که هنگام اعلام حضور متقاضیان استخدام ، تدین به دین اسلام و یکی از ادیان رسمی پذیرفته شده در قانون اساسی به عنوان شرط مطرح می‌شود , بعضا مشاهده می‌شود نسبت به این جنبه مهم از نظر ما ، قصور صورت می‌گیرد یا در برخی موارد اختلاف سلیقه پیش می‌اید که سعی می‌کنیم ، با همکاری مقامات دولتی این مسائل را برطرف کنیم و البته در سال‌های اخیر کمتر شده است , کد ویدیو دانلود فیلم اصلی باشگاه خبرنگاران جوان : اقای شاوردیان در گفت گو با ما مطرح کردند که مدارس ارامنه کمتر از خدمات دولتی بهره برده‌اند .

این موضوع را تایید می‌کنید ؟ بگلریان : بله ؛ به طور کلی مدارس ما تحت مدیریت جوامع ارمنی است ، اگرچه مواد درسی عینا بر اساس برنامه اموزش و پرورش و تحت نظارت این وزارتخانه است , در برخی ساعات مازاد یا فراغت هم دانش اموزان با زبان و مسائل دینی مربوط به جامعه مسیحیان ارمنی اشنا می‌شوند , برخی از معلمان ارمنی رسمی که این دروس را تدریس می‌کنند ، تعداد کمی دارند و بقیه معلمان را هم ساختار اداری یا همان شورای خلیفه‌گری ارامنه تامین می‌کند .

چون تعداد دانش اموزان کلاس‌های ما کم شده ، برخی اوقات وزارت اموزش و پرورش رویکردی درباره تخصیص دبیران دارد که ما با چالش و مذاکره وارد می‌شویم تا حتی الامکان معلمان با کیفیت تر را جذب کنیم , با توجه به هزینه‌های اموزش و پرورش ، بعضی وقت‌ها خود اولیاء و سیستم خلیفه‌گری ارامنه تلاش دارند کاستی‌ها را جبران کنند , مردم احساس می‌کنند تاکنون همه گروه‌های سیاسی فرصت اداره جامعه را داشته‌اند / برخی اوقات دست اندرکاران سیاسی از جامعه عقب هستند باشگاه خبرنگاران جوان : انتخابات 1400 برای جمهوری اسلامی ایران از جهات مختلفی مانند چینش سیاسی و گرایش‌های نامزدها ، نوع نگاه مردم به انتخابات و درصد مشارکت قابل توجه و تامل بود .

جامعه ارمنی چه نگاهی به این انتخابات داشتند ؟ مهم‌ترین نکته قابل تامل در عملکرد و نگاه جامعه ارمنی در این انتخابات چه بود ؟ بگلریان : فکر می‌کنم در این زمینه باید کار علمی انجام شود ؛ ممکن است تفاوت‌ها ، تمایزها ، گرایش‌ها و دغدغه هایی در جامعه اقلیت دینی فارغ از مسیحیان ارمنی پررنگ تر بوده باشد , ولی با توجه به فضای جامعه ، مسائل کشور رفته رفته ، پیچیده تر و دشوارتر شده و مردم دغدغه‌های مشترک زیادی دارند , شاید 90 درصد دغدغه‌های جامعه ارامنه مانند اقتصاد ، معیشت ، چشم‌انداز کشور ، روابط خارجی و چگونگی اثرگذاری تحریم‌ها روی زندگی مردم ، مانند دیگر مردم جامعه است .

حدسم این است که مردم به ویژه در دو تا سه دهه اخیر ، احساس می‌کنند همه گروه‌های سیاسی به نحوی از فرصت اداره جامعه مخصوصا قوه مجریه برخوردار بوده‌اند , کد ویدیو دانلود فیلم اصلی افزون بر این ، به نظرم نمی‌اید که دغدغه مردم این فضاسازی رسانه‌ها و گروه‌های سیاسی باشد که چه مسئله ای تقصیر کدام دولت بوده و این دولت چه می‌کند و ,.

, ؛ مردم احساس می‌کنند باید یک بازنگری بنیادین در رویکردها رخ دهد و حداقل ، اصلاحات ساختاری جدی در حوزه اقتصادی انجام شود , هزینه هایی را هم جامعه باید تقبل کند و البته ، چنین جایی وظیفه نخبگان و حکومت گران است که در درجه نخست ، میان خودشان به اجماع برسند و بتوانند یکدیگر را تحمل کنند تا کشور مسائل مختلف را با موفقیت بگذراند .

مردم این مسائل را لمس می‌کنند ، متاسفانه برخی اوقات دست اندرکاران سیاسی از جامعه عقب هستند و میان خودشان به باورها و گفتمان هایی رسیده‌اند و حتی چالش‌های گفتمانی ایجاد می‌کنند که مردم از انها عبور کرده‌اند ؛ این در حالی است که اشکالات اساسی جای دیگر قرار دارد , نامزدهای ریاست جمهوری در حوزه سیاست خارجی تنها درباره مذاکره با امریکا و برجام نظر دادند باشگاه خبرنگاران جوان : جامعه ارمنی موضوع خاصی داشت که شما به ان اشاره کنید و پیش از انتخابات درباره ان با ارامنه صحبت داشته باشید ؟ در ارتباطتان با شورای خلیفه‌گری مسئله خاصی بود که قابل توجه باشد ؟ بگلریان : در مقطع زمانی منتهی به انتخابات ، گذشته از همه مسائل عام و شرایط موجود ، مسائل سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی مطرح بود اما فکر می‌کنم بر کسی پوشیده نباشد که جامعه اقلیت ارامنه ، علقه خاصی به کشور ارمنستان دارد , اتفاقاتی که در یک سال گذشته در قالب جنگ دوم قره باغ رخ داد و رویکردهای جمهوری اسلامی نسبت به این رخداد ، با توجه به امنیت منطقه ای و مرزی و امکان دسترسی‌های تجاری و سرمایه‌گذاری مردم از مسلمان و ارمنی و .

,, دغدغه جامعه ارمنی ما در دوران انتخابات بود .

یعنی رویکرد شفاف رییس جمهور دولت سیزدهم در این مسائل مورد توجه مسیحیان ارمنی قرار داشت , محور عمده اظهار نظرهای اقای رییسی و دیگر نامزدهای ریاست جمهوری سیزدهم در حوزه سیاست خارجی ، مذاکره با امریکا و برجام بود که در نتیجه مسائل منطقه ای و خاورمیانه تحت الشعاع قرار گرفت , مردم جامعه ارامنه رویکرد خاصی در مقطع انتخابات از سوی نامزدهای ریاست جمهوری نسبت به مسائل منطقه ای ندیدند و در ان شرایط ، نگرانی هایی مطرح می‌شد .

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی بیشتر بخوانید مدارس ارامنه از خدمات دولتی کمتر استفاده کرده‌اند / فعالیت‌های اجتماعی را از حدود 15 سالگی اغاز کردم / اینده سیاسی ایران برای ارامنه مهم است 10 سال رییس انجمن کلیمیان تهران بوده‌ام و ان را ترک نکرده‌ام / همسرم یکی از مشاورانم است / در انجام فرائض دینی ازادیم باشگاه خبرنگاران جوان : مسیحیان ارمنی ایران و به ویژه جامعه حوزه انتخابیه ارامنه جنوب کشور از دولت سیزدهم بر حسب اولویت هایشان چه موضوعاتی را مطالبه می‌کنند ؟ بگلریان : بر اساس گفت وگوهایم در ملاقات‌ها متاسفانه به نتیجه رسیدم دغدغه‌های اقتصادی مردم کشور بسیار جدی است ؛ مسائلی مانند موضوع اشتغال جوانان ، نبود امنیت و ثبات قیمت‌ها و مسکن ، مشکل درمان بیماری‌ها که با شیوع ویروس کرونا تشدید شده از این دست مشکلات به شمار می‌رود , بسیاری از خانواده‌ها به اصطلاح در شرایط لب مرزی زندگی می‌کنند و این مسئله ، مسلمان و ارمنی و اقلیت و اکثریت هم ندارد , فقط کافی است در این خانواده‌ها فردی بیمار شود تا مشکلاتی در پی ان بر انها عارض شود .

گذشته از طبقات متوسط یا بالاتر که ممکن است دغدغه‌های سرمایه‌گذاری و سبک زندگی و مانند ان را داشته باشند ، عامه جامعه درگیر مسائل اقتصادی مذکور هستند , نماینده گرایش خاص سیاسی در جامعه ارمنی نیستم باشگاه خبرنگاران جوان : شما در چهار دوره مجلس هفتم ، هشتم ، نهم و یازدهم وارد پارلمان شدید که در همه این ادوار ، بافت سیاسی و حاکم ، اصولگرا بوده و هست , ایا اقای روبرت بگلریان نماینده ارامنه جنوب کشور برای مجالس اصولگراست یا در بیانی دیگر ، با اصولگرایان تعامل بهتری دارد ؟ برای مثال اقای ژرژیک ابراهامیان در دو مجلس کم یا بیش اصلاح‌طلب ششم و دهم حاضر بوده است .

بگلریان : نه چنین نبوده ؛ ممکن است در جامعه ارامنه افرادی باشند که گرایش هایی به یک گروه سیاسی خاص داشته باشند اما اگر بگوییم به طور سازمان یافته چنین رویکردی وجود دارد ، گزاره درستی نیست , من در مجلس ششم هم نامزد انتخاباتی بودم اما در جمع بندی که با دوستان در اصفهان داشتیم ، به نتیجه رسیدیم در ان دوره از پارلمان اقای ابراهامیان وارد مجلس شود و من انصراف دادم , پس از سه دوره نمایندگی از هفتمین دوره ، احساس کردم بهتر است نیروی تازه ای برای مجلس بیاید .

ان زمان هم بحث حضور اقای ابراهامیان و افراد دیگری مطرح بود که به این جمع بندی رسیدم برای مجلس دهم نامزد نشوم , حتی تصمیم نداشتم ادامه دهم و در دوره یازدهم بازگردم ، اما شرایط خاصی در جامعه ما پیش امد که به نتیجه رسیدیم در دوره کنونی حاضر شوم , اقای ابراهامیان در یک مقطع زمانی ابراز تمایل کرده بود نمایندگی را ادامه ندهد و بعدا تا حدودی پشیمان شده بود که البته در این باره مطمئن نیستم .

شرایط جامعه و نوع تقسیم بندی علایق اجتماعی ، سیاسی و انتظارهای مردم ، تشویقم کرد و من هم با توجه به تجربیاتی که در سال‌های گذشته به دست اورده بودم ، تصمیم گرفتم این دوره حضور پیدا کنم , اگرچه تا دو سال پس از پایان دوره نهم تصمیمی برای نامزدی در انتخابات مجلس بعد را نداشتم , مجلس هفتم از ادوار بعدی خود قوی تر بود باشگاه خبرنگاران جوان : مجلس‌های اصولگرایی که در ان فعالیت کردید ، چه تفاوت‌های قابل توجهی در عملکرد تقنینی ، نظارتی و همچنین رفتار سیاسی داشته‌اند ؟ بگلریان : در مجلس دهم به عنوان معاون پارلمانی تقریبا هر هفته در جلسات حضور داشتم .

نمی‌خواهم قضاوت کنم اما با توجه به تجربیاتم از 5 دوره پارلمان که به صورت مستقیم ارتباط داشتم ، با اینکه بخشی از مردم و دوستان اصلاح‌طلب ویژگی‌های خاصی برای مجلس ششم قائل هستند ، مجلس هفتم در تمام دوره‌های پنچگانه ای که با انها ارتباط داشتم ، قوی‌ترین پارلمان بود , تغییرهایی که پس از دوره ششم مجلس ایجاد شد و نحوه انتخاب دوره هفتم و اما و اگرهایش را یادمان هست اما از نظر تجربه ، رفتار سیاسی ، قانونگذاری و سطح علمی و اراده و جدیت در حوزه کاریش با وجود ضعیف تر بودن برخی ابزارهای نظارتیش از دیگر دوره‌های مورد اشاره قوی تر بود , امیدوارم سوء تعبیر نشود و شاید هم هنوز قضاوت درباره مجلس فعلی زود باشد اما چنانکه از مجلس هفتم تا الان دیده‌ام ، دوره هفتم از هشتم و به همین ترتیب از دیگر دوره‌ها قوی تر بوده است .

برخی نمایندگان تلاش می‌کنند در کمیسیون انرژی حاضر شوند / ساکنان مناطق نفت خیز انتظار دارند توسعه یافته تر باشند باشگاه خبرنگاران جوان : اقای بگلریان شما در تعداد قابل توجهی از اجلاسیه‌های حضورتان در مجلس ، عضو کمیسیون انرژی بوده‌اید , ایا این انتخاب کمیسیون تخصصی به دلیل رشته تحصیلی و ارتباط حوزه اقتصاد انرژی با توجه به تحصیل شما در رشته علوم اقتصادی بوده یا نمایندگی شهرهای جنوب کشور باعث این اتفاق شده است ؟ چراکه معمولا بیشتر اعضای کمیسیون انرژی را نمایندگان حوزه‌های انتخابیه جنوبی و جنوب غربی کشور تشکیل می‌دهند , بگلریان : من احساس کردم پس از دو دوره عضویت در کمیسیون اقتصادی می‌توانم تجربه جدیدی را با توجه به جمع بندی و مقایسه کمیسیون‌های دیگر داشته باشم .

از انجا که تحصیلاتم در حوزه اقتصادی با حوزه‌های مختلفی از جمله انرژی ارتباط دارد و به ویژه مسائل عام انرژی و محیط زیست دغدغه‌ام بود ، به کمیسیون انرژی رفتم , مثلا چون اطلاعات عامی از مسائل کشاورزی ندارم ، به کمیسیون کشاورزی نرفتم , کد ویدیو دانلود فیلم اصلی البته گرایش پیدا کردن من به کمیسیون انرژی ان هم به خاطر اینکه نماینده ارامنه جنوب کشور هستم ، در مقطع جابه جا شدن کمیسیون تخصصی به ذهنم خطور نکرده بود .

اما اینکه نمایندگان جنوبی کشور غالبا تلاش می‌کنند وزن بیشتری در کمیسیون انرژی داشته باشند ، درست است و بیشتر با چنین رویکردی می‌ایند , متاسفانه مردم ساکن در جنوب کشور ما به ویژه خوزستان به عنوان مناطق نفت خیز که نفش برجسته ای در تامین درامدهای کشور دارند ، همیشه انتظار دارند توسعه یافته تر باشند و از جهاتی ، خود را محروم تر احساس می‌کنند , بنابراین ، مطمئنا در فرایندهای انتخاباتی هر دوره از مجلس ، نامزدهای همین انتظار را ایجاد می‌کنند ، مردم هم توقع دارند انها مفیدتر باشند و به ذهنشان متبادر می‌شود ، حضور در کمیسیون انرژی موجب سوق پیدا کردن منابع مالی بیشتری به ان استان خواهد شد و بخشی از محرومیت‌ها را کم خواهد کرد .

طبیعتا اقایان اول هر مجلسی تلاش می‌کنند در کمیسیون انرژی حاضر شوند , انرژی‌های نو مغفول مانده است / مشکلات تامین برق را ناشی از قیمت‌گذاری می‌بینم باشگاه خبرنگاران جوان : در گفت وگویی که با اقای حسنوند رییس کمیسیون انرژی اجلاسیه دوم مجلس یازدهم داشتم ، درباره وجود تعارض منافع یا لابی‌گری در حوزه استفاده از انرژی‌های نو پرسیدم , او در پاسخش از لفظ « رقابت » به جای لابی‌گری استفاده کرد .

ایا شما هم در این باره با احتیاط پاسخ می‌دهید یا قاطعانه نظری دارید ؟ بگلریان : مغفول واقع شدن مسئله انرژی‌های نو را قبول دارم اما موضوع را به جای اینکه واقعا دست هایی به طور خاص در کار باشند ، به گونه دیگر و ناشی از قیمت‌گذاری می‌بینم , زیرا همین مسئله خود به خود اقتصاد سیاسی انرژی کشور را به نحوی صورت می‌دهد که یا دولت‌ها تشویق به سرمایه‌گذاری لازم را در حوزه انرژی‌های نو نمی‌کنند یا اگر هم تشویق می‌کنند ، بخش خصوصی در خرید انرژی و مبادلات برق دچار صدمه می‌شود , یادم هست در مجلس نهم دغدغه هایی در حوزه انرژی‌های نو وجود داشت و کسانی که وارد این عرصه می‌شدند ، به مشکل بر می‌خوردند .

اینکه وزارت نیرو چگونه و با چه قیمتی برق بخش خصوصی را می‌خرد و پرداخت‌ها به چه صورتی خواهد بود ، مسئله ساز بود , الان هم وزارت نیرو در مسئله پرداخت‌ها چه با نیروگاه‌ها و چه پیمانکاران دچار مشکلاتی شده ، با این حال ، اگرچه مسائل زمان مجلس نهم کمتر بود ، اما در حوزه انرژی‌های نو محدودیت هایی وجود داشت , فکر می‌کنم دلیل عمده ای که موجب شده چنین اتفاقاتی رخ دهد ، این بوده که نفت ، وجه غالب درامدزایی شده است .

یارانه هایی را هم که به حوزه‌های مختلف می‌دهیم ، شاید سرمایه‌گذاری در انرژی‌های نو را اقتصادی نمی‌کند یا اگر اقتصادی می‌کند ، مسائل مدیریتی مشکلاتی را به وجود می‌اورد , در گام نخست باید موضوع را تحلیل کرد و شاید لابی‌گری و ,.

, نباشد , اگرچه مصطلح شده برای هر چیزی لفظ مافیا را به کار ببریم .

تلاش می‌کنیم روابط ایران و ارمنستان محکم تر شود باشگاه خبرنگاران جوان : جامعه ارامنه ایران با ارامنه خارج از کشور نیز در ارتباط است و از هم تاثیر می‌پذیرند , بگلریان : ارتباط نه ؛ بهتر است بگویم علقه , متاسفانه وقتی واژه ارتباط به کار برده می‌شود ، در فضای کشور ما ، مسائل سیاسی به ذهن متبادر می‌شود .

باشگاه خبرنگاران جوان : ایا شما و اقای شاوردیان برای برقراری روابط میان ارامنه در دو کشور برنامه ای داشته‌اید ؟ درباره این مسئله و ویژگی هایش توضیح دهید , بگلریان : ارامنه از نظر تاریخی و فرهنگی علاقه و دلبستگی خاصی نسبت به فرهنگ خودشان و ارمنستان و ارمنیان انجا دارند , از نظر ارتباطات خانوادگی چنین نیست که همه خویشاوندانشان در ارمنستان ساکن باشند ، زیرا نسل‌ها با هم فاصله داشتند و حتی در دوره کمونیسم ، ارتباطات بسیار ضعیف بود .

این موضوع به الگوهای فرهنگی و تاریخی باز می‌گردد و طبیعتا وقتی دو کشور همسایه یکدیگر باشند ، ایجاب می‌کند که روابط همسایگی با رعایت همه ملاحظات سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی و ,,.

حفظ شود , بنده و اقای شاوردیان تمایل داریم این ارتباط هر چه بیشتر و مستحکم تر شود و گستردگی پیدا کند و همینطور در شرایط کنونی اگر ممکن باشد ، ارتباطات اقتصادی و سرمایه‌گذاری افزایش یابد و به تقویت کشور بینجامد , در طی این روابط ، بازارها هم شناخته می‌شوند ، ارمنستان ظرفیت و فرصتی برای ورود ما به بازار اوراسیاست و تلاش می‌کنیم در این راستا به هر کدام از دستگاه‌های دولتی کمک کنیم ؛ اگرچه خود این دستگاه‌ها کانال‌های رسمی دارند و اگر هم نداشته باشند ، به صورت غیر رسمی اماده کمک‌رسانی هستیم .

از انجا که مشکل زبان و فرهنگ در این روابط وجود ندارد ، تلاش می‌کنیم در تمام مسائل کمک رسان باشیم تا زنجیره روابط ایران و ارمنستان از نظر اقتصادی و اجتماعی محکم تر شود ، زیرا به نفع هر دو کشور در منطقه خواهد بود , کد ویدیو دانلود فیلم اصلی موضوع ارث و قصاص اقلیت‌های دینی حل نشده است / مسائل کشور را از گذشته عمیق تر می‌بینم باشگاه خبرنگاران جوان : دوره ششم مجلس شورای اسلامی ، موضوع نابرابری دیه مسلمانان و اقلیت‌های دینی حل شد , در حال حاضر چه مسائلی را درباره احوال شخصیه ارامنه دنبال می‌کنید ؟ بگلریان : موضوع قصاص و ارث و همچنین برخی مسائل در حوزه شهادت هنوز حل نشده است .

ماده 881 مکرر در قانون مدنی و ارث بردن مسلمانان و غیر مسلمانان از مسائل حل نشده است , مجلس هفتم در این حوزه طرحش را دادیم که بنا بر شرایط و ملاحظاتی مطرح نشد , در نتیجه تلاش کردیم با صحبت و مذاکره شرایط حل ان را فراهم کنیم ، چراکه برای تبدیل شدن این مسائل به قانون ، شورای نگهبان اظهار نظر کند و به گونه دیگر بررسی می‌شود .

با توجه به دیدگاه علما و این احتمال که نمایندگان مجلس هم چگونه رای خواهند داد ، سعی کردیم موضوع را در دستور کار داشته باشیم که موفق نشدیم ان اصلاحیه لازم را صورت دهیم , باشگاه خبرنگاران جوان : مسائل احوال شخصیه را این دوره مطرح کرده‌اید ؟ بگلریان : در این دوره هنوز مطرح نکردیم , باشگاه خبرنگاران جوان : ایا مسئله یا دغدغه ای ویژه حوزه انتخابیه خودتان داشتید که با وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در میان بگذارید یا مطالبه کنید ؟ بگلریان : مسائل خاصی را خودم با وزرا در میان نگذاشتم و در حقیقت موضوعات عام کشور بوده است ، چراکه فکر می‌کردم انها باید ابتدا مشغول به کار شوند و بسته به مسائل مختلف باید به انها مراجعه کنیم .

موضوع احوال شخصیه که عمده ان به مجلس و ساختار قانونگذاری باز می‌گردد و احتمالا شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام و رویکردهای قوه قضاییه هم در ان دخیل خواهند بود ، چندان به قوه مجریه باز نمی‌گردد , ما خدمت رهبری هم حضورا و غیر حضوری مسائلمان را در دوره‌های گذشته مطرح کرده‌ایم , باشگاه خبرنگاران جوان : شما و اقای اختیاری نماینده زرتشتیان ایران در حال حاضر پر سابقه‌ترین نمایندگان اقلیت‌های دینی در پارلمان هستید .

اگر از بیرون به خودتان و فعالیت هایتان نگاه کنید ، اقای بگلریان مجلس هفتم با اقای بگلریان مجلس یازدهم چه تفاوتی کرده است ؟ بگلریان : فکر می‌کنم یکی از تفاوت‌های خودم نسبت به دوران مجلس هفتم این است که مسائل کشور را هم در حوزه سیاسی و هم اقتصادی خیلی گسترده تر و عمیق تر می‌بینم , چنین نیست که بسیاری از مسائل را انرژی زیاد بتوان حل کرد ، بلکه باید با جامع‌نگری ، ارتباطات وسیع تر و عمیق تر با دست اندرکاران را لازم داریم تا کارها را پیش ببریم , مهم تر اینکه ، وقتی ساختار سیاسی کشور را دقیق تر بشناسید ، طبیعتا می‌دانید چه موضوعی را چگونه می‌توان پیش برد و چه زمانی باید پیگیری کرد .

حتی شاید زمانش هم نرسد , گروه دوستی پارلمانی با ایران در مجلس ارمنستان به زودی تشکیل می‌شود باشگاه خبرنگاران جوان : از ارمنستان بگویید ؛ زمان گفت وگوی ما با نماینده مسیحیان ارمنی شمال کشور درگیری‌ها در انجا خیلی جدی بود , موضوع درگیری‌های ارمنستان را رصد کرده‌اید ؟ بگلریان : چون ارتباط سیاسی و اقتصادی ایران و ارمنستان اهمیت خاصی برایم دارد .

تلاش می‌کنم هر زمان فرصت باشد ، مسائل و روابط دو کشور و هم مسائل ویژه ارمنستان را از نزدیک دنبال کنم تا تحلیل درست‌تری داشته باشم و اگر جایی بتوانم ، کمک رسان باشم , پس از پایان ان جنگ ، تلاطمات سیاسی وجود داشت و در مجلس ارمنستان هم که حدود دو ماه است تشکیل شده ، گروه‌های مخالف و ,.

, درگیری‌های زیادی با هم داشته‌اند که کارامدی پارلمان را تا حدودی معطل کرده است , باید منتظر باشیم که چه اتفاقاتی خواهد افتاد .

اقای ظهوری سفیر ما در ارمنستان هم بسیار فعال و پیگیر امور است تا راه‌های جدیدی باز شود , مجلس ارمنستان هم توجه ویژه ای به مسائل ایران دارد و به زودی گروه دوستی مشترک ان مجلس تشکیل می‌شود , فکر می‌کنم به این ترتیب در جهت دیپلماسی پارلمانی بتوانیم هر چه زودتر کمک کنیم تا ارتباطات میان ایران و ارمنستان برقرار شود ، موافقت نامه‌ها امضا و تا حد امکان عملیاتی شود و مواردی هم که از گذشته مانده ، به نتیجه برسانیم .

انتهای پیام /.
دریای فرهنگ فارسی اصفهان شاهین شهر ارامنه استان مرکزی شهر اصفهان روستای ارمنی نشین زرنه شهرستان فریدن استان اصفهان جنوب ایران تهران خوزستان ارمنستان ایران ارامنه ایران ارمنستان حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان مجلس شورای اسلامی مجلس دانشگاه اصفهان وزارت امور اقتصادی و دارایی هیئت تحریریه فصل نامه فرهنگی پیمان ارمنی باشگاه خبرنگاران جوان حوزه انتخابیه ارامنه جنوب کشور رژیم پهلوی جمهوری اسلامی حوزه انتخابیه ارامنه وزارت اقتصاد مجلس دهم جامعه ارامنه ارمنی ایران قوه قضاییه حوزه امور قوه قضاییه شورای خلیفه گری ارامنه وزارت اموزش و پرورش اموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران قوه مجریه امریکا شورای خلیفه گری خاورمیانه دولت سیزدهم اصولگرا اصولگرایان مجلس ششم اصولگرایی کمیسیون انرژی وزارت نیرو ارمنیان شورای نگهبان مجمع تشخیص مصلحت نظام مجلس یازدهم مجلس ارمنستان ابراهیم اسدی روبرت بگلریان هراچ خاچاطوریان ارداواز باقومیان ژرژیک ابراهامیان بگلریان وارطان وارطانیان تقوی نژاد پارسا اقای شاوردیان اقای رییسی اقای روبرت بگلریان اقای ژرژیک ابراهامیان اقای ابراهامیان اقای بگلریان اقای حسنوند رهبری اقای اختیاری اقای ظهوری خبرنگار مجلس باشگاه خبرنگاران جوان مشاور امور مجلس رییس سازمان امور مالیاتی نماینده ارامنه شمال کشور ریاست جمهوری رییس جمهور دولت سیزدهم ریاست جمهوری سیزدهم رییس انجمن کلیمیان تهران نماینده ارامنه جنوب کشور رییس کمیسیون انرژی اجلاسیه دوم مجلس نماینده زرتشتیان ایران انقلاب اسلامی انتخابات 1400 جنگ دوم قره باغ