نیاز اموزش و پرورش انتخاب " وزیری تحول‌گرا " است

۱۴۰۰/۰۷/۱۱ ۱۹:۰۰:۳۲


با عدم رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر پیشنهادی اموزش و پرورش دولت سیزدهم ، در حال حاضر این وزارتخانه بدون وزیر بوده و با سرپرست ، سال تحصیلی جدید را شروع نموده است , از انجایی که هنوز فرد دیگری رسما به عنوان وزیر پیشنهادی دستگاه اینده ساز کشور معرفی نگردیده بر خود تکلیف دانسته تا چند نکته را در باب این مهم یاداور شوم , سیستم اموزش و پرورش با برنامه‌های الگو گرفته از برخی کشورهای بیگانه مثل المان ، پیش از انقلاب اسلامی در کشور مشغول به امر تربیت کودک و نوجوان بوده است و در این چند سال دائما تغییراتی در گوشه و کنار خود احساس کرده اما متحول نشده است ، چرا که بر مبنای تعلیم و تربیت اسلامی و بر طبق سبک زندگی ایرانی _ اسلامی طراحی نگردیده بود .

با دستور مقام معظم رهبری کار تحقیقاتی ، پژوهشی ، علمی و تجربی برای تهیه برنامه ای جامع برای اداره وزارت اموزش و پرورش با محوریت شورای عالی انقلاب فرهنگی با تکیه به فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی _ ایرانی اغاز گردید که پس از 15 جلسه این شورا و با بهره‌گیری از اساتید خبره دانشگاه در امر تعلیم و تربیت ، اساتید حوزه علمیه و معلمین کارکشته ، در نهایت منجر به نگارش سند تحول بنیادین اموزش و پرورش در اذرماه سال 1390 گردید , این سند که در 8 فصل تنظیم شد ، نقشه راهی برای مهمترین دستگاه کشور است و با دارا بودن مجموعه توصیه‌ها و دستورالعملهایی برای شرایط معلم ، مدرسه ، دانش‌اموز ، برنامه‌های درسی ، فعالیت‌های پرورشی و دینی و ,.

, در نهایت کودکی که در سن 6 سالگی برای پیش دبستانی و 7 سالگی برای اول ابتدایی وارد محیط اموزشی زیر مجموعه اموزش و پرورش می‌شود پس از طی 12 سال اموزش رسمی در غالب 4 دوره : 1 - دوره اول ابتدایی _ 3 سال 2 - دوره دوم ابتدایی _ 3 سال 3 - دوره متوسطه اول _ 3 سال 4- دوره متوسطه دوم _ 3 سال که مطابق با اصل 30 قانون اساسی کشور ؛ ( دولت موظف است وسایل اموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد ) باید برای همه شهروندان ایرانی رایگان باشد ( البته با تدبیر و دستور رهبر انقلاب برای اتباع بیگانه ساکن در ایران نیز رایگان گردید ) و در نهایت خروجی اموزش و پرورش باید دانش اموزی طراز انقلاب اسلامی گردد , اما پس از گذشت حدود یک دهه از ابلاغ این سند هنوز نه به طور کامل اجرا شده و نه اصلا همتی برای اجرای ان در بدنه بزرگ وزارتخانه اموزش و پرورش وجود دارد ! و به اجرای بخش‌های کوچک گزینش شده ان بسنده شده است ! ایا در حال حاضر عموم دانش اموزان فارغ التحصیل از اموزش و پرورش هنگامی که دیپلم خود را دریافت می‌کنند ، طراز انقلاب اسلامی هستند یا خیر ؟ علت در چیست ؟ علت انست که اموزش و پرورش بیشتر از سند تحول ، مرد تحول می‌خواهد ! کسی که بتواند این سیستم را حداقل به اهداف سند چشم‌انداز بیست ساله کشور برساند .

وزارتخانه اموزش و پرورش ، دستگاه عریض و طویلی است که گاها وزیر از شروع تا پایان عمر وزارت خود ، حتی یک بار هم در بخش‌های مختلف ان نمی‌تواند حضور یابد ! معاونت‌های مختلف با داشتن اداره کل هایی در زیر مجموعه ستادی خود ، سازمان پژوهش ، سازمان نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس ، سازمان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، کانون زبان ایران ، دانشگاه فرهنگیان ، دانشگاه تربیت دبیر ، پژوهشگاه مطالعات ، مرکز سنجش ، مرکز مدارس خارج از کشور و ,,.

, رییس جمهور محترم باید توجه کند ؛ وزیری انتخاب نماید که از درون سیستم بوده ، با نقاط قوت و کمبودهای سیستم اشنا باشد ، فقط اداری نبوده بلکه چند سالی هم معلم بوده باشد تا چالش‌های تدریس ، تعلیم و تربیت ، مدرسه و کلاس ، جایگاه اجتماعی معلم و مربی ، مشکلات مالی و اثر منفی ان بر امر اموزش و پرورش را بشناسد ، چند سالی مدیر مدرسه باشد تا با نوک پیکان امر تعلیم و تربیت که مدرسه و کلاس ، کارگاه و ازمایشگاه باشد و نحوه اداره ان اشنا باشد و صد البته بهتر است که جوان باشد و جهادی ، خود در میدان باشد و نیروهای صف تا ستاد را همچون فرماندهان دفاع مقدس به دنبال خود برای رسیدن به هدف والای سند تحول بنیادین اموزش و پرورش به دنبال خود کشد , نکته حائز اهمیتی که باید به ان توجه داشت اینست که ، وزیر جدید پس از یک وقفه یک و نیم ساله اموزش‌های مجازی و اسیب جدی دیدن اموزش و پرورش و سطح علمی دانش اموزان و عادت به عدم حضور در مدارس و با ترک تحصیلی متفاوت از سالهای قبل از کرونا وظیفه سکانداری این وزارتخانه را به عهده می‌گیرد ، کاری سخت تر از وزرای پیش از خود ! اگر وزیری پرانرژی ، با انگیزه ، اشنا به قسمت‌های مختلف وزارتخانه ، مسلط به عموم قوانین ( از گزینش و حراست تا اموزش و امتحانات ) ، دارای دغدغه تحول ، به دنبال ارتقاء شان و دریافتی معلم ، مسلط به فناوری‌های روز و سواد رسانه و .

,, انتخاب ننمایید ، تحولی صورت نگرفته و همچون برخی از مسولین اموزش و پرورش که به دنبال روزمره گی ، حفظ میز و سمت خود با امورات سیاسی ، عدم اشنایی و اجرای سند تحول بنیادین ، عدم دلسوزی لازم برای دانش اموزان و متربیان ، متولی امر شده و باز خدایی ناکرده نتیجه همان و خروجی اموزش و پرورش همان است که نباید باشد .

و در نهایت نسل بعدی که مسئولین ، پدران و مادران و اینده سازان این خاک و بوم هستند ، ان نسلی نمی‌شوند که برای رسیدن به هدف والای انسانی و دینی و رسیدن به جامعه اسلامی دغدغه ای داشته و تلاشی کنند و این نکته بسیار مهم و حیاتی است ؛ اگر رییس جمهور محترم و جهادی ، خواستار تشکیل گام سوم تمدن‌سازی اسلامی که همان تشکیل دولت اسلامی است ، باید به ان توجه نمایند , ارسال مطلب برای صدای معلم این ادرس ایمیل توسط spambots حفاظت می‌شود , برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید.