مطهری : اگر علی لاریجانی را اصلح می‌دانستم ، نامزد نمی‌شدم

۱۴۰۰/۰۶/۲۰ ۱۰:۰۰:۵۶


« علی مطهری » عصر دوشنبه در نشست “ انتخابات ایران در 1400” حزب ندای ایرانیان افزود : با توجه به شناختی که از کاستی‌ها و مشکلات کشور دارم احساس وظیفه کرده ، اماده‌ام در معرض رای مردم قرار گیرم و نتیجه برایم مهم نیست , تا حد زیادی با کاستی‌ها اشنا شدم و فکر می‌کنم بسیاری از این کاستی‌ها قابل اصلاح است , به طور مثال در سیاست خارجی باید روابط خود با کشورهای عربی ، دنیای اسلام و دنیای غرب را اصلاح کنیم .

وی یاداورشد : اگر با چند کشور انگشت شمار ارتباط داشته باشیم محدود می‌شویم و اسیب می‌بینیم , سیاست خارجی در ارتباط مستقیم با اقتصاد ما است , اقتصاد ما در بخش‌های دولتی ، نیروهای مسلح و حکومتی و بخش خصوصی است .

بخش خصوصی ضعیف است و نتوانستیم بازار خود را در دنیا پیدا کنیم و دیگران جای ما را گرفتند , زمانی که در روابط قطر که با عربستان مشکل ایجاد شد ما نتوانستیم از نظر اقتصادی جایگزین عربستان شویم و ترکیه جای ما را گرفت , مطهری یکی دیگر از کاستی‌های کشور را بی توجهی به حقوق مدنی ، قانونی ، اجتماعی و سیاسی مردم معرفی کرد و یاداور شد : دولت باید چند وجهی باشد ، نباید دولت بگوید فقط هدفم اقتصاد است .

بلکه یک دولت باید بتواند همه مسائل مربوط به حکمرانی خوب را همزمان مدیریت و بهبود ببخشد ، به همین دلیل احساس نیاز کردم که به عرصه انتخابات وارد شوم , این فعال سیاسی ادامه داد : دولت باید مقتدر باشد به نهادهای خارج از دولت اجازه دخالت ندهد ، رییس جمهور باید ثبات داشته باشد و بتواند مقاومت کند , نباید نا امید باشیم .

گروه هایی دنبال مشارکت پایین هستند این رویکرد به کشور اسیب می‌زند , باید برای مردم شرایط کشور را ترسیم و اثار مشارکت حداکثری را به انها بگوییم , مردم همیشه انتقاد داشته و دارند ولی اصل انقلاب را قبول دارند هر زمان لازم باشد حمایت می‌کنند ، مانند هر 22 بهمن .

بنابراین اگر اهمیت موضوع برای مردم توضیح داده شود خواهند پذیرفت , وی درباره لوازم مشارکت حداکثری در 1400 گفت : شورای نگهبان سخت‌گیری نکند و افرادی را که مردم قبول دارند را تایید کند ، مثلا کسی را که مشکل مالی ندارند تایید کند , اگر مردم احساس کنند گزینه خود را در میدان دارند حضور می‌یابند .

مطهری درباره مذاکره ایران با غرب هم اظهار کرد : درباره مذاکره با غرب مشکلی نبوده بلکه مشکل با امریکا بود , معتقدم برای برگشت به برجام نیازی به مذاکره با امریکا نیست ان کشور باید به نقطه قبل از ترامپ برگردد ایران هم تعهدات خود را انجام می‌دهد , نظر مقامات هم همین است که وقت مذاکره نیست ، چون انها خارج شده‌اند .

فراتر از برجام هم هیچ مذاکره ای تابو نیست مگر پیامبر (ص) با ابوسفیان مذاکره نکرد ؟ نفس مذاکره برای ما مشکلی ایجاد نمی‌کند وی با بیان اینکه ما هم در ترساندن کشورهای منطقه بی تقصیر نبودیم ، عنوان کرد : پادشاه عربستان زمان اقای هاشمی چه روابطی با ما داشت ؟ با انها صحبت کنیم و پای غریبه‌ها را از منطقه قطع کنیم , اگر امریکا اصرار دارد در مورد منطقه صحبت کنیم اشکالی ندارد , می‌گویند در منطقه نباشید ما هم می‌گوییم شما نباشید لذا نفس مذاکره مشکلی برای ما ایجاد نمی‌کند ولی در مورد موشکی نباید مذاکره کرد .

مطهری خاطرنشان کرد : قطع ارتباط با امریکا به ما اسیب می‌زند ما با وجود این همه نخبه که در امریکا داریم ، باید در کنگره امریکا لابی داشته باشیم همانگونه که اسراییل و عربستان انجا لابی دارند , ما با روسیه چین و المان رابطه داریم انها هم حامی اسراییل هستند , وی با بیان اینکه تسخیر سفارت کار غلطی بود ، افزود : من ان زمان دانشجوی دانشگاه علم صنعت بودم این کار را قبول نداشتم و احتمال می‌دهم سفارت شوری در تسخیر سفارت امریکا دخیل بود ، حتی حضرت امام (ره) هم در مقابل عمل انجام شده قرار گرفت .

کاری انجام دادند که تا امروز تحریم‌های ناشی از گروگانگیری را تحمل می‌کنیم , امروز باید مصحلت کشور را بشناسیم از شعار‌های احساسی دور بشویم , مردم به ترکیه و امارات نگاه می‌کنند و می‌پرسند چرا انها در برخی زمینه‌ها از ما جلوترند .

این نماینده سایق مجلس اظهار کرد : رابطه با امریکا باید ضمن حفظ ارمان‌های فلسطین باشد , حتی شاید رابطه ایران با امریکا به نفع فلسطین تمام شود چرا که در ان حالت می‌توانیم در سیاست‌های خارجی امریکا هم اثرگذاری کنیم , برخی از اطرافیان بایدن متهم به طرفداری و نزدیکی به ایران هستند و این ظرفیت را باید در نظر بگیریم .

مطهری در مورد عملکرد مجلس دهم نیز افزود : حدود 105 نفر اصلاح‌طلب در این مجلس حضور داشتند و این مجلس اصلاح‌طلب نبود و اصول‌گرا بود , همچنانکه لاریجانی 4 سال ریاست ان را برعهده داشت , البته جلسه سران قوا شکل گرفت که از طریق ان بسیاری از تصمیمات مجلس را دور می‌زدند .

در نتیجه تصمیمات این جلسات جایگاه مجلس را پایین اورد و مردم احساس کردند که مجلس کاره ای نیست , وی در مورد عملکرد فراکسیون امید اظهار کرد : فراکسیون به دلیل روحیه عارف محتاط بود , در حقیقت کارهایی که می‌خواستیم در این فراکسیون انجام دهیم ، با مخالفت عارف کنسل می‌شد .

البته شرایط کشور هم سخت بود ابتدا ترامپ بود و بعد کرونا هم به ان اضافه شد , در مجموع عملکرد فراکسیون امید متوسط بود چنانکه به مباحثی نظیر حقوق ملت ورود پیدا کرد , مطهری در خصوص انتخابات شوراها نیز گفت : با وجود اینکه بنده عضو هیچ حزبی نیستم اما بهتر است که اعضای شورای شهر و شهردار از سوی احزاب انتخاب شود .

لذا اگر احزاب و گروه‌ها این افراد را معرفی کنند ، مناسب است , نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه برای ورود به انتخابات با کدام حزب یا جناح همکاری خواهید کرد ، گفت : به طور مستقل وارد شدم اما این استقلال به معنی بی توجهی به شرایط نیست , در حال حاضر بنده با هیچ گروه و حزبی وارد جریان انتخابات نشدم اما هر کدام از بنده حمایت کنند استقبال می‌کنم .

وی ادامه داد : اگر احزاب واقعی وجود داشته باشند بسیار خوب است اما در حال حاضر احزاب قوی نداریم , بنده در چارچوب اصولگریی و اصلاح‌طلبی قرار نمی‌گیرم , البته با اکثر انها در ارتباط هستم و روابط دوستانه دارم .

مطهری در رابطه با چیدمان کابینه خود اظهار کرد : باید از همه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی استفاده شود و دولت ائتلافی شکل بگیرد , چراکه افراد قدرتمند خارج از دولت ممکن است کارشکنی کنند , بنده به طور جدی وارد انتخابات شدم و امیدوار به تایید صلاحیت هستم .

مطهری در واکنش به اینکه با توجه به نسبت خانوادگی که با علی لاریجانی دارید ، این احتمال وجود دارد که با اعلام کاندیداتوری از طرف وی از جریان انتخابات کناره‌گیری کنید ؟ یاداور شد : در مورد حضور لاریجانی در انتخابات به عنوان کاندیدا اطلاع ندارم و در این مورد با وی گفت وگو نکردم , همچنان که لاریجانی از تصمیم بنده برای ورود به انتخابات اطلاعی نداشت و اینکه به عنوان کاندیدای پوششی امده باشم ، درست نیست , اگر لاریجانی را اصلح می‌دانستم وارد انتخابات نمی‌شدم .

منبع.