پایان انحراف و امضاهای طلایی در بخش تعاون / از 1400 زمینه تخلفات در تعاونی‌ها برچیده می‌شود / ایجاد خط اعتباری 500 میلیارد تومانی برای تعاونی‌های مسکن کارگری / خبرهای خوب درباره تعاونی‌های مصرف کارگری در راه است

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۰۸:۵۰:۱۱

معاون امور تعاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی وعده داد که از سال 1400 زمینه تخلفات عمده در تعاونی‌ها ، به طور کامل جمع می‌شود .معاون امور تعاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی وعده داد که از سال 1400 زمینه تخلفات عمده در تعاونی‌ها ، به طور کامل جمع می‌شود , به گزارش خبرنگار ایلنا ، از چند دهه پیش که اجرای نظریات « توسعه » به دغدغه مشترک سیاست گذاران و سیاست مداران کشورهای جهانی سوم تبدیل شد ، استفاده از تعاونی‌ها برای رفع فقر مورد توجه قرار گرفت , ارام ارام ، در برخی از کشورها ، تعاونی‌ها به محور توسعه تبدیل شدند .

عمده‌ترین هدف این کشورها ، از بکارگیری تعاونی‌ها ، فعال ساختن اقتصادهای محلی و ممکن ساختن مشارکت مردم به صورت عام و کارگران به صورت خاص ، در اقتصاد بود , با گذشت چند دهه ، این تعاونی‌های محلی به شرکت‌های توانمند تولیدی و صادراتی تبدیل شده‌اند و برای هزاران نفر شغل ایجاد کرده‌اند , در ایران تعاونی‌ها در قانون تجارت سال 1303 به رسمیت شناخته شدند اما تا سال 1314 ثبت تعاونی‌ها قانونمند نشد .

نهایتا در سال 1332 اولین قانون مختص تعاونی‌ها نوشته شد , در این 67 سال ، تعاونی‌ها گاهی افتان و گاهی خیزان ، به حرکت ادامه دادند , در یک دهه اخیر هم تعاونی‌ها علیرغم رشد کمی از لحاظ کیفی موفق نبودند و هزار و یک ضعف داشتند ؛ هرچند ارام ارام تحولاتی در حال رخ دادن هستند .

محمد کبیری ( معاون امور تعاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ) در گفتگوی پیش رو به شرح این تحولات می‌پردازد , معاونت امور تعاون در جهت توسعه کیفی تعاونی‌ها چه برنامه هایی را تعریف کرده و در پیشبرد برنامه‌ها تا چه اندازه از کشورهای توسعه یافته عقب هستیم ؟ همانطور که می‌دانید ، بخش تعاون یکی از 3 رکن اقتصاد کشور است , در قانون اساسی به صراحت بر این موضوع تاکید شده است .

برای توسعه بخش تعاون ، قوانین کارامدی وضع شده‌اند ؛ اما در عمل ، به دلیل محدودیت‌های بودجه ای دولت‌ها ، این قوانین اجرا نمی‌شوند , از زمانی که به این وزارتخانه امدم ، احساس کردم که باید از ظرفیت‌های قانونی برای احیای اعتماد عمومی نسبت به بخش تعاون استفاده کنیم , سیاست گذاران سیاسی و اقتصادی کشور هم باید اعتماد بیشتری نسبت به ظرفیت‌های موجود در بخش تعاون پیدا کنند .

به دلیل وجود همین نواقص ، بخش تعاون ، نتوانسته به بازیگری بزرگ و موثر در اقتصاد کشور تبدیل شود , برای فهم عقب افتادگی خود در حوزه تعاون ، اماری از توسعه همین بخش در کشورهای دیگر را ارائه می‌کنم , این ارقام نشان دهنده جهانی شدن تعاونی‌ها هستند .

بر این اساس ، در حال حاضر بین 2,5 تا 3 میلیون تعاونی فعال در دنیا وجود دارند , تنها گردش مالی 300 تعاونی برتر جهان ، نزدیک به 2 هزار و 100 میلیارد دلار است .

ارزش تعاونی‌ها هم نزدیک به 20 تریلیون دلار است , این اعداد نشان دهنده این واقعیت است که در دنیای غرب هم که ادعای اقتصاد سوسیالیستی ندارند و برخلاف ما تعاون و کار جمعی در دین و فرهنگشان ریشه ندارد ، تا چه اندازه تعاونی‌ها پیشرو هستند , این امر نشان می‌دهد که باید ظرفیت‌های تعاونی‌های موفق دنیا را در داخل الگو قرار دهیم .

از این منظر ، تلاش کردیم که تعاونی‌های داخلی را از لحاظ کیفی به نحوی سازمان دهیم ، که منافع مادی اعضای خود را تضمین کنند , باتوجه به اینکه تعاونی‌ها باید سرمایه‌های خرد را جمع کنند و ارزش اقتصادی شان را افزایش دهند ، و باتوجه به اینکه اینکه تعاونی‌ها برای توزیع عدالت نقش محوری دارند و خیلی بهتر از رانت هایی که دولت‌ها به صورت عادلانه می‌خواهند توزیع کنند ، نقش افرین و ثرورت ساز هستند ، باید در کیفی‌سازی ان‌ها می‌کوشیدیم , از طرفی تعاونی‌ها در دهه 60 و در دورانی که کشور درگیر جنگ تحمیلی بود ، ثابت کردند که بهترین و سریع‌ترین مسیر برای دستیابی به توسعه و توزیع کالاها در زمان بحران تعاونی است .

برای نمونه تعاونی‌های مصرف ، نظام توزیع و شبکه مویرگی کارامدی را برای توزیع کالاهای اساسی و رساندن ان‌ها به دست مردم ، فراهم می‌کنند ؛ البته از دهه 60 تعاونی‌ها به تدریج از نگاه مردم ، مزیت‌های اقتصادی خود را از دست دادند , در سال‌های اخیر هم تعاونی‌های مسکن و اعتبار با عملکرد خود ، اعتماد مردم را بیشتر خدشه دار کردند , بنابراین برای کیفی‌سازی تعاونی‌ها و قراردادن ان‌ها در اتاق‌های شیشه ای کار سختی را پیش رو داشتیم .

اولین کاری که در معاونت تعاون به سراغ ان رفتیم ، احیای تعاونی‌ها ، توسعه شفافیت و توسعه دولت الکترونیک برای توسعه بخش تعاون بود , گام نخست ما توسعه شفافیت در دولت الکترونیک بود , به لطف خدا ، گام موثری برداشته شد و « سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون » را راه اندازی کردیم .

این سامانه فازبندی‌های مختلفی دارد ؛ اما فاز نخست ان بر روی تشکیل و نظارت اعضای تعاونی‌ها بر روی عملکرد مدیران عامل تعاونی‌ها ، متمرکز شد , اذرماه سال 97، فعالیت هایم را در معاونت امور تعاون اغاز کردم , تنها یک ماه بعد ، اعلام کردم سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون را راه اندازی می‌کنیم .

گروهی نسبت به اجرای این کار باور نداشتند و البته مقاومت هایی چه در بخش « غیردولتی » و چه در بخش « دولتی » شکل گرفت , به هر صورت ، « سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون » کدال بخش تعاون و پنجره واحد ان است , از انجا که بخش تعاون از این پس از صاحب کدال است ، مردم با اعتماد بیشتری سرمایه‌های خود را وارد ان می‌کنند و خیال شان از اینکه این سرمایه ان‌ها امن است ، راحت می‌شود ؛ چراکه از این پس ، می‌توانند به صورت مستمر روی فعالیت‌های مدیرانشان نظارت کنند .

از طرفی از انجا که با راه اندازی این بخش ، پنجره واحد برای خدمات غیرحضوری بخش تعاون باز شد ، دیگر زمینه انحراف در بخش تعاون وجود ندارد ؛ امکان امضاهای طلایی از بین رفته است ؛ البته همانطور که گفتم مقاومت‌های جدی در برابر این اصلاحات شکل گرفت و تا همین امروز هم ادامه دارد , با راه اندازی این سامانه تا چه اندازه ارتباط مستقیم و مفسده اور میان خدمت گیرنده و خدمت دهنده حذف می‌شود ؟ از این پس ، خدمات گیرنده و خدمات دهنده یکدیگر را نمی‌بینند و زمینه انحراف در بخش تعاون از بین می‌رود , همچنین در جهت کاهش زمان ثبت تعاونی قدم برداشته‌ایم .

در گذشته ، در معاونت امور تعاون ، بیش از 70 روز طول می‌کشید تا یک تعاونی ثبت شود , مراجعان ناچار به مراجعه حضوری و مواجه شدن با مسئولان مربطه بودند , بعضا حتی شنیده‌ایم که اتفاقات تلخی هم برای متقاضایان رقم خورده است ؛ البته نمی‌توانم ان‌ها را تایید یا رد کنم .

فکر می‌کنم که گام اصلی را خارج ساختن بخش تعاون ، از گروگان عده ای برداشته‌ایم , عده ای هستند که می‌خواهند در یک گوشه باشند و کسی کاری به کار ان‌ها نداشته باشد , در معاونت تعاون تلاش کردیم ، که این اتاق‌های تاریک را به اتاق‌های شیشه ای و پرنور تبدیل کنیم .

به لطف خدا ، تا پایان سال 99، غالب خدمات ما به تعاونی‌ها در سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون ارائه خواهد شد , دیگر حتی نیاز به حضور در ادارات توسعه تعاون استان‌ها نیست , یکی از دستاوردهای معاونت امور تعاون ، برگزاری مجامع تعاونی‌ها به صورت الکترونیک است .

اولین مجمع الکترونیک تعاونی‌ها ، از طریق همین سامانه در شهریور ماه با حضور اقای جهانگیری ، معاون اول رییس جمهوری ، برگزار شد , موفقیت دیگر معاونت تعاون ، به صدور مجوز تمام الکترونیک برمی‌گردد , به لطف خدا در سال 99، اولین مجوز ، تمام الکترونیک تعاونی‌ها صادر خواهد شد ؛ چراکه تا پیش از این ، اگر می‌خواستند تعاونی را ثبت کنند ، ابتدا باید به معاونت تعاون مراجعه می‌کردند و مجوز می‌گرفتند .

پس از دریافت مجوز باید به اداره ثبت مراجعه می‌کردند و همان فرایند را تکرار می‌کردند ؛ اما در حال حاضر سامانه معاونت تعاون و ثبت در حال ادغام است ؛ تا این فرایند اداری برای همیشه از بین برود , همین جا از اداره کل ثبت شرکت‌ها تشکر می‌کنم که برای رقم زدن به این اتفاق خوب ، مشارکت کرد , حذف این فرایند سبب بهبود فضای کسب و کار در بخش تعاون می‌شود .

باتوجه به حذف این فرایندها ، در سال 1400 چه تغییرات عمده ای در نظام ساماندهی تعاونی‌ها ایجاد می‌شود ؟ از سال 1400 بطور کامل ، زمینه تخلفات عمده در تعاونی‌ها جمع می‌شود , دیگر مجامع تعاونی‌ها به صورت خودکار و پیامکی اطلاع‌رسانی می‌شوند ؛ دیگر امکان ندارد که تعاونی‌های جدیدالتاسیس مجامع خود را بدون اطلاع برخی از اعضا یا کلیه اعضا برگزار کند , این گام بزرگی است که حاکمیت اعلام کند : در محله شما و شهرستان شما ، می‌توانید به تعاونی‌ها اعتماد کنید .

از این پس ، با نظارت عالیه بر بستر سامانه جامع بخش تعاون ، خیال سرمایه گذاران راحت خواهد شد , این گام اول ما در توسعه شفافیت و ارتقای بهره وری از طریق نظارت الکترونیک و هوشمند است , در سال‌های گذشته کارشناس‌های اقتصادی بارها گفته‌اند که توسعه بخش تعاون ، تنها زمانی ممکن می‌شود که ان‌ها بتوانند با قدرت در اقتصاد نقش افرینی کنند و بخش‌های دولتی و خصوصی برای ان‌ها مانع‌تراشی نکنند .

چرا رفع این موانع پس از این همه سال ، مورد توجه قرار گرفت ؟ در ایران تعداد کمی تعاونی وجود ندارد , تنها در سال 98، نزدیک به 4 هزار تعاونی تشکیل شده‌اند , در کشورهایی که تعاونی‌ها پیشرو هستند ، حجم فعالیت اقتصادی تعاونی‌ها در اقتصاد بیشتر است .

برای نمونه در فرانسه بیشتر از 15 درصد از اقتصاد در دست تعاونی هاست و در نیوزلند این عدد بیشتر از 19 درصد است , در حالی که تعداد تعاونی‌های ان‌ها ، به شدت از ایران کمتر است , از انجا که منابع محدود ، و نیازها نامحدود است ، باید تعاون‌های موجود را تقویت کنیم و اجازه ادغام سریعتر ان‌ها را در اقتصاد صادر کنیم .

اینگونه تعاونی‌ها می‌توانند ، از لحاظ تعداد اعضا و خدمات کار خود را توسعه دهند , گام اول را که به توسعه دولت الکترونیک در حوزه تعاون برمی‌گردد ، شرح دادید , گام دومی که برداشته‌اید ، چیست ؟ گام دوم ما توسعه نواوری است .

معاونت امور تعاون ، به دنبال کمک به تعاونی‌های سنتی است ، تا بتوانند بهره وری شان را افزایش دهند و از فعالیت‌های سنتی به سمت فعالیت‌های مدرن و بهره ور گذار کنند , همینطور از تعاونی‌ها نوبنیان و دانش بنیان حمایت کنیم , در همین راستا خط اعتباری ویژه ای را برای تعاونی‌های دانش بنیان با نرخ 12 درصد ایجاد کردیم که بحثی تشویقی است .

دوم اینکه مراکز نواوری را تاسیس کردیم , تا امروز ، 7 مرکز نواوری ، فعالیت‌های خود را اغاز کرده‌اند , با کمک « معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری » و همکاری « صندوق نواوری و شکوفایی » این خدمات را توسعه می‌دهیم .

به فضل خدا ، در پاییز امسال « مرکز ملی نواوری توسعه تعاونی ایران » ( منتا ) افتتاح می‌شود , مراکز نواوری و توسعه تعاونی‌ها ، تعاونی‌های استانی را به سمت ارتقای بهره وری و مدرن‌سازی و خروج از ساختارهای سنتی هدایت می‌کنند , این مراکز ، همچنین از جوانان خلاقی که بتوانند فعالیت‌های استارتاپی خود را به صورت تعاونی دراوردند ، حمایت می‌کند و حمایت‌های بخش تعاون از ان‌ها را به صورت حداکثری ادامه می‌دهد .

توسعه نواوری به منزله توسعه کیفی تعاونی‌ها است , در راه حمایت مالی از تعاونی‌ها چه چالش هایی وجود دارد ؟ در سال‌های گذشته قوانینی وضع شدند که از قبل ان‌ها رانت هایی ایجاد شدند , بر این اساس ، یک سری انگیزه‌های کوتاه مدت برای تشکیل تعاونی‌ها ایجاد شد ؛ اما اعتقاد داریم که باید با منابع محدود این حوزه بهتر از اینها کار کنیم .

سعی کردیم ، منابع محدود را برای حمایت از تعاونی‌های اشتغالزا هدایت کنیم , به این منظور ، خط اعتباری را با نرخ ترجیحی برای حمایت از تعاونی‌های جوانان و دانشجویان ، و تعاونی‌های زنان و تعاونی‌های توان یابان ایجاد کردیم , برای این تعاونی‌ها تا سقف 500 میلیون تومان بدون نیاز به وثیقه ، ضمانت نامه صادر می‌کنیم .

برای تعاونی‌های برتر ملی هم تا سقف 1,5 میلیارد تومان تسهیلات ، با نرخ ترجیحی و بدون وثیقه پرداخت می‌کنیم , توفیق دیگر معاونت تعاون ، افزایش تسهیلات پرداختی بانک توسعه تعاون در سال 98 نسبت به 96 است .

میزان این تسهیلات از 6 هزار و 500 میلیارد تومان در سال 96، به 14 هزار و 500 میلیارد تومان در سال 98 رسیده است , همچنین سقف صدور ضمانت نامه را 75 درصد افزایش دادیم و از 12 میلیارد تومان به 21 میلیارد تومان رساندیم , همچنین خط اعتباری ویژه ای را برای توسعه تعاونی‌های عمران شهرستانی ایجاد کردیم .

در این قالب خط اعتباری 200 میلیارد تومانی را تعریف کردیم تا تعاونی‌های متقاضی استفاده از این خط ، بدون نیاز به سپرده‌گذاری از تسهیلات بهره مند شوند , همچنین یک خط اعتباری 500 میلیارد تومانی را برای تعاونی‌های کارگری با اولویت تعاونی‌های مسکن کارگری تدارک دیدیم , همچنین یک خط اعتباری 140 میلیارد تومانی با نرخ ترجیحی 12 درصد را با کمک « صندوق کارافرینی امید » برای کمک به تعاونی هایی که در حوزه تولید ماسک ، گان ، مواد ضدعفونی و دستکش فعالیت می‌کنند ایجاد کردیم .

بسیاری از این ماسک‌ها که مردم استفاده می‌کنند ، تولید تعاونی‌ها و تعاونی تامین نیاز پوشاک کشور است ، که خط تولید خود را به خط تولید ماسک تغییر دادند , اقدامات اموزشی هم جزیی از کار است , سال گذشته 1.

7 میلیون « نفرساعت » اموزش را به تعاونی‌ها ارائه کردیم , همچنین فعالیت‌های ویژه ای را برای حمایت از پایان نامه‌های دانشجویی ، انجام می‌دهیم ؛ اندیشکده تعاون را هم راه اندازی کردیم که افتتاح رسمی ان ، به صورت همزمان با مرکز نواوری ظرف هفته‌های اینده در پاییز امسال رخ می‌دهد , این حمایت‌ها در سطوح مختلف سازماندهی شدند تا یک شبکه نخبگانی را پشتیبان فعالیت‌های خود ، قرار دهیم .

خوشبختانه کیفی‌سازی تعاونی‌ها خوب پیش می‌رود , در حال حاضر به action paln ( برنامه عملیاتی ) خود دست یافته‌ایم , در حال حاضر چه تعداد تعاونی در کشور وجود دارند و کدام گروه از تعاونی‌ها پرتعدادتر هستند ؟ نزدیک به 94 هزار تعاونی فعال در سطح کشور وجود دارند که بیش از 50 درصد از ان‌ها تولیدی هستند .

عمده این تعاونی‌های تولیدی ، در بخش کشاورزی و دامپروری فعالیت می‌کنند , همچنین نزدیک به 9 هزار تعاونی مسکن در کشور وجود دارند , انتقادات زیادی از عملکرد تعاونی‌های مسکن مهر وجود داشت .

عده ای اعتقاد دارند که این تعاونی‌ها موجب کندی تحویل مسکن به متقاضایان کم درامد شدند , شما چه ارزیابی دارید ؟ تعاونی‌های مسکن مهر ، 840 هزار واحد ساختند و تحویل مردم دادند , بیش از 91 درصد کار تمام شده است و 9 درصد باقی مانده هم در دولت تدبیر و امید تحویل داده می‌شود ؛ البته این تعاونی‌ها 74 هزار پرونده حقوقی داشتند .

طی 1 سال گذشته ، ان‌ها را با تشکیل کمیته‌های موارد خاص استانی به 14 هزار مورد کاهش دادیم که این توفیق بزرگی است , به لطف خدا تلاش می‌کنیم پرونده‌های تعاونی مسکن مهر تا پایان دولت تدبیر و امید بسته شود ؛ البته باید در نظر داشت که دولت اقای احمدی‌نژاد تنها 14 درصد واحدهای مسکن مهر را تحویل داد ؛ اما دولت‌های یازدهم و دوازدهم ان را به 91 درصد رساندند , زمانی که به این وزارتخانه امدید و برنامه‌های خود را اعلام کردید ، چه میزان با شما مخالفت شد ؟ همیشه در مقابل تغییر مقاومت شکل می‌گیرد .

این مقاومت‌ها را در برابر « لایحه اصلاح قانون تعاون » هم می‌بینیم , 8 سال است که این لایحه در مجلس شورای اسلامی سرگردان است , بارها در این مورد با ذی نفعان خود جلسه گذاشتیم .

هرگاه خواستیم ، به توسعه شفافیت کمک کنیم ، مقاومت کردند , اگر ببینیم که مقاومت جدی شکل می‌گیرد ؛ مقاومتی که منافع عمومی را به خطر می‌اندازد ، حتما ان را به اطلاع عموم می‌رسانیم , همه ذی نفعان بخش تعاون از اینکه بخش تعاون ، روان تر ، پویاتر ، شفاف تر شود ، نفع اقتصادی می‌برند .

کسانی که در برابر شفافیت ایستاده‌اند ، بدانند که از لحاظ اقتصادی هم برای ان‌ها اشتباه است , بودجه بخش تعاون هم ناکافی به نظر می‌رسد , بودجه اختصاصی بخش تعاون که موجب شکل‌گیری و توانمندسازی تعاونی‌ها می‌شود ، با وجود افزایش ، کم است .

زمانی که من به وزارتخانه امدم ، بودجه اختصاصی ما ، 5 میلیارد تومان بود که با پیگیری معاونت تعاون ، 12 برابر شد و به 70 میلیارد تومان رسید , اما اگر بخش تعاون بخواهد وظایف قانونی خود را انجام دهد ، این بودجه 12 برابر شده باید 12 برابر شود , در حال حاضر به کمک معاونت توسعه کارافرینی و اشتغال وزارت کار توانستیم ، قانون 20 درصد تخفیف بیمه ای را در راستای حمایت هدفمند از تعاونی‌ها اجرا کنیم .

این تخفیف شامل حال کسانی می‌شود که شاغل و عضو تعاونی‌ها هستند , دولت هزینه‌های این تخفیف را می‌پردازد ؛ چراکه معاونت تعاون از این بابت پولی را در اختیار نداشت , یکی از منابع بخش تعاون ، از محل واگذاری شرکت‌های دولتی تامین می‌شود .

تا به حال چقدر از این محل دریافت کرده‌اید ؟ متاسفانه حق بخش تعاون از واگذاری دیده نشده است , در این مورد با رییس سازمان خصوصی‌سازی صحبت کردم , زمانی که مقام معظم رهبری صراحتا تاکید می‌کنند که توجه ویژه ای برای بخش تعاون قائل هستند ، تمام روسای سازمان‌ها موظفند که بنابر قانون و هم بنابر فرمایشات ایشان ، وظایف و تکالیف قانونی خود را انجام دهند .

از سال 88 تا به حال ، درباره پرداخت 30 درصد از درامدهای دولتی از ناحیه واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش تعاون ، بد عمل شده است , سال گذشته و امسال ، هزار میلیارد تومان در قانون بودجه برای پرداخت مطالبات بخش تعاون وارد شد ؛ البته در بودجه سال جاری 800 میلیارد تومان به صورت جداگانه ، برای این بخش دیده شده است , امیدوارم اختصاص تمام رقم‌های پیش بینی شده از این محل محقق شود و دیگر مطالبات جامانده نداشته باشیم .

در همین حال ، همکاران من در معاونت امور تعاون ، به این منابع بسنده نکرده‌اند , بر این اساس ، راهکارهای خلاقانه ای را به دولت پیشنهاد داده‌اند تا در شرایطی که دولت به لحاظ مالی محدودیت دارد ، مطالبات بخش تعاون را دریافت کنیم , درصد تحقق بودجه بخش تعاون چقدر است ؟ بیش از 60 درصد .

اما چون امسال و سال گذشته دولت محدودیت بودجه ای داشت ، چنین اتفاقی رخ داد , برای حمایت از تعاونی‌های مرزنشین ، که بار خالی نشدن مناطق مرزی را به دوش کشیده‌اند ، چه اقداماتی انجام شده است ؟ تعاونی‌های مرزنشین یک رقیب سالم برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند , ان‌ها در چارچوب مقررات مرزی فعالیت می‌کنند .

تعاونی‌های مرزنشین به ازای ، صادارت می‌توانند واردات انجام دهند , پیش از اینکه من به معاونت امور تعاون ، بیایم ، تعدادی کالاهایی که تعاونی‌های مرزنشین می‌توانستند مورد مبادله قرار دهند ، از بیش از 30 به 18 قلم رسیده بود , با مذکره با کمسیون اقتصادی دولت ، اقایان را قانع کردیم ، که ان را به بیشتر از 54 قلم کالا افزایش دهند .

ضمن اینکه توانستیم با کمک وزارت کشور ، توسعه فعالیت‌های مرزنشینان را از مسیر متفاوت ممکن کنیم تا ضمن حفظ امنیت مرزها ، فعالیت‌های اقتصادی تعاونی‌های مرزنشین متوقف نشود , برای تامین ارز مورد نیاز تعاونی‌های مرزنشین چه اقدامی انجام شده است ؟ اصل مشکل تعاونی‌ها ، تامین ارز مورد نیازشان است , بانک مرکزی به دلیل تحمیل شدن تحریم‌ها ، در تامین ارز محدودیت‌های جدی دارد .

البته با افزایش تعداد اقلام کالایی ، فعالیت ان‌ها هم افزایش یافته است , با مشکلاتی که پس از واگذاری واحدهای صنعتی و … اتفاق افتاد ، کارگران تمایل خود را برای اداره شرکت هایشان در قالب تعاونی اعلام کردند , چرا تاکنون اقدامی در این مورد صورت نگرفته است ؟ اگر تعاونی کارگران شرکت هفت تپه شکل گرفته بود ، امروز کارگران در مدیریت ان نقش داشتند .

اگر این اتفاق رخ می‌داد و هفت تپه به شکل تعاونی اداره می‌شد ، چنین تخلفاتی را در واگذاری این شرکت نمی‌دیدیم , اخیرا برای اداره باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال به شکل تعاونی پیشنهاد خود را به وزارت ورزش ارائه داده‌ایم , هواداران این باشگاه‌ها می‌توانند در قالب تعاونی سهامی عام ، از باشگاه خود حمایت کنند .

این مسیر ، بهترین مسیر برای واگذاری‌های شرکت هایی است که سویه‌های اقتصادی و اجتماعی دارند , همین حالا یکی از بزرگترین باشگاه‌های فوتبال جهان ، یعنی بارسلونا ، در قالب تعاونی اداره می‌شود , در بخش مالی اقتصاد کشور حتما تعاونی می‌تواند موثر باشد .

در دنیا معتبرترین شرکت‌های جهان در حوزه بانک و بیمه به شکل تعاونی فعالیت می‌کنند با توجه به اینکه در ماه‌های اخیر شاهد نزول شاخص بورس و کم شدن از ارزش اصل سرمایه مردم بودیم ، ایا در طرح‌های توسعه تعاونی‌ها ، برنامه ای برای بازگشت اصل سرمایه مردم دارید ؟ در حال حاضر تمرکز ویژه ای بر روی « شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی » گذاشته‌ایم , جلسه ای را با 104 تعاونی فعال در این حوزه برگزار کردیم , رییس سابق سازمان خصوصی‌سازی هم در این جلسه حضور داشت .

نیم درصد از جمعیت شهرستان‌ها عضو این تعاونی‌ها هستند , برای این دست تعاونی‌ها و به طور کلی تعاونی هایی که روی پروژه‌های محلی ، استانی و نواور سرمایه‌گذاری می‌کنند ، از ظرفیت « تامین مالی خرد تضمین شده » استفاده می‌کنیم , به این شکل که اگر این تعاونی‌ها طرح هایی مورد تایید « صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون » ارائه دهند ، اصل سرمایه مردم تا دو سال پس از بهره بردای ، تضمین داده می‌شود .

یکی از برنامه‌های معاونت امور تعاون ، کمک به تعاونی‌های مسکن کارگری برای ساخت مسکن در حاشیه شهرک‌های صنعتی عنوان شده است , این کار در چه مرحله ای است ؟ 8 نقطه برای ساخت مسکن شناسایی شده‌اند و کار در 4 نقطه کار اغاز شده است , 2 هزار نفر هم ثبت نام کرده‌اند .

در همین حال خط اعتباری 500 میلیارد تومانی را با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار به صورت 10 ساله در اختیار تعاونی مسکن کارگری قرار می‌دهیم تا تعاونی‌های مسکن کارگری احیا شوند , در سال‌های گذشته به سبب حضور پرتعداد فروشگاه‌های زنجیره ای ، تعداد زیادی از تعاونی‌ها مصرف کارگری از رونق افتادند و تعطیل شده‌اند , از انجا که قدرت خرید خانوارهای کارگری نزول داشته است ، فعالان کارگری بر ضرورت حمایت از اینگونه تعاونی‌ها با هدف حذف واسطه‌ها و امکان خرید کالاها به قیمت ارزان تر تاکید کرده‌اند .

برای توسعه این تعاونی و فعال‌سازی تعاونی‌های قدیمی چه برنامه ای دارید ؟ به زودی خبرهای خوبی را در این زمینه می‌شنوید ؛ چراکه با گروهی از تعاونی‌ها وارد همکاری شدیم تا روی rebranding ( بازسازی برند ) خود کار کنند , در سال‌های گذشته بارها شاهد اعتراض کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت بودیم , گفته می‌شود که با ازادسازی سهام عدالت ، وضعیت این گروه در ابهام فرو رفته است .

ایا تصمیمی برای این تعاونی‌ها گرفته شده است ؟ با وزارت اقتصاد در تعامل هستیم , تا دو ماه اینده مذاکره نهایی می‌شوید , با توجه به اینکه چند صد نفری برای این تعاونی‌ها مشغول به کار بودند ، در حال مذاکره با اتاق تعاون هستیم تا محور ماموریت‌های این افراد تغییر کند ؛ اینگونه همچنان می‌توانند شاغل بمانند .

گفتگو : پیام عابدی.