زمان واریز یارانه معیشتی مهرماه | افزایش مبلغ یارانه در مهرماه صحت دارد ؟

۱۴۰۰/۰۷/۱۰ ۱۱:۱۳:۰۳

یارانه معیشتی مهرماه شنبه 10 مهرماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود .انچه دیگران می‌خوانند : عکس خصوصی پسر امین حیایی در کنار نامزدش | عکسهای دارا حیایی دلخوشی مهران غفوریان بعد از بیماری نگران کننده‌اش | مهران غفوریان و همسرش عکس لورفته از پوشش لاکچری بازیگر سریال گاندو | عکسهای لیلا اوتادی بازیگر سریال گاندو عکس لورفته از مهمانی خصوصی پژمان بازغی و سام درخشانی | عکسهای سام درخشانی کلیک کنید : سیلی مجری معروف به مهمان روی انتن زنده مه شو : طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه معیشتی ، بیست و یکمین مرحله یارانه معیشتی مردادماه 1400 ساعت 24 (10 مهرماه ) به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد , یارانه معیشتی در دولت ابراهیم رییسی افزایش خواهد یافت ؟ مبلغ یارانه معیشتی افزایش نیافته است , زمان واریز یارانه معیشتی مهرماه مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌های کشور از پرداخت « بیست وسومین » مرحله یارانه معیشتی به حساب سرپرستان خانوار در ساعت 24 روز شنبه 10 مهرماه خبر داد .

وی با اعلام این خبر گفت : به مانند دوره‌های پیشین ، واریزی‌ها یارانه معیشتی به حساب خانواده‌های یک نفره 55 هزار تومان ، خانواده‌های دو نفره 103 هزار تومان ، خانواده‌های سه نفره 138 هزار تومان ، خانواده‌های چهار نفره 172 هزار تومان و خانواده‌های پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان می‌باشد , وی یاداور شد ؛ دراین ماه ، « دهمین قسط » از پرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی ، از حساب سرپرستان خانواده هایی که این وام را دریافت نموده‌اند ، کسر خواهد شد , کسانی که یارانه نگرفته‌اند بخوانند ابهامات و سوالات مردم درباره یارانه تمام شدنی نیست .

در اخبار تعداد قابل توجهی کامنت درباره یارانه قابل مشاهده است که نیاز به پاسخگویی دارد , اگر سوال یا مشکلی در این مورد دارید از این پس می‌توانید به سامانه مربوطه تماس بگیرید , 60 خط گویا برای پاسخگویی به سوالات و مشاوره به مردم راه اندازی شده تا به مشکلات مردم در حوزه یارانه پاسخ داده شود .

طبق اعلام اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها ، 60 خط گویا برای پاسخگویی به سوالات و مشاوره به مردم راه اندازی شده است , مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌های کشور در این مورد گفت : هموطنان گرامی می‌توانند در تهران با شماره 43857 و در شهرستان‌ها با شماره 43857-021 تماس بگیرند و در 24 ساعت شبانه روز اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنند , همچنین در ساعات اداری به طور مستقیم با کارشناسان واحد پاسخگویی مشکل خود را مطرح و پیگیری کنند یا در صورت نیاز به سازمان‌های مربوطه و دفاتر همکار معرفی شوند .

یارانه نقدی از اذرماه افزایش خواهد یافت ؟ مسعود میرکاظمی ، رییس سازمان برنامه و بودجه گفته است : با توجه به توزیع یارانه‌ها در بخش‌های مختلف اثار مثبت و اثربخشی مطلوب و قابل قبولی در بهبود سفره مردم ، شاخص کلان اقتصادی و بخش تولید دیده نمی‌شود , هرچند رییس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید یارانه نقدی تاثیری در بهبود معیشت مردم نداشته اما اخرین اخبار حاکی از افزایش این مبلغ احتمالا تا پایان فصل پاییز است , روزنامه همشهری امروز نوشته است : اگرچه عده ای معتقدند ترکیب دولت رییسی در کنار وعده‌های انتخاباتی او احتمال محقق شدن تغییرات در نظام پرداخت یارانه را جدی تر می‌کند اما کسری بودجه و منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این طرح‌ها همچنان محل سوال هستند ، علاوه بر اینکه براساس اظهارات پیش از انتخابات رییسی ، احتمالا باید تا پایان فصل پاییز در انتظار وقوع تحولات یارانه ای بمانیم .

این روزنامه همچنین یاداوری کرده است : رییسی در برنامه‌های انتخاباتی خود بارها به ناکافی بودن مبلغ یارانه نقدی اشاره کرده بود و اکنون گفته می‌شود افزایش مبلغ یارانه یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم است و تمامی اعضای دولت برسر اجرای ان اتفاق نظر دارند , با این همه پرداخت مبالغ مشابه یارانه در مرداد ماه 1400 نشان داد برنامه افزایش یارانه درصورتی که قرار بر اجرای ان باشد و به سبک معمول وعده‌های انتخاباتی به فراموشی سپرده نشود ، ظاهرا به زمان بیشتری نیاز دارد , اگر قرار بر تغییر مبالغ یارانه از اذر ماه امسال باشد ، ممکن است مبلغ یارانه چقدر شود ؟ در حال حاضر دو یارانه واریز می‌شود .

اولین یارانه واریزی مهر همانند ماه‌های قبل یارانه معیشتی بنزین است , طبق زمان بندی که از دومین مرحله واریز یارانه‌ها اجرایی شد ، واریز یارانه معیشتی بنزین در روز دهم هر ماه انجام می‌شود , یعنی یارانه معیشتی مردم در مهر حدود دو هفته دیگر پرداخت می‌شود .

همچنین مبلغ این یارانه از ابتدا تاکنون بدون تغییر بوده ، به نحوی که خانواده‌های یک نفره 55 هزار تومان ، خانواده‌های دو نفره 103 هزار تومان ، خانواده‌های سه نفره 138 هزار تومان ، خانواده‌های چهار نفره 172 هزار تومان و خانواده‌های پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان یارانه معیشتی می‌گیرند , یارانه نقدی ، دومین واریزی مهر است , این یارانه نیز براساس زمانبندی باید در روز بیستم مهر به حساب سرپرستان خانوار واریز شود .

مبلغ این یارانه نیز طی چندین سال گذشته بدون تغییر بوده ، به نحوی که همه‌ی خانوارهای مشمول مبلغ 45 هزار و 500 تومان به ازای هر یک از اعضای خانواده دریافت می‌کنند , با وجود چنین روندی تاکنون دو سناریو رقم دار منتشر شده است , اولین ان مربوط به اظهارات ابراهیم رییسی است که برای کاهش هزینه خانواده‌ها وعده داده که کارت اعتباری معیشت صادر می‌شود .

بر این اساس به ازای هر یک از اعضای خانوار در سه دهک اول 200 هزار تومان و دو دهک بعدی 150 هزار تومان اعتبار ماهانه قرض الحسنه با کارمزد دو درصد تخصیص یابد , این یارانه برای خانواده پنج نفره سه دهک اول 200 هزار تومان و برای دهک‌های چهارم و پنجم 150 هزار تومان به ازای هر نفر است , انطور که رییسی گفته این کمک‌های معیشتی قرار است به دولت برگردد اما او گفته به خانواری که در پرداخت اقساط مشکل داشته باشد یارانه بازپرداخت تعلق می‌گیرد .

اما دومین اظهار نظر مربوط به محسن رضایی است , پیشنهاد معاون اقتصادی رییس جمهور چیست ؟ محسن رضایی وقتی کاندیدای ریاست جمهوری بود گفت که یارانه‌ها را 10 برابر می‌کند و 60 میلیون نفر یارانه 450 هزار تومانی می‌گیرند , بنابراین دومین سناریو در دولت به اظهارات معاون اقتصادی برمی‌گردد که به احتمال زیاد پیشنهاد افزایش 10 برابری را در دولت مطرح می‌کند .

علاوه بر این ، جوان‌ترین وزیر کابینه دولت رییسی موافقت خود را با افزایش یارانه‌ها اعلام کرده است , وزیر کار از روش جدید برای شناسایی مشمولان یارانه گفته است , حجت الله عبدالملکی گفته است : قطعا این یارانه ای که الان پرداخت می‌شود اثر رفاهی ویژه ای ندارد .

جدا از بدنه دولت ، در مجلس نیز زمزمه‌های در حوزه کاهش یا افزایش یارانه‌ها وجود دارد ، مجلسی‌ها به دنبال این هستند که موضوع حذف یارانه‌ها را به رفراندوم بگذارند ,.