عربستان : از تلاش‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای حمایت می‌کنیم !

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۸:۰۲:۴۳


به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان ، شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد : فیصل بن فرحان ال سعود ، وزیر امور خارجه عربستان در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه اتریش مدعی شد : از تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای حمایت می‌کنیم , او همچنین در اظهاراتی خلاف واقع ادعا کرد : اولویت ما برقراری صلح در یمن باقی خواهد ماند و حق دفاع از خود و پاسخ دادن به حملات را برای خودمان محفوظ می‌دانیم ! وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین مدعی شد ریاض بار‌ها خواستار افشای همه اسناد مربوط به 11 سپتامبر بوده و تمامی اسناد امریکا عدم دست داشتن این کشور در این حملات تروریستی را فاش می‌کند ! وزیر امور خارجه اتریش نیز در این نشست مشترک خبری گفت : ما درباره اوضاع یمن ، ایران و افغانستان گفتگو کردیم , شاهد فاجعه در یمن هستیم ، عربستان تلاش‌های مثبتی برای دستیابی به راه حل مسالمت امیز و پایان مشکل در یمن دارد ! ما درباره همه تهدیدات علیه عربستان به ویژه غیرنظامیان گفتگو کردیم .

ما حملات موشکی و پهپادی به خاک عربستان را محکوم می‌کنیم , تنها راه پیشرفت ، مذاکره است و این موضوع بخشی از مذاکرات فردا در عمان خواهد بود , به نظر من ، عربستان نقش مهمی ایفا می‌کند .

او همچنین مدعی شد : درباره ایران ، ما از گام‌ها در تماس مستقیم و نشستن دو طرف پای میز مذاکره برای رسیدن به راه حل استقبال می‌کنیم , اما اقداماتی که تا امروز از این دولت شاهد بوده‌ایم امیدوارکننده نبوده است , مدیرکل اژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منطقه سفر کرد و سخنان خود را به اطلاع مقامات ایرانی رساند .

امیدواریم مذاکرات مربوط به توافقنامه هسته ای از سر گرفته شود , توافقنامه ایده ال نیست ، اما بهتر از نبود ان است , وزیر خارجه اتریش در ادامه گفت : ما در برابر طالبان که به قدرت در افغانستان بازگشتند ، قواعد درگیری جدیدی تعیین کردیم .

نمی‌خواهیم طالبان یک جور حرف بزند و جور دیگر عمل کند , دولتی که تشکیل دادند انطور که می‌گفتند نبود , دولت فراگیر نیست و ما نمی‌خواهیم افغانستان به پناهگاهی برای تروریسم تبدیل شود و صادرکننده تروریسم باشد ، زیرا نه فقط تهدیدی برای منطقه خلیج ( فارس ) بلکه همچنین برای اروپا خواهد بود .

پیش از این نیز وزیر خارجه عربستان در نشستی چهارجانبه میان برخی از کشور‌های اتحادیه عرب در سخنانی مداخله جویانه خواستار بازرسی سایت‌های هسته ای ایران شده بود , او در پی ناکامی این کشور در مقابل نیرو‌های یمنی و گیر کردن در باتلاق جنگ علیه مردم یمن مدعی شده بود : ایران در امور کشور‌های عرب منطقه دخالت کرده و باید راهکار هایی را برای جلوگیری از این اقدام اتخاذ کرد , اخیرا مدیرکل اژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه ای اعلام کرده بود که نگران است اطلاعات مربوط به تاسیسات هسته ای که ایران اجازه بررسی ان‌ها را به بازرسان نداده است ، همچنان حل نشده باقی بماند .

او همچنین مدعی شده بود که تهران باید در اسرع وقت این مسئله را حل کند , مذاکرات جداگانه و غیرمستقیم بین امریکا و ایران برای بازگشت هر دو به تعهدات مرتبط با توافق هسته ای از ماه ژوئن متوقف شده است , واشنگتن و متحدان اروپایی ان از دولت ابراهیم رییسی ، رییس جمهور ایران - که در ماه اوت بر سر کار امده است - خواسته‌اند به مذاکرات باز گردد .

رافائل گروسی ، مدیرکل اژانس بین‌المللی انرژی اتمی که شب گذشته ( شنبه ) در راس هیاتی به منظور دیدار و گفت وگو با رییس سازمان انرژی اتمی وارد تهران شد ، پیش از ظهر امروز یکشنبه 21 شهریور ماه با حضور در محل سازمان انرژی اتمی با محمد اسلامی ، رییس این سازمان دیدار و گفت وگو کرد , انتهای پیام /.