با تیم اقتصادی دولت دوازدهم به کدام سو می‌رویم ؟

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۰:۵۹:۰۱

محسن جلال پورمحسن جلال پور سال دارد به نیمه می‌رسد اما موتور اقتصاد ایران هنوز روشن نشده است , پنج ماه اول سال به تعطیلات و ماه مبارک رمضان و انتخابات و تشکیل کابینه گذشت و وزرای اقتصادی قطعا شهریور را نیز به عزل و نصب معاونان و روسای سازمان‌ها مشغول خواهند بود , شاید از مهرماه به بعد موتور سیاست‌گذاری روشن شود .

این روزها مکرر با این سوال مواجه می‌شوم که وضعیت اقتصاد ایران با تیم جدید اقتصادی دولت چه خواهد شد ؟ قطعا سوال سختی است و پاسخ دادن به ان منوط به اعلام برخی برنامه‌ها و سیاست‌ها از سوی دولت است اما به دو دلیل می‌شود نسبت به اینده امیدوار بود , دلیل اول : دولت دوازدهم راه دولت یازدهم را ادامه خواهد داد , ثبات اقتصادی و ارامش ، مهم‌ترین مشخصه دولت یازدهم بود .

منطقی است اگر بگوییم در دولت دوازدهم نیز با سیاست‌های شوک اور و غافلگیر کننده مواجه نخواهیم بود , دلیل دوم : همه اعضای تیم اقتصادی دولت ، پیشینه ای مشخص و قابل ارزیابی دارند , ویژگی مشترک انها ، رفتارهای سنجیده و غیر رادیکال و دوری از بداهه نوازی است .

اما تیم اقتصادی در دولت دوازدهم تغییراتی داشته و باید ببینیم این تغییرات چه اثری بر کلیت سیاست‌گذاری اقتصادی در دولت دوازدهم خواهد داشت , محمد شریعتمداری جای محمدرضا نعمت زاده را گرفته است , اقای نعمت زاده به هرحال تلاش زیادی کرد و برخی زحمات ایشان قابل‌تقدیر است .

البته این اواخر سنگینی تصمیم‌های انی روی سر بنگاه‌ها سنگینی می‌کرد , توقف ناگهانی ثبت سفارش خودروهای خارجی از این دست تصمیم‌های ناگهانی بود , شریعتمداری اما اهل وارد کردن شوک نیست .

کارشناسان را طرف مشورتش قرار می‌دهد , متواضع است و اشتباهات احتمالی‌اش را زود جبران می‌کند , در دوره اقای نعمت زاده سیاست‌های تجاری به نوعی در حاشیه سیاست‌های صنعتی قرار داشت اما قطعا در دوره شریعتمداری تجارت ، پیشران رشد اقتصادی خواهد شد .

او مدیری است که می‌تواند تکنوکرات‌های صنعتی را جذب کند , مورد اعتماد حاکمیت است و در دولت نیز نفوذ خوبی دارد , از همه مهم تر این که مدافع بازار و رقابت است و قول داده فضای کسب وکار را اصلاح کند .

مسعود کرباسیان نیز جای علی طیب نیا را گرفته است , به رسم ادب و احترام ، اقای طیب نیا را شایسته تقدیر و سپاس ویژه می‌دانم و برایش ارزوی سلامتی و توفیق دارم , اقای کرباسیان هم مدیری مقتدر و مدافع اصلاحات است .

چرخه کار را تا اصلاح نکند دست بر نمی‌دارد , به خوبی از پس اصلاحات گمرک برامد و به نظر می‌رسد قدرت شخم زدن نظام معیوب مالیاتی را نیز دارد , کرباسیان استاد ارتباط است و به واسطه قدرت اجرایی و تعامل بالا قطعا می‌تواند یکی از وزرای موفق اقتصادی این دولت باشد .

به این ترتیب فکر می‌کنم ترکیب تیم اقتصادی با ورود دو چهره جدید ، تقریبا در تداوم تیم قبلی عمل خواهد کرد , به خصوص این که چهره‌های موثر تیم قبلی همچنان در دولت حضور دارند , اسحاق جهانگیری معاون اول سرشناس و قابل احترام که به واسطه تجربه و تسلطی که دارد ، نقش تعیین کننده ای در سیاست‌گذاری خواهد داشت .

او درد اقتصاد ایران راخوب می‌داند و ازمطلع‌ترین افراد نسبت به مسائل حال حاضر کشور است , محمدنهاوندیان نیز بدون شک نماینده بخش خصوصی در دولت دوازدهم است که پیش از این گرفتار حواشی و تشریفات دفتر رییس جمهور بوده و اکنون با فراغ بال می‌تواند روی مسائل اقتصادی تمرکز کند , اوهم چنین نزدیکی زیادی به رییس جمهور روحانی دارد که در پیشبرد برنامه‌های تیم اقتصادی بسیار موثرخواهد بود .

وجود مسعود نیلی که اشراف کاملی نسبت به مسائل اقتصادایران دارد قطعا برای دولت دوازدهم ارزشمند خواهد بود , او اکنون دستیار اقتصادی رییس جمهور است و در نشست‌های دولت شرکت می‌کند , نزدیکی بیشتر او به رییس جمهور نوید بخش تحولات بنیادین در اقتصاد ایران است .

در کنار این‌ها باید از ولی الله سیف یاد کنم که قرابت زیادی با تیم فکری دولت دارد , اقای سیف مشکلات موسسه‌های مالی و اعتباری را تا حد زیادی حل کرده و کار بزرگ تر او ، اصلاح نظام بانکی در سال‌های پیش رو خواهد بود , محمدباقر نوبخت نیز امین و مورد اعتماد رییس جمهوری است و هماهنگ با اقای روحانی عمل می‌کند .

باید امیدوار باشیم که در سایه حمایت‌های رییس جمهوری ، سازمان برنامه و بودجه نقش موثرتری در اقتصاد کشور ایفا کند ,.