پیش بینی مهم درباره افت قیمت مسکن

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۰:۰۴:۵۲


به گزارش پایگاه خبری نامه نیوز : قیمت مسکن در چند سال اخیر روند روبه افزایشی داشته است , افزایش قیمت مسکن باعث شد بسیاری از مردم برای سکونت به حاشیه‌های شهر بروند , افزایش قیمت مسکن دلیل مشکلات بسیاری برای مستاجران شد .

همچنین با افزایش چشمگیر قیمت مسکن خریدن خانه تبدیل به رویایی دست نیافتنی برای بسیاری شده است , در ادامه جزییاتی درباره روند قیمت مسکن را میخوانیم , پیش بینی مهم درباره کاهش قیمت مسکن عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه وزارت اقتصاد موظف به اجرای دقیق قانون مالیات بر خانه‌های خالی ، است ، گفت : این قانون قیمت مسکن را کاهش می‌دهد .

علی اصغر خانی با اشاره به ابلاغ ایین نامه اخذ مالیات از خانه‌های لوکس توسط دولت ، اظهار کرد : اخذ مالیات از خانه‌های خالی و لوکس یکی از مباحث جدی کمیسیون عمران مجلس در دروه یازدهم بود که پس از بررسی‌های مفصل با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌ها ، کارشناسان و مختصصان دانشگاهی تدوین و در صحن علنی به تصویب رسید , وی با تاکید بر این که دستگاه‌های دولتی به ویژه وزارت اقتصاد به عنوان متولی اصلی موظف به اجرای دقیق این قانون هستند ، افزود : خانه هایی که عرف جامعه بوده و عموم مردم هم از ان‌ها استفاده می‌کنند کاملا مشخص است , اما برخی افراد به دنبال زندگی متفاوت در خانه هایی با متراژ بالا و تجهیزات لوکس هستند که البته تعداد این خانه‌های چندان زیاد نیست و چیزی حدود 4 درصد خانه‌های کشور را تشکیل می‌دهد .

لذا تلاش کردیم با تصویب قانونی از خانه‌های لوکس مالیات اخذ کنیم , وی ادامه داد : اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی به دلیل تعداد بالا واحدهای خالی از سکنه در صورت عرضه به بازار تاثیری مثبتی در کاهش قیمت‌ها خواهند داشت , عضو کمیسیون عمران مجلس گفت : برخی افراد که بیش از 100 واحد خالی در اختیار دارند با ترفندهای مختلف اعم از انجام معاملات صوری و .

,, تلاش می‌کنند ، خانه‌های خالی خود را مخفی نگه داشته و از پرداخت مالیات فرار کنند از این رو دولت باید با جدیت این قانون را اجرایی کند .

خانی بیان کرد : متاسفانه تغییر و تحولات دولت به دو طرح اصلی کمیسیون عمران شامل مالیات بر خانه‌های خالی و جهش تولید مسکن ضربه زد و اجرای ان را به تاخیر انداخت , امیدواریم با روی کار امدن دولت جدید ، قانون مالیات بر خانه‌های خالی در اسرع وقت جرایی شود چرا که ضمن کاهش قیمت موجب انضباط در بازار مسکن می‌شود , با یک میلیارد خانه‌ی چند متری در تهران می‌توان خرید ؟ اپارتمان‌های تا یک میلیارد تومان در تهران را می‌توان در گروه اپارتمان‌های « قیمت مناسب » یا به عبارت دیگر « اپارتمان‌های متناسب با بودجه خانه اولی‌ها » دسته بندی کرد .

بررسی فایل‌های موجود نزد واسطه‌ها و انچه در موتورهای جست وجوی اگهی ملکی ثبت شده است ، حکایت از ان دارد که در چند منطقه تهران امکان خرید اپارتمان نقلی با قیمت حداکثر یک میلیارد تومان وجود دارد , منطقه 4 و نیز مناطق 7 تا 15 را می‌توان به عنوان کانون عرضه خانه‌های تا یک میلیارد تومان معرفی کرد , البته در مناطق 16 به پایین نیز دامنه قیمت مسکن در محدوده ای است که عرضه چنین واحدهایی در این نقاط نیز مقدور است اما در حال حاضر عرضه واحد مسکونی برای فروش در این مناطق بسیار اندک است رشد قیمت خانه در تهران کم شد یک کارشناس با بیان اینکه رشد ماهیانه قیمت مسکن به کمتر از یک درصد رسیده است گفت : تقاضای مصرفی به دلیل کاهش قدرت خرید از بازار مسکن حذف شده و به همین دلیل نه تنها تا پایان سال جاری بلکه تا سال اینده هم این بازار از رکود خارج نمی‌شود .

حسن محتشم اظهار کرد : نزدیک به هشت ماه از سال 1400 گذشته و طی این مدت بازار مسکن در یک محدوده قیمتی قرار داشته است , با وجود انکه تورم عمومی به بالای 40 درصد رسیده ، رشد قیمت مسکن شهر تهران در هفت ماه ابتدای سال 4,5 درصد بوده و رشد ماهیانه ان حدود 0.

6 درصد یعنی کمتر از یک درصد بوده است , علت ان است که در سالهای 97 تا 99 افزایش سنگین حدود 600 درصد را در بازار مسکن تجربه کردیم و در بعضی مناطق به 700 درصد رسید , وی افزود : افزایش قیمت مسکن در سه سال گذشته بیش از انکه از تقاضای مصرفی نشات گرفته باشد ناشی از سرمایه‌گذاری بود .

تقاضای مصرفی در سال 1396 چندان قوی نبود اما به هر حال وجود داشت , بعد از رشد حدود 600 درصد ، خریدهای واقعی و مصرفی به شدت کمرنگ شد , بنابراین سالها طول می‌کشد تا تقاضای مصرفی بتواند دوباره به بازار برگردد .

بانکها 37 میلیون متر مربع خانه خالی در اختیار دارند این کارشناس بازار مسکن با اشاره به موضوع مالیات بر خانه‌های خالی گفت : املاک در اختیار بانکها 37 میلیون متر مربع است که اگر متوسط هر واحد را 100 متر مربع در نظر بگیریم حدود 370 هزار واحد مسکونی یا بعضا تجاری را بانکها در اختیار دارند , طبق این سامانه بانکها باید واحدهای خود را بفروشند یا اجاره بدهند که اجاره دادن در چارچوب ضوابطشان نیست , البته ساخت و ساز هم از وظایفشان نبود اما به هر حال انجام دادند ؛ هرچند در حال حاضر ساخت و ساز بانکها مقداری کاهش یافته اما هنوز کاملا متوقف نشده است .

محتشم تاکید کرد : ما از یک طرف با حدود 2,5 میلیون مسکن خالی و از سوی دیگر افت شدید توان متقاضیان مواجهیم , بنابراین وارد رکود شده‌ایم که نه تنها تا پایان سال جاری بلکه تا سال اینده هم ادامه خواهد داشت .

مگر اینکه تیم اقتصادی دولت بتواند به اقتصاد رونق بدهد , بانک مرکزی باید ارزش پول ملی را حفظ کند ، دلار را در محدوده 28 هزار تومان نگه دارد تا شاهد افزایش قیمت طلا و مسکن نباشیم , اما اگر نتواند این کار را انجام دهد ابتدا با رشد بازار سکه ارز مواجه می‌شویم و سپس با فاصله زمانی باید منتظر افزایش قیمت مسکن باشیم .

خبر مهم برای متقاضیان مسکن ملی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه طی اطلاعیه ای اعلام کرد : امکان ثبت نام ساکنان برخی کلانشهرها در شهرهای جدید در نهضت ملی مسکن فراهم شد , براساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افرادی که ساکن برخی کلانشهرها هستند این امکان را دارند که در شهرهای جدید ثبت نام کنند , همچنین متقاضیانی که در این مدت ثبت نام کرده‌اند اما شهرهای دیگری را انتخاب کرده‌اند ، می‌توانند ثبت نام قبلی خود را در سامانه لغو و انصراف بدهند و مجدد با انتخاب درست شهر جدید ، ثبت نام کنند .

معاونت مسکن و ساختمان در اطلاعیه ای از امکان ثبت نام متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در 28 شهر جدید در 11 استان خبر داد و تاکید کرد : ثبت نام متقاضیان مسکن در 11 کلانشهر در شهرهای جدید انجام می‌شود , معاونت مسکن و ساختمان همچنین نحوه ثبت نام متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن را در برخی از کلانشهرها را اعلام کرد , بر اساس اطلاعات ارایه شده توسط معاونت مسکن و ساختمان ، افرادی که ساکن برخی کلانشهرها هستند ، می‌توانند در شهرهای جدید ثبت نام کنند .

همچنین افرادی که در این مدت ثبت نام کرده‌اند اما شهرهای دیگری را انتخاب کرده‌اند ، می‌توانند ثبت نام قبلی خود را در سامانه لغو و انصراف بدهند و مجدد با انتخاب درست شهر جدید ، ثبت نام کنند , اسامی کلانشهرها و شهرهای جدیدی که امکان ثبت نام نهضت ملی مسکن برای انها فراهم شده است به شرح زیر است : میانگین قیمت یک اپارتمان 50 متری در تهران + جدول با اینکه قیمت اغلب خانه‌های شهر تهران میلیاردی شده است هنوز در محله هایی از جنوب شهر مثل یافت اباد ، خلیج فارس ، شهرری ، بریانک ، مشیریه ، مسعودیه ، خاک سفید ، اتابک ، یاخچی اباد ، جوادیه و برخی دیگر از مناطق می‌توان اپارتمانهای کمتر از 700 میلیون تومان خریداری کرد , متوسط قیمت یک اپارتمان 50 متری در شهر تهران بر اساس معاملات مهرماه 1400 به حدود 1.

5 میلیارد تومان می‌رسد , اما هنوز اپارتمانهایی در محدوده 700 میلیون تومان و کمتر در پایتخت به وفور وجود دارد , البته این خانه‌ها اغلب در مناطق جنوبی هستند و بعضا امکانات کافی ندارند .

اکثرا هم قدیمی ساز هستند , با این حال گزارشهای میدانی نشان می‌دهد بازار این نوع واحدها به نسبت دیگر گروههای قیمتی ، گرمتر است , مهرماه امسال 20 درصد از کل معاملات شهر تهران به واحدهای 500 میلیون تا یک میلیارد تومان اختصاص یافت که رتبه اول از نظر ارزش هر واحد مسکونی را به خود اختصاص دادند .

همچنین هنوز خانه هایی با قیمت کمتر از 500 میلیون تومان وجود دارد که 3,1 درصد کل معاملات شهر تهران را در بر گرفتند , گشتی در اگهی‌های ملکی نشان می‌دهد در جنوب تهران می‌توان با نقدینگی 500 تا 700 میلیون تومان صاحب خانه شد .

یافت اباد ، خلیج فارس ، جیحون ، بریانک ، افسریه ، مسعودیه ، مشیریه ، اذربایجان ، سی متری جی ، هفت چنار ، اهنگ ، خاک سفید ، شهرری ، نازی اباد ، یاخچی اباد ، علی اباد ، اتابک ، علایین ، سنگلج ، جوادیه و حسن اباد از جمله محله هایی هستند که می‌توان در انجا اپارتمان کمتر از 700 میلیون تومان خریداری کرد , البته اغلب فاقد امکانات کافی مثل اسانسور ، انباری و پارکینگ هستند , جهش قیمت مسکن در سالهای اخیر ، بسیاری از خانوارها را از مسکن مناسب دور کرده است ؛ چرا که طی حدود چهار سال گذشته هزینه‌های خرید و اجاره مسکن به شدت بالا رفت .

جابه جایی بسیاری از تهرانی‌ها به محله‌های کم برخوردارتر ، خانه‌های کوچک و قدیمی تر ، وضعیتی است که از رشد سنگین قیمت مسکن نشات گرفته است , طی هفت سال گذشته سهم معاملات واحدهای بالای 5 سال در یک فرایند افزایشی از 42 درصد به 67 درصد از کل معاملات رسیده است , این نرخ حتی اردیبهشت امسال نیز 64 درصد بود که در مهرماه به 67 درصد افزایش یافت .

با توجه به میانگین 31,6 میلیون تومان قیمت هر متر خانه در تهران طبق معاملات مهرماه 1400 یک اپارتمان 50 متری در پایتخت به طور متوسط حدود 1,5 میلیارد تومان ارزش دارد .

بنابراین واضح است که در مناطق شمالی و حتی میانی تهران نمی‌توان با نقدینگی حدود 700 میلیون تومان خانه دار شد و باید به سراغ محله‌های جنوبی رفت , البته در این محله‌ها نیز واحدهای نوساز با نرخهای میلیاردی عرضه می‌شوند و اکثر خانه‌های در محدوده قیمتی 700 تا 800 میلیون تومان را واحدهای بالای 10 سال تشکیل می‌دهند , منطقه 10 شامل محله هایی همچون جیحون ، زنجان ، سلیمانی ، تیموری ، کارون ، هاشمی ، کمیل ، رودکی ، بریانک ، شمشیری ، مالک اشتر و هفت چنار از متراکم‌ترین مناطق تهران است که شواهد نشان می‌دهد هنوز می‌توان در این محله‌ها صاحب مسکن حداقلی شد .

بدین معنا که اگر نقدینگی شما کمتر از 700 میلیون تومان است باید قیمت امکاناتی همچون اسانسور ، پارکینگ و حتی انباری را بزنید که واضح است عمدتا واحدهای قدیمی فاقد این امکانات هستند , در جنوب شرقی تهران شامل محله‌های افسریه ، مسعودیه ، مشیریه ، خاوران و شهرک کاروان و همچنین شمال شرق پایتخت در محله هایی مثل خاک سفید و شمیران نو می‌توان خانه هایی با قیمت 600 تا 700 میلیون تومان پیدا کرد , خانه 700 میلیون تومانی در تهران پیدا می‌شود ؟ به طور کلی بازار مسکن شهر تهران در رکود به سر می‌برد و در مهرماه امسال فقط 5471 معامله در پایتخت منعقد شد .

کاهش قدرت خرید ، اثرگذاری عوامل سیاسی و انتظار انجام مذاکرات هسته ای ، رکود بازار مسکن را تشدید کرده است , همین مساله به کاهش نرخهای پیشنهادی منجر شد , اخرین گزارشها حاکی از ان است که در 30 روز منتهی به 15 ابان ماه 1400 نرخهای پیشنهادی مسکن در تهران 1.

3 درصد نسبت به 30 روز قبل از ان کاهش یافته است , قیمتهای قطعی بر اساس معاملات انجام شده نیز در مهرماه 0,2 درصد نسبت به شهریورماه پایین امد .

قیمت مسکن در مناطق یک تا شش و منطقه 22 بالاتر از متوسط شهر ( متری 31,6 میلیون تومان ) و در 15 منطقه دیگر پایین تر از متوسط است , منطقه 1 با متوسط قیمت 69.

6 میلیون تومان در هر متر مربع گرانترین و منطقه 18 با متری 15,1 میلیون تومان ارزانترین مناطق تهران هستند , این نشان می‌دهد برای خرید مسکن در محله هایی از منطقه 18 مثل خلیج فارس ، شاداباد ، سعیداباد ، تولیددارو ، شهرک ولیعصر ، یافت اباد ، ابراهیم اباد و بهداشت باید به طور متوسط 755 میلیون تومان هزینه کرد .

رشد قیمت خانه در تهران کم شد بنابراین گزارش ، مهرماه 1400 متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران 31 میلیون و 631 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل 0,2 درصد کاهش و در مقایسه مدت مشابه سال قبل 18,4 درصد افزایش یافته است .

همچنین تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود 5,5 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل 29,8 و 36.

8 درصد کاهش را نشان می‌دهد , قیمت خانه در پرمشتری‌ترین مناطق تهران + جدول تقریبا نیمی از معاملات مسکن تهران در پنج منطقه از شهر انجام می‌شود که در این میان منطقه 5 تهران یکی از مناطقی است که همواره بیشترین حجم معاملات را نسبت به دیگر مناطق پایتخت به خود اختصاص می‌دهد , گزارش‌های مرکز امار ایران از بازار مسکن تهران نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از معاملات مسکن پایتخت در پنج منطقه از مناطق 22 گانه شهر تهران انجام می‌شود .

مناطق 5، 10، 2، 4 و 14 در شهریور امسال 48 درصد قراردادهای خرید و فروش مسکن در پایتخت را به خود اختصاص دادند و این نسبت در ماه مهر هم کماکان حفظ شده است , غالب این مناطق در شرق و غرب تهران قرار دادند و یک منطقه از نیمه جنوبی شهر هم در بین انها قرار دارد , قیمت مسکن نوساز در این مناطق تقریبا با میانگین قیمت مسکن برابری دارد .

بر اساس اخرین گزارش بانک مرکزی ، میانگین قیمت مسکن در مهر ماه 1400 حدود 31 میلیون و 600 هزار تومان بوده است که در این مناطق و به ویژه در غرب و شرق تهران با اختلاف چند میلیون تومانی نسبت به این قیمت ، عرضه می‌شود , در مناطقی مانند منطقه 10 و 14 قیمت مسکن نوساز تقریبا در حد همان قیمت میانگین است و خانه‌های چند سال ساخت با نرخ ارزان تر فروخته می‌شود , در ادامه تعدادی از اگهی‌های فروش مسکن در مناطق پر مشتری تهران را بنا به فایل‌های فروش بنگاه‌های املاک مناطق می‌بینید : سکان نجات تهران دست رییسی ؟ رییس جمهور سه شنبه شب در نشستی با جمعی از اقتصاددانان ، اعلام کرد : برای از بین بردن جاذبه فعالیت‌های غیرمولد ، می‌توان مالیات بیشتری از این نوع فعالیت‌ها اخذ کرد .

ابراهیم رییسی پیش ­ تر نیز بر « اخذ مالیات از جریان سفته ­ بازی ، خریدهای سرمایه ای و فعالیت‌های غیرمولد در بخش مسکن » گفته بود و اکنون ، صریح ­ تر بر تنظیم این بخش با مالیات تاکید کرده است , الگوی جهانی تنظیم بازار مسکن با مالیات بر « اخذ مالیات سالانه » استوار است , این نوع مالیات ، « ریسک نگهداری طولانی مدت ملک بدون استفاده » را تا حد « عرضه ملک به بازار اجاره » یا « فروش ان »، بالا می‌­ برد .

اگر این تاکید رییس جمهور به اجرای الگوی جهانی منجر شود ، مشکل گرانی مسکن در تهران برای همیشه برطرف خواهد شد , تهران چهارمین شهر گران دنیا در مسکن مقایسه قیمت مسکن در 486 شهر دنیا نشان می‌دهد ، تهران با شاخص 48,4 چهارمین شهر جهان با کمترین قدرت خرید خانوارها را دارد .

طبق امارهای پایگاه داده‌های انلاین نامبیو (numbeo) که یک رده بندی از 486 شهر بزرگ کشورهای مختلف در زمینه نسبت قیمت مسکن به درامد خانوار یا شاخص دسترسی به مسکن انجام داده است ، در نیمه اول سال 2021 در بین 486 شهر ، دمشق سوریه با شاخص 92,6 رتبه اول کمترین قدرت خرید را برای شهروندانش رقم زده است , پس از این شهر جنگ زده ، اکرای کشور غنا ، با شاخص 68.

3 رتبه دوم را در بدترین قدرت خرید شهروندان دارد , پکن چین با 49,8 سوم است و شهر تهران با شاخص 48.

4 چهارمین شهر جهان با کمترین قدرت خرید خانوارها را دارد , کلمبو سریلانکا پنجم ، شنژن چین ششم ، هنگ کنگ کشور هنگ کنگ هفتم ، شانگهای چین هشتم ، مانیل فیلیپین نهم و بمبیی هند نیز دهم است , در بین شهرهای بزرگ ، تایپه تایوان رتبه 13 را دارد ، رتبه سئول 15 است ، بانکوک تایلند در رتبه 20، اصفهان در رتبه 30، مسکو در رتبه 31، پاریس در رتبه 39، بیروت رتبه 43، دهلی 53، مونیخ 80، کابل 96، کراچی 100، استانبول 107، توکیو 117، بغداد 135، انتالیا 183، عمان اردن 231، منامه 356 و مسقط عمان در رتبه 387 است .

همچنین بالاترین قدرت خرید مربوط به شهرهای امریکا است که نسبت قیمت مسکن به درامد خانوار بین 1,5 تا 4,5 است .

به عبارتی در شهرهای امریکا خانوارها با پس‌انداز 1,5 تا 4 سال درامد خود توان خرید مسکن را دارند , واگذاری خانه‌های خالی به افراد نیازمند یک کارشناس بازار مسکن گفت : باید توجه داشت که کشور با 2.

5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه و با میانگین هر واحد 100 متر مربع و قیمت هر متر مربع 10 میلیون تومان ، سرمایه ای حدود 2500 تریلیون تومان را بلا استفاده گذاشته است و به دنبال هزینه مجدد به همین میزان و حتی بیشتر در این زمینه است , با توجه به وعده دولت برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی در کشور و همچنین محدود بودن منابع زیر ساختی برای رسیدن به این هدف بزرگ ، شاید کشور با چالش هایی در اینده روبرو شود , حال برای بررسی بیشتر این موضوع گفت و گویی با کیاکسار محمدی ، کارشناس بازار مسکن انجام دادیم که در ادامه مشروح ان را می‌خوانید : محمدی ، در ابتدای صحبت‌های خود به خبرنگار سرویس راه و مسکن گسترش نیوز گفت : طرح‌ها و وعده‌ها در مورد ساخت 4 میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم را می‌توان یکی از طرح‌های قابل ستایش دانست که در این دولت توجه ویژه به اقشار مختلف جامعه که تاکنون خانه دار نشده‌اند ، داشته است .

اما به نظر می‌رسد این طرح همچون بسیاری از طرحهای دیگر مانند ساخت سدهای گوناگون بدون اینده‌نگری و یا پروژه مسکن مهر و همچنین ساخت زنجیره دانشگاههای ازاد در اقصی نقاط کشور طرحی شتابزده و بدون تحقیق و دوراندیشی است , وی ادامه داد : طبق امار وزارت راه و شهر‌سازی بیش از 2,5 میلیون واحد مسکونی در کشور خالی از سکنه است که این تعداد واحد مسکونی تقریبا 62 درصد از واحدهای مسکونی وعده داده شده دولت را شامل میشود .

اینجا مطرح می‌شود این است که چرا دولت طرحهای تشویقی برای عرضه این واحدهای مسکونی خالی از سکنه به مردم ندارد ؟ با یک برنامه ریزی دقیق و منظم و طبق امار میتوان این واحدهای مسکونی را به مردم نیازمند واگذار کرد , بدون اتلاف وقت و هزینه بیشتر , نگاهی ویژه به 2.

5 میلیون واحد خالی از سکنه در کشور محمدی گفت : باید توجه داشت که کشور با 2,5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه و با میانگین هر واحد 100 متر مربع و قیمت هر متر مربع 10 میلیون تومان ، سرمایه ای حدود 2500 تریلیون تومان را بلا استفاده گذاشته است و به دنبال هزینه مجدد به همین میزان و حتی بیشتر در این زمینه است , ایا نمی‌شود با این بودجه بسیاری از طرح‌های عمرانی و زیرساختی کشور را تکمیل کرد ؟ ایا این بودجه برای تکمیل بخش اعظمی از راه اهن سرتاسری و بزرگراهی کل کشور کافی نیست ؟ این کارشناس مسکن در ادامه افزود : همین پروژه‌های عمرانی می‌تواند چند صد هزار فرصت شغلی ایجاد کنند و نه تنها با این کار بسیاری از زیر ساختهای ما تکمیل می‌شود بلکه باعث رونق اقتصادی و افزایش تولید ناخالص داخلی کشور خواهد شد و در پی ان رفاه بیشتر اقشار مختلف جامعه شود .

راه کاری مفید برای پیشبرد بهتر طرح جهش مسکن محمدی در پایان گفت : دولت می‌تواند با طراحی یک سامانه ، کلیه خانواده هایی که خواهان جابجایی و خرید خانه‌های جدید هستند را ردیابی کند و با توجه به طبقه رفاهی این خانواده‌ها برای همه این خانه‌های خالی مشتری در خور و مناسب پیدا کند , در کنار این موضوع با اعمال مالیاتهای سنگین به خانه‌های خالی ، مانند بسیاری از کشورهای دنیا صاحبان این واحدها را مجبور به فروش انها کند و نقدینگی حاصل از فروش و واگذاری این واحدها را به طرحهای عمرانی تخصیص دهد که باعث تورم هم نشوند ! همچنین باید برای پیشبرد بهتر این طرح ، پیش بینی امار جمعیتی کشور را در سالهای اینده مورد توجه قرار داد , چرا که پیک جمعیتی کشور که متولدین دهه 50 و 60 هستند ، اکنون بیشترشان دوره صاحب خانه شدن را گذرانده‌اند .

اتفاق مهم در بازار مسکن / تصمیم فروشنده‌ها عوض شد در روزهای اخیر تعداد فایل‌های فروش در برخی از محله‌های مصرفی در حال افزایش بوده و به گفته واسطه‌ها ، برخی فروشنده‌های انصرافی دوباره تصمیم به عرضه واحدهای خود به بازار مسکن گرفته‌اند , مهر ماه امسال سرمای ناشی از خروج فروشنده‌ها از بازار مسکن ، بر معاملات حاکم شد و تعداد خرید و فروش انجام شده در کف رکود قرار گرفت , اما در نیمه دوم ابان ظاهرا شرایط به تدریج در حال تغییر است به نحوی که برخی از فروشنده‌های انصرافی ماه گذشته ، به تازگی دوباره واحد خود را برای فروش عرضه کرده‌اند .

فروشنده‌های بازار مسکن می‌خواستند از ادامه دار بودن ثبات قیمت مسکن اطمینان حاصل کنند و در نتیجه به طور موقت از فروش منصرف شدند اما به گفته واسطه‌ها ، اخیرا یک به یک تصمیم به بازگشت به بازار گرفته‌اند و دوباره واحدهای خود را نزد انها فایل کرده‌اند , البته این وضعیت هنوز منجر به افزایش قابل توجه تعداد اپارتمان‌های فروشی در همه نقاط تهران نشده است اما در برخی محله‌ها محسوس تر است , این تغییر وضعیت در موتورهای جست وجوی معتبر ملکی قابل رصد است ، طوری که در برخی محله‌ها هر روز فایل جدیدی اضافه می‌شود .

البته بسیاری از فایل‌های موجود ، اپارتمان‌های بی نقص به شمار نمی‌ایند و به لحاظ امکانات یا نور و نقشه دچار مشکل هستند ، بنابراین افزایش فایل‌ها هنوز به طور محسوس به افزایش معاملات منجر نشده است , در عین حال انتظار می‌رود در صورت ادامه روند اشتی فروشنده‌ها با بازار مسکن که منوط به ادامه ثبات در بازارهای مختلف به ویژه بازار ارز است ، نبض معاملات نیز قدری تندتر شود , وضعیت بازار مسکن در جنوبی‌ترین منطقه تهران + قیمت ها بازار مسکن در جنوبی‌ترین منطقه شهر تهران روزهای سردی را پشت سر می‌گذارد و این موضوع هم در میزان مراجعه متقاضیان خرید و هم در میزان عرضه واحدهای مسکونی به بازار مشهود است .

واسطه‌های ملکی فعال در منطقه 20 تهران یعنی محدوده « شهر ری » می‌گویند تعداد اپارتمان‌های فروشی که به انها سپرده شده است ، بسیار اندک و در برخی معابر انگشت شمار است , به اذعان این گروه از فعالان بازار ملک ، شهرری سردترین روزهای بازار مسکن در طول حداقل یک سال اخیر را تجربه می‌کند , بررسی وضعیت معاملات و قیمت مسکن در این منطقه نیز چنین گزاره ای را تایید می‌کند ، کمااینکه تعداد معاملات مسکن انجام شده در این منطقه که در زمره سه منطقه ارزان قیمت تهران به شمار می‌اید ، در ماه گذشته 68 فقره بوده است .

این در حالی است که در ماه مشابه سال گذشته در این منطقه 114 فقره معامله فروش ثبت شد , میانگین قیمت مسکن در شهرری و محله‌های اطراف ان طی معاملات اخیر 15 میلیون و 820 هزار تومان بوده که نسبت به مهر سال گذشته 21 درصد افزایش دارد , تحقیقات میدانی حاکی از این است که اغلب فایل‌های فروش موجود در بازار مسکن منطقه 20 به ویژه در محله‌های دولت اباد و شهرری از جنس واحدهای مسکونی است که در سال‌های اخیر با هدف سرمایه‌گذاری خریداری شده‌اند و اکنون خریداران سرمایه ای ، واحدهای تخلیه یا در اجاره مستاجر را برای فروش عرضه کرده‌اند .

در عین حال با وجود اینکه سرمایه گذاران دیروز ، فروشندگان امروز منطقه 20 هستند ، با توجه به سهم پایین خرید سرمایه ای در این منطقه ، تعداد فایل‌های فروش در بازار مسکن شهرری بسیار اندک است , اقتصاد درامد قانون قیمت مسکن مالیات کپی شد.
تهران منطقه 4 شهر تهران اباد خلیج فارس شهرری بریانک مشیریه مسعودیه خاک سفید اتابک یاخچی اباد جوادیه جنوب تهران جیحون افسریه اذربایجان سی متری جی هفت چنار نازی اباد علی اباد علایین سنگلج حسن اباد منطقه 10 زنجان تیموری کارون کمیل رودکی شمشیری مالک اشتر جنوب شرقی تهران خاوران شمیران نو منطقه 18 شاداباد سعیداباد تولیددارو شهرک ولیعصر یافت اباد ابراهیم اباد منطقه 5 تهران غرب تهران شرق تهران دمشق سوریه شانگهای چین مانیل فیلیپین بمبیی هند سئول بانکوک تایلند اصفهان مسکو پاریس بیروت دهلی 53 مونیخ 80 کابل 96 کراچی 100 استانبول توکیو 117 بغداد انتالیا مسقط عمان امریکا کشور محمدی منطقه تهران منطقه 20 تهران شهر ری پایگاه خبری نامه نیوز کمیسیون عمران مجلس وزارت اقتصاد کمیسیون عمران بانک مرکزی وزارت راه وزارت راه و شهرسازی مرکز امار ایران بازار مسکن تهران پکن چین هنگ کنگ تایپه تایوان دولت سیزدهم دولت اباد علی اصغر خانی خانی حسن محتشم محتشم سلیمانی هاشمی رییسی ابراهیم رییسی کیاکسار محمدی محمدی عضو کمیسیون عمران مجلس معاونت مسکن و ساختمان رییس جمهور کارشناس بازار مسکن خبرنگار سرویس راه و مسکن گسترش نیوز