پیشرفت کشور نیاز به تحول دارد / باید به اندیشه‌های نو توجه شود

۱۴۰۰/۰۷/۱۹ ۱۸:۵۲:۴۰


به گزارش پارسینه ؛ سید ابراهیم رییسی رییس جمهور صبح امروز ( دوشنبه ) به مناسبت اغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه‌ها ، در تالار علامه امینی دانشگاه تهران سخنرانی کرد , رییسی در این مراسم اظهار داشت : کشور ما با داشتن دانشگاه‌های فعال ، اساتید برجسته ، هیئت‌های علمی و مقالات و پژوهش‌های بسیار ارزشمند می‌تواند جایگاه بسیار رفیع‌تری از این را پیدا کند , وی عنوان کرد : دانشگاه حتما می‌تواند با همت بلند اساتید ، پژوهشگران و همه خانواده بزرگ دانشگاه گام‌های بلندی در جهت ارتقای علم و دانش و به صورت دقیق تر در جهت پیشرفت کشور بردارد .

رییس جمهور خاطرنشان کرد : ما در پیشرفت کشور نیازمند تحول هستیم و این تحول حتما باید بر پایه علم باشد و اگر علم پایه نباشد ، می‌شود سلیقه و نظرات و دیدگاه‌های مدیر و مدیرانی که در ادواری به ان اعتقاد پیدا می‌کنند و بعد از مدتی متوجه می‌شوند پایه علمی ندارد , حتما باید دانشگاه منشا تحول در کشور به عنوان ضرورت باشد , رییسی افزود : از دانشگاه و نقش ان در برخورد با این ویروس و مبارزه با کرونا تشکر می‌کنم .

دانشگاه ، اساتید و کادر درمانی و بهداشتی بسیار خوش درخشیدند لکن در کنار دستیابی به واکسن دستیابی به درمان قطعی کرونا باید در دستور کار قرار گیرد و حتما از نگاه‌های نو استقبال شود , وی با تاکید بر لزوم توجه به سخنان نو ، خلاقیت‌ها و ابتکارات تصریح کرد : در همه حوزه‌ها به سخنان و اندیشه‌های نو توجه شود , طبق فرمایش رهبری جای اندیشه‌های نو در دانشگاه است و اصلا نباید با نگاه نو برخوردهایی شود تا کسی که حرف و نگاه و نظریه ای دارد ، دلسرد شود .

رییس جمهور بیان کرد : همین طور که زمان پیش می‌رود ، شاید سخنی از شاگردی شنیده شود که از استاد او شنیده نشده است , در تفسیر قران که کلام وحی است مفسرین عالی قدر ، سخنانی دارند که در پیشینیان نبوده است و نباید مورد بی توجهی قرار گیرد , باید ماموریت دانشگاه بازتعریف شود رییس جمهور گفت : باید در ماموریت دانشگاه باز تعریف صورت گیرد تا به مرجعیت علمی در جهان تبدیل شویم .

اقای رییسی در ادامه سخنانش در مراسم اغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها افزود : مدینه فاضله یا ارمانشهری که بخواهد سنگ بنای ان اخلاق ، معنویت ، عدالت و دین مداری و ,,.

باشد بدون دانشگاه امکان ندارد , وی با تاکید بر ضرورت پرورش نیرو‌های انسانی در دانشگاه گفت : باید بازتعریف و بازنگاهی در ماموریت دانشگاه صورت بگیرد ؛ چرا نتوانیم مرجعیت علمی در جهان داشته باشیم ؟ این دست یافتنی است , با این تعداد از فرهیختگانی که داریم حتما دست یافتن به مرجعیت علمی امکان‌پذیر است ، چون در برخی حوزه‌ها توانستیم جایگاه ارزشمندی پیدا کنیم .

رییس جمهور با اشاره به اینکه در دوران کرونا دانشگاه خوش درخشید ، افزود : علاوه بر رسیدن به واکسن کرونا باید به درمان قطعی کرونا هم برسیم , اقای رییسی با تاکید بر ضرورت توجه به سخنان و اندیشه‌های نو گفت : جای کرسی‌های ازاد اندیشی و نظریه پردازی در دانشگاه است , شاید سخنی از زبان شاگردی شنیده شده باشد که از استاد شنیده نشده ؛ این نباید مورد بی توجهی قرار بگیرد .

وی ادامه داد : در رابطه با علوم انسانی نیازمند کار جدی هستیم ؛ مسئله خشونت ، معنویت ، اضطراب و ,,.

راهکارهایش باید با علوم انسانی پیدا شود , رییس جمهور خطاب به دانشگاهیان گفت : انچه در برنامه دولت برای شکل‌گیری ایران قوی گفته‌ایم نیازمند تولید علم با قدرت است , قدرت فقط در ساخت موشک نیست ، هرچند که همین باعث افتخار است ، اما در بسیاری از حوزه‌ها باید کار شود .

اقای رییسی با اشاره به اینکه اقتصاد دریا ، گردشگری ، فضای دیجیتال و ,,.

نیازمند کار جدی است تصریح کرد : در اسیا کشور‌های اطراف ما به اندازه نفت ما از فضای دیجیتال درامد دارند , وی با بیان اینکه نیاز امروز دولت این است که علم پایه باشد ، گفت : دانشگاه‌های تهران و همه کشور باید حس همکاری با دولت از جهت مسئله شناسی داشته باشند , اقای رییسی اشاره ای هم به اهمیت مسئله اب داشت و با محوری خواندن این مسئله خاطرنشان کرد : در کشور در برخی حوزه‌ها کمبود داریم ، اما با کار علمی میتوانیم این کمبود را جبران کنیم .

رییس جمهور به استفاده از فرصت دانشگاه در زمان مدیریتش در استان قدس رضوی اشاره کرد و گفت : با استفاده از کار علمی دانشگاه فردوسی کار‌های متفاوتی انجام دادیم , همچنین وقتی سال 75 به سازمان بازرسی رفتم دیدم علمی نیست ، با دانشگاه تهران صحبت کردم ، بازرسان را به دانشگاه تهران اوردم ؛ لذا از همان سال بازرسی‌های مبتنی بر علم اغاز شد ؛ امروز در حوزه‌های مختلف نیازمند این کار هستیم , دانشگاه برای کمک به میدان بیاید و نقش ایفا کند .

وی افزود : مسئله رفع مشکلات دانشگاه را وزرا دنبال کنند , متناسب‌سازی حقوق کلیه کارکنان دولت بدون چانه زنی بخشی باید انجام شود , باید نظام عادلانه پرداخت را ایجاد کنیم و متناسب‌سازی با توجه به تورم صورت بگیرد .

اقای رییسی ادامه داد : به اینده باید بسیار امیدوار بود , ما در کشور بن بستی نداریم , صنعت دفاعی و هسته ای ما بیشتر مورد تحریم بوده ، اما بیشترین پیشرفت را داشته است ؛ پس می‌توان با وجود تحریم کار کرد .

ما از اصحاب " ما می‌توانیم " هستیم و هیچ مانعی را مانع نمی‌دانیم , شعار " جهاد علمی " شعار خوبی است , دشمن نمیخواهد ما به فرمول‌های علمی برسیم .

وی با تاکید بر اینکه پیشرفت دانشگاه امسال باید با سال قبل متفاوت باشد افزود : هم جذب دانشجو و هم تحقیقات باید هدفمند و مرتبط با نیاز جامعه باشد , پایان نامه هایی هست که در کتابخانه‌ها خاک می‌خورد , تحقیق در دانشگاه باید تقاضا محور باشد و از دستگاه‌ها گره‌گشایی کند .

رییس جمهور همچنین خطاب به دانشجویان اظهار داشت : به دانشجویان می‌گویم به اینده امیدوار باشید و هرچه بخواهند عرصه را بر ما تنگ کنند ما اینده را روشن می‌بینیم و این نیازمند جهاد علمی و عملی است , اقای رییسی در پایان با اشاره به دغدغه‌های مطرح شده در جلسه امروز گفت : حتما مایلم حرف تشکل‌های دانشجویی را بشنوم و از دغدغه‌ها و نکاتشان استفاده کنم , باز به جمع دانشجویان خواهم امد و دغدغه کارمندان هم مطلب قابل بررسی است .

.