علی صوفی : هاشمی شدن روحانی توهم است / دولت رییسی اخرین فرصت اصولگرایان است

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۱:۵۳:۵۷


به گزارش دیده‌بان ایران ؛ ایا اصولگرایان ، پشت دولت مورد حمایت خود را خالی کرده‌اند و نقش منتقد می‌گیرند یا اصلاح‌طلبان ؟ موضوع وقتی مبهم تر می‌شود که حواسمان باشد جریان اصلاحات در موقعیتی نیست که کسی حرفش را بخواند و اصولگرایان نیز تا اینجای کار تمام قد پشت رییسی ایستاده‌اند و اصلا هم به روی خودشان نمی‌اورند که او از اول خودش را اصولگرا ندانسته است , این سوالات را در گفت وگویی با علی صوفی دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات مطرح کردیم , انچه در ادامه می‌خوانید مشروح این گفت وگو است : با توجه به میزان نارضایتی موجود در جامعه و دلزدگی مردم از چهره‌ها و جریان‌های سیاسی فکر می‌کنید که جریان منتقد دولت رییسی حول محور چه فردی شکل گرفته یا از دل کدام جریان برمی‌اید ؟ ایا کارگزاران سابق یعنی امثال روحانی و لاریجانی و … این ظرفیت را دارند که به قطب منتقد دولت تبدیل شوند ؟ اقای روحانی این موقعیت را ندارد اما اقای لاریجانی به عنوان یک اصولگرا و رییس چند دوره از مجلس می‌تواند این نقش را ایفا کند .

یعنی معتقد هستید که جریان منتقد دولت سیزدهم از درون جریان اصولگرایی است ؟ بله ، همین طور است , به این خاطر که الان اگر نگوییم فرصت پیش امده یعنی دولت رییسی ، فرصت نظام است حتما فرصت اصولگرایان است , حتی اخرین فرصت اصولگرایان است و طبعا اصولگرایان مرگ و زندگی خود را در نحوه عملکرد این دولت دیده و به شدت نسبت به ان حساس هستند .

ضمن اینکه برای پیروزی این دولت هزینه سنگینی کردند , یعنی چهره‌های مطرح این جریان نامزد و همه انها ردصلاحیت شدند , به خصوص اقای لاریجانی .

در واقع انها زخم خورده هستند و حساسیت شان نسبت به عملکرد و نقاط ضعف این دولت بیش از جریان مقابل است که همان اصلاح‌طلبان هستند , بنابراین از دو جهت ؛ یک یاینکه این اخرین فرصت اصولگرایی است و دوم اینکه به خاطر پیروزی اقای رییسی در سازوکاری که خودشان ایجاد کرده و سال‌ها از ان استفاده کرده بودند یعنی همان نظارت استصوابی قلع و قمع شدند و اکنون به این سیستم انتقاد دارند و حتی دنبال ان هستند که از اصلاح لایحه قانون انتخابات بتوانند جلوی این نقیصه را بگیرند , یعنی این نظارت استصوابی که سبب می‌شود انتخابات معنا و مفهوم خود را از دست دهد ، اصلاح کنند .

البته اصلاح‌طلبان هم دنبال این هستند منتها الان اصولگرایان بیشتر خواهان ان هستند , از طرف دیگر نسبت به عملکرد دولت رییسی حساسیت ویژه ای دارند و حتما ان را نقد می‌کنند و نقاط ضعف ان را پوشش نمی‌دهند , یعنی برخلاف انچه که انتظار می‌رود وقتی یک جریان سیاسی پیروز شد ، همه اعضای ان جریان بخواهند عملکرد دولت یا مجلس خود را پوشش دهند و از ان دفاع کنند .

الان برعکس است و به نظر من پتانسیل نقد دولت رییسی در بین اصولگرایان به مراتب بیشتر از اصلاح‌طلبان است , در این شرایط که دولت و سایر نهادهای حاکمیتی دست اصولگرایان است و هم منتقدان از این جریان برخواهند امد ، چه اتفاقی برای جریان اصلاحات خواهد افتاد ؟ ایا این وضعیت موجب بیشتر به حاشیه رفتن است یا اینکه مشاهده عملکرد اصولگرایان در جایگاه‌های مختلف زمینه بازگشت سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان را فراهم می‌کند ؟ به نظرم نه ، دقت داشته باشید که ما اینجا نارضایتی مردم را داریم که عامل اصلی قهر مردم با صندوق رای و عدم مشارکت انان در انتخابات و رویگردانی انها از همه جریان‌های سیاسی بوده است , بنابراین اگر ان عامل نارضایتی توسط هرکسی تبدیل به امید و بهبود وضع مملکت و معیشت مردم شود ، مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد اما اصلاح‌طلبان که در حال حاضر در چنین موقعیتی نیستند .

هیچ چیزی دستشان نیست , اینکه بگویند ای مردم دوباره به ما اعتماد کنید هم مفت و مجانی حاصل نمی‌شود چون مردم قبلا این را تجربه کرده ، به اصلاح‌طلبان اعتماد کرده و به روحانی یا لیست امید رای دادند اما از مجلس و دولت خیری ندیدند , نارضایتی مردم هم از عملکرد همین دولت و مجلس بوده است لذا شکست اقای رییسی فرصتی برای اصلاح‌طلبان ایجاد نخواهد کرد .

اینکه فرصتی برای اصلاح‌طلبان ایجاد نمی‌کند ، به معنی ان است که کاملا به حاشیه می‌روند ؟ چون همان طور که شما هم اشاره کردید این جریان در شرایط موجود حتی ظرفیت تبدیل شدن به جریان منتقد دولت را هم ندارد , دقیقا همین طور است , ما مردم را تمام سرمایه اصلاح‌طلبان می‌دانیم و این یک واقعیت محض است که تا زمانی می‌توانستیم در مقابل اصولگرایان عرض اندام کنیم که این متغیر بسیار تعیین کننده و قوی را در اختیار داشتیم .

به طوری که نامزد غیراصلاح‌طلب معرفی می‌کردیم مردم رای می‌دادند , لیست تلفیقی می‌دادیم ، رای می‌دادند , البته این به معنی ان نیست که جریان اصلاح‌طلبی باید کنار بنشیند .

این جریان باید خودش را بازسازی کند , باید اعتماد مردم را به هر میزانی که ممکن است ، جلب کند , این هم در شرایطی محقق می‌شود که در کنار مردم قرار بگیرد و واقعا صدای مردم باشد و مطالبات انان را پیگیری کند و بتواند گفتمانی را طراحی کند که در بطن ان مطالبات مردم دیده شده باشد .

اگر مردم احساس کنند که واقعا نقش اصلی و تعیین کننده ای دارند امیدوار خواهند شد , این هم اصلا چیز جدیدی نیست و ریشه تاریخی دارد , انقلاب مشروطه هم حتی برای این صورت گرفت که مردم بر سرنوشت خود حاکم باشند یا مردم برای همین طی 50 سال با حکومت پهلوی مبارزه کردند .

انقلاب اسلامی صورت گرفت تا این جنبه در حکومت تقویت شود , تمام تاکید امام هم بر همین بود و بر هر انتخابات با حساسیت نظارت می‌کرد تا نکند که انتخابات تشریفاتی شود , اجازه دهید از موضوع دور نشویم .

ما الان یک جریان اصولگرا داریم که تقریبا همه ارکان حاکمیت را در دست دارد و به نظر می‌رسد در ادامه فعالیت دولت و مجلس به دو بخش تقسیم شود و ان بیرون ماندگان از عرصه قدرت تبدیل به منتقد شوند , یک جریان اصلاح‌طلب هم داریم که در حاشیه مانده مگر انکه بتواند یک بازنگری درونی انجام دهد و به مردم توجه بیشتری کند و … , در این بین جریان اعتدالگرا و طیف نزدیک به اقای روحانی کجا ایستاده است ؟ اقای علی مطهری در مصاحبه ای گفته اگر روحانی شهامت بیشتری به خرج دهد ، می‌تواند نقش هاشمی را ایفا کند .

به نظر شما این تحلیل درست است ؟ اساسا در روحانی این شهامت بیشتر است و یا حتی تمایل به ان را می‌بینید ؟ خیر ، اقای روحانی دیگر نمی‌تواند احیا شود , اگر مردم را در نظر گرفته و فقط همین اقای مطهری ، لاریجانی و چهره‌های سیاسی سرشناس را در نظر بگیریم ؛ بله ، اینها قدرت را مدام به هم منتقل خواهند کرد اما واقعیت این است که مردم اهمیت دارند , باید دید که مردم الان از کی حرف شنویی دارند و حرف چه کسی را می‌قاپند .

اقای روحانی با ان عملکرد منفی و سیاهی که در دور دوم از خود به جای گذاشت و عامل بدبختی مردم شد به هیچ وجه از طرف مردم پذیرفته نخواهد شد ، چه برسد به اینکه جای اقای هاشمی را بگیرد , اقای هاشمی سعی می‌کرد با اتکا به مردم در مقابل برخی جریانات سیاسی و حاکمیتی بایستد اما روحانی هیچ وقت چنین موقعیتی نداشته و الان هم نمی‌تواند ان را کسب کند , به نظر من این یک توهم یا خیال واهی است .

به نکته ای اشاره کردید که مایلم برای جمع بندی پاسخ ان را از خودتان بشنویم , مردم الان حرف چه کسی یا چه جریانی را می‌قاپند , اصلا چنین جریان یا فردی در این موقعیت قرار دارد ؟ متاسفانه خیر ، هیچ جریانی نیست .

مردم انقدر مایوس ، دلزده ، گرفتار و ناراضی هستند که کاملا از جریانات سیاسی بریده‌اند , با این حال اگر قرار است حرفی زده شود باید از درون همین جریانات سیاسی شناخته شده زده شود ,/ نامه نیوز کپی لینک کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام ارسال به تلگرام.