دین و مردم دست به دست هم دهند ، مردم سالاری دینی تشکیل می‌شود

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۰۲:۳۶:۰۹


♥ 1 خانه اجتماعی سیاسی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : دین و مردم دست به دست هم دهند ، مردم سالاری دینی تشکیل می‌شود کد خبر : 82 04 دی 1398 - 10:58 ما مشکلات زیادی در حوزه پژوهش و علم داریم , همچنین با چارچوب‌های از پیش تعیین شده ای در این حوزه‌ها روبرو هستیم , ما نمی‌توانیم بدون منطق و روش‌های هدفمند ، یک مبارزه علمی و جهاد علمی را با علوم و دانشگاه بشری اغاز کنیم .

این روحیه بلندپروازی را باید منطقی کنیم و مبارزه مان همراه با علم باشد , محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش اظهار کرد : دانشگاه امام حسین (ع) از دل دانشگاه جنگ برخاست و دانشگاه جنگ از دل سپاه پاسداران بیرون امد و اصولا انقلاب اسلامی ما که اغاز کردیم ، با قلم اغاز شد و همیشه نگاه مان به علم و دانشگاه بود , وی افزود : همچنین دانشگاه برای سپاه اهمیت بسیاری داشت .

سال‌های 62 و 63 در این منطقه حضور داریم ، یک پادگان اموزشی به نام پادگان اموزشی امام حسین (ع) زیر نظر سپاه فعالیت می‌کرد , ان زمان که به شدت نیاز به نیرو ، پاسدار و بسیجی بودیم تا جبهه‌ها را پر کنیم ، نیازمند اموزش رزمندگان بودیم و دقیقا در وسط جنگ تصمیم گرفتیم پادگان اموزشی امام حسین (ع) را تبدیل به دانشگاه کنیم , رضایی خاطرنشان کرد : انقلاب ما تا ظهور حضرت ولی عصر ( عج ) ادامه خواهد یافت و تا ان زمان این جنگ هم ادامه دارد و خود را باید برای مبارزه تاریخی اماده کنیم .

وی بیان کرد : زمانی که جنگ به اتمام رسید ، طی 3 یا 4 سال بیش از 70 جلسه به صورت هفتگی تحت عنوان جهاد علمی و تحول علمی اغاز و تشکیل شد تا دانشگاه به نوعی مسیر تحول را طی کند , رضایی اظهار داشت : بسیج دانشجویی را به عنوان هسته‌های علمی تعریف کردیم و معتقد بودم اساس پیشرفت کشور در شکوفایی ، تحولات علمی و فناورانه است ، بدون علم و فناوری ما نمی‌توانیم به همه اهداف انقلاب دست یابیم , وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت : مقام معظم رهبری می‌فرمایند که علم ، سلطان است و با علم می‌توان حکومت‌های پایدار و اقتدارهای ابدی را درست کرد .

همچنین امام راحل فرموده‌اند که بعثت پیامبر اسلام (ص) تحول علمی بود و با این نگاه انقلاب به علم می‌رسد و قران سند این علم است , این مبانی عمق و ریشه رهبران انقلاب را به دانش تشکیل می‌دهد , منشا تمام علوم از قران است و ان چنان این ذخیره مملو از ایده و مفاهیم و کلمات بنیادین است که همه دانش بشر هم در اینده جمع شود ، گوشه ای از مفاهیم قران را تشکیل خواهد داد .

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت : دانشگاه برای جهاد کبیر ، مستمر و غلبه بر مشکلات کشور و موانع ان شکل گرفت ، هرچند تاکنون فراز و نشیبی داشت و با نوساناتی روبرو بود ، اما اگر امروز به این نقطه رسیده است همراه با تحول بود و شاهد جهش‌های بزرگی در اینده خواهیم بود , رضایی افزود : همه باید تلاش کنیم و همان طور که سپاه در محور دفاع بوده و از اهمیت بسیاری برخوردار است ، دانشگاه جامع امام حسین (ع) هم باید پیشتازترین دانشگاه کشور در تولید علم و تعالی معنویت قرار بگیرد و به کشور خدمات شایسته ارائه کند , وی اظهار داشت : ما مشکلات زیادی در حوزه پژوهش و علم داریم .

همچنین با چارچوب‌های از پیش تعیین شده ای در این حوزه‌ها روبرو هستیم , ما نمی‌توانیم بدون منطق و روش‌های هدفمند ، یک مبارزه علمی و جهاد علمی را با علوم و دانشگاه بشری اغاز کنیم , این روحیه بلندپروازی را باید منطقی کنیم و مبارزه مان همراه با علم باشد .

دبیر مجمع تشخیص مصلحت یاداور شد : امام راحل با یک سوال پاسخ دار انقلابی به پا کرد و پرسش این بود که حکومت داری در عصر مدرن چگونه باید باشد ؟ ایشان پاسخ دادند که دین و مردم می‌توانند دو رکن سیاست جدیدی باشد , اگر دین و مردم دست به دست هم دهند ، حکمرانی جدیدی به نام ولایت فقیه به وجود می‌اید و در نهایت مردم سالاری دینی تشکیل می‌شود , رضایی بیان کرد : مشکلات عظیمی و کارهای عظیمی روبروی ماست که باید با تولید علم و نواوری از پس انها بر بیاییم که البته دنیا هم با این شیوه عمل می‌کند .

وی افزود : انقلاب ما نمی‌تواند پیوندهای غیرمنطقی با فلسفه و علم داشته باشد ، بلکه باید پیوندش طبیعی ، ذاتی و واقعی باشد , این ماموریت عظیم به عهده چه کسانی است ؟ دانشگاه خود را باید برای چنین فضایی اماده کند و مقالات و کتاب‌های ما باید در رقابت‌های بین‌المللی خود را به اثبات برسانند ؛ یعنی مقالات ما باید به جهان برسد و با دیگر مقالات جهان رقابت جدی داشته باشد , ما باید برتری علمی و فلسفه ای داشته باشیم .

رضایی افزود : هویت‌یابی و بازگشت به هویت امروز در سیاست وارد شده است , اگر اینجا صحبت از تحول می‌کنیم ، این طور نباشد که به تحولات دنیا توجه نکنیم , وی افزود : انقلاب سراغاز عصر جدیدی است و تنها نباید در جنگ و جبهه ظهور و بروز داشته باشد ، بلکه باید در صحنه علم و دانش هم ظهور و بروز داشته باشد .

دبیر مجمع تشخیص مصلحت در پایان اظهار داشت : اگر مروری بر بیانیه گام دوم و ابلاغیه مقام معظم رهبری داشته باشیم ، متوجه می‌شویم که در این بیانیه پس از تحلیل‌های مفصل ، ایشان 7 محور را مورد توجه قرار دادند که اولین محور ان تولید علم و پژوهش است , امیدواریم دانشگاه جامع امام حسین (ع) با این انگیزه بتواند در تحولات علمی پیشگام باشد , لینک کوتاه : https://omidjonob.

ir/?p=82 نویسنده : علی بخشایشی ارسال توسط : admin منبع : تسنیم 5 بازدید بدون دیدگاه.