کناره‌گیری لاریجانی از مذاکرات ایران و چین تایید شد

۱۴۰۰/۰۷/۲۱ ۱۴:۱۲:۱۴


مشاور علی لاریجانی در مورد استعفای وی از هدایت مذاکرات توافقنامه 25 ساله ایران و چین گفت : « اقای لاریجانی به نوعی از سمتش استعفا نکرده است , اقای لاریجانی خواسته تا دست دولت را باز بگذارد , او خواسته تا هر کس با رییس جمهوری نزدیک تر و هماهنگ تر است این کار را ادامه بدهد .

در حال حاضر هم باید اقای رییسی تصمیم بگیرد که چه کسی جایگزین شود ,» منصور حقیقت پور او ادامه داد : « طرف چینی چون بعد از برجام لطمه جدی از عدم همکاری دولت روحانی خورده بود ، دیگر تمایل نداشت که با دولت روحانی همکاری کند , بنابراین مقام معظم رهبری تدبیر کردند تا این کار انجام شود .

ایشان اقای لاریجانی را مسول کار گذاشتند , حالا دولت عوض شده و اقای لاریجانی به دولت گفته است که اگر می‌خواهید این کار را خودتان ادامه دهید , احتمالا معاون اول اقای رییسی این کار را ادامه خواهد داد .

مهم این است که این ارتباط و این کار ادامه پیدا کند اما منزلت و جایگاه اقای لاریجانی برای کارهای بزرگ با چین خوب بود ,» به گزارش مدارا ، حقیقت پور در پاسخ به سوالی در مورد موافقت دفتر رهبری با این استعفا پاسخ داد : « در ابتدای امر شخص مقام معظم رهبری به اقای لاریجانی پیشنهاد دادند که این مسولیت را برعهده بگیرد , من فکر می‌کنم که پیش از این که اقای لاریجانی این موضوع را به اطلاع دولت برساند حتما هماهنگی‌های لازم را با دفتر رهبری انجام داده است تا فرمان رهبری روی زمین نماند .

» درخواست چینی‌ها برای معرفی یک شخص نزدیک به حاکمیت این چهره نزدیک به لاریجانی در پاسخ به سوالی در مورد اختلافات میان لاریجانی با روحانی و ظریف بر سر این قرارداد نیز توضیح داد : « در دولت اقای روحانی و بعد از امضای برجام ، گرایش دولت به سمت کار با غرب بود , دوستان قدیمی همچون چین که در دوران تحریم به ما کمک کرده بودند ، مورد نظر دولت برای ادامه همکاری نبودند , لذا سرخورده شدند .

به همین دلیل چینی‌ها پیشنهاد داده بودند تا با کسی یا نهادی کار کنند که بیشتر به حاکمیت نزدیک باشد تا حاکمیت بتواند این رابطه را مدیریت کند , پس از ان هم با توجه به ویژگی‌های حکومت در جمهوری اسلامی رهبری تدبیر کردند تا اقای لاریجانی این مسولیت را برعهده بگیرد ,» او در مورد دلخوری ظریف از این تصمیم نیز گفت : « هیچ دلخوری از سوی وزیر امور خارجه اتفاق نیفتاد .

اقای ظریف هم در ان زمان می‌دانستند که شان اقای لاریجانی چیست , مشکل خاصی نبود و دولت هم از این موضوع استقبال می‌کرد ,» احتمال جایگزینی مخبر به جای لاریجانی حقیقت پور در پایان گفت : « من جزییات پذیرش این استعفا را ندارم اما حتما رضایت مقامات دفتر رهبری فراهم شده است .

اما دولت پیش از این اعتراضی به حضور لاریجانی در این سمت نکرده بود , دولت که دو سه ماه است روی کار امده و هنوز 30 تا 40 درصد از مدیرانش مستقر نشده‌اند برای چه اعتراض کند ؟ لاریجانی مگر جز خدمت کار دیگری هم می‌کرده است ؟ فکر می‌کنم این مسولیت در نهایت برعهده اقای مخبر گذاشته شود تا بخش اقتصادی وزارتخارجه ، وزارت اقتصاد وهمه دستگاه‌ها پای کار بیایند تا این پروژه انجام شود ,» مطالب مرتبط لاریجانی به شورای نگهبان : مهر محرمانه نامه دلیل عدم احراز صلاحیتم را بردارید بحث توییتری لاریجانی و کدخدایی بر سر انتشار دلایل احراز صلاحیت‌ها بالا گرفت مطهری : شورای نگهبان حداقل لاریجانی را تایید صلاحیت کنند پاسخ لاریجانی به احتمال حمله اسراییل به تاسیسات هسته ای ایران لغو پاسخ پیام شما * نام و نام خانوادگی * پست الکترونیکی * δ.