رژیم اشغالگر قدس بزرگترین تشکیلات تروریسم دولتی است

۱۴۰۰/۰۷/۰۹ ۱۵:۴۶:۱۶

رییس جمهور با بیان اینکه صلح و امنیت پایدار در گرو اجرای عدالت است و دستیابی به عدالت و ازادی صرفا از مسیر تامین حقوق همه ملت‌ها محقق می‌شود ، گفت : هرگونه نقض حقوق ملت‌ها ، بیش از همه چیز صلح و امنیت جهانی را به مخاطره می‌اندازد .ایت الله دکتر سید ابراهیم رییسی روز سه شنبه به وقت محلی در سخنانی که به صورت ویدئو کنفرانس در هفتاد و ششمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد پخش شد ، تاکید کرد : پخش تصاویر تاریخ ساز هجوم مردم امریکا به ساختمان کنگره و به پایین پرتاب شدن مردم افغان از هواپیمای امریکایی ، از کپیتال ­ تا کابل یک پیام را به جهان مخابره کرد و ان اینکه ، نظام سلطه امریکا چه در داخل و چه در خارج بی اعتبار است , رییس جمهور با بیان اینکه استقامت ملت‌ها قوی تر از قدرت ابرقدرت هاست و امروز پروژه تحمیل هویت غربی شکست خورده است ، گفت : اشتباه امریکا در چند دهه گذشته این بوده که به جای تغییر « روش زندگی » خود با جهان « روش جنگ » خود با جهان را تغییر می‌دهد , متن کامل سخنان ایت الله رییسی به این شرح است : بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین وصلی الله علی محمد و اله الطاهرین و صحبه المنتجبین اقای رییس انتخاب جنابعالی را به ریاست هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد تبریک می‌گویم .

خانم‌ها و اقایان ایران سرزمین فرهنگ و تمدن است ؛ سرزمین دانش و معنویت ؛ سرزمین استقامت و استقلال , ملت ایران ، ملتی است خداپرست و میهن دوست ؛ هویت‌گرا و جهان نگر , ملت ما صدها سال برابر سلطه‌طلبان از حق خود برای تعیین سرنوشت و ازادی ، محافظت کرده و پیشروترین کشور در نظام سیاسی انتخابی در غرب اسیا بوده است .

انقلاب اسلامی جهشی بزرگ برای تحقق ارمان‌های ملی و اسلامی ملت ایران از جمله ازادی ، استقلال و مردم ­ سالاری دینی بود , من به عنوان منتخب ملت بزرگ ایران مفتخرم که به نمایندگی از انها ، پیام عقلانیت ، عدالت و ازادی را که سه اصل اساسی برای حیات انسان معاصرند ، به جهان برسانم , این سه اصل ، که وجه مشترک تمام ادیان ابراهیمی است ، بدون معنویت به سرمنزل مقصود نخواهد رسید .

ازادی و عدالت ، این واژه ­ گان مقدس و مظلوم ، در مقام توصیف بسیار گسترده و فراخ ؛ و در مقام عمل ، بسیار سخت و با ظرافت است , ازادی به معنی حق اندیشیدن ، تصمیم‌گیری و عمل ­ کردن برای همه انسان‌ها است , صلح و امنیت پایدار در گرو اجرای عدالت است و اساسا هدف از رسالت انبیای الهی این بوده که انسان‌ها به مطالبه حق و عدالت برخیزند .

دستیابی به عدالت و ازادی صرفا از مسیر تامین حقوق همه ملت‌ها محقق می‌شود و هرگونه نقض حقوق ملت‌ها ، بیش از همه چیز صلح و امنیت جهانی را به مخاطره می‌افکند , خانم‌ها و اقایان در سال گذشته ، دو تصویر تاریخ ساز شد : 6 ژانویه که کنگره امریکا مورد هجوم مردم امریکا قرار گرفت ، و در اگوست که مردم افغان از هواپیمای امریکایی به پایین پرتاب شدند , از کپیتال ­ تا کابل یک پیام به جهان مخابره می‌شود و ان : نظام سلطه امریکا بی اعتبار است ؛ چه در داخل چه در خارج .

انچه امروز در منطقه دیده می‌شود بیانگر ان است که نه تنها سلطه گر و تفکر سلطه‌گری بلکه پروژه تحمیل هویت غربی شکست خورده است , نتیجه هژمونی طلبی ، خونریزی و بی ثباتی و نهایتا شکست و فرار است , امروز امریکا از عراق و افغانستان خارج نمی‌شود بلکه اخراج می‌شود .

با این حال ، هزینه این عدم بهره مندی از عقلانیت را ملت‌های مظلوم از فلسطین و سوریه تا یمن و افغانستان ، و از سوی دیگر مالیات دهندگان امریکایی می‌پردازند , امروز برای جهان مهم نیست که ایا " امریکا اول " است یا اینکه " امریکا برگشته است ", اگر عقلانیت در دستورکار تصمیم گیران باشد باید بفهمند که استقامت ملت‌ها قوی تر از قدرت ابرقدرت هاست .

اشتباه امریکا در چند دهه گذشته این بوده بجای تغییر " روش زندگی " خود با جهان ، " روش جنگ " خود با جهان را تغییر می‌دهد , راه غلط را نمی‌توان با روش متفاوت به نتیجه رساند , تحریم روش جدید جنگ امریکا با ملت هاست .

تحریم علیه ملت ایران نه از زمان برنامه هسته ای و نه حتی انقلاب اسلامی شروع شد بلکه از سال 1951 یعنی زمان ملی شدن صنعت نفت اغاز گردید و منجر به کودتای نظامی علیه دولت منتخب ملت ایران شد توسط امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها , تحریم ، بخصوص تحریم دارو ، در دوران کرونا ، جنایت علیه بشریت است , در قران کریم یکی از ویژگی ­‌های ظالمان نابودی طبیعت و نسل بشر معرفی می‌شود .

جمهوری اسلامی پیشنهاد می‌کند که با معرفی دو مقوله سلامت و محیط زیست به عنوان مسائل انسانی ، هرگونه تحریم یا اختلال در زنجیره تامین ان ممنوع اعلام گردد , همچنین من به نیابت از ملت ایران و میلیون‌ها پناهنده ای که میهمان کشورم هستند ضمن محکوم کردن تداوم تحریم‌های غیرقانونی امریکا بخصوص در اقلام بشردوستانه ، خواستار ثبت این جنایت سازمان یافته علیه بشریت ، به عنوان نماد و واقعیت حقوق بشر امریکایی هستم , جمهوری اسلامی ایران در عین اینکه از ابتدا اهتمام به خرید و واردات واکسن از طرف‌های معتبر بین‌المللی داشت ، اما تحریم‌های دارویی مقابل ملت ایران قرار گرفت و لذا از همان ابتدا به فکر تامین پایدار واکسن از طریق تولید داخلی قرار گرفتیم .

ایران در کنار دانش صلح امیز هسته ای و ماهواره ، قطب پزشکی اسیاست و پزشکان و دانشمندان ایرانی مثل ابوعلی سینا در تاریخ بشریت می‌درخشند , دانش مفید برای بشریت تحریم‌پذیر نیست ؛ ما سوخت راکتور تحقیقاتی تهران را که رادیودارو برای بیش از یک میلیون بیمار سرطانی در کشور می‌سازد تولید کردیم ؛ در زیست فناوری و سلول ­‌های بنیادین ، علیرغم تحریم ، پیشرفت‌های خیره ­ کننده داشته‌ایم , امروز ما هم علیرغم تحریم‌های ضد حقوق بشری به یکی از تولیدکنندگان واکسن کرونا تبدیل شده‌ایم .

همکاری کشورها درحوزه سلامت بخصوص واکسن ، کمک به روح همکاری و سیاست الهی - انسانی در روابط بین‌الملل است , کرونا بانگ بیدارباشی برای کل جهان است که امنیت تک تک انسان‌ها به هم وابسته است , بحران‌های جامعه بشری از جمله خشونت ، فقر ، بیکاری و فساد اخلاقی و اقتصادی ، فروپاشی نظام خانواده ، جنگ‌های منطقه ای ، تروریسم سازمان یافته و بحران‌های زیست محیطی همگی ناشی از بی توجهی به اصول عقلانیت ، عدالت و ازادی است .

خانم‌ها و اقایان اندیشه راهبردی جمهوری اسلامی ایران ریشه در مکتب امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی و مفهوم اسلام ناب دارد ؛ اسلام عقلانیت ، اسلام تدبر و تفکر ، اسلام نابی که ثمره ان مقاومت همسو با منافع ملی کشورهاست , سخن گفتن از حقوق ملت‌ها بدون سخن گفتن از تکلیف دولت‌ها ، حقوق انسانها را براورده نمی‌کند , استقلال یک ملت ، ازادی ان ملت است .

انقلاب اسلامی حامی این ازادی و مانع افراطی ­ گرایی است ؛ و این ماهیت قدرت جمهوری اسلامی ایران است که به نفع همه مردم است , انقلاب اسلامی ایران الهام بخش است ؛ و قدرت برامده از ان نیز ، امنیت ساز است , الگوی امنیت‌سازی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر شکل ­‌دهی به مکانیسم‌های درون منطقه ای با محوریت دیپلماسی ، و بدون مداخله خارجی بوده است .

سیاست ما حفظ ثبات و تمامیت ارضی همه کشورهای منطقه است , اگر قدرت و نقش ایران در کنار دولت و ملت‌های سوریه و عراق نبود و اگر مجاهدت شهید ابومهدی المهندس و سپهبد شهید اقای حاج قاسم سلیمانی نبود ، امروز داعش همسایه مدیترانه ای اروپا بود , البته ، داعش اخرین موج از افراط گرایی نخواهد بود .

تلاش جدید برای بلوک بندی‌های جنگ سردی یا منزوی کردن کشورهای مستقل کمکی به امنیت انسان‌ها نمی‌کند , رفتار گزینشی راه حل معضل تروریسم نیست , تروریسم ریشه در بحران‌های مختلف از جمله بحران هویتی و اقتصادی دارد : تهی بودن زندگی مدرن از معنا و معنویت و همچنین گسترش فقر و تبعیض و ظلم ، تروریست پرورند ؛ رشد فزاینده تروریسم بومی در غرب ، شاهدی بر این واقعیت تلخ است .

تلخ تر از ان ، استفاده از تروریسم به عنوان ابزار سیاست خارجی است , با استانداردهای دوگانه نمی‌توان با تروریسم مقابله کرد ؛ یک جا تروریسم را ساخت ، مثل ساختن داعش ، و جای دیگری با ان مبارزه کرد , راه حل درگیری‌ها و نزاع‌ها در منطقه ما ، بعد از توجه به خداوند متعال ، فقط یک چیز است : حاکم نمودن اراده ملتها بر سرنوشت خویش از طریق مراجعه به اراء عمومی انها .

اما تحقق این مهم دو مقدمه اساسی دارد : قطع تجاوزگری بیگانگان و توقف اشغال و همکاری صادقانه دولت‌ها برای مقابله با تروریسم , حضور نظامی امریکا در سوریه و عراق مهمترین مانع برای تحقق دموکراسی و اراده مردم است , ازادی در کوله پشتی‌های سربازان بیگانه جای نمی‌گیرد .

اگر در افغانستان ، حکومتی فراگیر با مشارکت موثر تمام اقوام اداره کشور را در دست نگیرد امنیت به افغانستان باز نخواهد گشت , قیم مابی نیز همانند اشغالگری محکوم به شکست است , بحران انسانی یمن بسیار نگران کننده است و جهان باید سکوت خود را در قبال جنایت علیه بشریت بشکند .

راه حل ؛ توقف سریع و بدون قید و شرط تجاوز ، باز شدن مسیر کمک‌های انسان دوستانه و تسهیل گفتگوهای سازنده بین یمنی هاست , رژیم اشغالگر قدس ، سازمان دهنده بزرگترین تشکیلات تروریسم دولتی است که دستورکار ان ، کشتار زنان و کودکان در غزه و کرانه باختری است , امروز محاصره همه جانبه ، غزه را به بزرگترین زندان جهان تبدیل نموده است .

طرح معامله قرن نیز مانند سایر طرح‌های تحمیلی قبلی شکست خورد , راه حل یک چیز است : مراجعه به اراء همه فلسطینی‌ها اعم از مسلمان و مسیحی و یهودی در قالب برگزاری یک همه پرسی فراگیر , این طرح را رهبر معظم انقلاب اسلامی ، سال‌ها قبل اعلام کردند و امروز طرح جمهوری اسلامی به عنوان یکی از اسناد رسمی سازمان ملل ثبت شده است .

اقای رییس امروز همه جهان از جمله خود امریکایی‌ها اذعان دارند که پروژه مقابله با ملت ایران که در دوره اخیر در نقض شکل و محتوای برجام جلوه گر شد و با سیاست فشار حداکثری و خروج خودسرانه از توافق بین‌المللی برجام دنبال شد ، بطور کامل شکست خورده است , با این حال ، سیاست ظلم حداکثری هنوز رها نشده است , ما چیزی بیش از حق خود نمی‌خواهیم .

ما خواستار اجرای حقوق بین‌الملل هستیم , همه طرف‌ها باید به توافق هسته ای و قطعنامه سازمان ملل متحد در عمل پایبند بمانند , پانزده گزارش اژانس بین‌المللی انرژی اتمی ، پایبندی ایران به تعهدات خود را تایید کرده است .

اما امریکا به تعهد خود که لغو تحریم هاست عمل نکرده است ، نقض عهد کرده است ، از برجام خارج شده است ، تحریم‌های بسیار بیشتری را بر ملت من تحمیل کرده است , امریکا به اشتباه فکر می‌کرد ما مستاصل می‌شویم اما ایستادگی ما جواب داده و همواره جواب خواهد داد , مقاومت هوشمند و پویای جمهوری اسلامی ، برامده از عقلانیت راهبردی است .

ما به وعده‌های دولت امریکا اطمینان نداریم , سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران طبق فتوای رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی ، حرمت تولید ، ساخت و انباشت سلاح اتمی است و سلاح اتمی هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی و بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران ندارد , جمهوری اسلامی ایران گفتگویی را مفید می‌داند که نتیجه ان لغو تحریم‌های ظالمانه باشد .

جمهوری اسلامی ایران در عین دفاع قاطع از تمامی حقوق و منافع ملت ایران ، به دنبال همکاری و همگرایی گسترده اقتصادی و سیاسی با جهان است , من به دنبال تعامل موثر با همه کشورهای جهان بخصوص کشورهای همسایه هستم و دست انها را به گرمی می‌فشارم , دوران جدیدی اغاز شده است .

جمهوری اسلامی ایران اماده است که برای ایجاد جهانی بهتر نقش افرینی کند ؛ جهانی مملو از عقلانیت ، عدالت ، ازادی ، اخلاق و معنویت , از توجه همگان صمیمانه سپاسگزارم , والسلام علیکم و رحمه الله.