چه قدم هایی از تولید تا تزریق واکسن کرونا برداشته شده است ؟

۱۴۰۰/۰۴/۲۸ ۱۲:۰۶:۴۶

تهران - ایرنا - شش ماه از شروع واکسیناسیون کرونا در ایران گذشته است و در این مدت حدود دو میلیون و 200 هزار نفر واکسینه شدند . تولید واکسن داخلی کرونا از یک سو و واکسیناسیون مردم کشورمان از سوی دیگر با قدم هایی اهسته اما پیوسته در سربالایی شیوع بیماری پیش می‌رود .واکسیناسیون کرونا در ایران یک سال پس از اعلام رسمی شیوع بیماری کوید 19 در ایران شروع شد , وزارت بهداشت 21 اسفند سال 99 رسما اغاز واکسیناسیون کرونا را در ایران اعلام کرد , بر اساس سند ملی واکسیناسیون که 20 دی همین سال منتشر شده بود ، قرار بود تا پایان تیر 1400 فاز یک و دو واکسیناسیون تمام شود .

فاز یک ان شامل همه کادر بهداشت و درمان درگیر و در خط اول مواجهه با بیماران کرونا و افراد بسیار پر خطر شامل جانبازان و معلولان در مراکز نگهداری بود و فاز دوم واکسیناسیون همه افراد بالای 65 سال و افراد 16 تا 65 سال دارای حداقل یک بیماری زمینه ای و افراد شاغل در مشاغل پر خطر را شامل می‌شد , تعداد دقیق افراد مشمول واکسیناسیون کرونا در فاز یک و دو به طور دقیق و رسمی اعلام نشده است اما جمعیت کادر درمان شامل پزشکان ، پرستاران و پیراپزشکان حدود 400 هزار نفر براورد می‌شوند که بر اساس اعلام وزارت بهداشت عمده این افراد واکسن کرونا را تزریق کرده و واکسینه شده‌اند و به همین علت میزان مرگ و میر در کادر درمان کاهش یافته است , در مورد تعداد افراد مشمول فاز دوم واکسیناسیون ، گر چه سعید نمکی ، وزیر بهداشت 26 اردیبهشت امسال اعلام کرد که 14 میلیون نفر گروه هدف اول این مرحله شامل افراد بالای 60 سال و بیماران خاص و صعب العلاج تا اواخر خرداد واکسن کرونا می‌زنند اما امار دقیقی افراد مشمول فاز دوم اعلام نشده است .

به گفته مسولان وزارت بهداشت هدف اول واکسیناسیون ، کاهش تعداد موارد مرگ و میر و بعد قطع زنجیره انتقال ویروس کروناست بنابر این اعلام کردند ، حدود 13 تا 14 میلیون نفری را که به علت سن بالا و ابتلا به بیماری زمینه ای عامل اصلی بستری و مرگ و میر کرونا هستند تا اواخر خرداد و اوایل تیر واکسینه می‌کنیم و بعد سراغ بقیه گروهها می‌رویم , بر اساس اخرین امار وزارت بهداشت تا 24 تیر 1400، در مجموع حدود هفت میلیون و 700 هزار دز واکسن تزریق شده است , حدود پنج میلیون و 400 هزار نفر یک دز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و حدود دو میلیون و 300 هزار نفر هر دو دز واکسن کرونا را زده‌اند .

در واقع حدود 2,5 درصد جمعیت ایران با تزریق هر دو دز واکسن تاکنون واکسینه شده‌اند و حدود 6,8 درصد نیز یک دز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند .

اماری که نسبت به متوسط واکسیناسیون کرونا در دنیا پایین ارزیابی می‌شود , تاکنون بیش از سه میلیارد و 440 میلیون دز واکسن کرونا در دنیا تزریق شده است که از این تعداد سهم چین با یک میلیارد و 387 میلیون بیش از همه بوده است , هند با 377 میلیون در رده دوم و امریکا با 334 میلیون در رده سوم است .

در کشورهای همسایه ایران ترکیه با تزریق حدود 58 میلیون واکسن بیشترین میزان واکسیناسیون را داشته و در رتبه نهم دنیا از نظر تعداد واکسن تزریق شده قرار دارد و توانسته است به بیش از 69 درصد جمعیت خود واکسن کرونا تزریق کند , اما چرا ایران با تجریه پنج خیز اپیدمی کرونا از روند سریع واکسیناسیون جا مانده و هنوز نتوانسته جمعیت زیادی را علیه این بیماری مهلک واکسینه کند , علیرضا رییسی ، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا فروردین امسال علت تاخیر در واکسیناسیون و عقب ماندن از برنامه ملی واکسیناسیون را بد عهدی کشورها و نهادهای فروشنده واکسن از جمله هند ، چین ، روسیه و متولیان سبد کواکس سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد .

رونمایی از واکسن‌های کرونا نمایشی و تبلیغاتی نیست حسینعلی شهریاری ، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این باره به پژوهشگر ایرنا گفت : در واقع علت تاخیر و کندی واکسیناسیون این است که به ایران واکسن ندادند , حتی پول هم دادیم و 16 میلیون و 800 هزار دز واکسن از سبد کواکس خریدیم ولی هنوز از این سبد سه میلیون دز واکسن به ایران بیشتر ندادند , روسیه هم برای واکسیناسیون مردم کشور خودش مشکل دارد و نمی‌تواند تعداد زیادی واکسن به ایران بدهد .

چین هم همین طور است , چین مواد اولیه واکسن را از امریکا وارد می‌کند و اگر مشخص شود که تعداد زیادی واکسن به ایران داده است ، می‌ترسند که امریکا انها را تحریم کنند به همین علت چین هم به ایران به مقدار کافی واکسن نداد بنابراین شرکتهای داخلی ، تولید واکسن در داخل کشور را شروع کردند , وی افزود : اکنون این تلاش‌ها به ثمر رسیده و تولید نیمه صنعتی چند نوع واکسن در ایران شروع شده است .

واکسن برکت اکنون در مرحله تولید نیمه صنعتی است و به زودی به مرحله تولید صنعتی می‌رسد , فعلا می‌تواند هر ماه دو تا سه میلیون واکسن تولید کند ، انستیتو پاستور هم شروع کرده است , موسسه سرم‌سازی رازی هم واکسن کوپارس رازی را تا شهریور تولید می‌کند .

روند تولید واکسن فخرا در وزارت دفاع هم خوب پیش می‌رود , واکسن کرونا نورا نیز در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله سپاه مراحل تولید و کارازمایی بالینی را طی می‌کند , شهریاری ادامه داد : اینکه چرا با وجود واردات واکسن کرونا در تکمیل واکسیناسیون افراد و تزریق دز دوم به مشکل خوردیم ، علتش این است که فکر کردیم ، کشورهای فروشنده واکسن به موقع به وعده هایشان عمل می‌کنند و واکسن دز دوم به موقع می‌رسند بنابراین مسولان فکر کردند که هر چقدر واکسن وارد می‌شود حداقل یک دز واکسن به افراد تزریق شود تا ایمنی نسبی پیدا کنند و افراد بیشتری که پر خطر هستند دست کم یک دز واکسن بگیرند تا مرگ و میر کم شود .

اما به موقع به ایران واکسن ندادند و همین مساله باعث نگرانی مردم شد , بعد هم که واکسن امد یک دفعه با هجوم مردم مواجه می‌شدیم که منتظر پیامک نمی‌مانند و صف‌های طولانی تشکیل شد , رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت : این مشکلات در حال حل شدن است .

البته همه امید ما به تولید واکسن در داخل است , بسیار امیدوار هستیم که واکسن برکت به موقع به تولید صنعتی برسد , بر اساس اعلام دکتر علیرضا رییسی ، معاون وزیر بهداشت از شهریور هر ماه حداقل 10 میلیون دز واکسن تولید داخل خواهیم داشت .

بنیاد برکت وعده داده است که تا اخر شهریور 50 میلیون واکسن تولید می‌کند حتی اگر این اتفاق هم نیفتد با تولید ماهانه 10 میلیون دز واکسن از شهریور تا پایان سال ، 70 میلیون واکسن برکت در داخل تولید می‌شود و با استفاده از ان عمده جمعیت کشور یک دز واکسن را دریافت می‌کنند و خطر مرگ و میر کم می‌شود , شهریاری : تولید واکسن کرونا در ایران نمایشی نیست و به مرحله ای رسیده که روی انسان ازمایش می‌شود ، این اتفاق واقعی است , وقتی رهبر معظم انقلاب واکسن برکت را تزریق کردند ، معنایش این است که مسولان کشور به واکسن‌های داخلی اعتماد دارند .

واکسن نورا را رییس بیمارستان بقیه الله و واکسن موسسه رازی را وزیر جهاد کشاورزی به عنوان اولین نفر تزریق کردند , مردم هم باید اعتماد کنند , وی افزود : بنیاد برکت اعلام کرده که زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده و توان تولید این تعداد واکسن را دارد ولی اگر حداقل‌های ممکن را هم در نظر بگیریم با تزریق یک دز واکسن به حداقل 60 میلیون نفر تا پایان سال میزان مرگ و میر به شدت کم می‌شود .

شهریاری در پاسخ به این پرسش ایرنا که میزان ایمنی‌زایی و اثربخشی واکسن برکت چقدر است ، ادامه داد : بر اساس اعلام مسولان بنیاد برکت این واکسن حدود 93,5 درصد اثربخشی دارد و قرار است گزارش ان را هم به صورت مقاله ارایه کنند , اثربخشی واکسن‌های خارجی هم بین 80 تا 95 درصد است .

مسولان بنیاد برکت مدعی هستند که این واکسن را روی نوع انگلیسی و نوع ویروس کرونای افریقای جنوبی ازمایش کرده‌اند و می‌گویند موثر است , روی نوع هندی ( دلتا ) کرونا هنوز در حال بررسی هستند و گزارش ان را هنوز اعلام نکرده‌اند , با این وجود حتی اگر واکسیناسیون هم به موقع انجام شود ، مهمترین کار برای کنترل کرونا رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بستن مرزهاست که در این مورد عملکرد خوبی نداشته‌ایم .

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به این پرسش که برخی معتقدند رونمایی‌های متعدد واکسن کرونا در ایران اقدامی نمایشی است ، گفت : نه واقعا این طور نیست , تولید واکسن کرونا در ایران به مرحله ای رسیده است که روی انسان ازمایش می‌شود ، این واقعی است , وقتی واکسن نورا در سپاه تولید شود ، اولین کسی که واکسن را تزریق کرد ، رییس بیمارستان بقیه الله بود .

وقتی رهبر معظم انقلاب واکسن برکت را تزریق کردند ، معنایش این است که مسولان کشور به واکسن‌های داخلی اعتماد دارند , واکسن موسسه رازی را هم وزیر جهاد کشاورزی به عنوان اولین نفر تزریق کرد , مردم هم باید اعتماد کنند .

این اقدامات تبلیغاتی نیست , کار تولید واکسن کرونا در ایران شروع شده است ولی فازهای اول تا سوم کارازمایی بالینی ان باید طی شود , تولید واکسن در دنیا یک فرایند 10 تا 15 ساله دارد اما با توجه به اضطراری بودن وضعیت قرار بر این شده که به واکسن‌های تولید و تایید شده مجوز مصرف اضطراری داده شود .

در واقع بعد از چهار یا پنج ماه سریع به واکسن مجوز داده می‌شود تا کار واکسیناسیون شروع شود , تمام واکسن‌های دنیا هم همین طور بوده است , وی افزود : در هر صورت معلوم نیست خارجی‌ها به ایران واکسن بدهند ، این یک مساله حاکمیتی است .

دولت‌ها به بخش خصوصی هم واکسن نمی‌دهند بنابراین باید مسیر تولید واکسن را در داخل دنبال کنیم , بهترین واکسن ، واکسنی است که در دسترس است داود یادگاری ، فوق تخصص بیماری‌های عفونی به پژوهشگر ایرنا گفت : ما در شرایطی هستیم که امکان انتخاب نوع واکسن را نداریم , از نظر من بهترین واکسن ، واکسنی است که در دسترس است ، واکسن‌های ایرانی اگر تاییدیه وزارت بهداشت را بگیرند ، حتی اگر 50 درصد اثربخشی داشته باشند که حتما بیشتر است ، زدن انها از نزدن بهتر است زیرا خطر مرگ و انتقال بیماری را کم می‌کند .

مینو محرز ، محقق ناظر تولید واکسن کویران برکت درباره تولید واکسن‌های کرونا در ایران به پژوهشگر ایرنا گفت : همه واکسن‌های کرونای تایید شده در دنیا بر روی تمام انواع ویروس کرونا اثر نسبی دارند , حداقل این است که از بستری شدن بیماران و مرگ و میر انها بر اثر بیماری کوید 19 جلوگیری می‌کنند و بیماری را خفیف می‌کند , وی افزود : با وجود تحریم‌ها ، اکنون امکانات تولید واکسن کرونا در کشور فراهم شده است .

ارگانهای مختلف مشغول ساخت واکسن هستند و امیدواریم به زودی به تعداد زیادی از مردم واکسن کرونا تزریق شود زیرا اکنون بهترین کار برای مهار همه‌گیری کرونا تزریق واکسن است , محقق و ناظر تولید واکسن کویران برکت ادامه داد : این واکسن اکنون در فاز سوم کارازمایی بالینی است , نتیجه فاز دوم انسانی کارازمایی بالینی این واکسن نشان داد که بین 72 تا 80 درصد اثربخشی دارد ولی فاز سه مطالعات بالینی هنوز تمام نشده است .

بنابراین هنوز نمی‌شود به طور دقیق میزان اثربخشی این واکسن را اعلام کرد اما نتایج فاز دو خوب و قابل قبول بوده است , فاز سوم کارازمایی بالینی روی 20 هزار نفر در حال انجام است , فاز یک نداشتن عوارض را بررسی می‌کند .

فاز دو اثربخشی را در افراد محدود بررسی می‌کند و فاز سه نداشتن عوارض و اثربخشی را روی تعداد بیشتری بررسی می‌کند , همه 20 هزار نفر ، دز اول و دوم واکسن برکت را گرفته‌اند 42 روز بعد از تزریق دز دوم این واکسن می‌توانیم میزان انتی بادی را در بدن افراد بسنجیم و میزان اثربخشی واکسن را اعلام کنیم , احتمالا یک ماه اینده می‌توانیم میزان اثربخشی واکسن برکت را اعلام کنیم .

محرز گفت : البته واکسن کویران برکت مجوز مصرف اضطراری را در ایران گرفته و تزریق عمومی ان به جامعه عمومی نیز همزمان با روند کارازمایی بالینی شروع شده است , تولید این واکسن در مرحله نیمه صنعتی است و احتمالا تا یکی دو ماه اینده وارد فاز تولید صنعتی می‌شود , محرز درباره علت کند بودن روند واکسیناسیون کرونا در ایران گفت : در هر صورت میزان واکسن در کل دنیا کم است .

چون تقاضا میلیاردی است و تولید محدود است , کشورهایی که تولید کننده بودند ، بیشترین میزان واکسیناسیون را داشتند ، امریکا بیشترین میزان تولید واکسن کرونا را دارد و بسیاری از مردم این کشور را واکسینه کرده است , به طور واضح میزان مبتلایان و مرگ و میر کرونا در این کشور با وجود انواع جدید ویروس رو به کاهش است .

در ایران چون هنوز تولید واکسن به نتیجه نهایی نرسیده است باید از کشورهای دیگر واکسن می‌خریدیم اما اکنون که تولید واکسن در داخل به نتیجه رسیده است ، می‌توانیم این مشکل را به سرعت حل کنیم , وی افزود : دولت برای مراحل تولید و بررسی واکسن‌ها به شرکت‌ها و ارگانها کمک کرده است البته من از میزان کمک‌های دولت به شرکت‌های تولید کننده خبر ندارم , واکسن‌های دیگری هم در حال تولید است از جمله واکسن نورا که در سپاه تولید و رونمایی شد .

واکسن فخرا نیز در وزارت دفاع در حال تولید است و مرحله سوم کارازمایی بالینی را انجام می‌دهد , انستیتو پاستور هم با کمک شرکت کوبایی برای تولید واکسن کار می‌کند , نمی‌دانم در چه مرحله ای است .

واکسن موسسه رازی هم در حال تولید و یک مقدار عقب تر است , شنیدیم که در یک شرکت خصوصی نیز واکسن اسپوتنیک قرار است تولید شود , حجت الله نیکی ملکی ، مدیر روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) که بنیاد برکت را در زیر مجموعه خود دارد گفته است : تاکنون دو میلیون و 50 هزار دز واکسن برکت تولید شده است .

از هفته گذشته افزایش ظرفیت تولید محقق شد و هم اکنون یک میلیون و 200 هزار دز در هفته تولید واکسن داریم بر سر وعده خود هستیم و با افزایش ظرفیت‌های بعدی تا پایان شهریور بیش از 50 میلیون دز واکسن تولید خواهیم کرد , حمایت دولت از شرکت‌های تولید کننده مصطفی قانعی ، رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز با اشاره به حمایت‌های معاونت علمی ، صندوق نواوری و شکوفایی و پیش خرید از شرکت‌های تولید کننده واکسن کرونا گفت : معاونت علمی به میزان 250 میلیارد تومان و صندوق نواوری و شکوفایی به میزان 710 میلیارد تومان از این شرکت‌ها حمایت می‌کنند , همچنین با مدلی که در دنیا در پیش گرفته شده که ان هم پیش خرید است ، در صدد هستیم که از شرکت‌های تولیدکننده حمایت کنیم تا انها بتوانند واکسن‌های مورد نیاز در زمینه کرونا را به تولید برسانند .

نظر محرز درباره سفر به ارمنستان برای تزریق واکسن مینو محرز ، فوق تخصص عفونی درباره سفر ایرانیان به ارمنستان برای تزریق واکسن کرونا نیز به پژوهشگر ایرنا گفت : اطلاعات زیادی درباره روند واکسیناسیون در ارمنستان و شرایط نگهداری واکسن نداریم , نمی‌توانم در این مورد اظهار نظر کنم اما امیدواریم به زودی با تولید انبوه واکسن کرونا در ایران دیگر نیازی به سفر مردم به کشورهای دیگر برای واکسیناسیون نباشد زیرا چنین سفرهایی خود عامل انتقال ویروس کرونا به مردم است , وی درباره فعالیتش در کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت : کمیته علمی ستاد ملی کرونا منحل شده و دیگر وجود ندارد .

من عضو اتاق فکر ستاد ملی کرونا هستیم , دیگر چنین ستادی وجود ندارد که عضو ان باشم اما همچنان به ستاد ملی کرونا مشورت می‌دهم , قبلا هر هفته سه بار با تعدادی از استادان دانشگاه‌های علوم پزشکی در جلسات این کمیته شرکت می‌کردیم اما مدتی است که دیگر جلسات کمیته علمی ستاد ملی کرونا تشکیل نمی‌شود .

واکسن ایران و کوبا در چه مرحله ای است ؟ دومین واکسن کرونای تولید داخل که بعد از واکسن کویران برکت توانست از وزارت بهداشت مجوز مصرف اضطراری بگیرد ، واکسن مشترک ایران و کوباست که قرار است در کوبا با نام سابرانا 2 و در ایران با نام پاستوکوک تولید شود ، کارازمایی این واکسن در کوبا تمام شده ولی در ایران هنوز در مرحله کارازمایی بالینی فاز 3 است و در عین حال مجوز استفاده اضطراری در ایران را کسب کرده است , احسان مصطفوی ، اپیدمیولوژیست و مدیر داخلی پروژه کارازمایی واکسن کرونا در انستیتو پاستور ایران درباره اخرین وضعیت این واکسن به پژوهشگر ایرنا گفت : کارازمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک کوبا و ایران از 6 اردیبهشت در ایران اغاز شده است , این مرحله از مطالعه بر روی جمعیت 24 هزار نفر در گروه سنی 18 تا 80 سال انجام می‌شود .

تاکنون همه 24 هزار نفر در هشت شهر مورد مطالعه دو دز این واکسن را دریافت کرده‌اند و عوارض جدی منتسب به واکسن گزارش نشده است , وی افزود : در شهر یزد و زنجان نیز این مطالعه در حال انجام است و طبق برنامه ، علاوه بر تزریق دو دز واکسن ، یک مرحله تزریق یاداور یا بوستر هم در این دو شهر انجام می‌شود , از انجایی که دو هفته بعد از تزریق دز دوم واکسن بررسی اثربخشی واکسن شروع می‌شود ، پیش بینی این است که بتوانیم نتایج اولیه بررسی اثربخشی این واکسن را در اوایل شهریور گزارش کنیم .

نتایج اولیه کارازمایی بالینی فاز سه در کشور کوبا گویای اثربخشی 65 درصدی در مداخله دو دزی و اثربخشی 91 درصدی در تزریق همراه با دز سوم یاداور است , این نتایج اولیه گویای بی خطری این واکسن هم هست , رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران ادامه داد : وزارت بهداشت مجوز مصرف اضطراری واکسن پاستوکوک را صادر کرده است و این واکسن به تدریج در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد اگر چه هدف‌گذاری انستیتو پاستور تولید صنعتی این واکسن از شهریور است .

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران افزود : مطالعه بالینی این واکسن در کودکان 3 تا 18 سال هم در کشور کوبا اغاز شده است و در صورتی که نتایج اثربخشی و بی خطری این واکسن را در این گروه در این کشور نشان دهد و مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار بگیرد امکان استفاده از این واکسن در اینده برای کودکان هم در ایران وجود خواهد داشت , عاطفه عابدینی ، دبیر کمیته علمی ستاد ملی کرونا درباره واکسن پاستور گفت : بررسی‌های انجام شده روی این واکسن نشان می‌دهد که واکسن مشترک تولیدی ایران و کوبا روی نوع افریقای جنوبی ویروس کرونا نیز با تزریق دو دز حدود 62 درصد اثربخشی دارد و ایمنی ایجاد می‌کند و در صورت تزریق سه دز اثربخشی ان روی این ویروس به 92 درصد افزایش می‌یابد , علیرضا بیگلری ، رییس انستیتو پاستور ایران گفت : مجوز مصرف اضطراری واکسن پاستوکوک از سوی سازمان غذا و دارو تازه صادر شده و بعد از مجوز اضطراری طبق قرارداد تولید واکسن انجام می‌شود .

کارازمایی بالینی این واکسن تمام شده ، تزریق‌ها انجام شده و امیدواریم نتایج اولیه ان تا پایان مرداد قابل تحلیل باشد , تا اینجا کار به خوبی پیشرفته و مطمئن‌ترین کلینیکال ترایال ( کارازمایی بالینی ) روی واکسن کرونا در کشور تاکنون روی این واکسن انجام شده است , پیش بینی می‌شود از شهریور امسال تولید صنعتی واکسن مشترک ایران و کوبا به نام پاستو کوک در داخل کشور اغاز شود .

او افزود : تامین و نصب تجهیزات و ماشین‌الات مرحله تولید صنعتی این واکسن در حال انجام است و به نظر می‌رسد این کار تا مرداد به اتمام برسد ، ظرفیت پیش بینی شده برای مرحله اول تولید صنعتی ماهانه بین 2,5 تا 3 میلیون دز است , قبل از مرحله تولید صنعتی حداکثر ظرفیت تولید ماهیانه بیش از 500 هزار تا یک میلیون دز نخواهد بود .

بی خطری و ایمنی‌زایی واکسن پاستوکوک در مطالعات مختلف بالینی در گروه‌های سنی زیر 18 سال و بالای 18 سال به دقت بررسی شده و نشان داده شده که این واکسن یکی از موثرترین واکسن‌ها در مقابل جهش‌های ویروس کوید -19 است , با وجود اقدامات انجام شده برای تولید واکسن کرونا در ایران هنوز واکسیناسیون در کشور با محوریت واکسن‌های وارداتی انجام می‌شود و از میزان استفاده شده واکسن‌های داخلی در برنامه واکسیناسیون اطلاع دقیقی منتشر نشده است , بر اساس اعلام وزارت بهداشت ، با توجه به ورود حدود دو میلیون واکسن جدید از هفته گذشته ، تاکنون حدود 9 میلیون و 347 هزار دز واکسن کرونا وارد کشور شده است .

کیانوش جهانپور ، سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد : علاوه بر دو میلیون واکسن وارد شده ، در این هفته و هفته بعد محموله هایی شامل 2,9 میلیون دز واکسن وارد خواهد شد و محموله‌های دیگری بالغ بر دو تا سه میلیون دز از کشورهای مختلف با تلاش همکاران در دستگاه دیپلماسی و حمایت وزارت بهداشت از چین ، نروژ ، ژاپن و سایر مبادی رسمی وارد می‌شود , معاونت علمی ریاست جمهوری 250 میلیارد تومان و صندوق نواوری و شکوفایی حدود 710 میلیارد تومان از شرکت‌های تولید واکسن کرونا حمایت کردند .

7 واکسن برکت ، پاستور ( تولید مشترک با کوبا )، رازی ، فخرا ، نورا ، اسپوتنیک ( تولید مشترک با روسیه ) و اسپایکوژن ( تولید مشترک با استرالیا ) در مراحل تولید یا کارازمایی بالینی هستند و دو واکسن برکت و پاستور مجوز مصرف اضطراری گرفته‌اند , واکسن برکت به مرحله تولید نیمه صنعتی رسیده و واکسن پاستور قرار است در شهریور به مرحله تولید برسد , حدود 2.

9 میلیون دز واکسن از مجموعه واکسن‌های وارداتی جدید از ژاپن به ایران وارد می‌شود , توشیمیتسو موتگی ، وزیر امور خارجه ژاپن اعلام کرد که دولت این کشور 2,9 میلیون دز واکسن استرازنکا ساخت این کشور را در قالب کواکس به ایران اهدا می‌کند .

علیرضا رییسی ، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت : تاکنون هشت میلیون و 100 هزار دز واکسن تحویل نظام سلامت شده است , از این تعداد هفت میلیون و 800 هزار دز واکسن در شبکه بهداشت کشور توزیع شده و نزدیک به هفت میلیون دز واکسن به ایرانیان تزریق شده است و بقیه واکسن‌های جدید نیز به تدریج وارد شبکه بهداشت می‌شود , معاون وزیر بهداشت نگفت که چه میزان واکسن داخلی برکت در شبکه بهداشت برای واکسیناسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد اما به گفته او ، روند واکسیناسیون در ایران با استفاده از واکسن داخلی و خارجی سرعت می‌گیرد .

رییسی اعلام کرد : از هفته گذشته واکسیناسیون گروه‌های سنی زیر 70 سال با ارسال پیامک تسریع می‌شود , مشکل تامین واکسن از خارج بود زیرا حتی چینی‌ها هم می‌گویند اگر به ایران واکسن می‌دهیم اعلام نکنید زیرا می‌ترسند ، امریکا به انها مواد اولیه ندهد , مشکل تحریم است .

اگر تحریم نبودیم می‌توانستیم مثل بقیه کشورها با سرعت واکسیناسیون را انجام دهیم , رییسی گفت : در برنامه جدید واکسیناسیون در شهرهای کوچک زیر 20 هزار نفر و روستاها همه افراد بین 60 تا 70 سال با دریافت پیامک به تدریج واکسن می‌زنند و در کلانشهرها به تدریج افراد زیر 70 سال را به صورت دو سال دو سال با ارسال پیامک فراخوان می‌کنیم و تحت واکسیناسیون قرار می‌دهیم , بعد از اتمام واکسیناسیون افراد بالای 60 سال ، واکسیناسیون افراد شاغل در مشاغل پر خطر شروع می‌شود .

بعد از ان نیز واکسیناسیون گروه‌های سنی عمومی است و تا پایان سال 1400 حدود 70 درصد جمعیت عمومی کشور واکسن کرونا دریافت می‌کنند , او چهارشنبه گذشته از اغاز ثبت نام همه افراد بالای 60 سال در سراسر کشور برای دریافت واکسن کرونا خبر داد و اعلام کرد همه متولدان سال 1340 به قبل می‌توانند با ثبت نام در سامانه salamat,gov.

ir در نوبت واکسیناسیون قرار بگیرند و به تدریج با ارسال پیامک ، در زمان اعلام شده واکسن کرونا تزریق می‌کنند , سعید نمکی ، وزیر بهداشت نیز هفته گذشته اعلام کرد : با وجود اینکه در بحث خرید واکسن کرونا دوستان و دشمنان ، کم کاری کردند اما از شنبه (19 تیر ) با تزریق روزانه 400 هزار دز واکسن با قدرت تمام واکسیناسیون کرونا انجام می‌شود , او البته سال گذشته اعلام کرده بود که ایران تا خرداد 1400 قطب تولید واکسن کرونا در دنیا می‌شود ، نمکی اسفند 1399 گفته بود : همه تلاش خود را به کار گرفته‌ام تا واکسن ایرانی به نتیجه برسد و به امید خدا ، دنیا هم خواهد دید که با تلاش بی وقفه جوانان ایران در بهار اینده ، ایران یکی از بزرگترین قطب‌های واکسن جهان خواهد شد .

علیرضا رییسی ، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در اخرین اظهارات خود درباره روند واکسیناسیون کرونا اعلام کرد : قرار بود واکسن کرونا برکت به وزارت بهداشت تحویل دهند اما در خط تولید ان دچار مشکل شدند ، اکنون در بنیاد برکت یک میلیون دز واکسن تولید شده دارند اما از نظر فنی 16 روز باید از زمان ورود واکسن به ویال‌ها بگذرد و پس از ان در صورتی که واکسن‌ها رسوب نکند ، می‌توانند میزان تولیدی واکسن را تحویل وزارت بهداشت بدهند و بر این اساس از هفته اول مرداد ماه همکاران موسسه برکت می‌توانند یک میلیون دز واکسن هفتگی به وزارت بهداشت تحویل بدهند , اظهاراتی که واکنش نیکی ملکی ، مدیر روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام را در پی داشت ، او گفت : بروز مشکل در خط تولید واکسن برکت کذب است 700 هزار دز واکسن به وزارت بهداشت تحویل شده و از مرداد هر هفته یک میلیون و 200 هزار دز واکسن به وزارت بهداشت تحویل خواهد شد نه تنها تولید درخط اول تولید این واکسن با تمام قدرت در حال انجام است ، بلکه به زودی با راه اندازی خط دوم ، واکسن با سرعت بسیار بیشتری تولید و تحویل خواهد شد , هفته سوم تیر در حالی سپری شد که تعداد روزانه واکسیناسیون کرونا به مرز 250 هزار تزریق در روز رسید و واکسن ایرانی برکت نیز به سبد واکسن‌های موجود در مراکز واکسیناسیون وزارت بهداشت اضافه شد .

گر چه هنوز عمده واکسن‌های تزریقی ، خارجی و یکی از انواع استرازنکا ، سینوفارم یا اسپوتنیک است اما به گفته مسولان وزارت بهداشت در هفته‌ها و ماههای اینده سهم واکسن ایرانی در سبد مراکز بهداشتی بیشتر می‌شود و همان طور که علیرضا رییسی ، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرده ، انتظار می‌رود با افزایش تولید واکسن‌های تولید داخل روند واکسیناسیون با واکسن ایرانی از شهریور سرعت بگیرد و تا پایان سال جمعیت واکسینه شده ایرانی به مرز 60 درصد جمعیت نزدیک شود ، اماری که به گفته معاون بهداشت حدود 70 درصدشان واکسن ایرانی تزریق می‌کنند ,.
ایران ترکیه کرونا هند چین روسیه امریکا افریقای جنوبی ارمنستان کوبا شهر یزد زنجان کشور کوبا نروژ ژاپن رازی پاستور ایرانیان تهران ایرنا وزارت بهداشت چین هند امریکا ایران سازمان بهداشت جهانی ایرنا روسیه انستیتو پاستور موسسه سرم سازی رازی هم واکسن کوپارس رازی وزارت دفاع دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله سپاه بنیاد برکت هندی دلتا کرونا سپاه موسسه رازی ایرانی شرکت کوبایی اسپوتنیک صندوق نواوری و شکوفایی شرکت های تولید کننده واکسن کرونا ایرانیان کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا کمیته علمی ستاد ملی کرونا ستاد ملی کرونا کوبا کوباست انستیتو پاستور ایران سازمان غذا و دارو دستگاه دیپلماسی شرکت های تولید واکسن کرونا اسپایکوژن استرالیا چینی موسسه برکت سعید نمکی علیرضا رییسی حسینعلی شهریاری شهریاری دکتر علیرضا رییسی رهبر معظم انقلاب نورا داود یادگاری مینو محرز حجت الله نیکی ملکی مصطفی قانعی مینو احسان مصطفوی عاطفه عابدینی علیرضا بیگلری کیانوش جهانپور توشیمیتسو موتگی رییسی نمکی نیکی ملکی وزیر بهداشت سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معاون وزیر بهداشت رییس بیمارستان بقیه الله و واکسن موسسه رازی وزیر جهاد کشاورزی مدیر روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام ره رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اپیدمیولوژیست و مدیر داخلی پروژه کارازمایی واکسن کرونا پژوهشگر ایرنا رییس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران دبیر کمیته علمی ستاد ملی کرونا رییس انستیتو پاستور ایران سخنگوی سازمان غذا و دارو معاونت علمی ریاست جمهوری وزیر امور خارجه ژاپن معاون بهداشت وزیر بهداشت معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مدیر روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام سخنگوی وزارت بهداشت معاون بهداشت