ضرغامی : مردم در فضای مجازی تخریب اثار تاریخی را به ما اطلاع دهند

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۰:۴۱:۳۹

در بازدیدی که از محله پامنار تهران داشتم ، دیدم که بسیاری از اثار تاریخی این محله رها شده است .وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ، گفت : در فضای مجازی همه افرادی که درباره تخریب یک اثر به ما اطلاع می‌دهند جزو سربازان افتخاری میراث فرهنگی هستند ؛ تمام کسانی را که در فضای مجازی در این حوزه می‌نویسند ، جزو نیروهای خودمان می‌دانیم , به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث اریا ، سیدعزت الله ضرغامی در نشست هم اندیشی وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ، گفت : میراث فرهنگی شناسنامه کشور است و شما بزرگان و اساتید ، سرمایه بزرگ ما هستید , وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد : انچه مهم است و باید به ان توجه شود این است که میراث فرهنگی ما در حال نابودی است .

در سه ماه گذشته که جلسات مختلفی تشکیل دادم و در این مدت به مکان‌های مختلفی رفتم ، دیدم کسی به فکر میراث فرهنگی نیست , زمانی که به سمنان رفتم ، دیدم اثار 2 هزار ساله به حال خود رها شده و محل تجمع معتادان شده است , وی ادامه داد : در بازدیدی که از محله پامنار تهران داشتم ، دیدم که بسیاری از اثار تاریخی این محله رها شده است .

باید این موضوعات را حل کنیم ؛ به همین منظور برای ان بودجه در نظر گرفتیم و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد , ضرغامی گفت : در سفری که به استان زنجان داشتم ، دست مرمتگر گنبد سلطانیه را بوسیدم ؛ از من پرسیدند چرا این کار را انجام دادی ؟ گفتم او 50 سال عمر خود را صرف مرمت ایات و روایت این گنبد کرده و فداکاری کرده است , این دست برکت است و من افتخار می‌کنم .

وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد : برای رفع مشکل بودجه وزارتخانه طرحی را شروع کردیم تا از تمام ظرفیت‌های بخش خصوصی و دستگاه‌های دولتی استفاده کنیم , ان شاءالله با کمک تمام اساتید و پیشکسوتان میراث فرهنگی مشکلات را حل خواهیم کرد , وی افزود : در تمام نقاط کشور اثار زیادی داریم ، اما برای حفاظت ان‌ها نیرو نداریم .

اعلام کردم در فضای مجازی همه افرادی که درباره تخریب یک اثر به ما اطلاع می‌دهند جزو سربازان افتخاری میراث فرهنگی هستند , تمام کسانی را که در فضای مجازی در این حوزه می‌نویسند ، جزو نیروهای خودمان می‌دانیم , زیرا با این اطلاع‌رسانی از تخریب اثار جلوگیری می‌کنند .

باید یک جشنواره ای در اینده برگزار کرد و از خدمات ان‌ها تقدیر کرد , وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گفت : در این نشست دیدم که شما اساتید و پیشکسوتان نسبت به میراث فرهنگی و حفاظت از ان متعهد هستید , همان طور که مطرح کردید در کنار حفظ میراث مادی باید میراث معنوی و ناملموس را نیز حفظ کنیم و ان را درست تفسیر کنیم .

میراث معنوی و مجموعه میراث فرهنگی ما به اعتقادات ، باورها ، ریشه‌ها و دیانت ما بازمی گردد ، بنابراین نباید این دو موضوع را دو قطبی کنیم , ضرغامی خاطرنشان کرد : قرار است اقای دارابی کمیته‌های مختلفی را در حوزه میراث فرهنگی تشکیل دهد و اساتید سوالات خود را در این بخش به صورت دقیق مطرح کنند تا در نشست‌های بعدی با حضور اساتید و پیشکسوتان مورد بررسی قرار گیرد و با ارائه پیشنهادها و راهکارها بتوانیم میراث فرهنگی را به سمت جلو پیش ببریم ,.