میرمحمدصادقی : استعفای لاریجانی با رهبری هماهنگ شده است

۱۴۰۰/۰۷/۲۱ ۱۸:۳۹:۱۰

به نظر می‌رسد که اقای لاریجانی قصد داشتند که دولت مسئله را پیگیری کرده و از تداخل کارها جلوگیری شود . بنابراین استعفای ایشان مسئله مهمی نیست و فاز کاری مربوط به ایشان به پایان رسیده است .میرمحمد صادقی استعفای علی لاریجانی از اجرای توافق 25 ساله ایران و چین را موضوع مهمی نداست و گفت :« فاز کاری ایشان به پایان رسیده است و دولت باید اجرای این توافق را پیگیری کند ,» به گزارش اقتصاد نیوز ، بازار حرف و حدیث‌ها درباره حذف برادران لاریجانی در فضای سیاسی هنوز داغ است و خبرهایی که از گوشه و کنار درباره علی لاریجانی و صادق لاریجانی ، منتشر می‌شود ، به این زمزمه‌ها بیشتر دامن می‌زند , ان هم درشرایطی که علی لاریجانی سکوت نصفه و نیمه ای اختیار کرده و صادق املی لاریجانی از شورای نگهبان استعفا داده است .

بمب خبری امروز را درباره علی لاریجانی ، روزنامه فرهیختگان منتشر کرد , این روزنامه نوشت :« علی لاریجانی رییس پیشین مجلس شورای اسلامی و مجری توافقنامه 25 ساله ایران و چین طبق شنیده‌ها با روی کارامدن دولت سیزدهم از سمت خود در راهبری این توافقنامه استعفا داده تا پیگیری فرایندهای مربوط به این سند راهبردی 25 ساله به دست تیم دولت و معاون اول رییس جمهور سپرده شود ,» خبری که به ادعاها درباره حذف او از فضای سیاسی بال و پر می‌دهد ، اما حسین میر محمد صادقی ، معاون قوانین مجلس دهم ان را رد می‌کند و با اشاره به استعفای لاریجانی می‌گوید :« موضوع اجرایی قراردادها را وزرا باید پیگیری کنند ، طبعا دولت بهتر می‌تواند این کار را انجام بدهد و اگر وزرا حرفی بزنند امکان تداخل کار وجود دارد .

بنابراین ، اقای لاریجانی تصمیم گرفتند که باقی کار به عهده دولت باشد و با رهبری هم هماهنگی داشته‌اند ,» مشروح گفتگوی حسین میر محمد صادقی را با اقتصادنیوز در ادامه می‌خوانید , * اقای میرمحمد صادقی ، روزنامه فرهیختگان خبری را منتشر کردند مبنی بر انکه اقای لاریجانی از مسئولیت پیگیری پرونده قرارداد 25 ساله ایران و چین استعفا دادند .

شما استعفای ایشان را چطور ارزیابی می‌کنید و ایا پشت پرده ای درکار است ؟ به نظر من مسئله مهمی نیست ، این قرارداد مراحلی در راستای امادگی و انعقاد قرارداد داشت که باید انجام می‌شد , زمانی که این مراحل اماده شد ؛ یک سری بحث‌ها به امور اجرایی مربوط می‌شود که باید در مجموعه اقتصادی دولت حل شود , بنابراین ، این استعفا در این راستا است که مراحل قرارداد طی شده و دولت باید ان را اجرا کند .

به نظر می‌رسد که اقای لاریجانی قصد داشتند که دولت مسئله را پیگیری کرده و از تداخل کارها جلوگیری شود , بنابراین استعفای ایشان مسئله مهمی نیست و فاز کاری مربوط به ایشان به پایان رسیده است , * با توجه به اینکه اقای لاریجانی ، نماینده رهبر انقلاب در این پرونده بودند ، می‌توان این برداشت را داشت که ایشان نتوانستند با دولت همکاری کنند ؟ فکر می‌کنید در هماهنگی با رهبر انقلاب این استعفا صورت گرفته است فکر نمی‌کنم .

اقای لاریجانی خودشان خواستند کناره‌گیری کنند , زیرا موضوع اجرایی قراردادها را وزرا باید پیگیری کنند ، طبعا دولت بهتر می‌تواند این کار را انجام بدهد و اگر وزرا حرفی بزنند امکان تداخل کار وجود دارد , بنابراین ، اقای لاریجانی تصمیم گرفتند که باقی کار به عهده دولت باشد و با رهبری هم هماهنگی داشته‌اند .

* بهترین جایگزین برای اقای لاریجانی در توافق 25 ساله چه کسی است ؟ مسئله اجرایی است و نیاز به انتخاب فرد خاصی ندارد , دولت باید مسئولت پیگیری ان را به عهده بگیرد , * اقای صادقی ! با توجه به اینکه ایشان در حال کمرنگ شدن از سیاست هستند ، پیش بینی شما از اینده سیاسی اقای لاریجانی چیست ؟ ممکن است که ایشان دوباره به قدرت برگردند یا حذف ایشان از سیاست کلید خورده است ؟ خیر ، این تحلیل‌های شبکه‌های برون مرزی است .

اقای لاریجانی برای کشور سرمایه بوده و همیشه نیز خواهند بود , ایشان مورد اعتماد رهبر انقلاب هستند و هر زمانی که به ایشان نیاز باشد قطعا فعالیت خواهند کرد , بنابراین ، کلید خوردن حذف اقای لاریجانی تحلیل هایی است که شبکه‌های برون مرزی می‌کنند و صحت ندارد .

* می‌توان این برداشت را با توجه به انتصابات دولت داشت که طیف عقلای اصولگرا کنار زده شدند ؟ نمی دانم , دولت با انتخاب‌های خود انتظارات را براورده نکرده است , اینکه ایا مسئله سیاسی پشت ان وجود دارد یا خیر را باید از خودشان پرسید .

.