6 گزینه برای ریاست سازمان حفاظت محیط زیست

۱۴۰۰/۰۷/۱۷ ۱۰:۲۹:۱۰

اگر اعتراضات سال 78 رنگ و بوی « دانشجویی » داشت ، اعتراضات 88 « سیاسی » بود ، اعتراضات 96 و 98 « معیشتی » بود ، اعتراضات این روزها « اقلیمی » است . به محیط زیست ربط دارد ...عصرایران ؛ احسان محمدی - « محیط زیست اولویت هیچ کس نیست ,» تا زمانی که مدیران کشور باور نکنند موضوع محیط زیست همانطور که بعضی از ان‌ها می‌گویند قصه چند « جک و جانور » نیست در روی همین پاشنه می‌چرخد , اعتراضات این روزهای خوزستان گرچه ریشه‌ها و دلایل متعددی دارد اما « بهانه » ان اب است و اب یک موضوع محیط زیستی است .

دستکم در لوگوی سازمان حفاظت محیط زیست اب به عنوان یکی از عناصر چهارگانه وجود دارد حتی اگر کسانی بگویند این مسئله‌ی وزارت نیرو است , اگر اعتراضات سال 78 رنگ و بوی « دانشجویی » داشت ، اعتراضات 88 « سیاسی » بود ، اعتراضات 96 و 98 « معیشتی » بود ، اعتراضات این روزها « اقلیمی » است , به محیط زیست ربط دارد ، به مدیریت انرژی .

از قطعی برق تا کمبود اب ، از الودگی هوا تا بروز سیل و احتمالا چند وقت دیگر گرد و غبار خفه کننده , در چنین شرایطی انتظار می‌رود موضوع « محیط زیست » و سازمان حفاظت محیط زیست یکی از اولویت‌ها باشد ، چیزی که در مناظره‌های انتخاباتی اشاره ای بسیار بسیار جزیی به ان شد و جالب تر اینکه در چند لیست کابینه اینده که بر پایه گمانه زنی منتشر شده نشانی از رییس سازمان محیط زیست نیست ! در 20 سال گذشته به واسطه ارتباط مستمر با سازمان محیط زیست از نزدیک نحوه عملکرد معصومه ابتکار ( در سه دوره چهارساله )، فاطمه واعظ جوادی ، محمدجواد محمدزاده و عیسی کلانتری و معاونان و مدیران کل استانی ان‌ها را دیده‌ام و حالا یکی از ارزوهایم این است کسی رییس این سازمان شود که بدون استفاده از نرم افزارهای مسیریاب بتواند ادرس پارک پردیسان در تهران را پیدا کند ، در زندگی‌اش یک محیط‌بان را از دو متری دیده باشد و بدون جست و جو در گوگل در مورد مناطق حفاظت شده ، گونه‌های در معرض انقراض گیاهی و جانوری و البته کنوانسیون‌های بین‌المللی اطلاعات اندکی داشته باشد , ارزوی بزرگی نیست ولی به نظر می‌رسد با توجه به شرایط اقتصادی کشور محیط زیست بیش از گذشته در معرض فشار قرار خواهد گرفت و باز هم یک انتخاب غیر محیط زیستی در راه است .

یک مهمان تازه که به پردیسان می‌اید و کارشناسان و بدنه کارمندی می‌گویند :« این هم میره و ما می‌مونیم که سنگ کف رودخونه‌ایم !» رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادوار گذشته خارج از این بدنه منصوب شده است , امده‌اند و در حد وسع و توان کار کرده‌اند و رفته‌اند , بی انصافی است که کسی بگوید « هیچ » نکردند .

نشد ، نتوانستند یا نگذاشتند , بعضی از انان چنان رفتند و بعد از این دوران حتی یک کلمه - تکرار می‌کنم حتی یک کلمه - یا یک واکنش نسبت به مسائل محیط زیست نشان ندادند که شگفت انگیز است و نشان دهنده اینکه انگار ماموریتی داشتند و به اجبار تن دادند و بعد به امان خدا رهایش کردند و رفتند پی زندگی شان , این مدیران هم تفاوت شگفت انگیزی با هم نداشتند .

« کمی » بهتر یا « کمی » بدتر بودند , همین ! اگر قرار است داستان همین « کمی » باشد چرا از درون بدنه سازمان حفاظت محیط زیست با قدمت بیش از نیم قرن کسی منصوب نشود ؟ چرا باید مدام رییس از بیرون بیاورند و مینی بوسی معاون و مدیر با خودش بیاورد و ببرد ؟ وقتی قرار است در روی همین پاشنه بچرخد چرا غریبه ؟ سکان را بسپارید به یکی از اهالی خانواده , با علم به اینکه به نظر می‌رسد باز هم یک مدیر بیرونی سکان هدایت محیط زیست را دست می‌گیرد و غافلگیر می‌شویم و چهار سال دیگر باز هم در مورد همین « کمی » تفاوت می‌نویسم شش گزینه ای که جسته و گریخته نام شان تکرار می‌شود و از خانواده محیط زیست هستند را با هم مرور کنیم : 1- سعید محمودی : مدیرکل فعلی محیط زیست تهران که کارش را به عنوان محیط‌بان از سفیدکوه در لرستان شروع کرد و به واسطه شخصیت تلاشگر و خستگی‌ناپذیر خود اندک اندک در بدنه سازمان رشد کرد .

دارای مدرک دکترای محیطزیست ( تغییرات اقلیمی ) است و پیش از این در استان‌های فارس ، مرکزی و سیستان و بلوچستان سابقه مدیریت دارد و در چند اجلاس بین‌المللی حضور داشته است , سعید محمودی وقتی به عنوان یکی از جوانترین مدیران سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شد در زمینه احیای تالاب هامون و دریافت حقابه بسیار تلاش کرد , او با ساماندهی پارک ملی بمو ، نظارت بر فعالیت صنایع و ارتقای تعداد صنایع سبز ، تلاش موفقیت امیز برای ثبت جهانی تالاب هامون به عنوان ذخیره گاه زیستکره در فهرست یونسکو و ارتقای کمیت و کیفیت یگان حفاظت محیط زیست در استان‌های تحت مدیریت کارنامه مطلوبی دارد .

محمودی به واسطه برخورد قاطعانه با متخلفان ، تمرکز روی اموزش محیط بانان و علاقمندی به بسط فعالیت‌های ملی و محلی با سایر ارگان‌ها در سازمان محیط زیست شناخته می‌شود , 2- اصغر محمدی فاضل : معاون اسبق سازمان حفاظت محیط زیست در سه دولت اصلاحات ، مهرورزی و تدبیر و امید , دارای سوابق تحصیلی متعدد از کاردانی تا دکتری در دانشگاه شهید بهشتی ، دانشگاه تهران ، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه ازاد اسلامی و دانشگاه rmit استرالیا .

فاضل رزومه کاری پر و پیمانی دارد ، همواره مورد اعتماد روسای سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است و در بدنه کارمندی سازمان نیز چهره ای شناخته شده و معقول است , کارشناس ارشد توسعه پایدار ، ریاست دانشکده محیط زیست ، عضو هیات رییسه ipbes در بن المان ، عضو شورای راهبردی کالج aic اتریش ، مشاور ارشد مرکز جهانی پایش در کمبریج انگلستان ، ریاست انستیتو علوم و فناوری کشورهای عضو اکو (eco-iest) و نیز تدریس دوره‌های توانمندسازی برای موسسات بین‌المللی را در پنج قاره جهان انجام داده است و به عنوان یک چهره بین‌المللی در حوزه محیط زیست شناخته می‌شود که به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران هدایت اجلاس فراوانی را بر عهده گرفته است , 3- صدرالدین علیپور : مدیر عامل فعلی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران هنوز هم از نگاه فعالان این حوزه یک « محیط زیستی » به شمار می‌اید .

او که خود فرزند محیط بانی است که حین خدمت جان باخت ، به عنوان مدیرکل محیط زیست قزوین رابطه کاری خوبی با محیط بانان داشت ، در توسعه این مناطق کوشید و همزمان به واسطه مدرک تحصیلی دکتری مدیریت و برنامه ریزی محیط زیست علاوه بر تدریس در دانشگاه به فعالیت‌های علمی خود دامنه داد و در پردیسان مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست مدیرکل دفتر پژوهش و توسعه فناوری شد , او همچنین در کارنامه کاری خود مدیرکلی محیط زیست شهردای تهران ، مدیر عاملی ستاد معاینه فنی ، قائم مقامی کنترل کیفیت هوا و معاونت سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران را دارد , علیپور بعد از انتصاب به عنوان مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران طرح کاپ ( کاهش پسماند ) که یک دغدغه محیط زیستی است را پی گرفت که به واسطه موفقیت این طرح رتبه اول پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی را از ان خورد کرد و در سال 99 نیز از سوی پیروز حناچی به عنوان مدیر نمونه شهرداری تهران انتخاب شد .

اشزاف علیپور به مسائل شهری و معضلاتی که کلانشهرها در حوزه محیط زیست با ان دست به گریبان هستند در کنار سابقه اجرایی در مناطق و اشنایی با محیط بانان می‌تواند او را گزینه مناسبی برای تصدی این سمت کند , 4- سمیه رفیعی : رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی کارمند سازمان نیست اما با این سازمان هم غریبه نیست , وی هنگام انتصاب فاطمه واعظ جوادی به عنوان معاون محمود احمدی‌نژاد در سازمان محیط زیست ، « مشاور جوان » شد .

طرحی که به منظور تربیت مدیر برای اینده از سوی رییس دولت وقت پیگیری شد , گرچه عمر حضور جوادی در سازمان طولانی نبود اما رفیعی علاقه مند به محیط زیست ماند , او که دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت و برنامه ریزی محیط زیست نماینده مجلس یازدهم شد و به عضویت کمیسیون کشاورزی ، اب و منابع طبیعی امد و به ریاست فراکسیون محیط زیست رسید .

رفیعی به واسطه پیگیری قانون توقف صید ترال ، معضل الودگی هوای کلانشهرها ، طرح ادغام سازمان امور اراضی و منابع طبیعی با محیط زیست و حضور در نشست‌ها و فعالیت‌های محیط زیستی کوشید فقدان سابقه اجرایی خود در این سازمان را پوشش داد , گفته می‌شود او که متولد 1361 است رابطه نزدیکی با ستاد پیرامونی رییس جمهور رییسی دارد و این رابطه می‌تواند به سود سازمان محط زیست و پرسنل ان باشد , 5- احمدعلی کیخا : معاون اسبق محیط طبیعی سازمان محیط زیست هم کارمند یا برخاسته از این سازمان نیست اما برخلاف برخی نوامدگان هم تفاوت محیط‌بان و جنگلبان را می‌داند ، هم به عنوان نماینده مجلس ، ناظر مجلس در شورای عالی اب بوده و هم در رشته اقتصاد اب از استرالیا مدرک گرفته است .

کیخا مشکلات و موانع محیط زیست را می‌شناسد و در مورد هامون با توجه به تسلط به استان سیستان و بلوچستان ، شناخت حقابه ، کشاورزی و تعاملات ملی و بین‌المللی ، بودجه ریزی و شبکه ارتباطات درون سازمانی می‌تواند عملکردی کارگشا داشته باشد , برخی عنوان می‌کنند که او احتمالا یکی از گزینه‌های وزارت کشاورزی است اما اگر قرار است کسی بیرون از سازمان به پردیسان بیاید چرا گزینه ای مثل او که دستکم با بدنه صفی و ستادی سازمان محیط زیست اشناست نیاید ؟ 6- حمید ظهرابی : مرد متولد سال 1352 از محله امامزاده داود ممسنی عمری را در این سازمان گذرانده , از محیط بانی تا کارشناس محیط طبیعی استان کهگیلویه و بویر احمد و فارس ، مدیرکلی در سمنان و اصفهان و فارس و حتی معاونت در محیط طبیعی سازمان محیط زیست .

ظهرابی از محیط بانی تا یک قدمی ریاست بر پردیسان را امد و گفته شد به خاطر اختلاف نظر با عیسی کلانتری ترجیح داد بدون هیاهو از معاونت کنار برود و جایی نزدیک زادگاهش خدمت کند , او زمانی که در پردیسان بود به عنوان یکی از سابقون محیط زیست مورد اعتماد بدنه قرار داشت و به نوعی لولای رابط میان قاعده ( مدیران ، کارشناسان و کارمندها و محیط بانان ) با راس هرم مدیریت بود , وی دانش اموخته مقطع کارشناسی ارشد محیط زیست است و بعید است .

بیش از هر کس دیگری که بیرون از سازمان حفاظت محیط زیست به درون این خانه بیاید ، راه و چاه منتهی به پردیسان را می‌شناسد , به این لیست چهره‌های بسیار دیگری از جمله کیومرث کلانتری معاون فعلی محیط طبیعی و تنوع زیستی ، مینو فرشچی معاون اسبق محیط دریایی ، محمد یزدی استاد دانشگاه و معاون اسبق اموزش و پژوهش سازمان محیط زیست ، امیر عبدوس مدیرکل فعلی محیط زیست سمنان ، نیره پورملایی مدیرکل محیط زیست یزد ، ایرج حشمتی مدیرکل محیط زیست اصفهان ، شینا انصاری مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ، یوسف حجت معاون اسبق اموزش و برنامه ریزی و معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ، ابراهیمی کارنامی مدیرکل محیط زیست مازندران ، احمدرضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ، ساسان علی نژاد مدیرکل اسبق محیط زیست قزوین و گلستان ، سیدمحمد مجابی رییس کمیته خاص محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاون اسبق توسعه مدیریت ، حقوقی و امور مجلس ، امیر مهاجری طهرانی مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست و ,.

, را می‌توان افزود که در صورت حمایت از سوی یک تیم مدیریتی هیچ از روسای گذشته « کم » ندارند و مگر گذشتگان معجزه کردند که اهالی خانواده محیط زیست نکنند ؟ حرف ساده است : برای یک بار هم شده کلید این خانه را به انان بسپارید که دهه هاست بارش را بر دوش می‌کشند و در روزهای تلخ و شیرین وفادار مانده‌اند و همیشه قلب شان سبز می‌تپد حتی وقتی با ان‌ها بی مهری می‌شود ,.
خوزستان پارک پردیسان تهران پردیسان سفیدکوه لرستان فارس مرکزی سیستان و بلوچستان پارک ملی بمو کمبریج انگلستان استرالیا استان سیستان و بلوچستان محله امامزاده داود ممسنی استان کهگیلویه و بویر احمد و فارس سمنان اصفهان سازمان حفاظت محیط زیست اب وزارت نیرو سازمان حفاظت محیط زیست سازمان محیط زیست گوگل دولت اصلاحات دانشگاه شهید بهشتی دانشگاه تهران دانشگاه ازاد اسلامی شورای راهبردی کالج aic اتریش ستاد پیرامونی رییس جمهور رییسی سازمان محط زیست وزارت کشاورزی عصرایران احسان محمدی معصومه ابتکار فاطمه واعظ جوادی محمدجواد محمدزاده عیسی کلانتری سعید محمودی محمودی اصغر محمدی فاضل فاضل صدرالدین علیپور قائم مقامی کنترل کیفیت هوا و علیپور حناچی سمیه رفیعی معاون محمود احمدی نژاد جوادی رفیعی احمدعلی کیخا کیخا حمید ظهرابی ظهرابی کیومرث کلانتری مینو فرشچی محمد یزدی امیر عبدوس نیره پورملایی ایرج حشمتی شینا انصاری یوسف حجت ابراهیمی کارنامی لاهیجان زاده ساسان علی نژاد سیدمحمد مجابی امیر مهاجری طهرانی رییس سازمان محیط زیست رییس سازمان حفاظت محیط زیست مدیر بیرونی سکان هدایت محیط زیست مدیرکل فعلی محیط زیست تهران معاون اسبق سازمان حفاظت محیط زیست کارشناس ارشد توسعه پایدار ریاست دانشکده محیط زیست نماینده جمهوری اسلامی ایران مدیر عامل فعلی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران مدیرکل محیط زیست قزوین مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست مدیرکل دفتر پژوهش و توسعه فناوری مدیرکلی محیط زیست شهردای تهران مدیر عاملی ستاد معاینه فنی معاونت سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران مدیر نمونه شهرداری تهران رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی رییس دولت نماینده مجلس ریاست فراکسیون محیط زیست معاون اسبق محیط طبیعی سازمان محیط زیست ناظر مجلس معاون فعلی محیط طبیعی و تنوع زیستی معاون اسبق محیط دریایی معاون اسبق اموزش و پژوهش سازمان محیط زیست مدیرکل فعلی محیط زیست سمنان مدیرکل محیط زیست یزد مدیرکل محیط زیست اصفهان مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست مدیرکل محیط زیست مازندران معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست مدیرکل اسبق محیط زیست قزوین و گلستان رییس کمیته خاص محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام معاون اسبق توسعه مدیریت ، حقوقی و امور مجلس مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی