موج جدیدتحریمهانتیجه ندارد / اقدامات مهم درحوزه رمزارزهادرجریان است

۱۴۰۰/۰۷/۱۱ ۰۵:۵۱:۴۶


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک ، عبدالناصر همتی در مصاحبه با این خبرگزاری این نکته را مورد ارزیابی قرار داد که ایا موج بعدی تحریم‌های ترامپ پس از 5 نوامبر خواهد توانست نظام بانکی جمهوری اسلامی را در هم بشکند , طبق ارزیابی عبدالناصر همتی ، از 4 نوامبر که امریکا موج دوم تحریم‌های یکجانبه خود علیه صنعت نفت و گاز و بخش بانکی ایران را به مرحله اجرا خواهد گذاشت ، فاجعه رخ نخواهد داد چون تحریم‌های امریکا نتیجه مطلوبی نخواهد داشت , همچنین رییس کل بانک مرکزی ایران درباره وضعیت در بازار ارز ایران ، اینده ارزهای رمزی در این کشور و چشم اندازهای همگرایی میر و شتاب سیستم‌های پرداخت‌های بانکی روسیه و ایران صحبت کرد .

متن مصاحبه اسپوتنیک با رییس کل بانک مرکزی ایران چنین است : – واشنگتن قول داده از روز 4 نوامبر تحریم هایی علیه ایران اعمال کند که در چارچوب ان جلو عملیات مالی در رابطه با بانک مرکزی ایران گرفته خواهد شد , بانک مرکزی ایران چه تدابیر ضد تحریمی را اتخاذ کرده یا خواهد کرد ؟ – اولا خدمت شما عرض کنم که دولت امریکا هرکاری که می‌خواست انجام داد , امریکا شبانه روز کار می‌کند تا جلوی فعالیت‌های مالی ایران و همچنین صادرات نفت ایران را بگیرد .

به نظر من ، دیگر بعد از 4 نوامبر اتفاق خاصی نخواهد افتاد , می‌توانم بگویم که نتوانستند محدودیت هایی برای مبادلات مالی و صادرات نفتی داشته باشند و زمینه ای برای موفقیت انها وجود ندارد , و تلاش دولت جمهوری اسلامی ایران برای یافتن راههایی برای حل این مشکل به نتیجه رسیده و اتفاق مهمی در نوامبر نخواهد افتاد و اثاری اگر می‌خواستند در اقتصاد ایران به وجود بیاورند انجام دادند و به نظر من خیلی موفق نبوده است .

– شما در اجلاس تهران گفتید که تهران ، مسکو و انکارا درباره تعدادی از تدابیر اقتصادی همچون عدم استفاده از دلار امریکا در معاملات مشترک در چارچوب گسترش روابط تجاری خود با وجود فشار امریکا به توافق رسیده‌اند , ایران برای عدم استفاده از دلار در معاملاتش با روسیه و ترکیه کدام گام‌های مشخص را برداشته یا خواهد برداشت ؟ – من با بانک مرکزی ترکیه و امروز هم با رییس محترم بانک مرکزی روسیه ملاقات داشتم و توافقات خوبی کردیم برای اینکه بتوانیم دلار را حذف بکنیم و بر اساس پول ملی مبادله بکنیم , خوشحال هستم بگویم که نزدیک 30 درصد مبادلات بین ایران و روسیه به پول ملی است و امیدواریم که روز به روز افزایش پیدا بکند .

اراده بانک مرکزی روسیه و ایران این است که این روند را توسعه بدهیم و گسترش بدهیم , با ترکیه هم به توافقات اولیه دست یافتیم و در عمل هم بتوانیم ان را به نتیجه برسانیم , درباره ایجاد ارز رمزی روسیه و ایران به عنوان گزینه ای برای دوری از دلار و دلارزدایی در تجارت دو کشور گزارش‌های بسیار زیادی موجود است .

اما اخر استفاده از ارزهای رمزی در ایران ممنوع است , ایا ایران واقعا بطور جدی در حال بررسی استفاده از ارز رمزی به عنوان وسیله محاسبات متقابل است ؟ اگر چنین است ، مسئله قانونی کردن ارز رمزی در ایران چگونه حل شده یا خواهد شد ؟ در مورد ارز رمزی بحث‌های مفصلی هم در بانک مرکزی ، هم دولت و هم در مجلس در جریان است , الان هم در کمیسیون اقتصاد دولت موضوع ارز رمزی بطور جدی در حال بحث است .

نتایج ان را در صورتی که به جمع بندی برسد به اطلاع مردم خواهیم رساند , قطعا ما در این زمینه به فکر انجام و اقدام هستیم و جمع بندی ما به زودی اعلام خواهد شد , – وضعیت ارزی در ایران چگونه است ؟ دلیل سقوط شدید نرخ دلار چیست ؟ دلیلش به نظر من یک مقداری روانی بود ، اثار روانی که ایجاد کرده بودند .

خوشبختانه کنترل شده و ما برنامه هایی داریم برای کنترل بیشتر ارزش پول ملی , ظرف چند روز گذشته بانک مرکزی اقداماتی را شروع کرده است , ما امادگی این را داریم که به تدریج کنترل لازم را انجام بدهیم .

من فکر می‌کنم ان تلاشی که امریکا به اتفاق متحدینش برای ضربه زدن به ارزش پول ملی انجام داد ، نتیجه مطلوبی نخواهد داشت , – ایرانیان معمولی و ساده در شرایط نوسانات فعلی در نرخ ارزها در کشورشان چگونه باید رفتار کنند ؟ – مردم عزیز ما بالاخره باید توجه بکنند که خرید دلار و ارزهای خارجی ، سرمایه‌گذاری خوبی نیست , امیدواریم وارد این سرمایه‌گذاری ریسکی نباشند .

ما در حال طراحی برنامه ریزی‌های خوبی هستیم تا مردم بتوانند الترناتیوهای بهتری برای سرمایه‌گذاری داشته باشند ، از جمله جذاب کردن بازار بورس و ارائه محصولاتی از بانک مرکزی که بتواند جایگزین در واقع بهتری برای سرمایه‌گذاری باشد و مردم بتوانند با ریسک کمتری در انها سرمایه‌گذاری بکنند , – سیستم پرداختی میر شتاب کی راه اندازی خواهد شد ؟ – این نیاز به زیرساخت هایی دارد , مباحث جدی بین دو کشور انجام شده است .

ما امیدواریم که بتوانیم به نتایج خوبی در این زمینه برسیم , این کاری شدنی است و می‌توانیم عملیاتی‌اش بکنیم , و لازمه‌اش این است که ما می‌خواهیم بانک‌های دو کشور از نظر نرم افزارهای خود بتوانند به توافق برسند .

یکی از دلایلی که این موضوع به عقب افتاده است ، بحث اختلاف نظری بود که بین سیستم دو بانک مرکزی وجود داشته است , امیدواریم بتوانیم این اختلاف نظر را به سمت همگرایی بیشتر حل کنیم , اکنون چه مشکلاتی برای راه اندازی سیستم پرداخت‌های بانکی وجود دارد ؟ – نه خیر مشکلی وجود ندارد .

تنها مشکل ، نرم افزاری است که اگر ان حل بشود ، این سیستم راه خواهد افتاد , – همگرایی سیستم پرداختی تا چه حد فشار تحریمی امریکا را کمتر خواهد کرد ؟ – ما می‌دانیم که هر چقدر ما بتوانیم با کشورهای همسایه از جمله روسیه روابطمان را گسترش بدهیم و روابطمان بر مبنای دلار و ارزهای غیر ملی نباشد ، حتما می‌توانیم بر این نوع تحریمات تفوق پیدا کنیم , الان هم با رییس بانک مرکزی روسیه به توافق رسیدیم .

با کشورهای دیگر هم داریم همین کار را می‌کنیم , امیدواریم بتوانیم با ارزهای ملی خودمان مبادله انجام بدهیم , نکته ای را رییس جمهور پوتین تاکید فرمودند که امریکا عملا با این تحریماتی که شروع کرده است ، خودش دارد به حذف دلار از معاملات بین‌المللی کمک می‌کند .

و ما از این استقبال می‌کنیم , – ایا راه اندازی سیستم پرداختی جدید حجم مبادله کالا بین روسیه و ایران را افزایش خواهد داد ؟ - حتما افزایش خواهد داشت , توافقاتی در تهران بین دو رییس جمهور انجام شد ، یک مراحلی و یک اقداماتی و یک مبادلاتی پیش بینی شده است که این مبادلات حتما بزودی عملیاتی خواهد شد .

من مطمئن هستم که با عملیاتی شدن این پیش بینی هایی که در واقع در باره گسترش روابط مبادلاتی است ، بتدریج حجم مبادلات دو کشور افزایش جدی پیدا خواهد کرد , ایا احتمال قاچاق ارز از افغانستان به ایران بعید است ؟ – قاچاق ارز را نمی‌دانم , خود دولت افغانستان باید تشخیص بدهد که این قاچاق است یا نه .

ولی بالاخره حجم عظیمی از کالاها دارد بین دو کشور مبادله می‌شود , بنابراین الان مبادله کالایی بین ایران و افغانستان خیلی گسترده است , در سال چند میلیارد دلار دارد مبادله کالایی انجام می‌شود .

بنابراین کسانی که در انجا صادرات می‌کنند طبیعی است که دلارهایشان را برگردانند , نمی‌توان گفت قاچاق , ما هم در ایران اجازه دادیم که ورود ارز به کشور ازاد باشد فقط با رعایت مقررات پولشویی .

اگر اینها را وارد کشور بکنند در واقع در مقابل کالاهایی که دارند به ان کشور می‌برند ؛ در واقع هم عراق و هم افغانستان به کالاهای ایران نیاز دارند و این مبادله در سال در حد 10 میلیارد دلار دارد بین ایران و افغانستان و عراق اتفاق می‌افتد , بنابراین به تصور من ورود ارز از ان کشورها به ایران تصورم نیست که قاچاق باشد , ولی بهرحال اینکه از ان طرف چگونه بیاید بستگی به تدابیر خودشان و بانک مرکزی افغانستان دارد که تشخیص بدهند کدام درست است و کدام درست نیست .

ولی از نظر ما بیشتر در مقابل کالاهایی است که دارد به ان کشورها صادر می‌شود ,.