عمو فتیله ای : ما بچه‌های صداوسیماییم

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۵:۰۶:۲۶

محمد مسلمی ، با انتقاد از اوضاع فعلی برنامه‌سازی برای کودک و نوجوان در تلویزیون ، بازگشت هنرمندان و برنامه سازان باتجربه را راهی برای بهبود اوضاع توصیف کرد .به گزارش جهان نیوز به نقل از ایسنا ، این بازیگر باسابقه حوزه کودک و نوجوان در گفت وگویی با ایسنا درباره شرایط کنونی حوزه کودک و نوجوان در تلویزیون عنوان کرد : ان شاءالله که با حضور اقای جبلی اتفاقات خوبی در سازمان صداوسیما بیفتد , مخصوصا در حوزه کودک که ما نسبت به سال‌های گذشته عقب تر هستیم و دیگر در این حوزه حرفی برای گفتن نداریم , با توجه به فضای مجازی و اینکه بچه‌ها گوشی دستشان است و در اینترنت ، فیلم‌های کودک روز دنیا را می‌بینند و سلیقه و ذائقه شان عوض شده ، کار صداوسیما سخت تر می‌شود ؛ از این جهت که باید کارهای خوبی تولید شود تا مخاطب کودک و نوجوان که در ماهواره و فضای مجازی دارد گرافیک خوب و قصه خوب دنبال می‌کند به تلویزیون جذب شود .

مسلمی در ادامه با انتقاد از عملکرد تلویزیون و دیگر نهادهای مربوط به برنامه‌سازی برای کودک و نوجوان ، عنوان کرد : شبکه یک بخش کودکش تعطیل شد و بعد بخش کودک به شبکه دو امد و بعد رفت شبکه کودک , ولی متاسفانه خروجی قابل توجهی از این شبکه نداشتیم , الان برنامه ای را نداریم که بچه‌ها شناختی درباره ان داشته باشند .

یعنی برندی ندارند و قهرمان تولید نشده است , باید تلاش جدی در این زمینه صورت بگیرد و تحقق این امر جز با اوردن متخصصان این حوزه میسر نمی‌شود ؛ نویسنده ، شاعر ، اهنگساز ، بازیگر و کارگردان ، که همه این‌ها یا از تلویزیون کنار گذاشته شده‌اند یا اصلا بستری وجود ندارد که بیایند کار کنند , او یاداور شد : سالیان پیش تمام بزرگانمان از کارهای کودک کارشان را شروع کردند .

اقای اکبر عبدی ، اقای حمید جبلی ، خانم مرضیه برومند ، اقای اتیلا پسیانی و خیلی‌های دیگر , در دنیا هم همین طور است ؛ بهترین نویسنده‌ها ، کارگردان‌ها و بازیگرانشان همیشه برای بچه‌ها برنامه‌سازی می‌کنند تا نسل را اماده کنند , در اموزش و پرورششان هم همین طور است ؛ ان هایی که دکترا دارند را برای تدریس در پایه‌های اول و دوم انتخاب می‌کنند زیرا بچه‌های کوچک خیلی مهم هستند .

الان جنگ ، جنگ رسانه است و تهاجم فرهنگی با همین گوشی‌ها می‌اید , ما کاری چندانی نکردیم ؛ فقط صداوسیما را نمی‌گویم تئاتر ، کانون پرورش فکری و سینمای کودک هم همین است ؛ خوراک در این زمینه نداریم , چند کار ویژه دختران داریم ؟ چند کار ویژه خردسالان داریم ؟ برنامه هایی که تاثیرگذار و ماندگار باشند .

این نیازمند اتاق فکری برای کودک است , این بازیگر سپس گفت : مدیرانی که سلیقه ای رفتار می‌کنند ، کسانی که دور انداخته‌اند را باید بیاورند , تیم روانشناس و تیم جامعه شناس باید بیاید .

ما نسلی را که می‌خواهیم تربیت کنیم از همین الان می‌توانیم رویشان کار کنیم تا اعتیاد و اغتشاش کم شود , گریم محمد مسلمی در سریال « هشتگ خاله سوسکه » بازیگر برنامه کودک « فیتیله » تصریح کرد : در شرایط کنونی ، به واسطه خبرهایی که از گوشی به بچه‌ها می‌رسد ، بچه‌ها ترس و استرس دارند , از بس گفتیم خسته شدیم گوش شنوایی نیست .

چرا باید شبکه کودکی باشد که هیچ هنرمندی در ان نباشد چه تعریفی دارد جز اینکه سلیقه یک مدیر باشد , چقدر تلویزیون برای هنرمندانش هزینه کرده است ؟ میلیاردها هزینه کرده اما وقتی که از این ادم استفاده نمی‌کند این ادم می‌رود در سینمای خانگی و جاهای دیگر کار می‌کند ؛ این سرمایه تلویزیون است ولی متاسفانه در کارها نگاه کودکانه ای به کودک می‌شود , این هنرمند که سریال « هشتگ خاله سوسکه » را برای شبکه نمایش خانگی کارگردانی کرده و در ان ایفای نقش نیز کرده است ، با ابراز ناراحتی از شرایط موجود در حوزه کودک افزود : الان چه برنامه ای مثل « زی زی گولو »، « خونه مادربزرگه » و « فیتیله » خلق شده است ؟ چراباید این اتفاق بیفتد ؟ من فکر می‌کنم جناب اقای جبلی باید در این حوزه با جدیت تمام ورود و ساختارشکنی کنند .

ما داریم برای بچه‌های این مرزو بوم کار می‌کنیم ؛ بچه ای که در سیستان و بلوچستان است ، در اهواز است ، احتیاج به شادی دارد ، احتیاج به اموزش دارد ، احتیاج به رنگ دارد , این همه سریال شبانه می‌سازند چرا برای بچه‌ها کاری ساخته نمی‌شود ؟ برنامه‌های فاخر حوزه کودک کجایند تا بچه‌ها سراغ اثار کره ای‌ها نروند و عاشق کره ای‌ها نشوند ؟ الان ارزوی بچه‌ها این است که بروند کره حتی دوستانشان را از میان ان‌ها انتخاب می‌کنند , این‌ها برای من درد است .

شاید به برخی از مدیران بربخورد ولی ما در حوزه کودک صفر هستیم , باید قبول کنیم که هیچی نداریم , کجاست جدولی که در ان کار عروسکی ، داستانی ، پرورش خلاقیت کودک و دینی داشته باشیم ؟ هر کسی می‌اید تجربه ای می‌کند و برای اولین بار در این حوزه کار می‌کند و بعد h سمش را کار کودک می‌گذارند .

مسلمی با بیان اینکه امیدوار است که این جدیدت در سیاست پیمان جبلی رییس جدید صداوسیما اتفاق بیفتد ، گفت : در زمان اق h‌ی ضرغامی ما هر دو هفته یک بار جلسه ای برای کودک داشتیم , از زمانی که ایشان رفتند ، شبکه دو حتی یک بار ما را دعوت نکرد ببینیم چه کار باید بکنیم , الان دوران رقابت است .

شاید باید خدا را شکر کرد که بسترهای دیگری فراهم شده است ؛ ما هنرمندان اگر از تلویزیون رانده شدیم به شبکه نمایش خانگی می‌رویم , نمایش خانگی هم برای این مملکت و برای بچه‌های این مرز و بوم است ولی ما بچه‌های صداوسیماییم , بچه هایی که قدرمان را نمی‌دانند و اصلا نمی‌پرسند کجایید و چکار می‌کنید ؟ ان هایی که در راس کار کودک هستند چرا از تجربه‌ی کسانی که الان خانه‌نشین شده‌اند و تعدادشان هم کم نیست ، استفاده نمی‌کنند ؟ دو تا شعر و ترانه و یک عروسک می‌گذارند و می‌شود برنامه کودک ! این‌ها را دیگر بچه‌های ما قبول نمی‌کنند ؛ ذائقه شان عوض شده است .

وقتی فیلم‌های سینمایی می‌بینند که پر از تصویر و موسیقی است دیگر سراغ این برنامه‌ها نمی‌روند , امار بگیرند ببینند چقدر بچه‌ها این کارها را نگاه می‌کنند , هنرمند ایرانی می‌تواند با خلاقیت ، همین بچه‌ها را پای تلویزیون بنشاند و پدر و مادرها هم از خدایشان است که بچه‌ها پای تلویزیون خودمان بنشیدند .

اگر ما برنامه‌سازی نکنیم به ان‌ها خیانت کرده‌ایم , مسلمی در پایان صحبت هایش درباره اخرین اثر تلویزیونی‌اش که عید نوروز سال جاری چند قسمت از ان از تلویزیون پخش شد ، عنوان کرد : جدیدا کاری به نام « جمعمون جمعه » داشتم که اقای علی سلیمانی خدابیامرز هم در سری جدید ان بازی کرده است , این مجموعه را معاونت سیما به ما سفارش داد ؛ نه گروه شبکه کودک و نه شبکه دو بلکه معاونت سیما به ما گفت بیاید کار کنید از اقای شاه ابادی معاون سیما تشکر ویژه می‌کنم .

مجموعه ای نمایشی ترکیبی درباره مشاغل است که نمایش و ترانه دارد و مهمان هم دعوت می‌شود , خانم لاله صبوری ، شهرام عبدلی ، علی سلیمانی ، یوسف کرمی ، محمد اسماعیلی و عبد اتشانی جزو بازیگران این اثر نمایشی هستند , تیم اهنگساز و تیم شاعر داریم .

سرپرست نویسندگان اقای کریم خودسیانی است , 60 قسمت ضبط کردیم و چون برای معاونت سیماست معلوم نیست از کدام شبکه پخش می‌شود ,.