4 پرسش ایت الله رییسی از اقتصاددانان

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۵:۰۸:۴۱

طبق نظر اقتصادانان در درون و بیرون دولت تغییر شرایط اقتصادی کشور امکان‌پذیر است .به گزارش جهان نیوز ، ایت الله سید ابراهیم رییسی رییس جمهور شامگاه روز سه شنبه در جلسه با جمعی از اقتصاددانان ، با اشاره به اهمیت حل مشکلات اقتصادی کشور با استفاده از نظرات نخبگان و کارشناسان گفت : وضعیت اقتصادی که دولت تحویل گرفته را شما به خوبی می‌دانید و بسیاری از مردم اثار ان را در سفره و جیب خود احساس می‌کنند اما شما اقتصاد دانان دلایل ان را هم می‌دانید , رییس جمهور با طرح چند پرسش ، تصریح کرد : چرا شاخص‌های کلان اقتصاد کشور مطلوب نیست ؟ چرا تورمی که قرار بود تک رقمی شود اتفاق نیفتاده است ؟ چرا ده‌ها میلیارد دلار یارانه پنهانی که دولت پرداخت می‌کند ، مردم اثار مطلوب ان را در زندگی خود نمی‌بینند ؟ چرا باوجود هزاران هزار میلیارد تومان مصارف دولت در 8 سال گذشته ، رشد اقتصادی کمتر از یک درصد داشته‌ایم ؟ ایت الله رییسی بیان داشت : اینها سوالاتی است که در جامعه وجود دارد , اما طبق نظر اقتصادانان در درون و بیرون دولت تغییر شرایط اقتصادی کشور امکان‌پذیر است .

این امادگی در دولت وجود دارد که با نظر کارشناسی ، مطالعه و درایت این تغییر ایجاد شود , رییس جمهور تاکید کرد : ما در استانه اماده کردن مهمترین سند مالی کشور یعنی بودجه سال 1401 هستیم , باید بودجه با نگاه عدالت محور و برگرفته از امایش سرزمینی باشد تا بتوان عادلانه تقسیم امکانات کرد .

دکتر رییسی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب مبنی بر اینکه کسری بودجه را‌ام المصائب خواندند ، اظهار داشت : با توجه به اینکه بودجه 1400 با کسری بودجه بسته شده بود ، این کسری برای دولت بار مالی ایجاد کرده است , رییس جمهور خاطر نشان کرد : باید نسخه‌های اقتصادی که قرار است برای مشکلات کشور نوشته شود باعث رکود نشود , باید بررسی شود که چه کنیم هم رونق داشته باشیم و هم تورم نداشته باشیم .

از دولت توقع است که شرایط را تغییر دهد و مردم بخوبی می‌دانند که اینکار یک شبه اتفاق نمی‌افتد , رییس جمهور در ادامه این نشست با تاکید بر اهتمام دولت برای استفاده از نظرات نخبگان و صاحبنظران اقتصادی ، گفت : دولت حتما در تصمیم‌گیری های خود از دیدگاه‌های موثر اساتید و نخبگان اقتصاد استفاده خواهد کرد , دکتر رییسی توجه به تولید را از اولویت‌های اصلی دولت دانست و اظهار داشت : دولت ، راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی را رونق تولید می‌داند و عمیقا به دنبال تحقق تاکید رهبر معظم انقلاب در زمینه رفع موانع تولید و پشتیبانی از تولید است .

رییس جمهور افزود : ثبات قیمت‌ها و مدیریت تورم جزء محورهای اصلی مورد تاکید دولت است به نحوی که از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کرده و با حفظ ارزش پول ملی ، اقتصاد را برای تولیدکننده و صاحبان کسب و کار و عموم مردم قابل پیش بینی کند ، چرا که اگر اقتصاد قابل پیش بینی نباشد ، اداره امور برای همه دشوار خواهد بود , دکتر رییسی با تاکید بر تقویت نقش نظارتی دولت ، گفت : دخالت دولت را در بازار و اقتصاد مفید نمی‌دانیم و معتقدیم دولت به جای دخالت در بازار باید نقش نظارت ، حمایت و هدایت داشته باشد , رییس جمهور با اشاره به اهمیت مالیات و جلوگیری از فرار مالیاتی ، اظهار داشت : مالیات از کارکردهای مختلفی برخوردار است و به نوعی نقش تنظیم‌گری را در اقتصاد دارد .

برای حمایت از فعالیت‌های تولیدی ، می‌توان در زمینه مالیات مساعدت هایی انجام داد و در مقابل برای از بین بردن جاذبه فعالیت‌های غیرمولد ، مالیات بیشتری از این نوع فعالیت‌ها اخذ کرد , دکتر رییسی در ادامه در خصوص ارز ترجیحی گفت : در خصوص مناسب نبودن شیوه فعلی پرداخت یارانه ارزی همه اتفاق نظر دارند لکن معتقدم که باید در زمینه ارز ترجیحی کاملا مدبرانه و حساب شده عمل شود , اساتید و اقتصاددانان حاضر در این نشست در سخنانی دیدگاه‌ها و نظرات تخصصی خود را در موضوعات مهم اقتصادی روز بیان کردند .

.