چند کلمه از خوزستان

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۲۳:۴۲:۰۱

خوزستان یک بار دیگر دچار بحران شده . بحرانی که مردم نقشی در ان ندارند . مشکلاتی که حاصل سال‌ها ناکارامدی و تصمیمات اشتباه رییس جمهورها ، وزرا و مدیران بوده و اگر کسی این ماجرا را فقط محدود به دولت فعلی کند ، حرف مفت زده است .گروه اجتماعی - حامد هادیان : خوزستان یک بار دیگر دچار بحران شده , بحرانی که مردم نقشی در ان ندارند , مشکلاتی که حاصل سال‌ها ناکارامدی و تصمیمات اشتباه رییس جمهورها ، وزرا و مدیران بوده و اگر کسی این ماجرا را فقط محدود به دولت فعلی کند ، حرف مفت زده است .

به گزارش بولتن نیوز ، دولت فعلی نقش جدی در این ماجرا داشته , ولی همه از اتفاقی که افتاده خبر داشته‌اند و همراهی کرده‌اند , سدسازی در سرچشمه‌های رودهای منتهی به خوزستان و اب‌رسانی به کارخانه‌های فلات مرکزی و زمین‌های کشاورزی ان نواحی یک تصمیم و ظلم جمعی بوده است .

مردمی که قرن‌ها برای کشاورزی ، ماهیگیری و پرورش گاومیش اب داشتند , امروز در محاصره پروژه‌های وزارت نفت ، نیرو و جهادکشاورزی _ هم رودهایشان را از دست دادند و هم تالاب هایشان را , وزارت نفت و پتروشیمی‌ها حاضر نیستند هزینه‌های مسئولیت اجتماعی را پرداخت کنند و به خشک کردن تالاب‌ها مشغولند .

و از طرفی حتی در سیل 98 حاضر نشدند اب سیلاب را به تالاب هورالعظیم باز کنند و این وسط اگر از یک کودک شادگانی بپرسی می‌خواهی چه کاره شوی , می‌گوید کار خدماتی در شرکت نفت , وزارت نیرو و جهاد کشاورزی هم با سدسازی بی رویه و تونل‌های انتقال اب .

بدون توجه به محیط زیست و بافت انسانی در خوزستان و کهکیلویه و بویراحمد فقط به فکر کارخانه‌های پر مصرف اصفهان ، یزد و کشاورزی انجا بوده‌اند , در صورتی که از لحاظ قانونی فقط اجازه انتقال اب اشامیدنی داشتند , و امروز در حالی که از چند ماه پیش می‌دانستند بی ابی باعث از بین رفتن کشاورزی و احشام مردم می‌شود ولی سدها را بستند .

همزمان مردم را تهدید کردند که کشاورزی نکنند و حالا بعد از اعتراض سران عشایر و حضور خیابانی جوانان سدها را باز کردند , و امروز اگر کسی از نقش الاحوازیه می‌گوید نقش خودش را فراموش نکند که وقتی گاومیش‌های هورالعظیم می‌مردند مردم خوزستان رقص مردم اصفهان کنار زاینده رود را می‌دیدند , و امروز که مردم خشمگینند باید کسی از مردم و سران عشیره‌ها دلجویی کند .

همزمان با بازگشایی سدها فکری به حال تصمیمات غلط برای اینده کند , نیروهای امنیتی و انتظامی هم خشم مردم را درک کنند و دست به خشونت نزنند , هر چند در بلند مدت تا وقتی که امایش سرزمینی در ایران به شکل جدی تصویب و اجرا نشود که هر جایی سد یا کارخانه صنایع سنگین تاسیس نشود و سازمان محیط زیست از زیر نظر دولت خارج نشود .

با تغییر مدیران اتفاق خاصی نخواهد افتاد , اگر چهار سال دیگر اب کارون را به مشهد منتقل کردند تعجب نکنید , درباره بیانیه روسای جمهور گذشته هم بهتر است اقایان سکوت کنند و از اب گل الود ماهی نگیرند .

اقایان خاتمی ، احمدی‌نژاد و روحانی برای خوزستان خیر نداشتند , یعنی 8 سال برای رفع مشکلات یک استان کافی نبود ! هر چند نقش تحریم را نمی‌توان نادیده گرفت ولی بزرگتر از تحریم ، بی تدبیری است , به نظر می‌رسد شناخت مسئولان رده‌های بالا و حتی میانی از مشکلات استان خوزستان مانند نرگس کلباسی ، فعال اجتماعی است که وقتی مردم از نبودن اب کشاورزی می‌نالند .

برای شان اب معدنی می‌فرستد ,,.

خبرهای خوزستان را از دور دنبال می‌کنم و کسی که دور است خیلی نباید درباره میدان نظر بدهد , کاش اجازه می‌دادند که خبرنگاران در میدان اتفاقات رو پوشش دهند تا اکانت‌های الاحوازیه و خبرنگاران بی بی سی میدان دار نباشند , ولی اقایان تصمیم گیر در حوزه رسانه بزدلند .

.