ارتباط مشکل اب به تحریم به روایت شریعتمداری

۱۴۰۰/۰۴/۲۸ ۰۸:۲۵:۳۸


" چرا باید رییس جمهور محترم کشورمان از نگاه طرف مقابل ایران در مذاکرات هسته ای ، « یک فروشنده بدهکار »! تلقی شود که در « وضعیت اضطراری »! قرار گرفته و خود را « ناچار به فروش منافع ملی کشورش » می‌داند ؟" به گزارش خبرما به نقل از فرهنگ نیوز ، حسین شریعتمداری مدیرمسول روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه با عنوان “ صورت مسئله این نیست !” نوشت : 1- خدا بر درجات شهید بزرگوار ، استاد مطهری بیفزاید ، ایشان در بخشی از سلسله درس‌های خود می‌فرمود ؛ « اشاعره » در تاریکی کلاه « معتزله » را برداشتند و توضیح می‌داد که اشاعره و معتزله دو گروه و نحله کلامی در میان اهل سنت بودند که ضمن اعتقاد به اسلام و انجام اداب و تکالیف دینی ، در برخی از مباحث کلامی نظیر عدل الهی ، استقلال عقل و حسن و قبح ذاتی اعمال با یکدیگر اختلاف نظر داشتند , این تفاوت دیدگاه به صف بندی انان در مقابل یکدیگر و بحث‌ها و مجادلات فراوان کلامی تبدیل شده بود , استاد می‌فرمود اشاعره در اوایل قرن سوم هجری و در اوج تقابل فکری با معتزله ، دست به یک ترفند زدند و نام خود را از « اشاعره » به « اهل حدیث » تغییر دادند .

این تغییر نام باعث شد که شماری از عوام ، طیف مقابل انها یعنی معتزله را جماعتی بی اعتقاد به احادیث یا سنت نبوی (ص) تلقی کنند و حال ان که اختلاف این دو گروه ارتباطی به اعتقاد یا عدم اعتقاد انان به احادیث و سنت پیامبر اعظم (ص) نداشت و به قول استاد شهید ، معتزله نه فقط به احادیث کم اعتناء نبودند بلکه در مقایسه با « اشاعره » از اعتقاد و ایمان راسخ‌تری نسبت به احادیث و سنت نبوی (ص) برخوردار بودند , 2- اظهارات روز یکشنبه – 18 خردادماه - رییس جمهور محترم کشورمان در مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست ، انجا که حتی اب خوردن مردم را هم به نتیجه مذاکرات هسته ای و لغو تحریم‌ها گره زده بودند ، با انتقاد گسترده دلسوزانی روبرو شد که این بخش از اظهارات ایشان را ، ان هم در گرماگرم مذاکرات پیچیده هسته ای ، ارسال « پیام ضعف »! برای حریف و تحقیر !- هر چند ناخواسته - نظام و مردم می‌دانستند و به طور طبیعی و منطقی از پی امدهای اسیب رسان و خطرناک ان ابراز نگرانی می‌کردند , درباره علت این نگرانی که به وضوح قابل درک است ، توضیح خواهیم داد ، اما پیش از ان ، اشاره به برخورد ناصادقانه و فریبکارانه برخی از مدعیان حمایت از رییس جمهور محترم و سایت‌ها و روزنامه‌های وابسته به انها ، ضروری است .

این طیف در اقدامی سوال برانگیز – و البته بسیار ناشیانه - در نوشته‌ها و مصاحبه‌های خود ، کوشیدند تا صورت مسئله را تغییر بدهند و فلش انتقاد دلسوزان را به میدان دیگری بکشانند , این اقدام از ان جهت ناشیانه بود که نشان می‌داد طیف یاد شده نیز اظهارات ان روز اقای رییس جمهور را قابل دفاع نمی‌دانند و از پی امدهای سوء اینگونه اظهارنظرها باخبرند ، چرا که اگر در بخش مورد اشاره از اظهارات ایشان زمینه ای برای دفاع می‌دیدند ، نیازی به تغییر و تحریف صورت مسئله احساس نمی‌کردند , جریان یاد شده که به احتمال نزدیک به یقین ، همان مشاوران ناهمدل و ناهمراه - و در خوشبینانه‌ترین حالت ، نابلد - اقای دکتر روحانی هستند ، منتقدان را به باد انتقاد گرفته و به گونه ای وانمود کردند که انگار منتقدان با برخورداری مردم از محیط زیست سالم ، اب اشامیدنی گوارا ، هوای پاک ، فضای سبز و … مخالفت می‌ورزند ؟! و اصلا به روی مبارک خود نیاوردند که کدامیک از منتقدان با هوای پاک و فضای سبز و محیط زیست سالم مخالفت کرده است ؟ و توضیح ندادند که چرا مانند « اشاعره » در ماجرای مورد اشاره استاد مطهری سعی دارند در تاریکی دست به کلاهبرداری بزنند ؟! از قضا ، این پرسش زیبنده منتقدان است که از طیف یاد شده بپرسند ؛ چرا با احاطه رییس جمهور محترم و حاشیه‌سازی های پی در پی مانع از خدمت‌رسانی دولت در عرصه‌های اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و از جمله محیط زیست می‌شوید ؟! و چرا باید معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست شخصا در اجتماع مدافعان حقوق حیوانات و سگ‌ها حضور یافته و از انها دلجویی کند ولی از حضور در میان مردم خوزستان و ایلام و کرمانشاه و … که با پدیده ریزگردها دست و پنجه نرم می‌کردند و سلامت و روال عادی زندگی انان به مخاطره افتاده بود ، خودداری ورزد و حتی بعد از حضور وزیر محترم بهداشت در جمع مردم ان سامان ، معاون خانم دکتر ابتکار به جای قدردانی از ایشان با الفاظی دور از ادب و نزاکت به این وزیر مسئولیت شناس حمله می‌کند و بگذریم … اما درباره بخش مورد اشاره از سخنان رییس جمهور محترم گفتنی هایی هست .

3- در این تفسیر که فقط یک نمونه از موارد مشابه دیگر است و مستقیما و بی کم و کاست از وبسایت رادیو فرانسه در 11 اکتبر 2013- 19 مهرماه 1392- ترجمه ونقل شده است توجه کنید , « ارزیابی غرب از وضعیت کنونی دولت روحانی ، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناگزیر از فروش می‌بیند , بر پایه این جمع بندی ، اگر خریدار صبور باشد ، شرایط فروشنده را دشوارتر می‌کند و در همان حال ، قیمت فروش را کمتر خواهد کرد .

» چرا باید رییس جمهور محترم کشورمان از نگاه طرف مقابل ایران در مذاکرات هسته ای ، « یک فروشنده بدهکار »! تلقی شود که در « وضعیت اضطراری »! قرار گرفته و خود را « ناچار به فروش منافع ملی کشورش » می‌داند ؟! و بعد ، حریف نتیجه بگیرد اگر در خرید از این فروشنده که بدهکار و مستاصل است ، عجله نکنیم اولا ؛ وضعیت و شرایط اضطراری او « دشوارتر » می‌شود و ثانیا ؛ بهای انچه را که برای فروش اورده است بازهم پایین تر می‌اورد ؟! پاسخ این پرسش روشن تر از ان است که درک ان نیازی به اذهان پیچیده و ژرف‌اندیش داشته باشد , وقتی جناب دکتر روحانی – با هر انگیزه و به هر علت - خزانه دولت را « خالی » اعلام می‌کند ! و تنها راه گشایش اقتصادی را در کنار امدن با « کدخدا »! ادرس می‌دهد ، بدیهی است که حریف از جمهوری اسلامی ایران تصویر یک کشور فرو رفته در بحران اقتصادی ! را دریافت می‌دارد و رییس جمهور کشورمان را فروشنده نیازمندی تلقی می‌کند که از سر نیاز و استیصال چوب حراج بر منافع ملی کشورش زده است ! در این حالت و با دریافت این تصویر مخدوش و غیرواقعی که از ایران اسلامی برای حریف ترسیم شده است ، از دشمن چه انتظاری غیر از این می‌توان داشت که رییس جمهور کشورمان را « فروشنده ای بدهکار » و مستاصل بداند و با این تلقی دندان طمع خود را برای دریدن و بلعیدن منافع ملی کشورمان تیزتر کند ؟! 4- متاسفانه رییس جمهور محترم در مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست پا را از انچه گذشت نیز فراتر نهاده و حتی « اب خوردن » مردم را هم به نتیجه مذاکرات و لغو تحریم‌ها گره می‌زند , حالا خودتان قضاوت کنید که این اظهارنظر از سوی رییس جمهور کشوری مانند ایران اسلامی که به اعتراف دشمنان و به گواهی واقعیات غیرقابل انکار ، در قله اقتدار و نقش افرینی منطقه ای و بین‌المللی ایستاده است ، برای حریف چه پیامی خواهد داشت ؟! با عرض پوزش از مردم شریف کشورمان و فقط برای توضیح بیشتر – و البته بسیار مختصر - درباره این بخش از سخنان رییس جمهور محترم باید گفت که صاحبنظران در همه دنیا بر این باورند که بسیاری از کشورهای منطقه نظیر عربستان ، اردن ، قطر ، امارات و … بدون اجازه امریکا اب نمی‌خورند و در همین حال و هوا رییس جمهور کشورمان – بی انکه بخواهد یا بداند – اینگونه به دشمنان القاء می‌کند که ما – نستجیربالله – بدون کمک و همراهی انان اساسا اب هم نداریم ! چه رسد به اینکه اجازه خوردن داشته باشیم ! 5- می‌فرمایند ؛ « ما وقتی می‌گوییم باید تحریم‌های ظالمانه رفع شود ، بعضی‌ها چشمانشان زیاد نچرخد »! که باید گفت ؛ همه حرف و خواسته منتقدان این است که هیچ توافقی بدون لغو کامل تحریم‌ها نمی‌تواند قابل قبول باشد .

بنابراین اقای رییس جمهور باید نگران چرخش چشم کسانی باشند که این روزها فقط به توافق می‌اندیشند و تاکید دلسوزانه منتقدان – که توافق بدون لغو همه تحریم‌ها را غیرقابل قبول می‌دانند - زیاد ه خواهی ! و نااشنایی با سیاست‌های بین‌المللی ! قلمداد می‌کنند , 6- و بالاخره با عرض پوزش و فقط به عنوان یک تذکر دلسوزانه باید از رییس جمهور محترم کشورمان درخواست کرد که در اظهارات خویش دقت و تامل بیشتری داشته باشند ، زیرا در پاره ای از اظهارات ایشان بی ان که بخواهند به ملت ایران اهانت می‌شود و شخصیت مثال زدنی انان با اینگونه کم توجهی‌های ناخواسته زیر سوال می‌رود که اظهارات اخیر رییس جمهور محترم انجا که اب خوردن مردم را هم به لغو تحریم‌ها یعنی توافق با 5+1 و مخصوصا امریکا موکول می‌کنند ، از جمله این موارد است هر چند سوءنیتی در کار نباشد , به اشتراک بگذارید : http://cheshmeborkhar.

ir/?p=73308.