خبر خوب برای خانه اولی‌ها !

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۵:۵۵:۱۳

رکنا : معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این خبر که از دو هفته دیگر ثبت نام برای واحدهای طرح جهش مسکن اغاز می‌شود گفت : برای حدود 4 میلیون واحد تامین زمین شده و قیمت واحدها بر اساس نرخ تمام شده است ؛ تلاش می‌شود حداکثر کمکهای دولت به دهکهای اول تا سوم اختصاص پیدا کند .778 438 خبر خوب برای خانه اولی‌ها ! https://static2,rokna,net/thumbnail/ibwbuu6347nu/ns2rjzvapq3e7sfsff8os-kvmgwizaa_q-_dxw0rvwm0qukoi27-jv2xp73xc1ugedrye0w8krrrevf2lcb5dzyd4j3wyr7vwxrznkpateahrdnkfveipkbkgsd_vx6e/%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa+%d9%85%d8%b3%da%a9%d9%86.

jpg به گزارش رکنا ، محمود محمودزاده در نشست خبری با موضوع تشریح قانون جهش تولید مسکن اظهار کرد : در پی ان هستیم تا پروژه‌های طرح جهش تولید و تامین مسکن با حداقل قیمت تمام شده ساخته شود , پیشنهاداتی مطرح شده که با شیوه هایی مصالح ساختمانی با پایین‌ترین نرخ ممکن به دست سازندگان برسد , وی درباره زمان ثبت نام واحدهای طرح جهش تولید مسکن گفت : به زودی فراخوان می‌دهیم و از همه خانواده‌های فاقد مسکن دعوت می‌کنیم در این طرح ثبت نام کنند و از مزایای این پروژه استفاده کنند .

طی دو هفته اتی ثبت نام شروع می‌شود , ممکن است سایت جدیدی را در نظر بگیریم یا در صفحه اقدام ملی ثبت نام را انجام دهیم , تخفیف 30 تا 100 درصد هزینه صدور پروانه معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد : در حوزه خدمات چند مصوبه روشن وجود دارد که یکی از انها تخفیف 30 تا 100 درصد برای صدور پروانه ساختمانی است .

برای گروههای کم درامد تخفیف 100 درصد خواهد بود , محمودزاده با بیان اینکه قصد ورود جدی به بازار سرمایه داریم گفت : هدف این است که منابع مالی پروژه‌ها را از طریق بورس محقق کنیم , موضوع دوم ضمانتهای اجرایی و تکالیفی است که برای همه دستگاهها لحاظ شده است .

همه مسائلی که با توجه به تولید مسکن انبوه مناسب خانوارهای متوسط و کم درامد دیده شده که انشاءالله با همکاری همه دستگاهها شاهد تولید مسکن انبوه خواهیم بود و پس از تصویب شورای عالی مسکن روشهای اجرا به اطلاع عموم می‌رسد , معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به مبلغ وام و میزان یارانه‌های دولتی طرح جهش تولید و تامین مسکن گفت : درصددیم تا حداکثر کمکهای دولت برای دهکهای اول تا سوم اختصاص پیدا کند , این پیشنهاد به شورای عالی مسکن ارایه شده و امیدواریم به نتیجه برسد .

از نظر پایین بودن نرخ سود بانکی برای دهکهای اول تا سوم و هم از نظر مصالح و خدمات فنی مهندسی بیشترین کمک انجام می‌شود , طرح جهش مسکن تورم زا نیست وی با اشاره به صحبت رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه ساخت یک میلیون در سال تورم زا نخواهد بود ، تصریح کرد : زمانی با تورم روبه رو می‌شوید که خلق پول صورت بگیرد , در حالی که تولید مسکن از تامین مالی متقاضیان و منبعدوم تسهیلات بانکی صورت می‌گیرد .

360 هزار میلیارد تومان سالیانه که برای این پروژه در نظر گرفته شده در مقابل 2000 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی که هم اکنون پرداخت می‌شود رقم قابل ملاحظه ای نیست , محمودزاده ادامه داد : از سوی دیگر طبیعی است که با توجه به کسری مسکن باید جبرانی داشته باشیم تا به یک تعادل برسیم , تامین مالی طرح جهش تولید مسکن از طریق چاپ پول نخواهد بود .

حدود 70 درصد منابع به بخش مصالح ساختمانی تزریق می‌شود و 30 درصد فقط دستمزد است , اگر این تسهیلات را در نظر بگیرید بیش از 230 هزار میلیارد تومان به صنعت تزریق می‌شود ، یعنی همان جایی که اقتصاد مثبت و مفید است , شروط چهارگانه برای متقاضیان واحدهای مسکونی معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ، واجدان شرایط واحدهای طرح جهش تولید مسکن را خانه اولی‌ها دانست گفت : طبق قانون چهار شرط برای متقاضیان وجود دارد که سرپرست یا اعضای خانوار از ابتدای انقلاب از تسهیلات و زمین دولتی استفاده نکرده باشند .

از سال 1384 فاقد مسکن باشند , متاهل و سابقه پنج سال سکونت در شهر محل تقاضا از دیگر شروط است , این پیشنهاد مطرح شده که با توجه به خصوصیات هر منطقه اختیاراتی درخصوص برخی موارد مثل سکونت پنج ساله به وزارت راه و شهرسازی داده شود .

بنابراین برخی شروط این طرح قابل تغییر خواهد بود , تامین 120 هزار هکتار زمین وی درباره تامین زمین مسکن بیان کرد : حدود 60 هزار هکتار از منابع طبیعی و 60 هزار هکتار توسط سایر دستگاهها برای طرحهای مسکن دولتی اختصاص یافته است , ما نیاز 4 میلیون مسکن را تامین کرده‌ایم که در روزهای اینده به استانداران ابلاغ می‌شود .

محموزاده با بیان اینکه یارانه برای طرح جهش مسکن تعیین نشده است افزود : ردیفهای بودجه حدود 4500 میلیارد تومان برای تامین مسکن دهکهای پایین در نظر گرفته شده است , مساله این است که تمام اقدامات از طریق ساختار وزارت راه و شهرسازی انجام می‌شود که بر اساس قانون در صندوق ملی مسکن می‌اید که قابل رصد و گزارش‌گیری باشد , از محل مالیاتهای حوزه مسکن ، زمین و مستغلات به درامدهای صندوق می‌اید .

اقساط بازگشتی مسکن مهر ، محل مشارکت ، خیرین یا ردیفهای از این شکل جزو منابع صندوق است که بتوان تسهیلات ارزان قیمت در اختیار گروههای مختلف درامدی قرار داد , قیمت طبق نرخ تمام شده خواهد بود معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به ایسنا درخصوص قیمت واحدهای طرح جهش تولید مسکن گفت : قیمت واحهای طرح جهش تولید و تامین مسکن بر اساس نرخ تمام شده است , در حال حاضر نمی‌توانیم دلیل قیمتهای قطعی را اعلام کنیم چرا که با توجه به نرخ بازار خواهد بود .

دولت سازنده نیست و در تمام طرحهای حمایتی فقط تامین کننده زمین ، تسهیلات و در بهترین شرایط تسهیلات ارزان قیمت و خدمات است , وی ادامه داد : برای شهرهای زیر 100 هزار نفر تا انجایی که امکانش هست زمین در اختیار گروههای دو تا سه نفره قرار می‌دهیم , پروژه‌های بیش از 12 واحد به صورت انبوه‌سازی انجام می‌شود که به نمایندگی از مردم کارگزارانی تعیین می‌کنیم که مدیریت کنند .

محمودزاده با بیان اینکه ملاک ما نظام فنی و اجرایی کشور خواهد بود تاکید کرد : ما یک نظام فنی اجرایی در کشور داریم که هر پروژه عمرانی بر اساس فهرست بهای سازمان برنامه و بوجه براورد قیمت ونرخ پایه برای ان تعیین می‌شود , هر سه ماه یک بار تعدیلی را سازمان برنامه وبودجه اعلام می‌کند که این تعدیل الزاما مثبت نیست , ممکن است اگر شرایط اقتصادی بهتر باشد کمتر شود .

عدد پایه بر مبنای سه ماهه دوم سال 1399 به میزان 2,8 میلیون تومان لحاظ شده است , معاون وزیر راه و شهرسازی گفت : یک ادبیات مصطلح در نظام پیمانکاری و یک ادبیات مصطلح بین انبوه سازان وجود دارد که ترجیح میدهند با یک رقم فیکس قرارداد ببندند ولی مبنای ما اعداد سازمان برنامه و بودجه است .

برخی پیمانکاران با این ادبیات مانوس هستند و مشکلی هم با ان ندارند , ما نمی‌خواهیم پیمانکاران متضرر شوند , وزارت راه و شهرسازی هم باید حافظ منافع مردم باشد تا با حداقل ممکن این واحدها به مردم واگذار شود .

نکته مهم این است که تامین به موقع اورده و رعایت برنامه زمان بندی توسط سازندگان در قیمت تمام شده تاثیر می‌گذارد , اگر در زمان مقرر به اتمام برسد حداقل تنش قیمتی را خواهیم داشت , اخبار وبگردی را در اینجا بخوانید : افزایش خشونت علیه زنان با تغییرات اقلیمی ایا این خبر مفید بود ؟ 0 0.