راه حل‌های بحران اب در خوزستان / فریدون عباسی : طرح هایی برای حل مشکل اب خوزستان تصویب شد اما بودجه نیست + صوت

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۱۵:۴۴:۲۱


778 438 راه حل‌های بحران اب در خوزستان / فریدون عباسی : طرح هایی برای حل مشکل اب خوزستان تصویب شد اما بودجه نیست + صوت https://static1,rokna,net/thumbnail/xgpd7g0nt2j1/ns2rjzvapq3e7sfsff8os-kvmgwizaa_q-_dxw0rvwm0qukoi27-jv2xp73xc1ugedrye0w8krrrevf2lcb5dzyd4j3wyr7vwxrznkpateahrdnkfveipoag7czrpx__/%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1+%d9%81%d8%b1%db%8c%d8%af%d9%88%d9%86+%d8%b9%d8%a8%d8%a7%d8%b3%db%8c+%d8%af%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c+-+%d8%b9%d8%b6%d9%88+%da%a9%d9%85%db%8c%d8%b3%db%8c%d9%88%d9%86+%d8%a7%d9%86%d8%b1%da%98%db%8c.

jpg حجم ویدیو : 19,32m | مدت زمان ویدیو : 00:02:37 بحران اب در خوزستان در جریان است , متاسفانه بحران اب در خوزستان به گونه ای شده است که این روزها دغدغه همه مردم در فضای حقیقی و مجازی همین بحران اب در خوزستان شده است .

بحران اب در خوزستان می‌طلبد تا مسئولان بیش از پیش به فکر ان باشند , بحران اب در خوزستان همچنین باعث سوء استفاده یکسری گروه‌های معاند در این منطقه شده است , به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا ، مدتی است که بحران اب ، خوزستان را تحت تاثیر قرار داده است .

افزایش دمای هوا ، بارش کم و سوء مدیریت در ارائه اب به مردم از عوامل مهم در به وجود امدن بحران کنونی در خوزستان است , علاوه بر این‌ها کم توجهی و عدم اختصاص بودجه مناسب برای این استان کشور نیز از عوامل در خور توجه است , اقداماتی چون احداث اب شیرین کن ، مدیریت اب در حوزه کشاورزی و راندن اب در رودخانه هایی که مورد مصرف مردم است از جمله کارهای پیشنهادی عضو کمیسیون انرژی مجلس است .

مردم خوزستان ، ایران را دوست دارند و تاوان همراهی شان را می‌پردازند دکتر فریدون عباسی دوانی ، عضو کمیسیون انرژی مجلس در تبیین شرایط بحران اب در خوزستان و گلایه مندی مردم نسبت به این وضعیت به خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار داشت : اینجانب به عنوان یک خوزستانی باید بگویم که مردم خوزستان نشان دادند در طول 40 سال گذشته ، ایران برایشان مهم است و تولید برایشان اهمیت دارد , زمانی که لازم بود با انقلاب همراهی کنند به طور همه جانبه همراهی کردند و تاوان این همراهی را هم دادند , در جنگ تحمیلی بیشترین اسیب به شهرهای ابادان ، خرمشهر ، سوسنگرد ، هویزه ، شوش ، اندیمشک ، دزفول و اهواز وارد شد .

8 سال دفاع مقدس را مردم خوزستان تحمل کردند ، بخشی از ان‌ها جنگ زده شدند و سایرین هم در معرض بمباران بودند , مجموعه این عوامل باعث شد تا مردم خوزستان تبدیل به مردمی مقاوم شوند ، این مردم در دوران سازندگی هم سختی می‌کشند , بهرحال نباید دشواری هایی که مردم ایلام ، کرمانشاه و سایر استان‌های جنگ زده نیز تجربه کردند را فراموش کنیم .

بیکاری در استان نفت خیز بی معناست / مسائل تبعیض امیز مردم خوزستان را اذیت می‌کند وی ادامه داد : پیشرفت هایی که در شیراز ، اصفهان ، بوشهر ، بندرعباس ، مشهد و تبریز داشتند در ایلام و اهواز شاهد نبودیم , باید به عنوان سمبل بعد از جنگ و نشان دادن توان مدیریتی خودمان به این شهرها بیشتر رسیدگی می‌کردیم , بیکاری در استانی که نفت خیز و گاز خیز است بی معناست .

اگر به حوزه تولید و استفاده از صنایع پایین دستی ، نفت و گاز توجه بیشتری می‌شد ، اکنون با چنین شرایطی روبرو نبودیم , اینکه مضرات استفاده از نفت و گاز برای یک منطقه باشد و منافع ان برای سایر مناطق اتفاق صحیحی نیست ، اینگونه مسائل تبعیض امیز ، مردم استان هایی مثل خوزستان را اذیت می‌کند ، با این حال مردم خوزستان ، مردمی مقاوم و صبوری هستند , بنابراین سختی‌های موجود باعث نخواهد شد تا عناصر وابسته به خارج از کشور باعث اغتشاش و درگیری در این منطقه شود .

در جایی که نفت و هوای گرم دارد باید اب و برق هم تامین شود عضو کمیسیون انرژی در بیان راه حل برون رفت از بحران موجود در استان خوزستان گفت : باید در محاسبات مدیران ما تغییراتی ایجاد شود , به عنوان مثال اب سدی که ازاد شد را می‌توان با حساب و کتاب ورودی و حجم اب در مخاذن و مدیریت ان‌ها کاری کرد تا اب به موقع رها شود ، تصفیه خانه‌ها راه اندازی و سیستم فاضلاب نیز به خوبی مدیریت شود , اکنون لازم است تا بخشی از درامد نفت به خوزستان اختصاص داده شود ، 3 درصدی که به عنوان الایندگی به این منطقه پرداخت می‌شود کافی نیست .

جایی که تولید نفت و گرمای بیش از حد دارد ، باید اب و برق مردم هم تامین شود , طرح هایی برای مشکل اب خوزستان وجود دارد اما بودجه ای ندارد فریدون عباسی گفت : در گذشته اقدام به احداث اب شیرین کن در خوزستان نشد و یا سد‌های کارون 3 و 4 که در انجا برای تامین برق و استفاده در کشاورزی احداث شده است ، اگر همزمان با انها سدهای مربوط به ابادان را که سد هایی کوتاه هستند و از پیشروی اب دریا هنگام مد جلوگیری می‌کند استفاده می‌کردیم ، نخلستان‌ها از بین نمی‌رفتند , این موارد بعضا به عنوان طرح تصویب شده‌اند اما بودجه برایشان در نظر گرفته نشده است .

باید توجه داشت که مثلا اگر اب شور را در رودخانه می‌ریزیم ، این اب به خورد مردم خرمشهر و ابادان می‌رود , در خوزستان قیر تولید می‌شود اما برخی کوچه‌ها اسفالت نیست نماینده کازرون در مجلس با انتقاد از نحوه مدیریت انرژی در کشور گفت : مردم خوزستان تا چند سال باید مشکلات را تحمل کنند ؟ جنگ را به ان صورت تحمل کردند و بعد از جنگ نیز با بی ابی ، گرما ، پایین بودن ولتاژ برق زندگی می‌کنند , اکنون در ان منطقه قیر تولید می‌شود اما کوچه‌ها اسفالت نیست .

این موضوعات نشانگر ان هستند که باید سهمیه هایی برای مردم ان منطقه در نظر گرفته شود ، کارخانه و الودگی در انجاست اما اشتغال در ان جا نیست و افرادی از سایر مناطق در انجا مشغول می‌شوند , مردم ما بالقوه ثروتمند هستند ، باید دیدگاه‌های خود را تصحیح کنیم تا بتوانیم به خوبی مشکلات مردم را حل کنیم , توسعه کشور هزینه دارد / باید رضایت مردم خوزستان جلب شود عضو کمیسیون انرژی مجلس در مورد شرایط موجود کشور در استفاده از منابع طبیعی گفت : کشورما در منطقه ای خشک و نیمه خشک قرار دارد .

باید متناسب با این شرایط برنامه ریزی داشته باشیم , باید رفاهی برای مردم خوزستان وجود داشته باشد تا رضایت ان‌ها جلب شود , ضمنا باید این نکته را نیز در نظر داشت که کشور ما وسعتی پهناور داشته و جمعیت ان نیز قابل توجه است ، علاوه بر این توسعه کشور نیز تبعاتی برای محیط زیست دارد .

در حال حاضر از طرفی توسعه صنعتی داریم اما به مسائل محیط زیستی ان بی توجه هستیم , همانطور که اشاره شد شهرهایی بعد از جنگ رشد کرده‌اند ولی برخی شهرهای دیگر خیر ، علاوه بر این در روستا‌ها نیز لوله کشی‌های اب صحیح نیست و با پرتی اب مواجه هستیم , باید توجه داشت که مدیران کشور تلاش می‌کنند اما به موقع کار نمی‌کنند ، مثلا اگر دولت می‌تواند 1000 میلیارد تومان برای خوزستان در نظر بگیرد چرا در ابتدای سال یا سال‌های گذشته این کار را نکرد ؟ اگر کمبودی داریم ، می‌توان با اطلاع به موقع به مردم از ان‌ها نیز کمک گرفت .

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید : واکنش پدر ارمان به درخواست سازمان عفو بین‌الملل برای توقف اعدام پسرش ایا این خبر مفید بود ؟ 0 0.