تالاب هورالعظیم را برای استخراج نفت خشک کردند ! / صنعت ، اب استان‌ها را بلعید !

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۰۰:۱۴:۵۹


778 438 تالاب هورالعظیم را برای استخراج نفت خشک کردند ! / صنعت ، اب استان‌ها را بلعید ! https://static1,rokna,net/thumbnail/bl51aksyh6mg/ns2rjzvapq3e7sfsff8os-kvmgwizaa_q-_dxw0rvwm0qukoi27-jv2xp73xc1ugedrye0w8krrrevf2lcb5dzyd4j3wyr7vwxrznkpatea2xphc-o3g6o214p5klncs/%d8%ae%d9%88%d8%b2%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86.

jpg خوزستان در چند روز اخیر به دلیل کم ابی صحنه اعتراضات گسترده شده است , معضل کمبود اب در برخی از استان‌های جنوبی کشور از جمله استان خوزستان مطالبه ای است که مردم معترض دارند , استان خوزستان از نفت خیزترین و ثروتمندترین استان‌های ایران و همچنین پر اب‌ترین استان کشور است و مردم خوزستان در گرمای 50 درجه در این شرایط بی ابی ، عاجز شده‌اند .

مساله ای که به نظر می‌رسد استان خوزستان در اینده نیز همچنان با ان مواجه است , به گزارش اقتصادی رکنا ، طی روزهای اخیر شهرهای مختلف استان خوزستان شاهد اعتراضات سراسری به دلیل کم ابی بوده است , اما استاندار خوزستان در نخستین واکنش خود ، این اعتراضات را تکذیب کرد .

در پی اخبار اعتراضات در خوزستان و مطالبه مردم که خوزستان اب ندارد ، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در روزهای گذشته به وزرا و مسئولان دستور پیگیری داد و همزمان رییس قوه قضاییه نیز هیات اجرایی و قضایی به منطقه فرستاد , از طرفی فریدون حسنوند ، رییس کمیسیون انرژی مجلس گفته : از روز چهارشنبه گذشته با پیگیری‌های رییس مجلس و کمیسیون انرژی که با وزارت نیرو و معاون اب وزارت نیرو انجام شده است ، ظرفیت خروجی سد کرخه از 75 متر مکعب به 120 متر مکعب در ثانیه خواهد رسید , به نظر می‌رسد مشکلات کم ابی در کشور و خصوصا در استان خوزستان نه به تغییرات اب و هوایی جهانی و کاهش بارش‌ها و به قولی " قهر طبیعت "، که به دلیل سوء مدیریت و سدسازی‌های بی رویه و بعضا اهداف اقتصادی خاص پدید امده است .

انچه که برخی کارشناسان هم بر ان تاکید می‌کنند ، این است که بحران اب در ایران ربطی به اسمان ندارد و مشکل پشت میزهای مدیریتی رقم می‌خورد , مسئولین در شبکه‌رسانی اب خوزستان کوتاهی کردند در این خصوص گفتگوی رکنا با دکتر اسماعیل کهرم بوم شناس و فعال محیط زیست و مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست را بخوانید : کهرم در این خصوص گفت : در خوزستان 5 رودخانه مهم وجود دارد که می‌توان به کارون ، کرخه ، دز ، مارون و جراحی اشاره کرد , روی همه انها خصوصا رودخانه کارون سدهای زیادی ساخته شده است .

اشتباه ما این بوده است که تعداد سدها را افزایش دادیم و یا این که سدی را بسته‌ایم که متاسفانه باعث شوری کارون شده است , روی رودخانه دز سدی ساختیم که هفتمین سد مرتفع جهان بود , چنین کارهایی کردیم .

این فعال محیط زیست در ادامه گفت : روی تمام رودخانه‌های خوزستان سد بستیم , سدهایی که برای دولت‌ها صرفا جنبه تبلیغاتی داشت , دولت‌ها با افتخار افتتاح سد کارون 1، کارون 2 و کارون 3 را اعلام کردند .

گتوند سدی بود که وقتی بستیم اب شور شد , چون گنبد نمکی کنارش بود و اب که پشت دریاچه جمع شد ، رفت رسید به گنبد نمکی و اب شور شد , به شکلی که کشاورزان پایین دست سد گتوند گفتند ما باید با این اب خیارشور بکاریم .

هم جانمایی سدها اشتباه بوده و هم تعداد زیادی سد ساخته شده است که دولت بتواند با ان مانور بدهد و روبان قیچی کنند ، اما پشت این سد‌ها شبکه‌های ابیاری ساخته نشده است تا ابی که پشت سد جمع شده را به مزارع کشاورزی یا مصارف خانگی برساند , ما در شبکه ابرسانی کوتاهی کردیم , وی تاکید کرد : اب مثل هر صنعت دیگری به سرمایه‌گذاری نیاز دارد .

اگر یک جاده خاکی را بخواهیم اسفالت کنیم به پول نیاز داریم , اب هم همینطور است , اب در خوزستان نیاز به شبکه دارد .

شبکه‌های ابرسانی و پمپ هایی که اب را از سفره‌های زیرزمینی به سطح زمین برساند و در سطح جاری کند , در خوزستان سرمایه‌گذاری درخصوص اب انجام نشده است و در حال حاضر کفگیر ته دیگ خورده است , یکی این که سفره‌های اب‌های زیرزمینی تمام شده است .

دوم اینکه سیستم هایی برای هدایت اب ، کانال‌های اب و لوله کشی اب نداریم که بتواند کار را انجام بدهد , لذا مردم همه جا با کمال تاسف با کم ابی و بی ابی روبه رو هستند و گله دارند , در برنامه‌های دولت‌ها نه مردم اولویت بودند و نه مساله اب مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص تاثیر سوءمدیریت در ایجاد این وضعیت گفت : سوء مدیریت وجود دارد .

مسئولین بلد نیستند که چه کاری باید انجام دهند , دریاچه پشت سدها شبیه صدها استخر است , این را باید برسانند به زمین زراعی ، باید برسانند به خانه‌ها تا بتوانند شیر را باز کنند و اب مصرف کنند .

مردم که نمی‌توانند به پشت سدها بروند و سطل را بیاندازند و اب بکشند , باید یک شبکه ابرسانی باشد از دریاچه به مزرعه و از دریاچه به خانه هایشان تا مردم از اب استفاده کنند , در این زمینه سرمایه‌گذاری نشده است .

زیرا مردم در اولویت دولت‌ها و برنامه‌ها نبودند , نه اب اولویت بوده است و نه مردم , لذا به همین دلایل در حال حاضر به این افلاس رسیدیم .

هر کیلو فولاد 3 هزار لیتر اب مصرف می‌کند کهرم درخصوص ایجاد صنایع در خوزستان گفت : برای مثال در حال حاضر پساب نیشکر هفت تپه ، شادگان را مسموم کرده است ما امدیم در یک شهر کویری و خشک مانند اصفهان ، فولاد مبارکه و ذوب اهن را تاسیس کردیم , همان زمان برغم مخالفت‌های کارشناسان محیط زیست ، گفتند که می‌خواهیم برای جوانان اصفهانی کار ایجاد کنیم , اما اگر همان زمان این صنایع را در ساحل خلیج فارس تاسیس می‌کردند اب هم داشتند .

تولید هر کیلو فولاد 3 هزار لیتر اب مصرف می‌کند , در یک شهر کویری خشک چطور می‌توانیم این اب را تامین کنیم ؟ باید این صنایع جای دیگری تاسیس می‌شد , جایی مثل سواحل خلیج فارس که اب هم باشد .

پتروشیمی هم همین وضعیت را دارد و جزو صنایعی است که اب زیاد مصرف می‌کند , ما جانمایی درست در ساخت و تاسیس صنایع انجام ندادیم و استان‌ها را خشک کردیم , بهترین راهکار در حال حاضر این است که دیگر این صنایع را به فازهای بالاتر توسعه ندهیم .

وی در اخر درخصوص انتقال اب گفت : به هیچ وجه موافق انتقال اب نیستم , ما دو انتقال اب داریم , یکی از دریای مازنداران به سمنان به دلیل این که دو رییس جمهور اقای احمدی‌نژاد و اقای روحانی خواستند و دیگری اب خلیج فارس به یزد و کرمان چون اقای خاتمی هوای شهر خود را داشت .

با هیچ کدام از این‌ها هم موافق نیستم , در ثانی برای چه چیزی اب را به سمنان و یزد و کرمان انتقال دادند ؟ اگر مقصود کشاورزی است ، ما نه اب و هوای مناسب و نه خاک مناسب در سمنان ، کرمان و یزد داریم , اگر مقصود صنعت است ، انجا صنعتی وجود ندارد که اب را به انها منتقل کنیم .

بنابراین کارهای بیهوده وعبثی است که قابل تایید نیست , هورالعظیم را خشک کردند تا بتوانند از ان نفت استخراج کنند همچنین گفتگوی رکنا با محمد درویش ، رییس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو ، کارشناس و کنشگر محیط زیست درخصوص وضعیت اب خوزستان را بخوانید : این کارشناس محیط زیست گفت : تالاب هورالعظیم یکی از مهمترین و راهبردی‌ترین تالاب‌های ایران است , به جرات می‌توان گفت که یکی از ارزشمندترین تالاب‌ها در منطقه خاورمیانه است .

به خاطر این که در پایه اب سه رودخانه مهم و پر اب منطقه یعنی دجله ، فرات و کرخه واقع شده است و حدود یک میلیون هکتار در دورانی که وضعیت تاب اوری خوبی داشت ، وسعت داشت , پرسش اول اینجا شکل می‌گیرد که چرا وقتی که دولت محمدرضا شاه پهلوی کنوانسیون جهانی رامسر را تصویب کرد و بیش از 23 تالاب ایران در کنوانسیون رامسر ثبت شد ، هیچ تلاشی برای ثبت جهانی تالاب هورالعظیم انجام نشد , من همین سوال را از اسکندر فیروز ، بنیانگذار کنوانسیون رامسر و بنیانگذار سازمان محیط زیست ، وقتی زنده بود مطرح کردم .

ایشان هم با ابراز تاسف از پاسخ شفاف دوری کرد , واقعیت این است که از نیم قرن پیش قرار پنهان حاکمیت‌ها در دولت‌های ایران و عراق این بوده است که هورالعظیم را بتوانند خشک کنند تا بتوانند به راحتی از ان نفت استخراج کنند , در حال حاضر هم در دو سوی مرز ایران و عراق حوالی میدان ازادگان ، بخش بزرگی از هورالعظیم را کاملا خشک کرده‌اند .

پیمانکار چینی در زمان احمدی‌نژاد گفت هور را خشک کنید تا 20 درصد تخفیف بدهم درویش در ادامه افزود : سد کرخه کمک کرد که خشک کردن هورالعظیم از سمت ایران تسریع شود و به بهانه بارگذاری در بخش کشاورزی ، دشت عباس و مناطقی در منطقه سوسنگرد ، هویزه ، بستان و درواقع پایه اب حوزه ابریز کرخه ، اجازه ندادند که اب وارد هورالعظیم شود , در وهله اول محدوده هورالعظیم را کوچک کردند و ان محدوده کوچک را هم به 5 حوضچه تقسیم کردند , که کاملا با ماهیت یک تالاب اکولوژیک تفاوت دارد .

زیرا وسط یک تالاب که نباید دیوار ، دریچه و داکت باشد , در واقع متهم شماره یک در نابودی هورالعظیم شرکت نفت و وزارت نفت است که می‌خواهد استخراج نفت را به پیمانکار چینی بدهد , پیمانکار چینی هم در زمان دولت احمدی‌نژاد گفته بود که اگر این تالاب خشک باشد ، قیمت‌ها را 20 درصد پایین می‌اورم .

انها به این نتیجه رسیدند که بهتر است تالاب را خشک کنند , به جای صادرات پیاز و سیب زمینی ، به تولید محصولات ثانویه بپردازیم رییس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو در ادامه گفت : کشاورزی در واقع کمک کرد به این بهانه ، بارگذاری‌ها افزایش یابد , این که می‌گوییم سد‌سازی ها 30 درصد اب پشت سدها را تبخیر می‌کند درست است ، اما به هر حال مشکل اصلی در کشور ما این است که ما فکر می‌کنیم که برای تولید پول پایدار باید وابستگی معیشتی به منابع اب و خاک را افزایش دهیم .

در کشوری که به شدت در مضیقه منابع اب و خاک قرار دارد , در کشوری که ریزش‌های اسمانی یک سوم میانگین جهانی است و تبخیر ان چند برابر میانگین جهانی است , نباید همه تخم مرغ‌ها را در سبدی بگذایم که چشممان به اسمان باشد و ان وقت به شدت اسیب پذیریمان بیشتر شود .

وی افزود : در سال 98 که یکی از ترسال‌ترین سال‌های 50 سال اخیر را داشتیم و ان سیل‌ها اتفاق افتاد ، بیش از 50 هزار میلیارد تومان خسارت داشتیم , امسال هم که خشکسالی است و بارندگی در طول نیم قرن اخیر به شکل بی سابقه ای کاهش پیدا کرده است ، باز هم همان مقدار خسارت خشکسالی داشتیم , این نشان دهنده این است که درایت ، فهم و مدیریتی که تشخص بدهد چیدمان توسعه بر مبنای واقعیت‌های بوم شناسی سرزمین طراحی شودوجود ندارد .

به جای این که برویم به سمت تولید محصولات ثانویه ، همچنان به خام فروشی در حوزه‌های نفت ، کشاورزی و معدن روی اوردیم , در صورتی که ما باید به سمت استخراج انرژی‌های نو مانند انرژی‌های خورشیدی ، بادی زمین گرمایی و جزر و مدی برویم , ما باید از محل ارائه دسترسی به جمهوری اسیای میانه به اب‌های ازاد پول تولید کنیم .

باید از محل جذابیت‌های طبیعی ، تاریخی و فرهنگی پول تولید کنیم , از محل توریسم پزشکی ، کاری که شهرک سلامت اصفهان در حال حاضر انجام می‌دهد ، پول تولید کنیم , تا مردم کشورهای همسایه برای درمان پزشکی به ایران بیایند و به این ترتیب پول تولید کنیم و نه با صادرات اب مجازی به صورت صادرات پسته ، هندوانه ، یونجه ، پیاز ، سیب زمینی و مرکبات که در واقع یک نابخردی بزرگ و جبران ناشدنی است .

30 درصد اب شرب کشور به دلیل فرسودگی لوله‌های شهری از بین می‌رود درویش درخصوص صنعت اب شیرین کن‌ها گفت : ما اصولا کمبودی به نام کمبود اب شرب در کشور نداریم ، اگر از منابع کشور خردمندانه استفاده کنیم , فرایند شیرین‌سازی اب ، فرایند بسیار گران قیمتی است , همچنین منجر به الودگی‌های محیط زیستی و انتشار گازهای گلخانه ای می‌شود .

زمانی ما باید تن به این کار دهیم که هیچ راه دیگری برای تولید اب شیرین نداشته باشیم , کشوری مثل ما که بیش از 30 میلیارد متر مکعب ، یعنی بیش از نیمی از حجم سدها را در اثر پساب و اب خاکستری از دست می‌دهد و هیچ تلاشی برای ایجاد تصفیه خانه و بازگردانی اب انجام نمی‌دهد ، کشوری که 30 درصد اب شرب ان به دلیل فرسودگی لوله‌های شهری از دست می‌رود ، چرا این‌ها را مرمت نکند و این‌ها را تعمیر نکند و به روزرسانی نکند ؟ و برود به سمت راه‌های بسیار بسیار پرخرج تر ؟ کشوری مثل ما که ضایعات بخش کشاورزی تا 6 برابر استانداردهای جهانی است و راندمان ابیاری دست کم نیمی از استانداردهای جهانی است ، بهتر است برود به سمت ارتقای نرم افزاری بخش کشاورزی که هم هزینه‌های کمتری دارد و هم به نفع محیط زیست و اقتصاد و مردم کشور است , هورالعظیم را نجات دهیم این کنشگر محیط زیست در اخر گفت : باید حواسمان باشد که خواسته یا ناخواسته مردم استان‌های همجوار را به جان هم نیاندازیم .

مقصر مردم خوزستان یا اصفهان یا چهارمحال بختیاری یا یزد و کرمان نیست , مقصر حاکمیتی است که براساس واقعیت‌ها بوم شناختی سرزمین ، چیدمان توسعه را طراحی نکرده است , ما می‌توانیم این نابخردی و نادرایتی که اتفاق افتاده است را با درایت دوباره بهبود ببخشیم .

در گام نخست باید تمام دیواره‌های مرزی و دریچه‌ها و داکت‌های تالاب هورالعظیم را برداریم , یک محیط یک پارچه برای این تالاب ایجاد کنیم , این تالاب برای این که تاب اوری‌اش حفظ شود نیاز به دست کم 5 میلیارد متر مکعب اب سالانه دارد .

که 2 میلیارد ان باید از طریق کرخه و 3 میلیارد ان باید از کشور عراق یعنی دجله و فرات تامین شود , پس باید یک کنوانسیون مشترک بین ایران ، عراق ، سوریه و ترکیه شکل بگیرد تا این حقابه تامین شود , ما باید کل موجودی تالاب هورالعظیم را ثبت کنوانسیون رامسر کنیم .

نه فقط بخش عراقی ان را , اگر همین کارها انجام شود ، می‌توانیم در کوتاه مدت مشکل تالاب هورالعظیم را حل کنیم و در دراز مدت باید یادمان باشد که حقابه تالاب‌ها و حقابه محیط زیست باید مقدم بر حقابه کشاورزی و صنعت اختصاص پیدا کند , حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید : تنها شباهت زندگی ازاده نامداری با مهناز افشار و ترانه علیدوستی + عکس ایا این خبر مفید بود ؟ 1 1.
تالاب هورالعظیم خوزستان استان خوزستان ایران سد کرخه کارون کرخه دز مارون رودخانه کارون سد کارون 1 کارون 2 گتوند گنبد نمکی سد گتوند شادگان اصفهان ساحل خلیج فارس سواحل خلیج فارس دریای مازنداران سمنان خلیج فارس یزد کرمان هورالعظیم منطقه خاورمیانه دجله فرات عراق میدان ازادگان هور دشت عباس منطقه سوسنگرد هویزه بستان شهرک سلامت اصفهان چهارمحال بختیاری کشور عراق اقتصادی رکنا هیات اجرایی و قضایی کمیسیون انرژی وزارت نیرو شبکه رسانی اب خوزستان رکنا فولاد فولاد مبارکه اصفهانی دولت محمدرضا شاه پهلوی کنوانسیون جهانی رامسر ایران عراق شرکت نفت وزارت نفت چینی جمهوری اسیای سوریه ترکیه کنوانسیون رامسر عراقی اسحاق جهانگیری فریدون حسنوند دکتر اسماعیل کهرم بوم شناس کهرم اقای احمدی نژاد اقای روحانی اقای خاتمی محمد درویش اسکندر فیروز احمدی نژاد درویش ازاده نامداری مهناز افشار ترانه علیدوستی استاندار خوزستان معاون اول رییس جمهور رییس قوه قضاییه رییس کمیسیون انرژی مجلس رییس مجلس معاون اب وزارت نیرو مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست رییس جمهور رییس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو کارشناس محیط زیست بنیانگذار کنوانسیون رامسر و بنیانگذار سازمان محیط زیست پیمانکار چینی