مردم عربستان و کویت چقدر یارانه می‌گیرند ؟

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۱۳:۴۸:۳۶


خانه / اخبار سیاسی / اخبار جهان / مردم عربستان و کویت چقدر یارانه می‌گیرند ؟ اخبار جهان مردم عربستان و کویت چقدر یارانه می‌گیرند ؟ 29 تیر 1400 ساعت 12:40 0 روزهای بروجرد - یک دهه است که مردم ایران یارانه نقدی می‌گیرند , یارانه ای که ارزش دلاری ان اکنون به کمتر از دو دلار در ماه رسیده است , اما نه دولت توان حذف این یارانه اندک را دارد و نه توان افزایش ان را .

اما مردم ایران ، یارانه دریافتی خود را با دیگر کشورهای نفتی مقایسه می‌کنند , با یارانه مردم عربستان و کویت , به گزارش تجارت نیوز ، بسیاری از ایرانی‌ها می‌گویند پرداخت یارانه ماهانه ، در کشورهای دیگر و با مبالغ بالا ، چیزی است که همواره رخ می‌داده است .

اما ایا واقعا همین طور است ؟ مردم عربستان و کویت ماهانه چقدر یارانه می‌گیرند ؟ یارانه 80 برابری مردم عربستان ؟ دولت عربستان سعودی از سال 2017 میلادی (1396 خورشیدی ) مانند ایران ، تصمیم گرفت به شهروندانش یارانه ماهانه بدهد , دولت این کشور که پیش بینی می‌کند به زودی و با افت قیمت‌های جهانی نفت ناگزیر از تبدیل اقتصاد خود به یک اقتصاد غیرنفتی خواهد بود ، از همان سال ، شروع به اعمال برخی اصلاحات اقتصادی در کشور خود کرد , بر این اساس ، ریخت و پاشی که در حوزه یارانه‌های انرژی در عربستان صورت می‌گرفت ، کاهش پیدا کرد و در مقابل ، دولت ( که در واقع توسط « محمد بن سلمان » اداره می‌شد ) تصمیم گرفت رفاه از دست رفته ناشی از حذف یارانه‌های انرژی را با یارانه ماهانه جبران کند .

عربستان سعودی یکی از کشورهای نفتی است که در سال‌های اخیر بیشترین میزان یارانه را به شهروندان خود پرداخت کرده است , یارانه ماهانه پرداختی به شهروندان عربستان سعودی ، در برنامه ای موسوم به « حساب جاری شهروندی » (citizen’s account program) بین 600 تا 1200 ریال سعودی است , این مبلغ ، با توجه به نرخ تبدیل ریال سعودی به دلار ( در زمان تنظیم این گزارش )، برابر با 160 تا 320 دلار امریکاست .

مبلغی که حتما از یارانه 2 دلاری ایرانیان بیشتر است ! حالا اگر این یارانه را با نرخ دلار در ایران هم محاسبه کنیم ، رقم یارانه دریافتی مردم عربستان ماهانه بین 4 تا 8 میلیون تومان است , بر اساس گزارش‌های بین‌المللی ( از جمله در خبرگزاری‌های « رویترز » و « العربیه »)، حدود 13 میلیون نفر در عربستان ، مشمول دریافت این یارانه شده‌اند که تقریبا نیمی از جمعیت مقیم این کشور را در بر می‌گیرند , ( بین 6 تا 10 میلیون نفر از جمعیت 35 میلیون نفری عربستان ، کارگران خارجی و غیر مقیمی هستند که این یارانه به انها تعلق نمی‌گیرد .

) یارانه ماهانه در برخی کشورهای منتخب اما این تنها حاتم بخشی رهبران عربستان سعودی نبوده است , در سال 2018 میلادی (1397 خورشیدی )، دولت این کشور حدود 13 میلیارد دلار دیگر نیز به عنوان یارانه به شهروندان خود پرداخت کرد , بر این اساس ، حدود 1.

8 میلیون نفر از شهروندان این کشور که کارمند دولت هستند ، در تمام طول سال 2018 میلادی ، ماهانه حدود 226 دلار یارانه گرفته‌اند , اما محل تامین منابع این یارانه‌ها هم جالب توجه است : گزارش‌های متعددی وجود دارد که « محمد بن سلمان »، شاهزاده‌های ثروتمند سعودی را دستگیر می‌کند و تحت فشار می‌گذارد تا با پرداخت پول و بخشیدن ثروت شان به خزانه حکومتی ، به طرح‌های توسعه گرایانه او کمک مالی کنند , یارانه ماهانه پرداختی به شهروندان عربستان سعودی ، در برنامه ای موسوم به « حساب جاری شهروندی » (citizen’s account program) بین 600 تا 1200 ریال سعودی است .

این مبلغ ، با توجه به نرخ تبدیل ریال سعودی به دلار ( در زمان تنظیم این گزارش )، برابر با 160 تا 320 دلار امریکا است , کویت : جایی که واقعا « کویت » است ! کویت کشوری کم جمعیت ( با جمعیتی کمی بیش از 4 میلیون نفر ، که کسر بزرگی از انها هم کارگران خارجی هستند ) و البته ، یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است , در ایران ، اینکه بگوییم « فلان جا کویت است !»، کنایه از این است که زندگی در انجا بیش از اندازه راحت است و ظاهرا ، این قول معروف پربیراه هم نیست .

دینار کویت ، ارزشمندترین واحد پولی در جهان است , دولت کویت با شروع همه‌گیری کرونا ، سیاست سخاوتمندانه ای را برای کمک به بخش خصوصی این کشور که از همه‌گیری اسیب دیده بود ، کلید زد , بر این اساس ، « رویترز » سال گذشته اعلام کرد که جمعیتی در حدود 70 هزار نفر از شهروندان کویتی که در بخش خصوصی کار می‌کنند ، قرار است در مجموع حدود 780 میلیون دلار یارانه کمکی دریافت کنند .

بر اساس گزارشی که بانک جهانی در سال 2020 میلادی منتشر کرده ، « درامد پایه همگانی » اکنون تنها در دو کشور « ایران » و « مغولستان » اجرایی می‌شود , تقسیم این عدد بر جمعیت 70 هزار نفره و بعد هم بر 12 ماه سال ، ما را به عدد 930 دلار در هر ماه می‌رساند , به عبارتی ، کارمندان بخش خصوصی کویتی ، در طول یک سال گذشته هر ماه حدود 930 دلار ( یا ماهانه حدود 23 میلیون تومان ) یارانه دریافت کرده‌اند .

ایران پیشتاز است ! در این میان اما نکته ای وجود دارد که شاید کمتر به ان توجه شده باشد : ایران ، یکی از کشورهای پیشتاز در زمینه پرداخت یارانه همگانی در جهان است , « درامد پایه همگانی » (universal basic income یا به اختصار ubi)، موضوعی است که برخی اقتصاددانان به عنوان راه حلی برای کاهش نابرابری‌های اجتماعی روی ان دست گذاشته‌اند و جالب اینجا است که این طرح ، پیش از بسیاری از کشورهای توسعه یافته ، در ایران اجرا شده است , به گزارش بانک جهانی ، « ایران » و « مغولستان » اکنون تنها کشورهایی هستند که شکلی از « درامد پایه همگانی » را اجرا می‌کنند .

« درامد پایه همگانی »، در واقع یک یارانه همگانی است که دولت یک کشور ان را بر اساس معیارهایی ، بین جمعیت نیازمند دریافت یارانه در ان کشور توزیع می‌کند , این طرح برای اجرا در برخی از کشورهای اروپایی در دستور کار قرار دارد ، اما بر اساس گزارشی که بانک جهانی در سال 2020 میلادی منتشر کرده ، « درامد پایه همگانی » اکنون تنها در دو کشور « ایران » و « مغولستان » اجرایی می‌شود , از 10 برابر شدن یارانه‌ها تا حذف یارانه ها حالا که صحبت از پرداخت یارانه جدید به حدود 60 میلیون نفر از جمعیت ایران به میان امده ، بد نیست این را هم در نظر بگیریم که با وجود تمام انتقادات ، به اعتقاد برخی از اقتصاددانان این شکل از پرداخت یارانه عملا به اقتصاد کشورها کمک می‌کند و افزون بر این ، نابرابری را هم کاهش می‌دهد .

با این همه ، مهم است که دولت سیزدهم اگر برنامه ای برای افزایش مبلغ یارانه‌ها دارد ، پیشاپیش در مورد منابع این برنامه توضیح بدهد , حدود 60 میلیون نفر از جمعیت ایران مستحق دریافت یارانه در نظر گرفته شده است , در این میان ، پیشنهادهایی برای افزایش مبلغ یارانه هم وجود داشته و از جمله ، محسن رضایی ، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و نامزد انتخابات ریاست جمهوری اخیر ، در جریان رقابت‌های انتخاباتی وعده داده بود یارانه را 10 برابر کرده و به همه ایرانی‌ها یارانه ماهانه 450 هزار تومانی بدهد .

اینکه این وعده در بوته ازمون انتخابات شکست خورد ، نشانه ای از این است که ایرانی‌ها حالا می‌دانند پرداخت یارانه ماهانه بدون در نظر گرفتن منابعی برای تامین ان ، در عمل به معنی ایجاد تورم است و به زبان ساده ، یارانه بیشتر یعنی دولت از یک جیب به شما پول می‌دهد و از جیب دیگر ، از شما پول می‌گیرد , همین چند روز پیش هم تعدادی از اقتصاددانان ایرانی ، در دیدار با ابراهیم رییسی ، رییس دولت سیزدهم ، در مورد وخاومت اوضاع اقتصادی ایران گفتند و احمد توکلی ، از شناخته شده‌ترین اقتصاددانان اصول‌گرا ، خواستار ان شد که دولت سیزدهم ، کارت‌های تامین غذا ، سوخت و بهداشت میان مردم توزیع کند , از ان سو ، در تمام طول یک دهه گذشته ، تلاش هایی هم برای حذف عده زیادی از مردم از دریافت یارانه‌های ماهانه در جریان بوده و با وجود تصویب چندباره این موضوع در مجلس ، هیچ دولتی نخواسته هزینه سیاسی حذف یارانه نقدی را به عهده بگیرد .

تگ ها یارانه نقدی یارانه نقدی در عربستان یارانه نقدی در کویت.