قوانین مصوب بخش تعاون اجرا شود

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۲۰:۳۹:۱۴


فصل اقتصاد - رییس اتاق تعاون ایران با تاکید براینکه در حوزه تعاون قوانین خوبی در مجلس تصویب شده ولی به دلیل عدم توجه در کشور به مرحله اجرا درنیامده ، خواستار توجه جدی به اجرای قوانین مصوب بخش تعاون شد , به گزارش فصل اقتصاد ، بهمن عبداللهی , رییس اتاق تعاون ایران در نشست فعالان اقتصادی با سیزدهمین کاندیدای ریاست جمهوری ، گفت : از اینکه رییسی در اولین روز تبلیغات انتخاباتی خود ، موضوع اقتصاد را در اولویت قرار دادند نشان از عزم جدی برای توجه به مسئله اول کشور یعنی اقتصاد است و رویکرد وی در قوه قضاییه هم همین بود , رییس اتاق تعاون ایران در نشست مشترک روسای اتاق‌های سه گانه با ایت الله رییسی کاندیدای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ، با تاکید براینکه در حوزه تعاون قوانین خوبی در مجلس تصویب شده ولی به دلیل عدم توجه در کشور به مرحله اجرا درنیامده ، خواستار توجه جدی به اجرای قوانین مصوب بخش تعاون شد .

عبداللهی گفت : در دولت سیزدهم موضوعاتی مانند بیکاری ، مشکل نقدینگی ، تورم اصلاح نظام تولید و قاچاق از مشکلات عمده دولت خواهد بود که قطعا با انتخاب تیم قوی و کارامد این مشکلات قابل حل خواهد است , با تکیه بر توان داخلی و کارافرین‌های داخلی طی مسیر ممکن است , وی ادامه داد : قطعا این مشکلات با کمک هم و با تکیه بر نظر کارشناسی و دوری از تصمیمات هیجانی قابل حل است .

بر اساس پایشی که در فضای کسب وکار انجام می‌شود مهم‌ترین مشکل ، در بی ثباتی و تغییر مدام مقررات ، بی ثباتی قیمت‌ها و نوسان نرخ ارز و دخالت‌های دولت است است که قدرت برنامه ریزی را از بخش غیردولتی اقتصاد می‌گیرد , وی خاطر نشان کرد : راه حل بیکاری تکیه بر افزایش تولید است , انشا الله در این دولت شاهد وضعیت بهتری خواهیم بود .

رییس اتاق تعاون ایران با تاکید بر حمایت قاطعانه از دولت سیزدهم ، تاکید کرد : برای حوزه تعاون قوانین خوبی در مجلس تصویب شده ولی به دلیل عدم توجه در کشور به مرحله اجرا درنیامد , امیدواریم این سند که 10 سال است مسکوت مانده اجرا شود , غلامحسین شافعی ، رییس اتاق ایران با اشاره به رشد اقتصادی در طول 10 سال گذشته بیان داشت : متاسفانه در این مدت رشد اقتصادی کشور در حدود صفر بوده و به دلیل عدم رشد اقتصادی ، نرخ تورم نیز بالا روند صعودی داشته است .

دراین بین وضعیت رفاهی اقشار جامعه نیز قابل دفاع نیست , همواره در این مدت توجه به دستمزدها شده ؛ اما در مقابل افزایش درامدها ، همیشه تورم برنده بوده است , بر اساس اظهارات رییس اتاق ایران برای اولین بار نرخ استهلاک از میزان سرمایه‌گذاری بالاتر رفته و برای همین کار برای رییس جمهور اینده سخت خواهد بود .

وی همچنین به کسری بودجه و وضعیت نامناسب نظام بانکی کشور در حال حاضر نسبت به سال 90 اشاره و تصریح کرد : به درستی همه از توانمندی‌های کشور سخن می‌گویند اما یک سوال مطرح است که علی رغم این همه فرصت چرا از انها بهره نگرفتیم ؟ باید ببینیم عیب کجاست , شافعی تنها راه نجات کشور را توسعه تولید عنوان کرد و گفت : باوجوداینکه تولید تنها راه نجات کشور است ؛ اما امروز رویه‌های حمایت از تولید به هیچ وجه موردنظر رهبری نیست , به نظر مدیران بخش خصوصی انچه موجب توفیق خواهد شد نوع انتخاب هیات دولت است .

متاسفانه در این سال‌ها افراد تصمیم ساز اهلیت حرفه ای نداشتند و اگر در دولت اینده این نکته موردنظر قرار بگیرد ، شرایط بهتر می‌شود و به توفیق خواهیم رسید , امیدواریم اینده بهتری در انتظار این کشور باشد , سعید ممبینی رییس اتاق اصناف ایران هم در نشست فعالان اقتصادی با ایت الله رییسی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت : در چند سال گذشته ، حوزه مختلف اصناف اسیب‌های جدی دیدند .

دولت شما باید مشخص کند که برای بهبود حوزه کسب وکار چه رویکردی را پیش خواهد گرفت ؟ ممبینی ادامه داد : دولت اینده باید به تحریم‌های ظالمانه و سو مدیریت‌های موجود در کشور بپردازد , چراکه نیاز به توجه و مدیریت بیشتر در این حوزه و به همه فعالان اقتصادی حس می‌شود , هم صادرکننده هم واردکننده هم تولیدکننده .

رییس اتاق اصناف ایران افزود : اقای رییسی ! باید روشن کنید که سیاست شما برای تک نرخی کردن ارز چیست و چطور قرار است به هدف نهایی کوچک کردن سهم دولت در اقتصاد برسید ؟ چطور قرار است شاهد کاهش حجم دستورالعمل‌ها و بروکراسی‌ها در دولت شما باشیم ؟ این فعال حوزه اصناف افزود : اگر این اتفاقات بیفتد ، اگر زیرساخت‌ها به شکلی که اشاره شد فراهم شود ، سرمایه‌گذاری حتما اتفاق خواهد افتاد و شما مطمئن باشد که بخش خصوصی به عنوان مشاور دولت به رفع این گره‌ها کمک خواهد کرد , در ادامه این نشست تعدادی از فعالان اقتصادی به بیان مشکلات پرداختند , رضا وفایی یگانه ، مدیرکل اقتصادی اتاق تعاون ایران در ادامه این نشست گفت : واقعیت این است که فعالان بخش تعاون مهم‌ترین دغدغه و مطالبه خود را بحث ثبات مطالبات اقتصادی می‌دانند .

در این سال‌ها نابسامانی در متغیرهای اقتصادی باعث شده که فعالان اقتصادی برنامه میان مدت و بلندمدت نداشته باشند از طرفی بر اساس نرخ تورم که توسط مرکز امار اعلام شده ، شاهد نرخ تورم 41 درصدی بودیم ؛ این یعنی اخلال در نظام بانی و صف گرفتن مردم برای تسهیلات 25 درصد برای کسانی که رانت اطلاعاتی دارند , از طرفی که وقتی تولیدکننده‌ها به بانک مراجعه می‌کنند تسهیلات 18 درصدی اگرچه توجیه ندارد ، اما همچنان تولید به دنبال تسهیلات 20 درصدی است , نرخ تورم باید کنترل شود وگرنه تثبیت نرخ ارز با تورم ممکن نیست ، برنامه ریزی برای اموری مانند امنیت غذایی ممکن نیست .

علت تورم فشار هزینه و رشد پایین اقتصادی است , در این شرایط نمی‌توان به تولیدکننده گفت قیمت را کاهش داد , داریوش پاک بین رییس کمیسیون بیمه ، بانک و بورس اتاق تعاون ایران در نشست مشترک ابراهیم رییسی ، کاندیدای ریاست جمهوری با فعالان اقتصادی کشور گفت : در نظام جمهوری اسلامی ، رانت بیمه ، بانک ، بورس و صنعت وجود دارد .

شما باید بتوانید این رانت را از بین ببرید , وی افزود : افراد متعهد را سرکار بیاورید , 700 هزار میلیارد تومان سهام بورسی عدالت و 500 هزار میلیارد تومان سهام غیر بورسی عدالت در جریان است .

50 میلیون ادم سهامدار داریم , یعنی یک سرمایه 1200 میلیاردی در مردم است , پاک بین افزود : با فروش این سهام حتی ترکیب هیات مدیره بسیاری از بانک‌ها را عوض کردند و کسی جلوی ان‌ها نایستاد .

سرمایه‌های مردم را از بین بردند و کسی به ان‌ها تذکری نداد , وی تصریح کرد : همه ما به خوبی می‌دانیم که رهبری خود به تعاونی اعتقاد دارند چراکه تعاونی‌ها صف شکن رانت هستند , تهمینه دانیالی مشاور اتاق تعاون ایران در امور بانوان نیز در این نشست با اشاره به نقش تعاون در اقتصاد کشورها بیان داشت : نقش ، اهمیت و موفقیت تعاون را در اقتصاد کشورهایی نظیر هندوستان ، مالزی و سنگاپور می‌توان دید .

وی در ادامه به اهمیت مشاغل خانگی در اقتصاد اشاره کرد و گفت : کسب و کارهای خانگی امروز در اقتصاد دنیا نقش مهمی ایفا می‌کند , وی افزود : باید به بخش‌های خرد و sme‌ها همچنین واحدهای زود بازده توجه شود و نباید از در کنار فعالیت‌های کلان اقتصادی از فعالیت‌های خرد مغفول بمانیم , محمدرضا انصاری ، نایب رییس اتاق ایران نیز با اشاره به چالش‌های پیش روی رییس جمهور اینده بر ضرورت توجه به علت‌ها و مسائل زیربنایی تاکید کرد .

به باور او با اصلاح این موارد شاید بتوان اصلاحاتی انجام داد , این فعال اقتصادی توجه به تجارب کشورهای دیگر در مسیر را خواستار شد و افزود : کشورهایی که در گذشته شرایط ایران را داشتند ؛ اما امروز رشد اقتصادی را تجربه می‌کنند به دو موضوع توجه کردند ؛ اول بسترسازی برای توسعه صادرات و دیگری مشورت و نظرخواهی از بخش خصوصی , نائب رییس اتاق ایران ، الگوبرداری از کشورهای موفق و درعین حال مشورت با بخش خصوصی ، پیش از تصمیم‌سازی ها را خواستار شد .

حسین سلاح‌ورزی ، نایب رییس اتاق ایران در نشست مشترک بین فعالان بخش خصوصی با ابراهیم رییسی گفت : وضعیت مجوزهای دولتی باید اصلاح شود , این فعال اقتصادی افزود : امروز در اقتصاد ایران دو معضل اصلی داریم : « رفاه » و « رشد اقتصادی », واقعیت این است که در کوتاه مدت افزایش رشد اقتصادی و رفاه توامان ممکن نیست .

باید بگویید و توضیح دهید انتخاب شما برای برنامه‌های کوتاه مدت ترمیم رفاه است یا افزایش رشد اقتصادی ؟ سلاح‌ورزی همچنین سوال دیگری مطرح کرد : شما در صحبت‌های قبلی خود گفته بودید مبارزه با فساد محور اصلی دولت شما خواهد بود , لطفا به این سوال پاسخ دهید که مبارزه با فساد در اقتصاد ایران ، به نظر شما ، نیازمند نظارت بیشتر است یا ازادسازی اقتصاد ؟ یونس ژائله ، رییس اتاق تبریز ، شرایط فعلی اقتصاد را دردناک توصیف کرد و از تنش موجود در بخش خصوصی صحبت کرد , او اظهار امیدواری کرد که دولت اینده بر تعامل با دنیا نیز تمرکز کند .

این فعال اقتصادی توجه به مسائل مالی مانند اف ای تی اف و … را نیز خواستار شد و افزود : باید بدانیم که رویکرد شما نسبت به جایگاه بخش خصوصی چیست , از طرفی برنامه شما درباره واگذاری‌ها نیز بسیار مهم است , متاسفانه امروز اسیب‌های جدی متوجه شرکت‌های خصوصی شده که در این فرایند حضور پیدا کردند .

رویکرد شما در این رابطه چیست , محمود بنانژاد عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران در نشست ابراهیم رییسی ، کاندیدای ریاست جمهوری با فعالان بخش خصوصی ، گفت : کاری که در استان قدس رضوی انجام شد در مقیاس کوچک اگر در کشور انجام شود ، اوضاع بهتر خواهد شد , من در ان دوره ممارست شما را دیدیم .

کشور برای پیشرفت به این ممارست نیاز دارد چراکه شرایط کشور شرایط سختی است , بنانژاد تاکید کرد که همه بخش خصوصی با شما همکاری خواهد کرد , جمشید زند ، رییس اتاق اصناف اراک در ادامه گفت : اصناف ویترین دولت و سفره چین مردم هستند ؛ 3 میلیون واحد صنفی در کشور داریم که سهم 17 درصد تولید داخلی دارند ؛ 10 میلیون شغل توسط اصناف ایجاد شده است .

دغدغه همه مسئولان رده بالای از مقام معظم رهبری تا ریاست جمهوری مسئله بیکاری است , اما مهم‌ترین مسئله عدم نیروی ماهر در کشور است که دغدغه اصلی کشور است , در دولت اینده از نیروی ماهر استفاده کنیم .

در این مسیر بحث استادشاگردی خیلی مهم است و باید از پتانسیل و نیروی داخلی در این مسیر استفاده کنیم , از طرفی با توجه با سابقه شما در قوه قضاییه که در حوزه مبارزه با فساد فعال بودید در این حوزه هم فعال باشید , رسول جهانگیری ، رییس اصناف اصفهان : گفت : مسئله تولید و تورم در این جلسات حل می‌شود .

تنها راه علاج مملکت بخش خصوصی است , درد مردم در این جلسه‌ها حل می‌شود , اجازه دهید مشکلات اقتصادی در میان بخش خصوصی حل شود و وزرای نامربوط مسائل را به شما تحمیل نکند .

انتهای پیام /.