از ادعای عجیب نماینده مجلس درباره عقیم کنندگی واکسن کرونای امریکایی تا نحوه واردات خودرو از مناطق ازاد

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۲۱:۰۰:۲۹

پارسینه : مشغله فراوان گاهی باعث می‌شود از بخش مهمی از اخبار ساعات گذشته بی اطلاع بمانید یا درست در لحظاتی که در حال استراحت بودید ، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته که در جریان ان‌ها هم قرار نگرفته‌اید ، پارسینه تلاش می‌کند صبح هر روز مهم‌ترین این رویداد‌ها را که گاهی از نظر‌ها دور افتاده و کمتر به ان پرداخته می‌شود به اطلاع مخاطبانش برساند .تحریریه پارسینه | درست در لحظاتی که در کوران مشغله روزانه گرفتار و یا در حال استراحت بودید ، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته است ، پارسینه تلاش می‌کند هر بامداد مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در طی ساعات گذشته را به اطلاع مخاطبانش برساند , پارسینه هیچگونه دخل و تصرفی در اخبار بامدادی ندارد و صحت و سقم رویداد‌ها و انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای ان نیست , قاضی زاده هاشمی ، نایب رییس مجلس : شرکت امریکایی تولیدکننده واکسن 5 بار محکوم شده نایب رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : زمانی که ما در کشور دانش کافی برای تولید واکسن کرونا در سطح استاندارد‌های بالای جهانی را داریم چرا باید به سمت خرید واکسن از یک شرکتی که تاکنون پنج بار متخلف شناخته شده است ، برویم ؟ سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی که اداره بخشی از جلسه علنی صبح امروز ( یکشنبه ) مجلس شورای اسلامی را برعهده داشت ، بیان کرد : با توجه به نطق‌ها و تذکرات نمایندگان باید نکته ای را در رابطه با مانور رسانه‌های ضد انقلاب بر روی واکسن امریکایی کرونا بیان کنم .

مقام معظم رهبری به درستی فرمودند که نباید واکسن تولیدی این شرکت بدنام امریکایی به کشور وارد شود , این شرکت امریکایی پنج بار به جهت نقصان علمی و زیانی که مصرف دارو‌های ان به مردم امریکا وارد کرده است در خود این کشور محکوم شده است , وی در ادامه اظهار کرد : از سوی دیگر در قراردادی که برای فروش واکسن با سایر کشور‌ها می‌بندند و حتی برخی از کشور‌های منطقه نیز ان را خریداری کردند هیچ تضمینی در مورد این واکسن نمی‌دهد و عوارض احتمالی ان را نیز نمی‌پذیرد و حتی حاضر به جبران خسارت‌های احتمالی نیز نمی‌باشد .

نماینده مجلس درمورد برخی واکسن‌های خارجی : عقیم کننده است علی اصغر عنابستانی در صحن علنی امروز ( یک شنبه ، 21 دی ماه ) در نطق میان دستور گفت : جناب رییس جمهور می‌گویند چنان گران کردیم که مردم نفهمیدند ؛ اقای روحانی مردم خوب می‌فهمند ، اما به واسطه نجابت و نظام ، ضعف عملکرد پرتکرار شما را تحمل می‌کنند ؛ شما اشتباه فهمیده‌اید که کشور را به این ورطه غلط انداخته‌اید ؛ شما اشتباه فهمیده‌اید که در کشوری که سال‌ها است پرچمدار واکسن‌سازی است برای تامین واکسن چشم امید به دشمن دوخته‌اید و دست دانشمندان ما را برای تولید واکسن بسته‌اید , عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس جمهور افزود : چرا برای ساخت واکسن مدت‌ها فرصت سوزی کردید و به موسسات مربوطه اجازه کار ندادید ؟ چرا هنوز به انستیتو رازی اجازه ازمایش انسانی نمی‌دهید ؟ کشور هایی که تمام تلاش خود را بر علیه ملت ایران به کار گرفته‌اند و حتی از ورود دارو‌های مهمی مانند داروی سرطان ، بیماری‌های خاص و حتی داروی بیماران پروانه ای به کشور جلوگیری کردند چگونه ناگهان دلسوز ملت ما شدند و برای سلامت ملت ما واکسن تعارف می‌کنند ؟ وی ادامه داد : ان هم واکسن هایی که بر اساس برخی گزارشات هم سرطان زا و هم عقیم کننده هستند و حتی 60 درصد نظام بهداشت و درمان خودشان هم حاضر به استفاده از ان‌ها نیستند ؛ سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد انچه خود داشت زبیگانه تمنا می‌کرد , بدون داشتن جایگزین مناسب ، نمی‌توان اینستاگرام را فیلتر کرد سید ابوالحسن فیروزابادی - رییس مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به سوالی در مورد سرانجام اینستاگرام ، گفت : گرچه بحث‌های بسیاری پیرامون مسئله اینستاگرام وجود دارد ؛ اما تا زمانی که الترناتیو مناسبی برای ان نداشته باشیم ، با فیلتر ان دچار برخی مشکلات می‌شویم .

مردم به ارتباط و شبکه‌های اجتماعی نیاز دارند و نمی‌توانیم بدون یافتن جایگزینی مناسب ، یک شبکه اجتماعی را ببندیم , برخی فقط به مشکلات اخلاقی اینستاگرام می‌اندیشند ، اما من مشکلات خیلی فراتری را می‌بینم , اینستاگرام مخاطب را در حباب اطلاعاتی قرار می‌دهد ، خودشیفتگی را در کاربران دامن می‌زند و اراده پلتفرم را بر افراد تحمیل می‌کند .

با این وجود ، عده زیادی در این بستر زیست می‌کنند و ما نمی‌توانیم به راحتی این بستر را مسدود کنیم , لاریجانی در 12 سال مدیریت مجلس یک ریال حقوق نگرفت حقیقت پور درباره شیوه مدیریت علی لاریجانی در مجلس نیز گفت : من با علم و اطلاع می‌گویم که اقای لاریجانی 12 سال در مجلس یک ریال حقوق نگرفت ، ان وقت برخی اقایان نیامده دنبال خودرو و وام مسکن در مجلس هستند , گمانه زنی درباره نقش موسوی خویینی‌ها در سازوکار جدید اصلاح‌طلبان قرار است اصلاح‌طلبان در کنار سید محمد خاتمی از چند نفر دیگر به عنوان « اجماع ساز » استفاده کنند .

ان‌ها درباره این افراد و نقش ان‌ها نوضیحی نداده‌اند ؛ اما بر اساس اخبار یکی از این افراد ظاهرا موسوی خوییینی هاست ، اگر نقشی که قرار است به لیست اجماع ساز اصلاح‌طلبان «30+10» واقعی باشد , می‌توان ادعا کرد ؛ موسوی خوییینی‌ها پس از ناکامی‌های سال‌های اخیر اصلاح‌طلبان از حاشیه به متن امده و قصد نقش افرینی علنی دارد , شهیندخت مولاوردی فعال سیاسی اصلاح‌طلب اخیرا در رابطه با دو حزبی که به لیست اجماع ساز اصلاح‌طلبان اضافه شدند ، گفت : این احزاب حق رای ندارند و فقط نقش ان‌ها به عنوان ناظر است .

او افزود : مدتی دیگر به عنوان عضو اضافه می‌شوند و حق رای هم خواهند داشت , گفتنی است ؛ اخیرا « مصطفی کواکبیان »، نماینده مردم تهران در مجلس دهم و دبیرکل حزب مردم سالاری ، در رابطه با لیست اجماع ساز اصلاح‌طلبان «30+10» و مشخصات ان اعم از شخصیت‌های ملی به برنا گفته بود : شخصیت ملی یعنی ادم‌های برجسته سیاسی که در این 32 حزب موجود شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نیستند مثلا موسوی خویینی‌ها که شخصیت ملی برجسته ای است که عضو این دو 32 حزب نیست یا امثالهم که من دیگر اسم نمی‌برم , او در پاسخ به این سوال که چه احزابی به 30 +10 شخصیت ملی اضافه شدند ، گفت : حزب مدافعان حقوق بشر شهیندخت مولاوردی و سازمان معلمان ایران به این لیست اضافه شده‌اند .

نماینده مجلس : با روسیه و چین همکاری تسلیحاتی داریم فداحسین مالکی با اشاره به توسعه مراودات تسلیحاتی ایران با سایر کشورها ، گفت : ایران با روسیه و برخی همسایگان همکاری‌های تسلیحاتی دارد ، مذاکرات با چین هم در این زمینه صورت گرفته است , عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگویی در خصوص همکاری‌های تسلیحاتی ایران و سایر کشورها ، گفت : همانطور که وزیر دفاع پیش از این مطرح کرده است ، ایران در شرایطی است که امکان توسعه صادرات تسلیحات به دیگر کشور‌ها را دارد و از نظر پیچیدگی‌های تسلیحات نظامی رقابت نزدیکی با کشور‌های فعال در این حوزه دارد ، بسیاری از کشور‌ها از جمله امریکایی‌ها بر این موضوع و توانایی‌های دفاعی و تسلیحاتی ایران واقف هستند , مالکی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه پیشرفت‌های تسلیحاتی حرف برای گفتن دارد ، افزود : همانطور که ارتباطات ایران با سایر کشور‌ها به ویژه همسایگان در حوزه‌های تجاری و اقتصادی در حال گسترش است ، در زمینه نظامی نیز این مراودات توسعه داده شده است .

مالکی یاداور شد : جمهوری اسلامی ایران در صورت نیاز نسبت به خریداری و صادرات به ویژه صادرات تسلیحات و تجهیزات نظامی همانطور که وزیر دفاع گفته است ، اقدام می‌کند و در این زمینه پیش گام هستیم , همکاری‌های تسلیحاتی ایران با کشورهایی ، چون روسیه و برخی دیگر کشور‌های منطقه و همسایه در جریان است ، مذاکراتی هم با چین صورت گرفته است , واکنش قالیباف به گاف کلامی‌اش در مجلس رییس مجلس شورای اسلامی به واکنش‌ها در فضای مجازی نسبت به گاف کلامی او در نطق پیش از دستور امروز خودش واکنش نشان داد .

محمدباقر قالیباف در صفحه شخصی خود در توییتر با بازنشر دابسمش ( صداگذاری ) بر روی نطق پیش از دستور صبح امروز خودش که نتوانسته بود واژه « مهربانانه » را به درستی تلفظ کند ، نوشت : « خودتون ⁧‫ فجازی ‬⁩ رو جا انداختید ، ببینم با این چیکار می‌کنید دفاع تمام قد سلحشوری از اظهارات جنجالی فائزه هاشم پروانه سلحشوری نماینده سابق مجلس در یادداشتی به تحلیل اظهارات فائزه هاشمی رفسنجانی و واکنش‌های اصلاح‌طلبان و اصول گرایان درباره ان پرداخت , علی الیحال درباره گفته‌های فائزه هاشمی و حملات صورت گرفته به او ، به چند نکته باید توجه ویژه داشت و به برخی پرسش‌ها پاسخ داد : 1- نخست باید بپذیریم که این فقط فائزه هاشمی نبود که چنین می‌گفت , در محاوره‌های مردم یا در گروه‌های مجازی بعضا شنیده یا دیده می‌شود که انان نیز نظراتی مشابه « فائزه » دارند و می‌گویند « اگر ترامپ بیاید ، حتی اگر از جنگ و تحریم بمیریم بهتر از مرگ تدریجی با کرونا و زندگی در فقر و بدبختی است .

», 2- نارضایتی جمهوری خواهان و مردم امریکا از عملکرد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دیده شد ، چه برسد به مردم ما که تاوان فشار حداکثری ترامپ به ایران را پرداختند ، تا کاسبان تحریم بهره مند گردند , اما ؛ 3- انان که چشم به راه بایدن هستند ، ایا می‌دانند که مقصود ترامپ از اعطا گرین کارت و یا تابعیت دائم به 2 هزار و 500 نفر پس از توافق برجام ، چه کسانی بود ؟ این امتیاز خاص اقای اوباما نصیب چه کسانی شد و عموم مردم چه بهره ای از ان بردند ؟ به راستی اگر ادعای ترامپ مبنی به پرداخت میلیون‌ها دلار پول به ایران در پی قرارداد برجام درست باشد ، مدافعان اوباما و بایدن پاسخ دهند که ان پول‌ها چه شد ؟ ایا نفع ان به مردم بازگشت ؟ 4- امروز باید به این سوال پاسخ دهیم که با پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا و کاهش احتمالی تحریم‌ها برای مردمی که حتی با واکسن کرونا هم سیاسی برایشان برخورد می‌شود ، چه سودی دارد ؟ فرض بر این است که با پیروزی جو بایدن در انتخابات امریکا ، شانس پیروزی دوست او در ایران در انتخابات ریاست جمهوری 1400 افزایش پیدا کند و اصلا « محمدجواد ظریف » رییس جمهوری بعدی ما باشد ، اما چه تفاوتی به حال مردم ایجاد خواهد شد ؟ مگر بیش از این است که جناب دکتر ظریف بفرمایند این همان سبک زندگی است که خودمان انتخاب کرده‌ایم ؟ 5- بایدن ، اوباما یا ترامپ ، درمان درد مردم ایران نیستند و نخواهند بود .

ان‌ها منافع ملی شان و البته کارکرد کشور‌های منطقه برای پیشبرد اهدافشان را اولویت خود قرار داده‌اند و بس , برای واشنگتن ، ایرانی که مدام « مرگ بر امریکا » بگوید به مراتب مفیدتر از کشوری است که به دنبال روابط عادی با کشور‌های دیگر است , ان‌ها از این که در ایران مرگ بر این و ان گفته شود واهمه ندارند .

به منطقه نگاه کنیم : پس از سال‌ها اعراب و اسراییل صلح کرده‌اند ، سلاح‌های امریکایی در منطقه به فروش می‌رسد ، اما فرماندهان ، جوانان و تجهیزات ما در سوریه در یک جنگ نیابتی نابود می‌شود و همه این‌ها باب طبع روسای جمهوری امریکا است , باید بپذیریم که ملتی که خود را ناتوان از ایجاد تغییرات مثبت ببیند ، شرایطش با رفتن ترامپ و امدن بایدن بهتر نمی‌شود , 6- حال پرسش ان است که چرا مصاحبه فائزه هاشمی تا این حد بازخورد به همراه داشته و با سیلی از واکنش‌های انتقادی مواجه شده است ؟ او هم به مانند بسیاری از افراد سیاسی حق اظهارنظر دارد پس چرا برخی ، اصلاح‌طلبان تا این حد قیم مابانه برخورد می‌کنند ؟ چرا محسن هاشمی نامه سرگشاده می‌نویسد ؟ برداشت من ان است که جامعه ای که جنسیت زده است ، از نگاه جنسیتی فارغ نمی‌شود و در قبال گفته‌های فائزه نیز با همین نگاه جنسیتی وارد موضوع شد .

هر سخنی قابل نقد است ، اما نقد منصفانه با حملات بی رحمانه زمین تا اسمان متفاوت است و تلخ انکه در این میان ، زنان اصلاح‌طلب به مراتب بی رحمانه تر از سایر افراد مورد هجمه و حمله از هر سو قرار می‌گیرند , 7 - در نهایت انکه بپذیریم جامعه ایران ، نیاز به تغییر بنیادین دارد , لازمه ان تغییر از سطح خرد به سطح کلان رسیدن است .

ما نیازمند ایجاد تغییر در عادت‌ها و در ویژگی‌های شخصی خویشیم , تجربه ناموفق انقلاب و جنبش‌های اجتماعی اخیر به خوبی نشان داده که « انقلاب » نه تنها توان ایجاد تغییر در ساختار‌های متصلب گذشته را ندارد بلکه متاسفانه از نظر فرهنگی و اجتماعی نیز نتوانسته است ، جامعه را بیش از پیش به سمت معیار‌های اخلاقی و انسانی حرکت دهد و تجربه گواه این مدعاست , زنگ‌های خطر مدت هاست برای ما به صدا در امده است .

مهاجرت 3 هزار پزشک در عرض 10 ماه یعنی هشدار‌ها را جدی نگرفتیم و امروز صدایشان به مراتب بلندتر از گذشته شده است پس تغییر نیاز ماست و نقطه شروع ان ، شاید مقابله با درماندگی اموخته شده خودمان باشد , فراموش نکنیم که سرزمین ایران و مردمانش برای بقا نیاز به راستی و درستی دارند پس تا به مانند « گرگور » در داستان « مسخ » کافکا له نشده‌ایم ، خود را باز یابیم , از خود شروع کنیم و ویژگی هایی مثبت را بازیابیم .

,, رییس جمهور : بورس بستر معاملاتی شفاف است روحانی گفت : بورس بستر معاملاتی شفاف است و دولت همواره در پی تقویت و حمایت بازار سرمایه بوده و اولین گام و شرط حمایت و تقویت از این بازار را قاعده مندی و رعایت قانون در ان می‌داند .

روحانی با بیان اینکه بورس سازوکار‌های ویژه خود را دارد ، تاکید کرد : سیاست‌گذاری های ان نیز باید از طریق شورای عالی بورس انجام گیرد و از مداخلات غیر کارشناسی در بازار سرمایه باید پرهیز شود , وی افزود : رسالت این بازار ، کشف قیمت واقعی محصولات بوده و سیاست اصولی دولت این است که قیمت‌گذاری کالا‌ها بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا و قواعد بازار رقابتی صورت گیرد که این مسئله در نهایت به نفع بازار ، تولیدکننده و مصرف کننده واقعی است , همتی : دلار 4200 تومانی را از نظر تخصصی قبول ندارم عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در حاشیه نشست امروز کمیسیون اصل نودم مجلس با حضور در جمع خبرنگاران ، در پاسخ به سوال خانه ملت ، مبنی بر اینکه ارز 4200 تومانی تاکنون با ایجاد زمینه رانت به دست مصرف کننده واقعی نرسیده و نظر شما نسبت به حذف این ارز یارانه ای در لایحه بودجه سال اینده چیست ؟ گفت : مجلس شورای اسلامی در این زمینه هر مصوبه ای داشته باشد ، ما اجرا خواهیم کرد ، پیش از این هم اعلام کرده‌ام از نظر تخصصی ارز 4200 تومانی را قبول ندارم .

دولت در شرایطی که کشور دچار افزایش جدی نرخ ارز به دلیل تحریم‌های سنگین و بی سابقه ای شده بود ، چاره ای جز تخصیص ارز 4200 تومانی برای تامین کالا‌های اساسی و داروی مردم و کنترل قیمت‌ها نداشت ، تخصیص ارز 4200 تومانی در یک مقاطعی بسیار خوب عمل کرد , همتی تاکید کرد : معتقدم اگر همین ارزی که به خوبی اجرا و توزیع نشده را مجلس بخواهد ، تغییر دهند حتما در قیمت کالا‌ها تاثیر خواهد گذاشت و باید به نوعی حذف ارز یارانه ای جبران شود ؛ بنابراین این موضوع یک تصمیم دو گانه است ، زیرا ارز 4200 تومانی از یک طرف کمک به مردم بوده و از سوی دیگر با اجرای نادرست رانت هایی را بوجود اورده است , رییس کل بانک مرکزی در ادامه اظهار کرد : امیدواریم با همفکری دولت و مجلس بتوانیم معضل پیش امده در زمینه ارز یارانه ای را اصلاح کنیم و به سمتی برویم که ارز تک نرخی شود ، من معتقد به ارز چند نرخی نیستم ، اما اکنون باید مراقب شک حاصل از حذف ارز یارانه ای در جامعه باشیم و با تدبیر اقدامات لازم را انجام دهیم تا اتفاقی نیفتد .

/ خانه ملت جزییات واردات 14 هزار خودرو در 1400 سخنگوی ستاد بودجه سال 1400 با اشاره به این که ورود خودرو از مناطق ازاد پیشنهاد نمایندگان بود نه دولت ، اظهار کرد : بر این اساس جهت تنظیم بازار خودرو این مجوز صادر شده که امکان واردات خودرو‌های وارداتی غیر امریکایی مستقر در مناطق ازاد که فقط امکان تردد در محدوده اطراف ان را دارند با پرداخت حقوق ورودی و تعویض پلاک به سرزمین اصلی فراهم شود , وی افزود :، اما طبق مصوبه تلفیق همچنان واردات خودرو به مناطق ازاد است , به نقل از ایسنا ؛ خانلو در مورد تعداد و منابع پیش بینی شده درامدی از محل ورود خودرو از مناطق ازاد توضیح داد : در رابطه با تعداد پیش بینی دقیقی ارائه نشده است ، اما به هرحال مناطق ازاد نیاز به خودرو دارند و قرار نیست حجم غیرمتعارفی از این مناطق به سرزمین اصلی وارد شود ، با این حال پیش بینی که در مجلس صورت گرفته این است که از این محل در سال اینده 10 هزار میلیارد تومان قابل تحقق باشد .

به گفته سخنگوی ستاد بودجه ، با توجه به تعدادی که قابلیت ورود از مناطق ازاد به سرزمین اصلی را دارند به نظر نمی‌رسد این 10 هزار میلیارد تومان قابل تحقق باشد ، این در حالی است که احتمالا حدود 14 هزار دستگاه امکان ورود به سرزمین اصلی را داشته باشد که در این حالت به نظر می‌رسد حدود 5000 میلیارد تومان منابع کسب شود , وی این را هم گفت که طبق پیش بینی صورت گرفته برای ورود خودرو از مناطق ازاد باید ثبت سفارش انجام شد ، از این جهت وزارت صنعت ، معدن و تجارت باید سامانه ثبت سفارش به سمت سرزمین اصلی را باز کند , صادرات گاز روسیه به ترکیه و اروپا از طریق خط لوله ترک استریم دو برابر شد شرکت بزرگ گازپروم روسیه اعلام کرد : با گذشت یک سال از راه اندازی خط لوله انتقال گاز روسیه به ترکیه و اروپا موسوم به ترک استریم ، میزان گاز صادراتی از این خط لوله به ترکیه و اروپا دو برابر شده است .

الکسی میلر ، مدیرعامل گازپروم گفته که این روز‌ها سالگرد بهره برداری از این پروژه است و این خط لوله از روز 8 ژانویه سال 2020 عملیاتی شده و گازپروم میزان صادرات گاز از طریق این خط لوله را 2,2 برابر کرده است , این خط لوله 930 کیلومتری با عبور از دریای سیاه ، گاز روسیه را به ترکیه و سپس برخی کشور‌های اروپایی نظیر یونان ، مقدونیه ، بلغارستان ، رومانی ، صربستان و بوسنی و هرزه گوین منتقل می‌کند .

میلر می‌گوید : طی سال گذشته ترکیه ، یونان و مقدونیه واردات گاز از روسیه را افزایش دادند , صربستان اخرین کشوری است که واردات گاز از روسیه به وسیله خط لوله ترک استریم را اغاز کرده است , شیوع ویروس کرونا تقاضای انرژی در بازار جهانی را به شدت کاهش داده و صادرات گاز روسیه به کشور‌های غیر از اعضای سابق شوروی در سال 2020 نسبت به سال 2019، 10 درصد کاهش داشته است .

البته برخی کشور‌های اروپایی همچنان در فکر افزایش خرید گاز از روسیه هستند , میلر می‌گوید : 9 کشور اروپایی در سال 2020 خرید گاز از روسیه را افزایش داده به گونه ای که هلند و اسلواکی در سالی که گذشت رکورد جدیدی را در خرید گاز روسیه به ثبت رساندند , اعتراضات خونین در استان ذی قار عراق رسانه‌های عراق گفتند در جریان درگیری‌های استان ذی قار این کشور یک نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند .

شبکه « الحیاه العراقیه » به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی امنی ( الاعلام الحربی ) یکشنبه گزارش داد که طی درگیری‌ها و حوادث امروز در استان ذی قار و مرکز ان ، شهر الناصریه یک نیروی پلیس کشته شده و 34 نفر دیگر زخمی شده است , بر اساس گزارش‌ها ، افراد معترض و تظاهرات کنندگان با نیرو‌های امنیتی در میدان « الحبوبی » واقع در مرکز شهر الناصریه درگیر شده و این درگیری‌ها به خشونت کشیده شده است , این حوادث واکنش جریان‌های سیاسی عراق در پی داشت با این حال واکنش‌ها متفاوت بوده است .

ائتلاف النصر به ریاست « حیدر العبادی »، نخست وزیر اسبق عراق در بیانیه ای حوادث امروز ناصریه را « نقض اشکار کرامت و زیر پا گذاشتن ارزو‌های ان‌ها و نقض ارزش‌های دولت و امنیت جامعه » دانست و خواستار بازبینی جدی در ارزیابی و کنترل اوضاع و تصحیح مسیر به گونه ای که خواسته‌های جوانان و اهداف دولت را محقق کند ، شده است , این ائتلاف با بیان اینکه « مشروعیت نظام سیاسی عراق در معرض محک » قرار گرفته ، از دولت و نیرو‌های سیاسی خواست به مسئولیت خود در گذار از مرحله انتقالی با کمتر اسیب مطابق با الزامات واضح و جدی برای انتقال به مرحله دائمی که همه خواسته‌های مردم را محقق کند ، عمل کند , « محمد العراقی »، از افراد نزدیک به مقتدی الصدر ، رییس جریان الصدر عراق در واکنش به این حوادث ، معترضان را « اشوب گر » دانست و گفت : « هنگامی که زندان‌ها پر از افراد جریان الصدر بود ، یکی از ان‌ها با خشونت تظاهرات نکرد و به نیرو‌های امنیتی تعرض نکرد و اغتشاش و هرج و مرج ایجاد نشد ».

درگیری‌ها در شهر ناصریه بعد از ان اغاز شد که یکی از فعالان عراقی در این شهر به نام « احسان الهلالی » سه روز پیش از سوی نیرو‌های امنیتی بازداشت شد , از دیشب فراخوانی برای حمایت از این شخص صورت گرفت که در نهایت مقامات استانی در ذ‌ی قار او را ازاد کردند , این فعال عراقی بعد از ازادی ، طی ویدیویی از معترضان خواست میادین را ترک کرده و دست از مسدود کردن خیابان‌ها بردارند .

تحرکات گسترده بالگرد‌های امریکایی بر فراز عین الاسد یک منبع امنیتی عراقی روز یکشنبه از پرواز گسترده بالگرد‌های امریکایی بر فراز مناطق غرب عراق خبر داد , یک منبع امنیتی عراقی بیان کرد : منابع محلی از پرواز گسترده بالگرد‌ها و پهپاد‌های امریکایی در مناطق صحرایی غرب استان الانبار در غرب عراق خبر می‌دهند و هنوز دلایل این پرواز گسترده مشخص نیست , همزمان با ان منابع عراقی از پرواز گسترده بالگرد‌های امریکایی بر فراز پایگاه عین الاسد در غرب عراق خبر می‌دهند .

برخی منابع عراقی احتمال دادند که علت این تحرکات شاید مربوط به ورود نظامیان امریکایی از داخل اراضی سوریه در نوار مرزی با عراق باشد , همزمان منابع عراقی از تدابیر شدید امنیتی نیرو‌های عراقی در مناطق غربی این کشور به عنوان اقدامات احتیاطی خبر می‌دهند , ممنوعیت تردد خودرویی در مازندران از سه شنبه تشدید می‌شود بر اساس مصوبه جدید کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مقابله با کرونا مازندران که همسو با دستورالعمل ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به تصویب رسیده است ، تمامی کارت‌های تردد قبلی به استثنای کارت تردد شبانه دارای هولوگرام ، از ساعت 8 صبح سه شنبه باطل و از درجه اعتبار ساقط می‌شود .

طبق این مصوبه که از بامداد سه شنبه اجرایی می‌شود ، تنها افراد بومی ساکن هر شهرستان مجاز به تردد در ان شهرستان هستند و ورود افراد غیرساکن ممنوع است , ملاک تردد افراد هم منوط به ارائه یکی از مدارک شامل کارت ملی متعلق به شهرستان ، پلاک خودرو یا بیمه نامه مرتبط با شهرستان ، کارت شناسایی ادارات ، کارخانه‌ها و نهاد‌ها یا برگ ماموریت اداری انان و یا پروانه کسب و سند مالکیت است , کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مقابله با کرونا مازندران تاکید کرده است که برای تردد افراد غیرساکن شهرستان در مواقع اضطراری مانند انجام کار‌های پزشکی ، قضایی و دیگر موارد ، فرمانداران به صورت محدود و با قبول مسئولیت تنها مجاز به صدور برگه تردد حداکثر به مدت 48 ساعت هستند .

همچنین افرادی که در شرایط اضطراری بدون مجوز مجبور به تردد در شهرستان‌های غیرمحل سکونت شوند ، با ارائه مدارک مثبته به فرمانداری ، در صورت تایید نسبت به حذف جریمه از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی برای ان‌ها اقدام خواهد شد , کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مقابله با کرونا مازندران تاکید کرده است که افراد غیربومی و مسافر هم در طول مسیر اجازه ورود به شهر‌ها را ندارند و تنها می‌توانند از کنارگذر‌ها و کمربندی‌ها عبور کنند , چه خودرو هایی مشمول ممنوعیت نمی‌شوند طبق مصوبه این کمیته تردد خودرو‌های امدادی و درمانی ، سرویس‌های اداری و کارگری ، حمل بار و کالا‌ها و مایحتاج اساسی مردم و واحد‌های تولیدی مشمول ممنوعیت‌ها نمی‌شود .

کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مقابله با کرونا مازندران از نیروی انتظامی خواسته است تا نسبت به تشدید نظارت در ایستگاه‌های بازرسی اقدام کند , این کمیته از سپاه کربلا و جمعیت هلال احمر استان هم خواسته است تا برای تامین نیروی مورد نیاز با نیروی انتظامی همکاری لازم را داشته باشند , مصوبه کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مقابله با کرونا مازندران پس از ان به اجرا گذاشته می‌شود که این استان وارد پیک موج سوم شیوع کرونا شده و روند افزایشی شناسایی و بستری بیماران جدید کوید 19 را طی می‌کند .

طبق اخرین ارزیابی وزارت بهداشت ، مازندران تنها استانی است که با تاخیر وارد پیک موج سوم شده است و به همین دلیل هم در حال حاضر وضعیت پنج شهرستان ساری ، قائمشهر ، امل ، نکاء و فریدونکنار قرمز و 17 شهرستان دیگر نارنجی است , وضعیت کنونی مازندران و عادی انگاری برخی از شهروندان و اصناف سبب شده است تا وزیر بهداشت در سفر روز یکشنبه ( امروز ) به این استان و شرکت در نشست استانی مقابله با کرونا بر ضرورت وفاق و همدلی مردم و مسئولان برای شکستن زنجیره شیوع کرونا تاکید کند , هشدار لیبرمن نسبت به وقوع حوادث مشابه واشنگتن در صورت باخت نتانیاهو ، اویگدور لیبرمن نسبت به تکرار سناریوی مشابه حمله به ساختمان کنگره امریکا در واشنگتن هشدار داد و گفت ممکن است وقایع بدتری روی دهد اگر که نخست وزیر رژیم صهیونیستی موقعیت خود را از دست بدهد .

وی با بیان اینکه روشن است انچه که در کنگره اتفاق افتاد با انچه در اینجا اتفاق خواهد افتاد قابل مقایسه نیست ، گفت : نتانیاهو فکر می‌کند که ان‌ها می‌خواهند قدرت را از او بدزدند و او می‌خواهد ان را حفظ کند , وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی افزود : من او ( نتانیاهو ) را به خوبی می‌شناسم , این سناریویی است که او برنامه ریزی کرده و اگر او در انتخابات شکست بخورد ، قصد پذیرش شکست را ندارد .

شک ندارم که او از طرفدارانش خواهد خواست تا به خیابان بیایند , لیبرمن در ادامه گفت : من در تلاش هستم تا ائتلافی با چهار حزبی که توافق نامه ارای مازاد را امضاء کردند ، یعنی حزب « یمینا »، « یش عتید »، « رویای جدید » و « اسراییل خانه ما » تشکیل دهم و مذاکرات در این خصوص در جریان است , احتمال لغو سفر پاپ به عراق به گزارش خبرگزاری رویترز ، پاپ فرانسیس ، رهبر کاتولیک‌های جهان گفت : به خاطر شیوع کرونا مطمئن نیست برنامه دیدار وی از عراق در ماه مارس میلادی ( اسفندماه ) صورت گیرد .

وی این اظهارات را در مصاحبه با کانال 5 تلویزیون ایتالیا عنوان کرد که یکشنبه شب پخش شد , این دیدار در صورت انجام ، نخستین دیدار یک پاپ از عراق محسوب می‌شود , پاپ در بخشی از این مصاحبه درباره تاثیر کرونا بر زندگی خود سخن گفت و این که ممکن است مجبور به لغو سفر هایی شود که برنامه ریزی کرده است .

پاپ در این سفر که قرار است روز‌های 5 تا 8 مارس صورت گیرد به شهر بغداد و نیز شهر اور ، اربیل ، موصل و قراقوش در صحرای نینوا خواهد رفت , برهم صالح ، رییس جمهور عراق در پیامی در توییتر هنگام اعلام این سفر در ماه گذشته میلادی نوشت این سفر حاوی « پیام صلح برای عراقی‌ها از تمام مذاهب است و بر ارزش‌های مشترک ما شامل عدالت و عزت تاکید می‌کند ,».
ایران سوریه روسیه ترکیه اروپا دریای سیاه یونان مقدونیه بلغارستان رومانی صربستان بوسنی هلند اسلواکی استان ذی قار عراق عراق استان ذی قار شهر الناصریه میدان الحبوبی مرکز شهر الناصریه ناصریه شهر ناصریه غرب عراق استان الانبار مازندران غیرمحل کرونا شهرستان ساری قائمشهر امل نکاء فریدونکنار واشنگتن شهر بغداد شهر اور اربیل موصل قراقوش صحرای نینوا مجلس امریکایی تحریریه پارسینه پارسینه ایران شرکت امریکایی مجلس شورای اسلامی امریکایی کرونا مردم امریکا انستیتو رازی ملت ایران نظام بهداشت مجلس دهم برنا شورای هماهنگی جبهه اصلاحات حزب مدافعان حقوق بشر سازمان معلمان ایران روسیه چین جمهوری اسلامی ایران جمهوری خواهان و مردم امریکا گرین امریکا واشنگتن ایرانی اعراب اسراییل جمهوری امریکا بورس شورای عالی بورس کمیسیون اصل نودم مجلس خانه ملت ایسنا خانلو وزارت صنعت ، معدن و تجارت ترکیه اروپا شرکت بزرگ گازپروم روسیه ترک استریم اروپایی یونان مقدونیه صربستان شوروی شبکه الحیاه العراقیه مرکز اطلاع رسانی امنی الاعلام الحربی عراق نظام سیاسی عراق عراقی پایگاه عین الاسد کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مقابله با کرونا مازندران ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا نیروی انتظامی سپاه کربلا هلال احمر وزارت بهداشت ساختمان کنگره امریکا حزب یمینا خبرگزاری رویترز کرونا قاضی زاده هاشمی سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی مقام معظم رهبری علی اصغر عنابستانی اقای روحانی سید ابوالحسن فیروزابادی لاریجانی پور علی لاریجانی اقای لاریجانی موسوی خویینی سید محمد خاتمی موسوی شهیندخت مولاوردی مصطفی کواکبیان فداحسین مالکی مالکی قالیباف محمدباقر قالیباف سلحشوری فائزه هاشم پروانه سلحشوری فائزه هاشمی رفسنجانی علی الیحال فائزه هاشمی فائزه ترامپ بایدن اقای اوباما اوباما جو بایدن محمدجواد ظریف جناب دکتر ظریف امدن بایدن محسن هاشمی گرگور کافکا روحانی همتی عبدالناصر همتی الکسی میلر میلر حیدر العبادی محمد العراقی مقتدی الصدر احسان الهلالی عین الاسد لیبرمن نتانیاهو اویگدور لیبرمن یش عتید پاپ فرانسیس پاپ برهم صالح نایب رییس مجلس نایب رییس مجلس شورای اسلامی رییس جمهور عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی رییس مرکز ملی فضای مجازی نماینده مردم تهران دبیرکل حزب مردم سالاری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس وزیر دفاع رییس مجلس شورای اسلامی نماینده سابق مجلس رییس جمهوری رییس کل بانک مرکزی سخنگوی ستاد بودجه مدیرعامل گازپروم نخست وزیر اسبق عراق رییس جریان الصدر عراق وزیر بهداشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی رهبر کاتولیک های جهان رییس جمهور عراق انقلاب جام جم انتخابات ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری امریکا انتخابات ریاست جمهوری 1400