جزییات تازه از دلیل بی نتیجه ماندن مذاکرات وین

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۱۰:۱۹:۴۵

ربیعی گفت کمیته شکل گرفته در شورای عالی امنیت ملی مسئولیت تطبیق متن تفاهم شده با قانون مجلس شورای اسلامی مصوب در اذر 1399، این تفاهم را ناسازگار با ان تشخیص داده است .علی ربیعی گفت که کمیته برجام تفاهم وین را با قانون مجلس ناسازگار تشخیص داده است , سخنگوی دولت ارسال نامه از سوی بایدن به ایران را تایید نکرد , او گفت این اخبار گمانه زنی رسانه ای است .

علی ربیعی سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که گمانه زنی‌های متعددی درباره دلایل امضانشدن تفاهمی مجدد بر سر بازگشت به برجام مطرح می‌شود ؛ علت اصلی این امر چیست و توفیقات دولت در این مسیر تا چه حد و در چه مواردی بود ؟ گفت : « تا جایی که به محدوده اختیارات دولت دوازدهم مربوط بوده ، بخش اصلی مذاکرات انجام شده و تفاهم‌های اولیه در رفع قسمت عمده تحریم‌ها صورت گرفته است ,» ربیعی با اشاره به تشکیل کمیته برجام برای تصمیم‌گیری درباره مذاکرات وین گفت : « کمیته شکل گرفته در شورای عالی امنیت ملی مسئولیت تطبیق متن تفاهم شده با قانون مجلس شورای اسلامی مصوب در اذر 1399، این تفاهم را ناسازگار با ان تشخیص داده است , به این ترتیب ، با نظر نهایی نهادهای عالی تصمیم گیر مبنی بر تداوم مذاکرات تا دستیابی به همه خواسته‌های مطروحه در این قانون ، مذاکرات به بعد از انتقال کامل دولت موکول شده است و مسئولیت ان نیز بر عهده تیم جدید مذاکرات خواهد بود .

» پیشتر اخبار و اطلاعاتی درباره این کمیته منتشر شده بود ، سخنگوی وزارت خارجه تشکیل این کمیته را تایید کرد اما به طور رسمی اعضای ان اعلام نشده است , ظاهرا ترکیبی از نمایندگان دولت ، مجلس و شورای عالی امنیت ملی اعضای این کمیته هستند , چندی پیش وزارت امور خارجه اخرین گزارش خود را از وضعیت برجام به مجلس ارائه کرد .

گزارشی که تاریخی ارزیابی شده است , در ان گزارش لیستی از تحریم هایی که در صورت توافق در وین لغو می‌شود ، ارائه شده بود , همچنین در ان تاکید شده بود که امریکا با لغو تحریم‌های حقوق بشری و موشکی مخالف است .

ربیعی در ادامه نشست خبری امروز خود تاکید کرد : " مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام ، همواره بر اساس دستورالعمل‌های نهادهای بالادستی تهیه و پیگیری شده است ," او در پاسخ به سوالی درباره شایعاتی مبنی بر ارسال نامه ای توسط اقای بایدن برای ایران ، ایا چنین نامه ای وجود دارد ؟ محتوای ان چیست ؟ گفت : " این خبر در حد گمانه زنی رسانه ای است و مراجع رسمی چنین چیزی را تایید نمی‌کنند ," سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره تبادل 10 زندانی بین ایران و امریکا و این که ایا امریکا به دنبال این است که این تبادل زندانی را گروگان مذاکرات وین تا روی کار امدن دولت سیزدهم قرار دهد ؟ افزود : « جمهوری اسلامی ایران بارها و بطور مکرر در سال‌های گذشته برای تبادل زندانیان با هدف حفظ کرامت انسانی افراد محبوس و خانواده‌های انان اعلام امادگی کرده است .

» سخنگوی دولت ادامه داد : " اعلام امادگی ما محدود به دولت اقای بایدن نبوده و اگر تا امروز چنین اتفاقی رخ نداده بخاطر عدم امادگی دولت پیشین و کنونی امریکا بوده است , متاسفانه به نظر می‌رسد برخلاف تفاهم‌های صورت گرفته دولت امریکا به دلایلی که برای ما ناروشن و غیرقابل قبول است ، ازادی زندانیان را به مذاکرات برجام پیوند زده که از نظر ما غیرضروری و بی مبناست ," ربیعی گفت : « ما دولت امریکا را تشویق می‌کنیم که با کنار گذاشتن این رویکرد غیرسازنده به حقوق انسانی زندانیان و عزیزان انان ، بیش از مسائل سیاسی رایج اهمیت دهد .

لازم به گفتن نیست که مسئولیت هرگونه تاخیری در ازادی زندانیان طرفین بر عهده دولت امریکاست ,» هنوز مشخص نیست دور هفتم مذاکرات وین چه زمانی برگزار می‌شود اما ایران اعلام کرده است که تا تشکیل دولت جدید با منتظر ماند , براساس اخرین گزارش‌ها ممکن است این مذاکرات تا اواسط شهریور ماه برگزار نشود .

دو هفته دیگر دولت ابراهیم رییسی به طور رسمی کارش را اغازخواهد کرد اما استقرار دولت و وزار چند هفته ای زمان می‌برد , در روزهای اخیر برخی دیپلمات‌های ایران و امریکا وارد یک تقابل رسانه ای شده‌اند , ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا به ایران هشدار داد که " پیشنهاد مذاکره برای مدت نامحدود روی میز نخواهد بود .

" در همین حال برخی گزارش‌ها حاکی از این است که علی باقری مذاکره کننده هسته ای ایران پیش از دولت روحانی وزیر خارجه ابراهیم رییسی می‌شود ,.