تحلیلی بر صوت جنجالی ظریف

۱۴۰۰/۰۹/۰۹ ۰۳:۵۱:۳۰

روزی که ظریف در صحبت هایش با البرادعی رسیدن به توافق را برای قدرت تدبیر و امید تاکید داشت ؛ هیچ وقت فکر نمی‌کرد با انتشار صحبت‌های انتخاباتی او این گونه بسوزد !به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری رسا ، اخیرا درز و یا بهتر بگوییم ، انتشار یک صوت 190 دقیقه ای از ظریف ، در دقیقه 90 و پایانی دولت تدبیر و امید که به دنبال گرفتن دقایق اضافه بیشتری از مردم است حاشیه ساز شد , مردمی که زیر سخت‌ترین فشار‌های اقتصادی ، سیاسی ، امنیتی ، فرهنگی و اجتماعی قرار گرفته‌اند و این دولت در بی پناه گذاشتن مردم ، از هیچ اقدامی فروگذار نبوده است ! ظریف که خود یکی از چهره‌های مطرح اصلاحات برای حضور در عرصه انتخابات بود ، در حقیقت یکی از مهره‌های ارزشمند و حال سوخته اصلاحات به شمار خواهد رفت , مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری که تحت اختیار یکی از چهره‌های امنیتی وزارت اطلاعات ، یعنی حسام الدین اشنا قرار دارد ، مصاحبه ای با اجرای یک محکوم امنیتی از جواد ظریف داشته که اکنون نقل محافل سیاسی شده است .

البته چنان که از تحلیل‌ها بر می‌اید ، تحلیل گران بیشتر به دنبال مقصرین درز و نشت این صوت هستند , در حالی که ظریف چندی پیش فصل دوم سریال گاندو را دروغ می‌دانست و منکر این سطح از نفوذ در وزارت امور خارجه بود ، این صوت می‌تواند نه تنها بر روایت سریال گاندو صحت بگذارد ، بلکه حتی بازگو کننده اوج برخی از خیانت‌ها در حق سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی است , روزی که ظریف از البرادعی می‌خواست تا توافقی برای قدرت گرفتن دولت تدبیر و امید شکل بگیرد هیچ وقت فکر نمی‌کرد مصاحبه‌اش تحت نظارت حسام الدین اشنا این گونه در فضای سیاسی کشور منتشر شود .

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی صحبت‌های التماس گونه ظریف با البرادعی برای شکل‌گیری یک توافق ! البته تحلیل‌ها درباره محتوای این صوت ، به شدت بر ضعیف بودن هوش هیجانی ظریف تاکید داشتند , درحالی دولت حاضر برای مردم از دستاورد‌ها و گلابی‌های نداشته‌اش صحبت می‌کند که در پشت پرده معترف به نداشتن دستاورد مشخصی برای انقلاب اسلامی هستند ! منتشر نمی‌کنید این تیکه را ؟ این سوالی بود که در دقیقه 1:21:20 از سعید لیلاز می‌پرسد و لیلاز در پاسخ می‌گوید : « این دیگر به تصمیم جنابعالی ، دکتر اشنا و مسولین محترم [!] باز می‌گردد !» این بخش از سخنان درباره شعاری بود که ظریف مطرح کرد و به ماجرای تعامل او با سردار سلیمانی اشاره کرد و انتظار داشت سردار سلیمانی با لایه‌های امنیتی و حفاظتی خودش به سخنان فردی گوش بدهد که فعلا در یک تیم هشت نفره مذاکراتی 4 جاسوس تحویل دستگاه‌های امنیتی داده است , در حالی ظریف انتظار دارد که میدان نبرد با داعش و حاج قاسم سلیمانی و سازمان سپاه قدس تحت فرمان دستگاه دیپلماسی کشور باشد از حاج قاسم سلیمانی شکایت می‌کند که خیلی هزینه‌های دیپلماتیک ما بابت حرکت‌های حاج قاسم سلیمانی بوده است ! ظریف در پاسخ به سوال لیلاز که می‌گوید حدس من این است که فاجعه منا برای حذف شهید رکن ابادی درست شده است می‌گوید : « من معتقد هستم تا زمانی که می‌شود یک قضیه ای را با دلایل انسانی توضیح داد ، نیازی به تئوری توطئه نداریم !» ظریف ادعا می‌کند که ساختار وزارت امور خارجه ما ، ساختاری امنیتی است .

او این ادعا را با این دلیل پاسخ می‌دهد : « از زمانی که وزارت امور خارجه بعد از انقلاب چشم باز کرده است ، با مسائل امنیتی مواجه بوده و بحران هایی که ما داشته‌ایم و دستورکار‌های وزارت امور خارجه از ابتدای انقلاب ، دستور کار سیاسی و امنیتی بوده و هیچ وقت دستور کار اقتصادی برای وزارت امور خارجه تعیین نشد و در دهه 70 معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه را تعطیل کردند و به جای ان معاونت‌های منطقه ای با گرایش‌های سیاسی و امنیتی درست کردند ,» ظریف درحالی این پارادوکس را مطرح می‌کند که ما نیازی به تئوری توطئه نداریم و سپس وزارت امور خارجه را یک وزارت امنیتی می‌داند ! زهرا رکن ابادی ، دختر شهید رکن ابادی در واکنش به این بخش از سخنان جنجالی اقای ظریف ، به برداشته شدن مغز و قلب شهید رکن ابادی از جسد ایشان اشاره کرد و نوشت : « با دلایل انسانی چطور می‌توان توضیح داد چرا مغز و قلب پدرم از بدنش خارج و هیچگاه به ما تحویل نشد » ظریف در ادعایی دیگر حضور حاج قاسم سلیمانی در مسکو برای مذاکره با پوتین را حاصل مذاکرات خود با برجام می‌داند و نسبت به روسیه سخنانی را مطرح می‌کند که همین سخنان مورد انتقاد شدید تحلیلگران قرار گرفت ! ظریف باز در حالی از متن برجام دفاع می‌کند که حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان به شدت معتقد است که ظریف متن این قطعنامه را هم به درستی و دقت نخوانده است ! محمدرضا شهبازی ، مجری شبکه افق در واکنش به سخنان و اظهارات ظریف ، در اینستاگرام خود نوشت : « چطور بعد از این همه پیش بینی غلط ، بعد از این همه دروغ درباره برجام ، بعد از اینکه معلوم شد حتی معنای دقیق کلمات برجام را نمی‌دانی ، بعد از اینکه هر چی گفتی دروغ و اشتباه از اب در امد ,.

, هنوز حرف میزنی ؟».