بهروز افخمی : حزب مشارکت احمدی‌نژاد را رییس جمهور کرد / کروبی قربانی جریان اصلاح‌طلب شد

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۱:۰۱:۴۶

رکنا : حوادث دهه 80 و 90 برای 10 درصد مردم جالب بودند . تمامی افرادی که به سیدمحمد خاتمی رای دادند از طبقه متوسط نبوند ؛ بسیاری از مردم فقیر ، کارگران چنین حادثه هیجان انگیزی را شکل دادند .778 438 بهروز افخمی : حزب مشارکت احمدی‌نژاد را رییس جمهور کرد / کروبی قربانی جریان اصلاح‌طلب شد https://static3,rokna,net/thumbnail/mjrs4c219kmi/ns2rjzvapq3e7sfsff8os-kvmgwizaa_q-_dxw0rvwm0qukoi27-jv2xp73xc1ugedrye0w8krrrevf2lcb5dzyd4j3wyr7vwxrznkpateahrdnkfveipi214p5klncs/%d8%ad%d8%b2%d8%a8+%d9%85%d8%b4%d8%a7%d8%b1%da%a9%d8%aa+%d8%a7%d8%ad%d9%85%d8%af%db%8c%e2%80%8c%d9%86%da%98%d8%a7%d8%af+%d8%b1%d8%a7+%d8%b1%d8%a6%db%8c%d8%b3%e2%80%8c%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1+%da%a9%d8%b1%d8%af%2f+%da%a9%d8%b1%d9%88%d8%a8%db%8c+%d9%82%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d9%86%db%8c+%d8%ac%d8%b1%db%8c%d8%a7%d9%86+%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad+%d8%b7%d9%84%d8%a8+%d8%b4%d8%af+.

jpg به گزارش رکنا ، بهروز افخمی که در سال‌های اخیر خود به سوژه‌ی داغ در بازار سینما و سیاست ایران بدل شده است ، درباره موضوعاتی همچون سیاست و سینما سخن گفتیم , گرچه گفتگو با این فیلمساز کار اسانی به نظر نمی‌رسد چراکه در اظهاراتش قابلیت برداشت‌های سلیقه ای برای دوره‌های بعد به شدت موج می‌زند ، با این وجود او معتقد است سینمای ایران قدرت جریان‌سازی خود را به کلی از دست داده است و جریان‌های اجتماعی و سیاسی نتوانسته‌اند در دست کم دو دهه‌ی اخیر موجی ماندگار را رقم بزنند , افخمی در بخشی از مصاحبه خود در پاسخ به این سئوال که حوادث دهه 80 و 90 نسبت به وقایع دهه 70 از منظر اجتماعی و سیاسی ، جریان‌سازی در این دهه‌ها شکل نگرفت .

ایا گفتمان دهه 70 باعث این جریان‌سازی شده بود ؟ گفت : چنین مواردی را من قبول ندارم ، تصور نمی‌کنم که مساله ای مثل دوم خرداد 76 را در دهه 80 داشته باشیم ؛ در دهه 80، سرخوردگی سیاسی بین کسانی که تصور می‌کردند که جریان اصلاح‌طلب ورشکسته شده و موفق به حفظ قدرت خود نشده است ، پیش امد , عصبانیت ناشی از روی کار امدن احمدی‌نژاد شکلی تهاجمی تر و افسرده تر داشت , این موارد با حوادث دهه 70 و دهه 60 یعنی دوران جنگ که زمان شکست‌ها و پیروزی‌های بزرگ بود ، قابل مقایسه نیست .

حوادث دهه 80 و 90 برای 10 درصد مردم جالب بودند , تمامی افرادی که به سیدمحمد خاتمی رای دادند از طبقه متوسط نبوند ؛ بسیاری از مردم فقیر ، کارگران چنین حادثه هیجان انگیزی را شکل دادند , به شرکت تمامی احاد مردم در پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اشاره کردید .

این در حالی است که حوادث دهه 90 هم یک شاهد خروش طبقاتی بود , چرا این موضوع سبب جریان‌سازی در سینما نشده است ؟ حوادث دهه 90 این شکل را نداشتند ، تعداد تظاهرکنندگان به 10 هزار نفر نرسید ؛ برخی سازمان‌دهی شده و از بیرون هدایت می‌شدند , تعداد زیادی به سرعت پس کشیدند به دلیل اینکه احساس کردند وارد ماجرای پیچیده ای شده‌اند .

من بر این باور هستم که خروش طبقاتی اتفاق نیفتاده است , اگر خروش طبقاتی صورت می‌گرفت ، فیلمسازان را هیجان زده می‌کرد و باعث می‌شد تا بر علیه یا به نفع خروش اجتماعی موضع بگیرند , فیلمسازان احساس می‌کنند که این حادثه ای است که مردم در هر شهری تجمع کردند و از یک شهر به شهری دیگر منتقل می‌شدند و توهمی را به وجود اوردند .

مردم نیز هیچ اهمیتی نسبت به موضوع نشان ندادند تا ان‌ها سرکوب شوند ، در این جریان هیچ هیجانی نیست , یعنی سینمای ایران خود راغب نبوده است به سمت این موضوع برود یا مدیریت فرهنگی که در سال‌های اخیر بر سینمای ایران احاطه داشت ، جلوی این جریان را گرفته است ؟ بسیاری از فیلمسازانی که فکر کنند از پشتیبانی یک سرمایه دار بزرگ برخوردار هستند به سمت ان خواهند رفت , چه خوب است که این فیلم‌ها توقیف شوند تا بیشتر فرصت دیده شدن داشته باشند .

جریان ان جریانی نبود که سیاست بازانی که از این فیلمسازان حمایت می‌کنند ، بخواهند سرمایه‌گذاری کنند , ان‌ها اگاه بوده‌اند که این فیلم‌ها مورد اقبال مردم قرار نخواهد گرفت اگر فیلمی ساخته می‌شد از نظر سیاسی و مالی رضایت بخش نبود , شما در مجلس ششم نماینده مردم بودید .

سال 88، در ستاد اقای مهدی کروبی حاضر بودید و فیلم تبلیغاتی ایشان را ساختید , احساس می‌شود بهروز افخمی در دهه 90 با نگرش قبلی خود فاصله گرفته است , این موضوع به خاطر این است که مردم سوابق من را درست نمی‌دانند .

من از مدیریت گروه فیلم و ساخت سریال تلویزیون و ساخت سریال « کوچک جنگلی » وارد سینما شدم , در دهه 70، پس از ساختن عروس تا شوکران ، هرکسی که نامه‌ها و موضع‌گیری های سیاسی من را بخواند ، خواهند فهمید که من به معنای انچه از اصلاح‌طلب می‌فهمیم ، اصلاح‌طلب نبودم و بر این موضوع تاکید می‌کردم , دوره ای که نماینده مجلس شدم ، مصاحبه ای در همشهری ان زمان منتشر شده است ، در ان گفتگو اعلام کردم که من محافظه کار هستم .

مصاحبه ای هم در ان برهه با اقای خاتمی انجام دادم که 5 میلیون اضافه بر تیراژ اصلی فروش رفت , به نظر من ؛ اقای کروبی قربانی جریان اصلاح‌طلب شد , فردی همچون مصطفی معین که توانایی کنترل کلاس خود را ندارد در انتخابات شرکت کرد و با حیف و میل چند میلیون رای ، احمدی‌نژاد را به قدرت رساند .

واقعیت این است که کروبی به معنای انکه ان‌ها اصلاح‌طلب بودند ، اصلاح‌طلب نبود , عده ای سعی کردند که حتی به قیمت قدرت گرفتن احمدی‌نژاد ، جلوی قدرت گرفتن کروبی را بگیرند , این واقعیت سیاسی است اگرچه بسیار زننده به نظر می‌رسد و تعبیری بی رحمانه تلقی شود .

پافشاری جبهه مشارکت و محمدرضا خاتمی ؟ یکی از نقاط عطف این بود که با کاندیدا کردن مصطفی معین ، مهدی کروبی را ساقط کردند , این یک اشتباه تاریخی است ؛ این اشتباه هیچ وقت فراموش نخواهد شد , جبهه مشارکت ، احمدی‌نژاد را رییس جمهور کرد .

اگر به سال 88 بازگردیم شما بازهم بر دیدگاه خود یعنی حضور در کنار اقای کروبی اعتقاد خواهید داشت باتوجه به اینکه از اتفاقات سال‌های اتی اطلاع داشته باشید ؟ من از حوزه اندیشه و هنر و تلویزیونی که هیچگاه به کلی اصلاح‌طلب نشد ، امده‌ام , من رفیق سید مرتضی اوینی هستم و در مجله سوره می‌نوشتم ، حرفی که درباره اصلاح‌طلب شدن من و خروج از ان می‌زنند ، این حرف ساختگی است که گروه هوچی اصلاح‌طلب بیان می‌کنند تا مردم را فریب دهند , دوره این دروغ‌ها گذشته است .

اخرین قیمت‌های بازار ایران را اینجا کلیک کنید , منبع : ایلنا اخبار وبگردی را در اینجا بخوانید : افزایش خشونت علیه زنان با تغییرات اقلیمی ایا این خبر مفید بود ؟ 1 0.