ایا دفاع از پنجشیر مثل دفاع از سوریه است ؟

۱۴۰۰/۰۶/۲۰ ۰۷:۴۸:۴۰


بزرگنمایی : اریا بانو - جدال نیروهای سیاسی بر سر حمایت از پنجشیر و پیشنهاد اصولگرایان , روزنامه شرق : اخیرا حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان باز هم اصلاح‌طلبان را در تیررس خود قرار داده و این بار به بهانه انتقاد هایی که اصلاح‌طلبان به حضور طالبان در افغانستان می‌کنند ، در یادداشتی به کنایه نوشته است : « اکنون که امریکا در افغانستان با شکست مفتضحانه ای رو به رو شده ، فرقه سیاسی غرب‌گرا برخلاف سروصدای قبلی که سوریه و عراق و داعش به ما چه ربطی دارد ، امروز جیغ می‌کشند که چرا علیه طالبان ( به نفع امریکا ) وارد جنگ نمی‌شویم ؟! حالا یک پیشنهاد منطقی و همه پسند در میان است و ان اینکه یک تیپ از مدعیان اصلاحات تشکیل شود ؛ « تیپ اصلاحاتیون » هم اسم بامسمایی برای این تیپ است ! بهانه نیاورید که این حرکت با سیاست‌های رسمی نظام نا همخوان است ! چرا که اولا تا کنون کدام حرکت شما با سیاست‌های نظام همراه بوده است ؟! ثانیا کدام موضع و اقدام تان با خواست امریکا نا همخوان بوده است ؟! ثالثا مگر فاطمیون و زینبیون با اجازه دولت‌های خود به جنگ با داعش رفته‌اند ؟! شما هم تحت عنوان تیپ اصلاحاتیون به افغانستان بروید », پس از این مواضع ، مجتبی ذوالنوری ، نماینده مجلس ، هم به پیروی از حسین شریعتمداری همان حرف‌ها را تکرار کرد و گفت : « خب اگر کسانی خودشان دغدغه دارند که در مسئله افغانستان ورود کنند و حضور فیزیکی داشته باشند ، خب بسم الله بروند ، مجاهدان ما برای دفاع از اسلام و منافع کشور و ملت در عراق و سوریه حضور پیدا کردند و با داعش مبارزه کردند .

خب اقایان اصلاح‌طلب هم که دغدغه افغانستان دارند ، برای اقدامات جهادی به افغانستان بروند , اقایان اصلاح‌طلب مخالف حضور در سوریه و عراق بودند ، به انجا نرفتند , حال تاکید می‌کنند که جمهوری اسلامی باید در مسئله افغانستان ورود پیدا کند و مداخله کند .

خب بسم الله شما اصلاح‌طلبان به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی در افغانستان حاضر شوید و نشان دهید که شما هم به یک دردی خورده‌اید و نشان دهید که کاری از دست تان برامده و مردم بگویند حداقل این‌ها هم به یک دردی خوردند و یک خاصیتی داشتند و فقط حرف نزدند , فقط شعار ندادند , بسم الله بیایید بروید و هزینه‌اش را هم بدهید ».

این موضع‌گیری ها متعاقب بیانیه جبهه اصلاحات ایران درباره ابعاد حضور طالبان در افغانستان گرفته می‌شود , در این بیانیه امده بود : « لشکرکشی طالبان با ابزار و ادوات جنگی باقی مانده از امریکا ، به ارتفاعات پنجشیر افغانستان ، هم زمان با ورود رسمی و غیررسمی حامیان سنتی طالبان ، به ویژه رییس سازمان اطلاعات نظامی پاکستان به صحنه سیاسی و نظامی افغانستان هشداری درباره خطر قتل عام قومی و حاکمیت مجدد ساختاری افراطی و خردستیز و انسان ستیز مدعی اسلام در این کشور است , در حالی که بخش زیادی از مردم افغانستان و شخصیت‌های صاحب صلاحیت این کشور ، با فرار از تهدید طالبان به نقاط دور دست و به ویژه ارتفاعات پنجشیر پناه برده‌اند ، رژیم مدعی تشکیل دولت فراگیر به جای مذاکره با انان برای رسیدن به توافقی قابل باور برای همه اقوام افغانستان ، درصدد انجام عملیات نظامی به قصد پاک‌سازی قومی در ارتفاعات پنجشیر است .

جبهه اصلاحات ایران ضمن ابراز نگرانی عمیق نسبت به وضعیت خطرناک افغانستان و قصد نظامیان طالبان و متحدانش برای قتل عام نیرو‌های فعال مخالف طالبان در این کشور ، توجه دولت ایران و جامعه جهانی را نسبت به موارد ذیل جلب می‌کند , جبهه اصلاحات ایران نگرانی خود را نسبت به انفعال دیپلماتیک و بی توجهی همه جانبه نسبت به سرنوشت افغانستان و مردم این کشور از جمله زنان ، کودکان ، جوانان ، فرهیختگان ، دانشگاهیان ، فعالان جامعه مدنی ، اقوام غیرپشتون و پیروان سایر مذاهب افغانستان اعلام کرده و از دولت و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد که بدون درنگ نسبت به تشکیل ستاد بحران برای رصد و پیگیری و مدیریت دیپلماتیک تحولات افغانستان در این وزارتخانه متشکل از تواناترین دیپلمات‌های حرفه ای و متخصص اقدام کند », در ادامه این بیانیه امده بود : « ضرورت دارد که وزارت امور خارجه نسبت به جلب توجه جامعه جهانی به دخالت‌های خطرناک دولت‌های حامی سنتی طالبان ، داعش ، القاعده ، افراطیون اسیای میانه و افراطیون خاورمیانه که در گذشته نیز در منطقه و افغانستان فاجعه افریده‌اند ، اقدام کرده و با کمک جامعه جهانی مانع دخالت‌های خطرناک انان در امور افغانستان و به ویژه پاکسازی قومی در این کشور شود .

,,.

جبهه اصلاحات ایران به نمایندگی از احزاب سیاسی اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلبان ایران ، از همه سیاست مداران و فرهیختگان و احزاب و تشکل‌های سیاسی مستقل و متعهد در سطح جهان دعوت می‌کند که به صورت ویژه به شرایط مردم افغانستان بنگرند و با اهتمام به قدرت خرد جمعی در اجماع جهانی ، به حمایت از مردم افغانستان برخیزند و راه ماجراجویی‌های خطرناک افراط گرایان در افغانستان را سد کنند », کنایه شریعتمداری البته بی پاسخ نماند و برخی چهره‌های اصلاح‌طلب نسبت به ادبیات تمسخرگونه او واکنش نشان دادند , برای مثال احمد زیدابادی در کانال تلگرامی خود با عنوان « تو چنان که می‌نمایی ، هستی ؟» نوشت : « اگر مدیر مسئول کیهان خودش هم به این منطق پایبند باشد ، حرفش خیلی هم بی حساب نیست .

یادم می‌اید در جریان جنگ 33 روزه لبنان که مسئولان روزنامه کیهان از پشت میزهایشان در تهران با نشر مطالب تحریک امیز بر اتش منازعه در ان کشور بنزین می‌ریختند ، من در یکی از نوشته هایم خطاب به ان‌ها نوشتم : خب اگر جنگ لبنان تا این اندازه برایتان شیرین و لذت بخش و نعمت و مایه مباهات است ، چرا پشت میزهایتان در تهران میخکوب شده‌اید و بی درنگ راهی جبهه نبرد با اسراییل در جنوب لبنان نمی‌شوید ؟ اگر چنار‌های خیابان ، ولی عصر از جایشان تکان خوردند ، ان‌ها هم از جایشان تکان خوردند ! به هر حال ، خود در جای امن نشستن و دیگران را به جان فشانی فراخواندن ، ناپسند است , حال طرف می‌خواهد اصلاح‌طلب باشد یا مدیر مسئول کیهان یا هر فرد دیگری در هر گوشه دنیا », محمدعلی ابطحی هم در توییتر خود نوشت : « اقایان شریعتمداری و دکترین ، پیشنهاد گردان اصلاحیون داده برای پنجشیر .

شعارمان مسعود ، پنجشیر ، نترسید ما همه با هم هستیم , چطوره ؟ گردان کیهانیون هم بگن تا دنیا را طالبانی نکنیم ، ارام نمی‌گیگیریم , بالاخره باید اماده باشیم ، دو طرف ! افغانستان حمایت می‌خواهد ، نه جنگ ».

مصطفی کواکبیان هم در توییتی نوشت : « به جناب شریعتمداری که خواستار حضور اصلاح‌طلبان در پنجشیر شده ، می‌گویم احمد مسعود کمک نظامی در میدان را نخواسته ، بلکه حمایت در عرصه دیپلماسی مطرح است که ان را هم دریغ کردید ! مگر در مقابله با تروریسم باید فرقی بین افغانستان و سوریه باشد ؟ جناب عالی را به مناظره در صداوسیما دعوت می‌کنم ».