صوفی : قانون منع بکارگیری بازنشستگان سیاسی است

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۱:۵۴:۵۴


شفقنا - یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت : قانون منع به کار‌گیری بازنشستگان ، ادامه مسیری است که احمدی‌نژاد اغاز کرد ؛ با تصمیم فراکسیون امید برای اجرایی شدن این قانون هنوز باید هزینه تصمیمات احمدی‌نژاد را بدهیم , علی صوفی ، در نقد قانون « منع به کار‌گیری بازنشستگان در مناسب مدیریتی » اظهار کرد : من نمی‌دانم اجرای چنین قانونی در کشورهای دیگر بویژه کشورهای توسعه یافته اتفاق افتاده است یا نه ؛ اما این را می‌دانم که این گونه اتفاقات ان هم در زمان انتخابات پوپولیستی معنا می‌شود , وی افزود : ما در رفتار سیاسی - اجتماعی مان مشکلاتی داریم ، یکی از ان‌ها این است که عمدتا رفتار ما به گونه ای است که می‌دانیم چه نمی‌خواهیم اما نمی‌دانیم چه می‌خواهیم .

صوفی ادامه داد : جای سوال است چه طور عده ای بدون سیاست‌گذاری ، برنامه ریزی و در نظر گرفتن شرایط کشور ، به خاطر نارسانی‌ها و مشکلاتی که برای جوانان بوجود امده ، می‌خواهند طرحی اجرا کنند که مشکل میلیون‌ها جوان بیکار را حل کنند ! این مشکل از طریق خالی کردن چند منسب دولتی حل می‌شود ؟ این فعال سیاسی سپس گفت : در گذشته شاهد بودیم عده ای چه بازنشسته و چه شاغل حتی تا 18 منسب شغلی را اشغال می‌کردند و عضو هیئت مدیره‌ها بودند ؛ اما این موضوع ممنوع شد ؛ این محدودیت در قانون خدمات کشوری دیده و اعمال هم شد , وی ابراز عقیده کرد : الان در استانه انتخابات سال 98 ، نمایندگان مجلس دست به چنین اقداماتی همچون استیضاح و تصیب قوانین جدید زدند ، چنین رفتارهایی به نوعی اقدامات پوپولیستی معنا می‌شود , صوفی خاطرنشان کرد : ان طور که اقای مطهری با حضو در صدا و سیما گفتند حدود 5 هزار نفر مشمول این طرح می‌شود ؛ اما فراموش نکنیم که مشکلات جوانان با این تعداد بر طرف نمی‌شود .

وی ادامه داد : برای دور زدن این قانون راه حل هایی وجود دارد ؛ کما اینکه از همین الان برای رییس دفتر رییس جمهور که مشمول این قانون می‌شوند صحبت هاییی شده است که ایشان را به سمت معاون سیاسی رییس جمهور منصوب کنند تا از شمول این قانون خارج شوند , این فعال سیاسسی اصلاح‌طلب گفت : این قانون فرصت حساب شده و اینده داری نیست که ما برای جوانان بوجود اورده باشیم ؛ بلکه فقط یک فرصت برای بعضی از جریان‌های سیاسی است , اگر 15 استاندار مشمول این قانون شدند ، در این برهه از زمانی که هنوز مسائل اجتماعی سال 96 حل نشده است ، کنار روند چه می‌شود ؟ استاندارانی که می‌دانند چه طور اوضاع را کنترل کنند باید کنار بروند ؛ پس فرصت برای حضور عده ای خاص فراهم می‌شود .

اینگونه است که کشور برای عده ای به ازمایشگاهی جهت مشق مدیریت تبدیا می‌شود , انگیزه‌ها هم که چه هست و چه نیست بماند , وی افزود : این‌ها اسیب هایی است که نقدا وارد می‌شود .

هرکاری فایده و هزینه ای دارد ؛ اما عقل حکم می‌کند جوانی که می‌تواند سلسله مراتبی را طی کند و قابلیت پست بالاتر را بگیرد یک شبه مدیر نشود , کسانی که شرایط احراز را کسب می‌کنند و به جایگاهی می‌رسند خوب است ؛ اما در دوران احمدی‌نژاد دیدیم عده ای بدون کسب تجربه در بالاترین مقام اجرایی کشور قرار گرفتند و فاجعه ای به بار امد که اثار ان هنوز باقی مانده است , صوفی در نقد عملکرد فراکسیون امید گفت : فراکسیون اصلاح‌طلب امید چرا راه حل اصلی را پیدا نمی‌کنند و راه احمدی‌نژاد را طی می‌کنند ؟ وی افزود : بازنشستگانی هستند که حقوقشان کفاف زندگی روزمره شان را نمی‌دهد و مجبور می‌شوند در سن بازنشستگی چند شغله باشند .

اگر قرار است نمایندگان فکر مثبتی را اجرایی کنند ، می‌توانستند به افزایش حقوق بازنشستگان توجه کنند , وی سپس گفت : من بعید می‌دانم جوانان فریب طرح‌های دم انتخاباتی انان را بخورند , این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین تاکید کرد : در زمان دو دولت اقای احمدی‌نژاد ، مدیران کار ازموده کلا کنار گذاشته و خانه‌نشین شدند .

اکثرشان به بازنشستگی پیش از موعد مجبور شدند , ما شاهد یک چنین بلا و خسارتی بودیم و دیدیم چه ظلمی به مدیرانی شد که می‌توانستند به کشور خدمت کنند , حالا با دوره اقای روحانی فرصتی برای استفاده مجدد از توانای ان افراد ایجاد شد .

به گزارش ایسنا ، وی در پایان ابراز عقیده کرد : جریان اصلاح‌طلب مجلس در مسیری که احمدی‌نژاد ایجاد کرد ، حرکت می‌کنند و با این روش باید باز هزینه تصمیات او را بدهیم , این شعارها و قوانین ، رانت‌های فراوانی را برای عده ای خاص ایجاد می‌کند ؛ بنابراین من این موضوع را حساب شده نمی‌بینم و ان را سیاسی می‌دانم , انتهای پیام fa.

shafaqna,com شفقنا در شبکه‌های اجتماعی : توییتر | اینستاگرام | تلگرام.